Μετάβαση σε περιεχόμενο

ενεσεις ηπαρίνης


Recommended Posts

καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

ήθελα να ρωτήσω εσάς που γνωρίζετε καλά το θέμα της θρομβοφιλίας, εάν το ΙΚΑ γράφει τις ενέσεις ηπαρίνης, γιατί διαπίστωσα ότι το κόστος είναι τεράστιο! χαλάλι βέβαια, αλλά.. και αν έχει περισσέψει σε καμιά σας κανένα κουτάκι innohep των 0,35, είναι πολύ πολύ ευπρόσδεκτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ 100 % ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙς ΚΑΝΕΙΣ .εγω 2 μηνες το εψαχνα ,τα ειχα δει ολα απο τις βλακειες των γιατρων οι οποιοι το εχουν κανει μοδα.

Τελικα δεν τις εκανα δεν υπαρχει λογος.Να πας στο λαικο νοσ εχουν τμημα ειδικο για θρομβ. ή στον αιματολογο ΧΑΤΖΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ.(επισκ 150 ευρω)

ψαξτω ομως καλα ,στο εξωτερικο δεν τις κανουν ετσι παρα μονο αν υπαρχει σοβαρος λογος και εισαι σε ακινησια.

κουραγιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

STELEN και βεβαια το ΙΚΑ τις γραφει τις ενεσεις,απλα θα πρεπει αφου τις γραψει ο γυναικολογος του ΙΚΑ να πας κατευθειαν στον ελεγκτη του ΙΚΑ να υπογραψει κι εκεινος για να ειναι εγκυρο το χαρτι που θα δωσεις μετα στον φαρμακοποιο...σε ολη την εγκυμοσυνη μου εκανα ενεσεις ηπαρινης κι ο,τι χρειαστεις ρωτησε με...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Stelen και εγω χρειάστηκε να κάνω για 2 μήνες, δεν πλήρωσα τίποτα ποτέ. Τις εγραφα στο ΙΚΑ. Ούτε καν συμμετοχή δεν πλήρωσα. Ψαξ το λιγάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά όταν είσαι έγκυος όλα τα ταμεία σου δίνουν δωρεάν τα φάρμακα, δε ρισκάρουν σε τέτοιες καταστάσεις...

Και εγώ δωρεάν τα έπαιρνα...

Φραουλινο και μια γνωστη μου στο Καναδα με θρομβοφιλια εκανε ενεσεις....

Στο μονο που συμφωνω ειναι οτι οντως εχουν γινει μοδα (οπως και τα αντιπατρικα και τα ΝΚ..), γιατι καποιοι στις κανουν με τη μια, χωρις εξετασεις, προληπτικα...

Αλλα σε καποιες περιπτωσεις οντως χρειαζονται...

Αν και εγω πιστευω οτι τελικα η ιατρικη ειναι ενα μεγαλο πειραμα και καποια πραγματα ειναι θεμα τυχης. Μπορει εγω να εχω θροβοφιλια και να κανω παιδι χωρις ενεσεις, χωρις τιποτα, μπορει καποια αλλη κοπελα να κανει τα παντα και να αποβαλλει...

Απλα κανουμε το σταυρο μας και προχωραμε.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι της μόδας ή απλά το ψάχνουμε πάρα πολύ για να κάνουμε παιδί? Εγω δεν υπήρχε περίπτωση να μην κάνω ενέσεις από την στιγμή που έμαθα ότι εχω θρομβοφιλία - αν και ο γυναικολόγος μου ήταν λίγο αντίθετος, η αιματολόγος ήταν κάθετη. ΄

Σίγουρα τις γράφει το ΙΚΑ - δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις ούτε ευρώ. Εγω με το χαρτί απο το ΙΑΣΩ που ήταν η αιματολόγος μου μου τις έγραφαν στο ΙΚΑ. Δεν ξέρω ακριβως την διαδικασία γιατί την έκανε ο φαρμακοποιός μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia egw ekana 3 ekswswmatikes kai stis 2 ekana eneseis clexan, tous rwtousa gia poio logo kai mou elegan prolhptika, exw kanei panw apo 50 eneseis clexan xwris logo, twra pou allaksa giatro kai tou eipa oti phra toses eneseis gelouse, kala mou leei xwris na kaneis elegxo thromvofilias? telika me evale kai ekana kai eimai arnhtikh opote tzampa tis ekana.pantos an xreiastei kamia kopela clexan exw kana 3 koutia sto spiti mporw na tis dwsw

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο μονο που συμφωνω ειναι οτι οντως εχουν γινει μοδα (οπως και τα αντιπατρικα και τα ΝΚ..), γιατι καποιοι στις κανουν με τη μια, χωρις εξετασεις, προληπτικα...

Αλλα σε καποιες περιπτωσεις οντως χρειαζονται...

Αν και εγω πιστευω οτι τελικα η ιατρικη ειναι ενα μεγαλο πειραμα και καποια πραγματα ειναι θεμα τυχης. Μπορει εγω να εχω θροβοφιλια και να κανω παιδι χωρις ενεσεις, χωρις τιποτα, μπορει καποια αλλη κοπελα να κανει τα παντα και να αποβαλλει...

Απλα κανουμε το σταυρο μας και προχωραμε.... :)

...δεν θα συμφωνησω- το ψαχνουμε και προχωράμε- οταν εχουμε αποβάλλει ή χασει απο παλλινδρόμηση το μωρό μας δεν εχουμε την πολυτελεια να σκεφτούμε αν ειναι 'της μόδας' όλα αυτα τα οποια ανέφερες φίλη μου. οταν μου είπε ο γιατρος οτι ο ανοσολογικος ελεγχος ηταν αναγκαιος αν θελαμε να προλαβουμε το μωρο μου απο την παλλινδρόμηση φυσικά και δεν σκεφτηκα αν με 'δουλευει' ή με εκμεταλλευεται-

το μονο που ξερω ειναι οτι ειμαι εγκυος στο 3ο τρίμηνο- ας ειναι καλά το οτι το προλάβαμε ;)

καλα ειναι να κανουμε τον σταυρό μας όπως λες αλλα όχι και στο έλεος του θεου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι εγώ έκανα ενέσεις δυστυχώς πήγα 15 κουτάκια πριν 1 μήνα σε ένα γηροκομείο. Εγώ βγήκα με μέτρια θρομβοφιλια σε γενετικό γονιδιακό έλεγχο στον Πάγκαλο έκανα ενέσεις απο τον 3ο μηνα γιατί τότε πήγα και έκανα τον έλεγχο προληπτικά λογω παλιάς αποβολής και εξωσωματικής. Τελικά γεννησα όλα οκ.

Φυσικα και το ΙΚΑ μου κάλυψε 6 μηνες ενέσεις χωρις συμμετοχή αφου ήμουν έγκυος.

Με το καλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ ολες! Παλι καλα που τις καλυπτει το ΙΚΑ! Οσο για την αναγκαιοτητα τους κι εγω δεν ειμαι σιγουρη, αλλα οταν ακουω τη γιατρο να ειναι καθετη, δε μπορω να παρω την ευθυνη και να μην τις κανω.. Good luck to everyone!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...δεν θα συμφωνησω- το ψαχνουμε και προχωράμε- οταν εχουμε αποβάλλει ή χασει απο παλλινδρόμηση το μωρό μας δεν εχουμε την πολυτελεια να σκεφτούμε αν ειναι 'της μόδας' όλα αυτα τα οποια ανέφερες φίλη μου. οταν μου είπε ο γιατρος οτι ο ανοσολογικος ελεγχος ηταν αναγκαιος αν θελαμε να προλαβουμε το μωρο μου απο την παλλινδρόμηση φυσικά και δεν σκεφτηκα αν με 'δουλευει' ή με εκμεταλλευεται-

το μονο που ξερω ειναι οτι ειμαι εγκυος στο 3ο τρίμηνο- ας ειναι καλά το οτι το προλάβαμε ;)

καλα ειναι να κανουμε τον σταυρό μας όπως λες αλλα όχι και στο έλεος του θεου...

Απλα να πω οτι και εγω ειχα 3 αποβολες.... Και εχω φαει στα ματια μου να ψαχνω τι να κανω. Και οταν λες ανοσολογο, εννοεις αντιπατρικα ή ΝΚ ;Γιατι γι αυτα ρωτησα 5 γιατρους και οι 5 μου ειπαν να μη μπω στη διαδικασια γιατι δεν εχει αποδειχθει επιστημονικα οτι βοηθουν. Και πολλα αλλα... Και ακουσα κοπελες που τα εκαναν και παλι απεβαλαν. Απο κει και περα τι να πω εγω;;; Οταν οι γιατροι και οι μελετες τα λενε.... http://www.nikoloudakis.gr/forum/viewtopic.php?t=26

Εγω που μετα απο 3 αποβολες/παλλινδρομες ειχα την πολυτελεια να τα ψαξω, τα εψαξα...

Εαν εσυ τα εκανες και ολα σου πηγαν καλα, δε σημαινει οτι βοηθησαν αυτα, μπορει να πηγαιναν ολα καλα και χωρις να ειχες κανει κατι απο αυτα.Οπως εγινε με πολλες αλλες κοπελες..

Για τις ηπαρινες, αν ειδες λεω οτι εγιναν μοδα, γιατι τις δινουν και σε καποιες χωρις να κανουν καν εξετασεις να δουν αν χρειαζονται και σε τι ποσοτητα, ''προληπτικα''. Σε καποιες ειπα. Γιατι σιγουρα υπαρχουν κοπελες που οντως τις χρειαζονται... Οπως επισης υπαρχουν κοπελες που επειδη το αιμα τους δε πηζει καλα, οχι μονο δε τις χρειαζονται, αλλα θα κανουν και ζημια αμα τις παρουν τυφλα, χωρις εξετασεις...

Και οταν μια κοπελα παιρνει ναρκωτικα και γενναει ενα παιδι και εγω χωρις καν να καπνιζω εχω 3 αποβολες/παλλινδρομες, αντε πεισε με εσυ οτι δεν ειναι θεμα τυχης.... :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...