Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΟΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ 2010!! Νο 7


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα σας κοριτσια !!!λολι αν θυμαμαι καλα μενεις κοζανη ε?επειδη η ξαδερφη του αντρα μου μενει και εκεινη εκει και για τους λογους που προανεφερες δεν γεννησε τελικα κοζανη αλλα θεσσαλονικη γιατι το πρωτο της παιδακι το εκανε εκει και ηταν πολυ απογοητευμενη δεν εβλεπε την ωρα να φυγει αφου να φανταστεις ζητουσε να υπογραψει για να φυγει νωριτερα...ξανασκεψουτο παντος ;);) εγω τελειωσα με τη βαλιτσα μου και την τσαντα της μικρης την οποια θα μου την φερει ο αντρας μου την μερα που θα βγαινουμε απο το μαιετηριο μαζι με το καθισματακι αυτοκινητου,οσο για τον υπνο αρχιζω τωρα και δυσκολευομαι και εγω αλλα κανω υπομονη γιατι 12 μερουλες εμειναν :):) και φυσικα θα γεννησω με επισκληριδιο και σε καμμια περιπτωση με ολικη ναρκωση γιατι δεν εχει καμμια σχεση ουτε κατα την διαρκεια της επεμβασης ουτε και μετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σε όλες!!!τι μου κανετε?

το λοιπόν ειμαι στην ιδια κατασταση με λολι...θα γεννησω σε κλινικη αλλά δεν παρεχουν τπτ...πρεπει να εχω τα παντα μαζι μου :shock::shock:

υπάρχει καποια κοπέλα που ολα να δειχνουν οτι παει για φυσιολογικο τοκετό και εχει επιλεξει να κανει επισκληρηδιο? εγω το σκεφτομαι αλλά φοβάμαι κιόλας :?:?

κατα ταλλα πήρα ενα υπέροχο χαλακι για το δωματιακι μας http://e-tapis.gr/shop/el/paidika-xalia ... 4-mvb.html (τα χρωματα ειναι πολυ πιο ομορφα-στην φωτο χανει φαινεται λιγο ατονο ενω δεν ειναι!!!) και οι ετοιμασιες συνεχιζονται...καλε με αγχωσατε οσες γραψατε οτι κλεισατε και την βαλιτσα...εγω ακομα στα πλυσιματα ειμαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!πηρα κουρτινουλα σημερα!!!!λευκη με το μικυ στο κατω μερος και σε ολη την κουρτινα πολυχρωμα μπαλονια.πολυ ωραια!και ζηλεψα κι εγω απο τον μπεμπη και πηρα και μια για το υπνοδωματιο μας,να αλλαξω την παλια.αυριο θα παω να τελειωνω και με καροτσι,να καταληξω καπου επιτελους και θα παρω και μπιμπερο,πιπιλες,κανα σεντονακι και πετσετουλες.οποτε θα ειμαι κομπλε(πιστευω).

σημερα εχω τοοοση δουλεια στο μαγαζι..πως θα περασει κι αυτη η μερα,καθε λεπτο της μοιαζει με ωρα!ωπα!το εχω πει,τα νερα θα μου σπασουν στο μαγαι στο τελος.ευτυχως η κλινικη ειναι 3 στενα πιο πανω!

τες,μην αγχωνεσαι,εγω ουτε καν εχω παρει απορρυπαντικο!εμεις παμε για φυσιολογικο(αφου ο γιατρος μου κανει πολυ σπανια καισαρικες,ακομα και σε διδυμα και ας ερχονται αναποδα..)και ειναι και κατα της επισκληριδιου,οποτε δεν εχω πολλες επιλογες..η μονη επιλογη που μου εχει δωσει ειναι να γεννησω ειτε στην κλινικη ειτε στο σπιτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τεshaki εγω ειμαι αυτη που λες.... το μικρουλι μου εχει παρει θεση απο νωρις και εχει κατεβασει και το κεφαλακι πολυ χαμηλα!!!! ολα δειχνουν οτι παμε για φυσιολογικο τοκετο αν δεν προκειψει κατι και πριν μεινω εγκυος ειχα παρει αποφαση να κανω επισκληρ...... και γιατι αλλωστε να μην κανω? στην εποχη που μπορεις να γεννας χωρις ολους αυτους τους πονους γιατι θα πρεπει να τους εχεις? και πιστευω οπως μου εχουν πει και ολες οι φιλες μου που εχουν γεννησει με επισκληριδιο πως απολαμβανεις τον τοκετο και συνεργαζεσαι και πολυ καλυτερα την ωρα αυτη.... προσφατα γεννησε μια γνωστη μου που ελεγε εγω θελω να παρω ολους τους πονους δεν κανω επισκλ. και τελικα εκανε νωρις νωρις.... εγω δεν ειμαι θαραλεα!!! αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω συμφωνω με οποιαδηποτε μορφη αναλγησιας!

Η εποχη που ζουμε ειναι εποχη ανεσης κ εξελιξης.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην κοιταξω την ανεση μου κ την ωρα του τοκετου....! Με την ιδια λογικη π.χ. να μην παρω ουτε αποστειρωτη στο σπιτι κ να καθομαι να βραζω τα μπιμπερο κ τις πιπιλες στην κατσαρολα.....

Βεβαια η καθε κοπελα εχει το δικαιωμα να οριζει το σωμα της κ να το κανει οοοτι θελει...εγω απλα δε αντεχω τις <κολλημενες> (ειτε υπερμαχες του φ.τ. χωρις αναλγησια,ειτε το αλλο ακρο)....που θεωρουν την επιλογη τους ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ και κριτικαρουν τις υπολοιπες ;)

8-}8-}8-}8-}8-}8-}8-}8-}

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου! τι κανετε? χτες ειχαμε τελευταιο μαθημα ανωδυνου τοκετου (καναμε επαναληψη τις αναπνοες και μαθαμε και την εξωθηση) και τωρα απλα καθομαι και κλωσσαω το αυγουλακι μου μεχρι να αποφασισει να μας ερθει!! :D βεβαια πρεπει να αρχισω και περπατημα το συντομοτερο, γιατι βοηθαει και το μωρακι να κατεβει αλλα κυριως στην τονωση του κυκλοφορικου μας! λολλακι εσυ ρωτησες για την περιδεση? προσφατα γεννησε μια κολλητη μου με περιδεση. λοιπον. με το που μπηκε στο μηνα της, πηγε γιατρο, της εκοψε το ραμα, και της ειπε καυτα μπανια, επαφες, και περπατημα. με το που της κοψανε το ραμα ειχε μικροπονακια για 2 βδομαδες ωσπου και γεννησε στην 38η εβδομαδα πανευκολα! επισης σημερα επιτελους φτιαξαμε τα υδραυλικα μας και πεφτω με τα μουτρα στα πλυντηρια και στα σιδερωματα! ;);) επισης να πω οτι κι εγω που θα γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη μικρης πολης, πρεπει να εχω τα παντα μαζι μου ακομα και τα pampers!!! καλο εε?? α και κατι αλλο που μου ειπε χτες η μαια για τη βαλιτσουλα μας. καλο ειναι να εχουμε και ενα ζευγαρακι ωτοασπιδες μαζι για οσες μοιραστουμε το δωματιακι μας,μιας και οι συγκατοικοι μας μπορει να ψιλοροχαλιζουν!!! υπερβολικο ισως αλλα ειναι να μη σου τυχει και μαλιστα τετοιες ωρες που θελεις να ξεκουραστεις!!! αυτααα!!! λεω να φτιαξω και μια τουρτα νουγκατινα τωρα! εσεις τι νεα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια είπα να κάνω ένα διάλλειμα από το σίδερο και να διαβάσω τα νέα σας.

Εγώ σήμερα άνοιξα τη βαλίτσα και άρχισα να βάζω πραγματάκια μέσα. Εφτιαξα το νεσεσερ: μικρά σαμπουάν, μαλαντικό για τα μαλλια, σαπουνάκι, υγρό σαπούνι σώματος, liposan (κατά τη διάρκεια του τοκετού μου είπαν πως ξερένονται τα χείλη), ενυδατική, χαρτομάντηλα, οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, αποσμητικό, κολώνια, λαστιχάκια για τα μαλλια, κραγιόν (ε να είμαστε και όμορφες), βούρτσα για τα μαλλιά και υγρα μαντηλάκια. τώρα πρέπει να αρχίσω να φτιάχνω και τα υπόλοιπα.

Χτές το βράδυ είχα βάλει ένα πλυντήριο με τις πετσέτες του μωρού και μια από τις πετσέτες έβγαλε χνούδι και γέμισε όλες τις άλλες. Το τι πέρασα για να τις καθαρίσω δεν το συζητάω, μου σπάσαν τα νεύρα ήθελα να ουρλιάξω.

Α ξέχασα να σας πω τη δευτέρα που πήγα στο γιατρό ο μπέμπης ζύγιζε 2.138 γρ.

Σχετικά με το αν μια γυναίκα θέλει να γεννήσει με καισαρική ή φυσιολογικά, πιστεύω πως είναι καθαρά προσωπική επιλογη. Εγω για παράδειγμα θέλω να γεννήσω φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο, γιατί πάντα έτσι φανταζόμουν τη γέννηση του παιδιού μου!!! Στο τέλος βέβαια μπορεί να πονάω τόσο πολύ και να τους πω κάντε μου επισκληρίδιο, θα δείξει!!!

Φιλάκια σε όλες και στα ζουζουνάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasia μου νομιζω αποσμητικο και κολωνια δε θα χρειαστεις ειδικα αν εχεις αποφασισει να θηλασεις. η μαια μου ειπε οτι το δερμα μας πρεπει να εχει τη δικη του φυσικη μυρωδια και τιποτα αλλο. μονο σε περιπτωσεις δυσοσμιας κανεις ντουζακι και συχνα περνας τις μασχαλες σου με μαντηλακια. ειναι και θεμα προσωπικο βεβαια. κι εγω βρισκομαι στο δευτερο πλυντηριο. εβαλα ενα τα δικα μου εσωρουχα, μπιτζαμακια, νυχτικακια κτλ και τωρα στο δευτερο πλενονται 3 φλις κουβερτακια του μπεμπη μου... μαλλον αυριο θα συνεχισω με τα υπολοιπα (εχω αλλα 4) :? αλλα πολυ το χαιρομαι... :D:D ισως επειδη θα μου τα σιδερωσει η καλη μου η μανουλιτσα! ;):D:D . που ειστε ολες καλεεε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια εγω τελειωσα με τα παντα και τωρα απλα περιμενω υπομονετικα :) και εγω στο θεμα αναλγησιας συμφωνω με την λολι...και επαυξανω.............οσο για της κολωνιες και τα αποσμητικα συμφωνω με το σοφουκι δεν πρεπει να φοραμε τιποτα απλα να κανουμε συχνα ντουζακια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

G :):) DMORNING κοριτσια!

Πως πανε τα κεφια;

Για αποσμητικα κ κολωνιες το εχω ακουσει κ εγω οτι "δεν επιτρεπονται"

ΣΟΦΟΥΚΙ ναι εγω ρωτησα για την περιδεση και ευχαριστω για την απαντηση! Η φιλη σου γεννησε φυσιολογικα 1 ζουζουνι ε; Λες να ισχυει το ιδιο και στην καισαρικη με 2 ζουζουνια;

Anyway....Κυριακη κοντη γιορτη,που λεει και η παροιμια...την Τριτη θα μαθω....

ΚΟΝSTANTINOS sorry ξεχαστηκα! Λοιπον 4κλινο,καισαρικη 4 μερες κοστιζει περιπου 800Ε. Γυναικολογος,αναισθησιολογος,παιδιατρος ειναι extra.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ συντρόφισες φουσκοκοιλίτσες !!!! χιχιχιχιχι !!!

πρώτη φορά που βγήκα ΤΟΣΟ ευχαριστημένη απο την γιατρό μας !

ΔΕΝ μου γκρίνιαξε για τα κιλά (8 κιλά > οχτώμιση μηνών, μαλλον καλά θα ειναι πια !!!!) και ο μπεμπινος ειναι μικροκαμωμένος :oops: ! τωρα ειναι 2.070 kg και δεν προβλέπεται να γεννηθεί πανω απο 3 κιλά (στατιστικά δηλαδή) αλλα χωρίς να σημαίνει οτι υπαρχει καποιο πρόβλημα !

η κοιλιά μου γενικώς ειναι χαμηλά (απο γεννησιμιού μου δηλαδή) αρα δεν το βλεπει να ανεβαίνει πιο πανω ο μπεμπινος ... α! και ειναι ΠΑΛΙ με το κεφάλι κατω !!!! χιχιχιχι !!

"ετοιμοπόλεμο" το πουλάκι μου!

:!: αυτήν την εβδομάδα με στέλνει για doppler ! θα κανετε ολες ή να ανησυχήσω οτι κατι υποπτεύεται η γιατρός μου ;;;;;; :shock: πειτε πειτε !!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια. πως παει? εγω ξυπνησα με την ησυχια μου, πηγα εκανα τα ψωνια μου και τωρα συνεχιζω με τα υπολοιπα πλυντηριακια μου! :D λολλακι η φιλη μου εκανε ενα ζουζουνι και φυσιολογικα, οπως το ειπες. δεν ξερω τι γινεται με την καισαρικη. μαρακι μια χαρα ο μπουμπουκος εε??? εμενα 34 εβδομαδων και κατι, ηταν 2700 και ο γιατρος μου ειπε να υπολογιζω σιγουρα ενα παιδακι 3500γρ!!! :shock::shock::shock::shock: παναγια μου πως θα βγει????? :?:?:? ενω 3 κιλα, μια χαρα! ;) τι καλο θα φαμε σημερις? εμεις εχουμε ρολο κοτοπουλο γεμιστο με πατατες στο φουρνο... μιαμ!! πηρα και υλικα για πιτσα, θα φτιαξω 5-6 πιτσουλες και θα τις βαλω στην καταψυξη να βρισκονται. δεν ξερω εσεις πως νιωθετε αλλα εγω θελω να ειμαι συνεχεια απασχολημενη, συνεχεια να εχω κατι να κανω!!! μαλλον για να μη σκεφτομαι τους φοβους μου, και να περναει και πιο γρηγορα ο καιρος! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια! Τι μου κανετε?

Ουτε γω μπορω να κοιμηθω το βραδυ, δε βολευομαι, σηκωνομαι συνεχεια, σε που αμα φαω βραδυ εχω συνεχεια καουρες και αναγουλες γιαυτο τη βγαζω με κανενα τσαγακι....

Lolli μου καθολου αδιακριτη δε γινεσαι καλε! Την καισαρικη την επελεξα εγω, απο την αρχη του το ειχα πει του γιατρου μου και μου ειπε θα κανουμε οτι θες εσυ αλλα εχουμε καιρο ακομα, περιμενε. Τωρα που πλησιαζω του το ξαναειπα οτι προτιμω κι ετσι παμε για καισαρικη με επισκληριδιο. Οσο για τη ναρκωση, οπως σου ειπα, δε συστηνει την ολικη... Συζητησε το κι εσυ με το γιατρο σου να δεις τι θα πει κι αυτος.

Αντε ποτε θα αρχισουν τα γεννητουρια? Περιμενουμε ανακοινωσεις σιγα σιγα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω 2700 ΣΟΦΟΥΚΙ; Θηριακι το νινι!!!!!

Εμενα στον τελευταιο υπερηχο πριν 1 εβδ ηταν 2037 η μια και 1989 η αλλη!!! Ο γιατρος ηταν πολυ ικανοποιημενος....εγω παλι περιμενα κατι παραπανω.....

Βεβαια το βαρος που δειχνει ο υπερηχος εχει αποκλιση +/- 10% απο το πραγματικο βαρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω ερωτηση.......... : σας εδωσε ο γιατρος στις αιματολογικες να κανετε εξεταση για την πηξη του αιματος; Χρονος προθρομβινης λεγεται και αν καταλαβα καλα μου ειπε να την κανω λογω του οτι θα κανουμε καισαρικη..... :?:?::?:?::?:?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λολλι ολες μου οι ελπιδες ειναι σε αυτην την αποκλιση μηπως και γλιτωσουμε κανενα γραμμαριακι!! :D:D:D:?:? και αυτη την εξεταση που λες εγω προσωπικα την ακουω πρωτη φορα. απο την αρχη της εγκυμοσυνης αυτες που κανω καθε μηνα ειναι γενικες αιματος και ουρων και ζαχαρο. τιποτα αλλο.ισως ειναι για την καισαρικη οπως λες. εμεις πρωτα ο θεος κι αν δεν αλλαξει κατι μεχρι τον τοκετο, θα παμε για φυσιολογικο αφου ο παιδαρος εχει παρει θεση σχεδον απο τον 7ο μηνα!! ρωτησα για επισκληρηδιο, αλλα δεν τον ειδα να ενθουσιαζεται με την ιδεα. επισης ακομα κι αν ηθελα καισαρικη, δεν θα μου εκανε με τιποτα αν δεν υπηρχε βεβαια ουσιαστικος ιατρικος λογος. (ειμαστε και συγγενεις και εχουμε αλλο θαρρος οταν μιλαμε). το μονο που μου ειπε ειναι οτι θα παμε για φυσιολογικο χωρις καμια αναισθησια αλλα αν στην πορεια χρειαστει, δεν υπαρχει λογος να το παιξουμε σουπερηρωες τετοια ωρα. ;) γενικα παντως ειναι φανατικος του φυσιολογικου, παρ ολο που ολες ξερουμε οτι η καισαρικη ειναι η ευκολη λυση για τους γιατρους.σου κλεινουν το ραντεβουδακι, σε μια ωριτσα εχουν τελειωσει και πληρωνονται και καλυτερα. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια κοριτσια τι κανετε? εγω επιστρατευσα μαμα κ πεθερα κ μου πλενουν τα χαλιά κ κουρτινες διότι καλη η γενική αλλά εγω δεν μπορω να σταθω ορθια.στησαμε κ την κουνια της μπεμπας μας κ σιγα σιγα ολοκληρωνεται το δωματιακι μας. εβγαλα κ τις βαλιτσες κ σιγα σιγα θα βαλω τα απαραιτητα να ειμαι ετοιμη.

απο εξετασεις κι εγω τα κλασσικα γενικη αιματος ,ουρων κ τωρα μου ειπε χρειαζεται κ ενα καρδιογραφημα :roll::roll: δεν ξερω γτ :?:? σε 1 βδομαδα θα παω κ μου ειπε αποδω κ περα θα κανουμε κ καρδιοτοκογραφο.

αααα ντοπλερ εκανα κι εγω στην γιατρο μου χωρις καποια εξτρα χρεωση...

τωρα για την γεννα σκεφτομαι οτι αν δεν αντεχω τους πονους σιγουρα θα κανω επισκληρηδιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!!!!

Μαρακι 2070 ο δικος σου, εμενα 2380 την τεταρτη και ειμαστε μαζι...... γιγαντακι θα κανω εγω μαλλον :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

το doppler το εχα κανει εγω στις 21/1 γιατι ανησυχεις ειναι κατι φυσιολογικο. βρε κοριτσια εσας στον 8 σας βλεπει καθε 2 βδομαδες? γιατι ο δικος μου τωρα με βλεπει καθε 2 βδομαδες και στον 9 λεει καθε βδομαδα.....

και γω λολλακι δεν την ξερω την εξεταση που λες...

εχω και γω ερωτηση να σας κανω... αφου ολες εχετε πλυνει ρουχαλακια των μωρων σας και γω ακομα... θελω να ρωτησω σε τι θερμοκρασια τα πλυνατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σπιρτουλι κι εμενα με παρακολουθουσε ανα 2 βδομαδες στον 8ο και τωρα καθε βδομαδα. τα ρουχαλακια εγω τα επλυνα ολα στο προγραμμα που λεει ¨ευαισθητα-πλυσιμο στο χερι¨ στους 40 νομιζω και εβαλα και διπλο ξεβγαλμα για τυχον ιχνη απο σαπουνακια. εξαλλου μωρε δεν ειναι και βρωμικα, απλα φρεσκαδουρα τα θελουμε!! :D:D

σαν να πεινασα στο μεταξυ και ο αντρας μου θα ερθει κατα τις 6 :?:? και του ειπα οτι θα τον περιμενω κι ολας... :shock::shock: εννοειται οτι συνεχεια ολο και κατι τσιμπολογαω βεβαια για τις λιγουριτσες! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...