Μετάβαση σε περιεχόμενο

σπερμοδιαγραμμα και καλλιεγεια ποια η διαφορα?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και καλή χρονιά!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω όσες γνωρίζετε ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο σπερμοδιάγραμμα και στην καλλιέργεια σπέρματος . Ο γυναικολόγος μας είπε να κάνουμε σπερμοδιάγραμμα και σήμερα που κάλεσα στο κέντρο για να κλείσω ραντεβού μου είπε αν θέλουμε και καλλιέργεια?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα απο οσο ξερω το σπερμοδιαγραμμα ειναι για να δεις την κινητικοτητα, ζωτικοτητα κλπ των σπερματοζωαριων και η καλλιεργεια για την υπαρξη η οχι μικροβιων κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τιποτα!

αν κ δεν ειμαι 100% σιγουρη, γιατι ο αντρας μου μονο ενα σπερμοδιαγραμμα εχει κανει κ αυτο πριν 2.5 χρονια

καλα αποτελεσματα να εχετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΛΠ Κ ΤΙΝ ΚΑΛΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Κ ΤΙΝ ΚΑΛΕΤΡΓΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ.ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαιμουδάκι μου σε ευχαριστώ πολύ!

Muriam αυτό θα έκανα αλλά επειδή ο άντρας μου πίνει μία αντιβίωση αντιφλεγμονόδη μου είπε ότι καλύτερα να μην την κάνουμε τώρα για να έχουμε αληθινά αποτελέσματα! Μακάρι τα αποτελέσματα να είναι καλά και να ξεκινήσουμε άλλες μεθόδους γιατί έχουν περάσει ήδη δύο χρόνια προσπαθειών!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σπερμοδιάγραμμα είναι η εξέταση του σπέρματος από τον βιοπαθόλογο-μικροβιολόγο στο μικροσκόπιο ανά 1 ώρα για 3 ή 4 ώρες για τον αριθμό, την κινητικότητα και τύπο των σπερματοζωαρίων. Συνήθως απαιτήτε 3 μέρες αποχή από το σεξ και θα πρέπει σε μισή ώρα το πολυ αφού πάρετε το δείγμα να το πάτε στο εργαστήριο και τα αποτελέσματα συνήθως δίνονται την ίδια μέρα(αναλόγως με το εργαστήριο). Από την άλλη η καλλιέργεια είναι για τον εντοπισμό μικροβίων, μυκήτων, μυκοπλάσματος, ουρεοπλάσματος και χλαμυδιων στο σπέρμα και τα αποτελέσματα είναι έτοιμα σε 24 ώρες. Επίσης αν κάνετε καλλιέργεια καλό είναι να έχουν περάσει τουλάχιστον 7 μέρες από τότε που θα έχει τελειώσει την αντιβίωση, δεν ξέρω αν σας το είπαν από το εργαστήριο. Ελπίζω να σε βοήθησα, καλά αποτελέσματα και σύντομα να ρθει το μωρούλι που τόσο καιρό περιμένετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Το σπερμοδιαγραμμα δείχνει καποια βασικά πράγματα ενω η καλλιεργεια δειχνει αν υπάρχουν μικρόβια ή οχι , απ οσο ξέρω όμως μπορεί η καλλιεργεια να ειναι καλή και παρολα αυτα να υπαρχει πρόβλημα προστατίτιδας , δείτε και σ αυτο στο site καποια πραγματα

http://www.uromed.gr/index.php?option=com_content?view=article&id=318:prostatitida-ypogonimotita-kai-stytiki-dysleitoyrgia&catid=68:iatriki-prosegisi&Itemid=167

http://www.uromed.gr/index.php?option=com_content?view=article&id=110&Itemid=92

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια!!!! Μια καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη κορίτσι μου!!!! Πάμε ο μήνας έχει μπει υπέροχααααα!
    • Καλημέρα κορίτσι μου!! Μπράβο ο μπεμπούλης!! Λογικά τώρα θα σε βλέπει ανά βδομάδα υποθέτω! 🤗🤗🧿🧿🧸
    • Καλημέρα. Κι εγώ είχα ψάξει το θέμα της φύλαξης των βλαστοκυττάρων, μας είχαν δώσει και έντυπα απ' τον γιατρό, αλλά το είχαν αφήσει εντελώς πάνω μας. Απ' ότι θυμάμαι (γιατί έχουν περάσει κοντά τρία χρόνια) οι ιδιωτικές τράπεζες κρατάνε τα βλαστοκύτταρα για 20 χρόνια και πληρώνεις ένα σημαντικό ποσό τον χρόνο για φύλαξη. Τα βλαστοκύτταρα αυτά μπορεί να χρησιμοποιηθούν σε συγκεκριμένες ασθένειες, σπάνιες, και όπως καταλαβαίνεις αν εμφανιστούν μέσα στα 20 πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού. Η δημόσια τράπεζα απ' την άλλη, ουσιαστικά δέχεται δωρεές και βοηθάει όποιον έχει ανάγκη και απευθυνθεί σε αυτήν. Δηλαδή σε περίπτωση που χρειαστείτε στο μέλλον, ψάχνουν στο παγκόσμιο καταθετήριο να βρουν συμβατά με την περίπτωσή σας (παγκόσμιο, αν θυμάμαι καλά), όχι τα δικά σας. Η διαδικασία της συλλογής- φύλαξης γίνεται εξ ολοκλήρου από εσάς, που πρέπει να επικοινωνήσετε μαζί τους, να πάρετε το κιτ λίγες μέρες πριν τον τοκετό και ο σύζυγος να τρέξει μέσα σε σύντομο διάστημα μετά τον τοκετό να το παραδώσει. Επίσης, απ' ΄ότι θυμάμαι, και στις δύο περιπτώσεις, είναι αυστηρά προσωπική η χρήση για το άτομο. Δεν μπορούν στο μέλλον να χρησιμοποιηθούν από εξ αίματος συγγενή, ούτε καν μεταξύ αδελφών. Με μια επιφύλαξη όλα αυτά, γιατί έχει περάσει καιρός από τότε που τα έψαχνα. Αν θέλεις, μπορώ να σου στείλω το όνομα της ιδιωτικής τράπεζας που είχαν προτείνει σε εμάς και να τους ρωτήσεις. Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο και μου είχαν εξηγήσει αναλυτικά.
    • Κοριτσια αρνητική τελικα! 0,1 σημερα 11η μερα, δεν νομιζω μεχρι την Δευτερα να ανεβει. Ο γιατρ΄΄ος ειπε οτι βιαστηκα και να κάνω την Τριτη να δουμε. Εγω ειμαι σιγουρη οτι δεν προκειται να ανεβει. Αν ηταν 4 θα ελεγα οτι εχει μια ελπιδα
    • Καλημέρα κορίτσια μου!!χτες πρώτος καρδιοτοκογράφος για μας 🍒.. Ο μικρούλης μας μια χαρά 2500 🧿 ετοιμοπόλεμος και σε θέση που ελπίζουμε να μην αλλάξει 🤗🤗..την άλλη εβδομάδα πάλι ραντεβού 💙🧿
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...