Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσυνες ολο εμπόδια!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα!Μετά απο πολλές ωρες αναγνωσης του φόρουμ σας αποφασισα κι εγω να μπω να σας πω τι δικη μου ιστορία μπας και βγαλουμε καμμια άκρη.

Ειμαι πλεον 34 ;) και 3 περιπου χρονια παντρεμένη.Στο "βιογραφικό" μου εχω μια βιοχημικη πριν δυο χρονια, ακομη μια παλινδρομη η βιοχημικη πριν ενα χρονο στην οποια ενας γνωστος γιατρος της Θεσσαλονικης μου ανεφερε οτι έπρεπε να ειχαμε παρει δειγμα για να μαθαιναμε τι εγινε και απετυχε, αμετρητες εξετασεις που δεν εδειξαν τιποτε, 2 σπερματεγχυσεις σε διαστημα 3 μηνων, και μετα απο μια απλη θεραπεια με αντιβιωση του συζυγου για προστατιτιδα....τσουπ!!!Εγκυος πάλι τωρα στην 6η εβδομάδα( 19-11-2010 ΤΗΠ)!!!!!!!Εχω αγχωθει απίστευτα, γιατι καρδια θα παμε να ακουσουμε αυριο, ο σακος μεγαλωνει μεν, αλλα η πολυποθητη χοριακη δεν ανεβαίνει αλματωδως οπως θα ήθελα!!!Εχω και κατι πονους χαμηλα στην κοιλια μου,και καταλαβαίνετε εχω σαλτάρει εντελώς!!!!Μηπως έπρεπε να ειχαμε ακουσει καρδια νωρίτερα? Εχει καμμια ανάλογη εμπειρία??

Συγνωμμη αν σας ζαλισα και σας ευχαριστω για το ενδιαφέρον....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλή μου,δεν έχω ανάλογη εμπειρία αλλά ήθελα απλά να σου εύχηθω να πάνε όλα καλά!!!!Ευχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κ ένα γερό μωράκι!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalispera kai apo emena..apo xoriaki na sou pw den kserw kai polla giati stin prwti egumosini den ekana katholou kai twra i giatros moy me evale na kanw mia giati otan piga itan arketa nwris kai ithele na doume poso akrivos eimai...kardoula akous meta tin 6 evdomada...borei na akouseis borei kai oxi giati eksartate pote egine i silipsi...egw tha paw stin 6 evdomada kai me niazei na sou pw na dw ton sako na einai kala me to sporaki,,sou eipe o giatros na kaneis sunexia xoriakes i moni sou pas??thelw na pw pws ama den sundrexei sovaros logos na min kaneis sunexia giati mono anxos tha sou ferei,egw ekana tin triti kai itane 400 monades..den exw idea ti einai afto alla pados mou eipe i mikroviologos pws einai mia xara kai eimai eguos kai mono afto me niazei/..ponakia exw kai egw apo tin arxi..enw sto gio mou den eixa,mou leei i giatros einai sispaseis mitras kati sinithismeno kai mou edwse magnisio mou eipe pws ama den pernane na tis to pw,,epidi den pernane kai ginanane kai pio dinates simera mou edwse kai utrogestan kai mou eipe na minw ksapla..to opoio kai kanw kai pragmatika arxizw na eimai kalitera.elpizw na pane ola kala sto radevou kai oso boreis min anxonesai..milaw egw pou kai egw anxonomai vevaia alla prospathise kai esu..gia afto eimaste edw na sumbarastekomaste i mia stin alli!!filai kai oti kalutero :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια μου καταρχας συγχαρητηρια!!!!!!!ευχομαι μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!εγω καρδουλα ακουσα γυρω στην 9η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα!ειχα παει 5 εβδομαδων και ειδαμε οτι υπαρχει σακος και μετα τον επομενο μηνα ακουσα καρδουλα!βασικα εξαρταται απο οσο εχω καταλαβει και απο αλλες γνωστες μου απο το μηχανημα του γιατρου.οσο για την χοριακη μην στεναχωριεσαι γιατι αυτο διαφερει απο γυναικα σε γυναικα.προσωπικα ο γιατρος μου στην αρχη με ειχε συμβουλεψει να μην κανω αφου υπηρχε σακος.βεβαια εγω για να μην αγχωνομαι εκανα μια και θυμαμαι στο χαρτι που πηρα αποτελεσματα ειχε τις τιμες χοριακης ανα εβδομαδα και ειχε τεραστιες διακυμανσεις!απο περιεργεια ρωτησα τον γιατρο και η απαντηση του ηταν οτι η χοριακη εξαρταται απο τον οργανισμο καθε γυναικας.οποτε μην αγχεσαι ακομη και τα πονακια ειναι φυσιολογικα,και εγω ειχα στην αρχη τις πρωτες εβδομαδες.χαλαρωσε και απολαυσε την ομορφοτερη περιοδο της ζωης σου!αντε με το καλο!!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα θα πάνε καλά μην ανησυχείς:-)

Μπορεί να μην πέρασα ότι πέρασες εσύ αλλά έχω και εγω στο ενεργητικό μου μια παλινδρομη και ένα άγχος πάντα θα υπάρχει. Εγώ άκουσα καρδούλα στην 9η εβδομάδα άρα μην αγχωθείς ότι σώνει και κάλα είναι στην 6η. Το σημαντικό είναι να δεις το σάκο να μεγαλώνει.

Εύχομαι ότι καλύτερο και εδώ είμαστε να τα λέμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Μαρια! Καλη επιτυχια αυτη τη φορα ευχομαι ολα να πανε καλα! Ειχα την αισθηση παντως καθως ειδα την ημερομηνια τελευταιας περοδου σου πως εισαι περισσοτερο απο 6 εβδομαδες. Αν το κανεις θα δεις πραγματι πως βγαινεις 7 εβδ. + 6 ημ. Φανταζομαι αυριο θα ακουσεις καρδουλα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηταν μια παρατηρηση που οφειλεται στην καλη μου σχεση με τα μαθηματικα, τις ημερομηνιες και γενικα τους αριθμους. Καλη μου Αντρια φανταζομαι το σημαντικο αυτη τη στιγμη ασχετα μ αυτο, ειναι το μωρακι να ειναι καλα, κατι που ολοι ευχομαστε για την Μαρια! :):) Και το πιστευουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maria5 συγχαρητήρια και σου ευχομαι μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!!! Εγώ αν θυμάμαι καλά τότε την 6-7 βδομάδα είχαμε παει και είχαμε ακούσει καρδούλα... Για τις χοριακες θυμάμαι που τον είχα πει τον γιατρό μου να κάνω και μου είπε αφού τα βλέπουμε όλα καλά στον υπερηχο δεν χρειάζεται να κάνω. Απέβαλε το ανχος σου γιατί το περνάς στο σπορακι σου και όλα θα πανε καλά...περιμένουμε αύριο νέα σου!! :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας, πραγματικα με συγκινειτε!!!Εχω αγωνια μετα απο οσα περασα και τις χοριακες τις εκανα γιατι ετσι μου ειπε ο γιατρος ισως λογω προηγουμενων βιοχημικων, ποιος τους ξερει και αυτους.....Προσπαθω να κρατω την ψυχριαμια και το κουραγιο για αποψε καθως και τα θετικά σας μηνυματα!!! :)

Θα επανελθω... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν , πηγαμε την Παρασκευη και τελικα ενω ο σακος μεγαλωνει, για αλλη μια φορα δεν ακουσαμε τιποτα!!!Ο γιατρος το ιδιο στεναχωρημενος με εμενα, αρχισε να μου εξηγει τα διαδικαστικα του καθαρισμου που θα μου εκανε και τις εξετασεις που θα εκανε στα ευρηματα, καθως και τις εξετασεις που θα επρεπε να κανω κι εγω....Βεβαια, μου εξηγησε οτι πρωτα επρεπε να κανω αλλη μια χοριακη επειδη ηθελε να δει την τιμη της, σε περιπτωση που ηταν πολυ χαμηλη, μην αρχισουν συσπασεις και αποβολη Κυριακατικα, να το προλαβαιναμε!!Πηγα λοιπον με την ψυχη στα ποδια στη μικροβιολογο για ακομη μια χοριακη, και αυτη με καθυσηχασε λεγοντας μου κατι περιεργες ιστοριες για κοπελες που δε βλεπαν τιποτε στο σακο και ηταν ετοιμες για αποξεση και τωρα κραταν εκεινα τα μωρα αγκαλια!!!Μολις παω σπιτι μεσα στο κλαμα ...τηλεφωνει η μικροβιολογος και μου λεει:Μαρια η χοριακη σου ειναι παρα πολυ καλη και ανεβαινει μια χαρα, ειναι στις 16.000 μοναδες!Σοκ εγω, παιρνω το γιατρο, ο οποιος μου λεει οτι δεν μπορουμε να κανουμε τιποτε, παρα μονο να περιμενουμε.....τι να πω βρε κοριτσια...ολα πια σε μενα.....και ειμαστε τοσο αγαπημενοι με τον αντρα μου και ολα μετ' εμποδιων!!!! Συγνωμμη αν σας κουρασα... :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια μου δεν μας κουρασες και μακαρι να ειναι ολα καλα...εχτες βρικα ενα ποστ με μια κοπελα που εχει σακο αρκετα μεγαλο μια καλη χοριακη αλλα ειναι αδειος και απο οτι ελεγε πρεπει να παει για αποξεση...μακαρι να μην εχεις τπτ τετοιο και εγω που το διαβασα σοκ επαθα(θα το βρεις ευκολα γιατι το ειχε στα νεα μηνυματα και γραφανε και αλλες κοπελες με παρομοια εμπειρια)αλλα μακαρι να μην ειναι τπτ τετοιο..φιλια και δεν μας κουραζεις ειμαστε εδω η μια για την αλλη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε θελω να το παιζω γιατρος - θα μιλησω απο την εμπειρια μου!

ξερω οτι με αδειο σακο η χοριακη ανεβαινει για καποιο διαστημα αλλα δε διπλασιαζεται καθε 2 μερες οπως συμβαινει σε φυσιολογικη εγκυμοσυνη-

με 16000 χοριακη νομιζω οτι εισαι αρχη στις εβδομαδες-μπορει η συλληψη να εγινε αργα

εγω θα πηγαινα να κανω και σε αλλο γιατρο υπερυχο

κουραγιο και ελπιζω ολοψυχα να πανε ολα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ νομίζω ότι καλά θα ήταν να έκανες κι αλλού έναν υπέρηχο...

Κανονικά με χοριακή πάνω από 1000 μονάδες, ακούς καρδούλα (με κολπικό υπέρηχο σίγουρα).

Εύχομαι να είναι λάθος του υπέρηχου κι αυτή τη φορά να σου πάνε όλα καλά!

Πάντως σαν γενική παρατήρηση, δεν καταλαβαίνω γιατί είστε τόσο αρνητικές στις χοριακές. Αν δεν έχεις δει ακόμα σάκο κλπ. είναι το μόνο μέσο για να ελέγξεις και να προλάβεις νωρίς άσχημες καταστάσεις, όπως π.χ. μια εξωμήτριο κύηση, γιατί άσχετα αν διαφέρουν οι τιμές από εγκυμοσύνη σε εγκυμοσύνη, σε μια φυσιολογική εγκυμοσύνη ισχύει ο περίπου διπλασιασμός ανά 2 μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια και εγω δεν μου δινω πολλες ελπιδες.....μιλησα ξανα με το γιατρο μου και ο ιδιος μου προτεινε αυτο που ειχα σκοπο να κανω μονη μου:Με εστειλε σε ενα εξειδικευμενο κεντρο υπερηχων( εκει κανουν τις Β επιπεδου, αμνιοπαρακεντησεις κλπ) για να εχουμε μια σιγουρη απεικονηση και να πραξουμε αναλογα....απλα, αν τελικα φτασουμε μεχρι την αποξεση, εκει με εχουν τρομοκρατησει ολες οι φιλες μου, λεγοντας μου οτι πρεπει να ειναι κορυφη ο γιατρος που θα το κανει κλπ.....εμενα η υποτιθεμενη κορυφη της Θεσσαλονικης με εστειλε για ασκοπες σπερματεγχυσεις, και ορμονες μη δινοντας καμμια σημασια στο προβλημα του συζυγου μου(που φαινοταν στο σπερμοδιαγραμμα) που ηταν θεμα μιας σειρας αντιβιωσεων....τι γνωμη εχετε γι αυτο??? :?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την Πεμπτη 20/01 θα παω για υπερηχο...θα εχει και γιορτη ο αντρας μου.....ωραιο δωρο θα του κανω!!!!!!

Ασχετο, αλλα το τικερακι πως το κανετε προσθηκη????

Και παλι αναφερω οτι η πολυτιμη παρεα σας με εχει βοηθησει πολυ αυτες τις μερες..σας ευχαριστω πολυ πολυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria δεν μας κουράζεις καθόλου και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά με τον υπέρηχο σου... σίγουρα με όλα αυτά τα άσχημα πράγματα που σου έχουν τύχει να σκέφτεσαι απαισιόδοξα αλλά όπως γράφεις και εσύ αγαπιέστε τόσο πολύ με τον αντρουλι σου και να δεις ότι θα έρθουν τα καλά γιατί ξέρω ότι θα ακουστεί πασε αλλά η αγάπη όλα τα νικά έτσι δεν είναι;;;; ;);):):)

για τα τικετακια πας στο στο προφιλ σου -> forum -> edit signature ή

αρχικη σελιδα -> φορουμ -> πινακας ελεγχου μελους -> επεξεργασια υποργαφης

και βαζεις το τικετακι σου αλλα πρεπει να κανεις αποεπιλογη απο κατω αυτα με τις τελιτσες...

ελπιζω να σε βοηθησα... :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πρωτα κοπελα μου περιμενε να δεις τι θα γινει την πεμπτη-οσο για την αποξεση-επειδη εκανα μια και εγω σου λεω οτι ειναι μια πολυ συνηθισμενη διαδικασια για τους γιατρους.

βρες καποιον υπευθυνο και σοβαρο ωστε να κανει καλο καθαρισμο και τιποτα αλλο

δεν ειναι τιποτα η διαδικασια-εγω εμεινα ξανα παρα πολυ ευκολα εγκυος

οσο γαι τις κορυφές γιατρους-η κορυφη που λες οταν τον πηρα τηλ και του ειπα οτι δεν ανεβαινει η χοριακη μου, μου ειπε οτι ειναι πρωτοχρονια και δεν μπορω να τον ενοχλω στο κινητο του για τετοια θεματα-ο λιγοτερο γνωστός -που δεν ημουν πελατισσσα του-ηρθε και εμεινε μαζι μου αφου μπηκε ο καινουργιος χρόνος και εκ του αποτελεσματος εκανε πολυ καλη δουλεια.

μην τα σκεφτεσαι αυτα -ενα βημα την φορα

σε σκεφτομαστε φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω πραγματικά ευχομαι το σποράκι να διαψεύσει τους υπέρηχους που εκανες μεχρι τωρα κ να πανε ολα καλα!

με το καλό κοπέλα μου @};-%%-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...