Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΗ2009-ΝΟ19-ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΜΠΕΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 904
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μωρη Τρελοτζούλια!

Ακόμα να καταλάβεις οτι απο κει ειναι ο αντρας μου, κι ότι εκει ειναι τα πεθερικα μου κι οτι πηγαινουμε συχνα σχεδόν καθε μηνα;;;

Απλώς τις γιορτές τις μοιράζαμε πάντα.Χριστούγεννα εδω που γιορταζει η μανα μου, Πρωτοχρονια εκεί που γιορτάζει ο πεθερός μου, Θεοφάνεια εδώ που γιορτάζει ο πατέρας μου χεχε.Περα δωθε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απορώ γιατί λέτε εμένα πολυλογού :D Αλέκα 234 (?) ελπίζω όλα να είναι καλά με την μικρή! Γατόνι όμως ε?

Τζουλ αυτές οι γιορτές είναι οικογενειακές! Τώρα σε καταλαβαίνω αν δεν θες να τις περάσεις με την πεθερά και αν και ο άντρας δεν επιμένει σώνει και ντε κάντε τα δικά σας!Εμείς πάντως κάθε χρόνο είμαστε με γονείς και πεθερικά και στις δυο γιορτες! Κι έτσι ευχαριστιούνται όλοι τα παιδιά και βλεπόμαστε λιγάκι!!! (Καλά μη νομίζεις τα πεθερικά μένουν δίπλα :lol: )

Σώκω ευτυχώς που είναι λίγα τα τρουφάκια και δεν θα φάω γιατί πάει η διαιτα!!!! (Πλάκα πλάκα ένα κιλό το κατέβηκα - τα της αρχής)

Ντομ το Γκρόουινκ Απ έχει 13 ευρώ η σκόνη και βγαίνει σαφέστατα πιο οικονομικά. Είναι απο τα καλύτερα γάλατα εγώ με Αλμιρόν μεγάλωσα και τα δυο μου παιδιά! (καλά ακόμα μεγαλώνουν :P ) και στην τελική γιατί να μην κοιτάμε λίγο και την οικονομία? Δεν θα πάρουμε δα και μούφα :mrgreen:

Α Τζουλ εν ολίγοις είμαι ένα πολυλογάδικο τρελοκομείο ε? μμμμ το πολυλογάδικο όχι πάντα ! Μόνο όπου θέλω!!! Το τρελοκομείο πάντα πάντα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο μας...ανοιξε η μπουκα σας και ειπατε κια αλλα...

πετυχημενο αυτο με τη λιμνη και τη πεστροφα..ομολογω...

εμεις εδω..σας ειπα οτι θελω να παρω ρολο κοτοπουλο η βοσινο δε ξερω..τι να παρω..δεν εχω φαει ποτε..δε ξερω καν πω μαγειρευεται..

ρε παιδια πως καταλαβαινεις αν βγαζει τραπεζιτες απο τη στιγμη που δεν ανοιγει το στομα σαν ιπποποταμος να δω;;

ντομ να περασετε καλα..

εμεις θα παμε βολτα στο εμπορικο και μπορει τζαμπο να της παρω παπακια.. :shock::shock:

:shock: τι αλλο ηθελα να σας πω;;

ασε..θα περιεμενω τη νανα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια καλημερα...

Καταρχην Μαρκατ και Σωσωκα σας βαζω τη συνταγη του κορμου..

Κι εγω αυτον θα κανω για πρωτοχρονιά..

Απλά εγω αντι για σκέτη σαντιγι θα προσθέσω και μασκαρπόνε στην κρέμα..

Κορμός με κάστανα και σαντιγί

Από το Στέλιο Παρλιάρο

Υλικά (για 12 μερίδες):

4 αυγά, κατά προτίμηση βιολογικά

110 γρ. ζάχαρη

65 γρ. κορν φλάουρ

35 γρ. κακάο

1/2 κουτ. γλυκού μαγειρική σόδα

20 γρ. αλεύρι

50 γρ. βούτυρο λιωμένο

250 γρ. κρέμα γάλακτος

35% λιπαρά, χτυπημένη στον κάδο του μίξερ με το σύρμα μέχρι να γίνει σαντιγί

280 γρ. κρέμα κάστανου (κρέμα ή πελτέ κάστανου βρίσκουμε σε βαζάκια σε σούπερ μάρκετ στα ράφια με τις μαρμελάδες ή στα ράφια με τις πρώτες ύλες ζαχαροπλαστικής. Επίσης, σε επιλεγμένα παντοπωλεία και ντελικατέσεν)

κακάο για το πασπάλισμα

Διαδικασία:

Ανακατεύουμε το κορν φλάουρ, το κακάο, το αλεύρι και τη μαγειρική σόδα και τα κοσκινίζουμε. Χτυπάμε τα αυγά με τη ζάχαρη στον κάδο του μίξερ με το σύρμα (ή με το μίξερ χειρός) έως ότου αφρατέψουν και πάρουν ανοιχτόχρωμη απόχρωση. Σταματάμε το χτύπημα, ρίχνουμε τα κοσκινισμένα υλικά και ανακατεύουμε απαλά με μια σπάτουλα. Προσθέτουμε το λιωμένο βούτυρο και ανακατεύουμε.

Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 180° C.Απλώνουμε το μείγμα σε μια λαδόκολλα σε ορθογώνιο διαστάσεων 30x40 εκ. και τη βάζουμε μέσα σ' ένα ταψί με τοιχώματα (γιατί το μείγμα είναι κάπως ρευστό). Ψήνουμε για 10 - 12 λεπτά. Αφήνουμε το παντεσπάνι να κρυώσει και με πολλή προσοχή το ξεκολλάμε από τη λαδόκολλα, αλλά το αφήνουμε πάνω σε αυτήν. Aπλώνουμε στην επιφάνεια του παντεσπανιού (στην πλευρά που στο ψήσιμο ήταν προς τα πάνω) την κρέμα κάστανου. Πάνω από αυτή απλώνουμε τη σαντιγί και τυλίγουμε προσεκτικά, με τη βοήθεια της λαδόκολλας, σε ρολό. To βάζουμε στο ψυγείο να σφίξει. Πριν σερβίρουμε, πασπαλίζουμε με κακάο.

Καλη επιτυχία!

Χαρά μου περαστικά στο στεφανάκο!

Καλυψω υπομονη..αυτα τα ξενυχτια δεν αντεχοντε..

Εμενα 4 μερες μου το εκανε και τα παιξα..

Σημερα πρεπει να πάω μουστακα για δωρα και σκεφτομαι να φτιάξω και diaper cake για τη ξαδερφη μου που γεννησε εχθες..

Τζουλ πολύ ζηλεύω το μπαρακι!

Εμεις σπιτι με κουμπαρους και γονεις..

Ευτυχως ανελαβε ο μπαμπας μου να κανει γουρουνοπουλο σουβλας κι ετσι θα κανω μονο τα υπόλοιπα..

Ασχετο αλλα εγω κι ο αντρας μου ειμαστε υδροχοοι..ο μικρός αιγοκερως και η μικρή ειναι ο συνδυασμος που σκοτωνει..σκορπιος με ωροσκοπο σκορπιο!

Βασιλόπιτα θα κανω μια που ειδα στο περιοδικο του Παρλιάρου με αποξηραμένα φρουτα..και μάλιστα ελεγα να βαλω αυτο το γλάσο το άσπρο που λες κι εσυ σωσω

Βγαινει καλο? ή να κανω ζαχαροπαστα?

Πέρυσι είχα βάλει λευκη σοκολατα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!

Ισμήνη, δε φαίνεται δύσκολο το γλυκό!!!

το περίμενα πολύπλοκο!!!

θα βρω κάστανο πολτό;

δεν έχω δει ποτέ...

Σωσώ ξαναβάλε τη συνταγή με τη βασιλόπιτα και το γλάσσο!!!

Και λέω τη ζζζζ γλωσσοκοπάνα...

σόρρυ ζζζζζζζζζ!!!

Αλλά... μην πάρει πολύ θάρρος τώρα!!!

χαχαχα!!!

να ρωτήσω;

καλέ, δε νυστάζετε εκείνες τις ώρες που γράφετε;

ιουλία!!!

πού τα βρίσκεις πουλάκι μου και τα λες;

Ντομ, μην αγχώνεσαι από τώρα για τα μεμέ σου!!!

εσύ θα κάνεις το καλύτερο που μπορείς για το παιδί σου και μη γεμίζεις τον εαυτό σου με τύψεις και άγχος!!!

όσο περισσότερο θηλάσει 1 μωρό, τόσο το καλύτερο!!!

Αλέκα 234!!!

πώς είναι η Αγγελικούλα;

ενημέρωσέ μας!!!

το Μαράκι χαίρεται τους γονείς της...

Βρήκα μία πολύ εύκολη συνταγή με κοτόπουλο...

τεμαχίζεις το κοτόπουλο, το βάζεις σε μία κατσαρόλα, το σκεπάζεις με 1 μπύρα και το σιγοβράζεις ώσπου να μείνει με το ζουμάκι του...

Αλλά... δε θα έρθουν οι κουμπάοι για φαγητό...

θα έρθει μόνο η κουμπάρα με τη μικρή για παιχνίδι...

ο μπαμπάς τους αρρώστησε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα..

κατ αρχην ντομ χρονια πολλα στον γιοκα σου αν δεν τα πουμε......καλα να περασετε κ να ξεκουραστεις.....

συγγνωμη που συνεχεια γκρινιαζω κοριτσια,τι να πουν δηλαδη οι αλλες μανουλες πχ φροσω,μαρκατ,αλλα κ αυτες με τα δυο παιδακια...εχω καταντησει αηδια!!!!!!με ειχε πιασει χτες μια κριση η αληθεια ειναι αλλα τωρα ειμαι καλυτερα...

η μικρη ειχε πολυ βηχα κ φοβαμαι για τα χειροτερα απλα...

κ η παιδιατροςεχει κλεισει για πρωτοχρονια...δευτερα παλι....

τουλαχιστον μαλακωσα τον βηχα με χαμομηλι κ μελι...

τωρα μολις ξυπνησε η μικρη κ ειναι 11!!!!αλλα κοιμηθηκε 12.30 κ ξυπνησε αρκετες φορες..τη λυπαμαι να την ξυπναω..μαλακια?

ισμηνη καλημερα.αντε,θα σκισει παλι το πρωτοχρονιατικο τραπεζι..αν δεν ημουν τοσο αχρηστη θα δοκιμαζα το γλυκο....

σωσω ζελατινα μονο δεν εχω μαρη!!!!δεν ξερω καν πως ειναι!!!!!!

τζουλ σορυ αλλα δεν ειχα παρακολουθησει ρη συγκεκριμενη κουβεντα για το μπαρακι..τον μικρο η μαμα σου κλασσικα κ θα ερθει να μαθαινει απο τωρα τα μπαρακια???

συμφωνω απολυτα με το τραπεζωμα στην πεθερα..εγω που την δικια μου τνν λατρευω!!!!!

αλεκα 1 σιγουρα δεν κοιμηθηκες καθολου αλλα ολα θα ειναι σουπερ σημερα...

νανα καλημερα!!!δηλ μονο αυτο κανεις κ ειναι ωραιο το φαι??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλα λέμε τσελαμεντέ το κάναμε εδω μέσα.

Εγώ κι ο δον με τρελή ίωση από χθες...πακέτο.

Το μόνο πρόβλημα είναι να μην κολλήσει ο Χριστόφορος γιατί πάει το χειρουργείο.

Χαρά πώς σε καταλαβαίνω με το Στέφανο. Αυτό που περιγράφεις το ζω με το Χριστόφορο από τις 20 Σεπτεμβρίου! Πόσο τον λυπάμαι δεν λέγεται....

Τζουλ πράγματι πολύ καλό αυτό με τη λίμην και τον πεθερό.

Αλέκα 123 πώς είναι η μικρή; Όλα καλά;

Αλέκα και Νανούκα μην πιάνεστε καλέ για μια πανακότα... :lol:

Φτιάξτε η καθεμία τη δικιά της και στείλτε από δω να τις δοκιμάσω να λύσω τη διαφορά :lol: .

Σωσώ μου αρέσει που με κατέταξες στις κανονικές. Έλα κερνάω πανακότα :lol: .

Και γιατί έβαλες το μόσιον με τα γουρλωμένα μάτια 3κις φορές; Εντάξει δεν ήταν καλή η φωτό....πολύ κοντινή.

Ισμήνη σταμάτα να μαγειρεύεις κι έλα να πιούμε καφέ. (μετά την αποθεραπεία της ίωσης).

Μάρκερ κι εσείς επέμβαση....σκ....α. Είδες που σου έλεγα πώς κι εγώ τη νάρκωση φοβάμαι.

Η Σόφη λογικά θα έφτασε Κω.(μην την το πείτε αλλά είναι γυναικάρα με τα όλα της).

Λοιπόν προς απορία γιατί ο δον ήταν ήσυχος στο πάρτυ. Αφού κι εγώ εξεπλάγην.

Όταν γνώρισε τον Παναγιώτη τον ρωτήσεμε τί θα του φέρει ο Άγιος Βασίλης.

Εκείνος απάντησε ότι του έφερε το δώρο του και λέω εγώ είδες που ήταν καλό παιδί;

Μόλις λοιπόν φτάσαμε στο σπίτι, πάει κάτω από το δέντρο και τίποτα. Άρχισε να ουρλιάζει...πού είναι το δώρο μου;;;;; Αφού ημουν καλό παιδί στο πάρτυ... :shock::lol: . Είπα κι εγώ so good to be true. Καλά με την ίωση με έχει ριμάξει. Πονάει δεν λέω αλλά πονάω κι εγώωωωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανά και Καλυψώ καλημέρα.

Καλυψώ μην το ξαναπείς αυτό. Δηλ. επειδή έχεις ένα δεν έχεις δικαίωμα να κουράζεσαι;

Κάνε υπομονή, η καλύτερη θα γίνει η Αγγελικούλα. Και οι ιώσεις στο πρόγραμμα είναι.

Η νιου μαμα πού είναι;

Ντομ έχεις εδώ το μαστερ του θηλασμού και θα πας αλλού να ρωτήσεις;

Συμφωνώ με τη Νανά αυτό με το οινόπνευμα δεν είναι σωστό.

Θα επανέλθω πιο μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φροσω μου ευχαριστω πολυ.

περαστικα σας...τι ιωση εχετε εσεις?γτ κυκλοφορουν διαφορες...

αυτο με τον δον πολυ γελιο...δεν αλλαζει παιδι μου ο ανθρωπος!!!!!!!!!

ο δον εχει πολλα κοινα σημεια με την αγγελικη νομιζω!!!!!!!!!

την εχω κατσει!!!!!

πρωτοχρονια τι θα κανετε?οικογενειακα φανταζομαι....

εγω ελεγα να μαγειρευα για τους γονεις αλλα τωρα που ειναι ετσι η μικρη δεν ξερουμε τι θα ξημερωσει......

κ εγω σημερα ποναω παντου περισσοτερο...

μηπως να παω για κανα μασαζ??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυψώ κι εγώ αυτό βλέπω. Σαν να μου περιγράφεις το δον μωρό.

Ο δον έχει πρησμένους αδένες, άφθες στο στόμα και πονάει το αυτί του.

Εγώ κάνω συνέχεια εμμετό, συνάχι, βήχα και απίστευτο όμως πονοκέφαλο.

Και το πρωί αδιαθέτησα κιόλας.

Οπότε πάει και το πρωτοχρονιάτικο :lol: .

Οικογενειακά φυσικά, ποιος θέλει άλλωστε να μας κάνει παρέα; =))=))=))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε Φρόσω... σου σταμάτησε το γάλα;

Εγώ έχω ακόμη... και έχουνε περάσει πάνω από 2 μήνες που αποθήλασε το μωρό...

Η γυναικολόγος μου είχε πει οτι σε κανά 2 βδομάδες θα σταματούσε.

Δεν πήρα χάπια...

Καλυψούλα δεν την έχω δοκιμάσει... την είδα σήμερα στο ίντερνετ.

Στη φωτό, πάντως, φαινότανε ωραίο το κοτοπουλάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κορίτσια... ήρθε μία συνάδελφος και μας κέρασε κουραμπιέ- μπουκίτσα!!!

ήταν τέλειοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

της ζήτησα τη συνταγή!

Θα αρέσουνε και στη Μάρκερ φιατί είναι λίγο τραγανοί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

΄καλημερα

αρνουμε να διαβασω κοριτσια 10 σελίδες :o

καλε τι ειστε εσεις;

δευτερα μπαινουμε για το χειρουγείο

εχω αγχωθει λιγακι - αλλα αφου ειναι απαραιτητα ας γινει μια ωρα αρχίτερα τωρα που ειναι μικρουλης

εγω βασιλοπιτα θα φτιαξω μαλλον αυριο

\σημερα εκανα μια ψιλογενικη γιατι η σκονη θα μας σκεπαζε :lol:

ο αντρας μου βολταρει

ντομ μου τι έπεθες κατι τετοιο διάβασα;

κατι με τα μεμεδάκια σου;

και μην συζητατε για λεφτα κοριτσια γιατι ξεφραγκιστήκαμε τωρα με τους γιατρους και το χειρουργειο και τις κωλοασφαλειες που ετσι μου ερχεται να ξαναθυλάσω κι εγω :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pvpv..τι ειπατε παλι...

φροσω εμεις σε θελουμε..μηπως να ερθουμε να κανουμε 1χρονια ολοι μαζι;;να γκωρισω και το γαμπρο;;

λοιπον..ανακεφαλαιωνουμε..δευτερα 3 του μηνο μπαινει ο μικρο της φροσωες και τη μαρκερ χειρουργιο και γω ξεκιναω δουλεια..

3 σημαντικα πραγματα ... :o:o:o

ε :o αν :o:o ρα 2 βασιλοπιτες..μια σε 1 επισκεψη στους απενατι και 1 σε 1 φιλη..

φαινεται η σοφη ειναι τρελο γκομενακι..

νανα μπες στις συνταγες απο σπιτι και ψαξε βασιλοπιτα..βαριεμαι να ψαχνω..για πες για το κοτοπουλο μ τη μπυρα..χωρι νερο χωρις τιποτα;;

εγω ελεγα να παρω ρολο κοτοπουλο για αυριο..δε ξερω..

σημερα εχει φακες..

σιγα να μην τισ φαει..

φακ..

καλυψω περαστικα σας ρε..και φροσω για το δον..

αυτο που περισευει απο τη βασιλοπιτα ,ζυμη να την φατε ειναι τελεια...

μαρκερ ποσο το μαλλι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας

μπαίνω στα γρήγορα..κλασικά..

Φρόσω σαν και σένα και γω..χάλια..

ξύπνησα σήμερα με μπούκωμα και απίστετο πονοκέφαλο, με κόλλησαν τα τερατάκια μου..

Μαρκερ μου εύχομαι απο την καρδιά μου να πάνε όλα καλά!!

Καλυψούλα υπομονή με τον τύρρανο, μπορείς να κάνεις και αλλιώς;

και περαστικά

Ισμήνη ευχαριστούμε για τη συνταγή, θα την κάνω αύριο

απόψε θα κάνω τη βασιλόπιτα

Νανούκα, κοτόπουλο στο φούρνο μμμμ...

μπορείς να το κάνεις γιουβετσάκι ή με χυλοπίτες και στο τέλος να βάλεις μπαστουνάκια γραβιέρα και να λιώσει αυτή να γίνει γιαμ γιαμ..

δε μου' ρχεται κάτι άλλο για το φούρνο, δε σου λέω ετσι το κλασικό με πατατούλες που το έχω βαρεθεί..

ενω στην κατσαρόλα εχεις πολλές επιλογές για κοτόπουλο..

γεια σου βρε Τζούλια με τις πέστροφες χαχα

εγω είμαι ταύρος ωροσκόπο δε ξέρω δεν ασχολούμαι καθόλου με ζώδια και αν καμια φορά το διαβάσω σε περιοδικό το ξεχνάω κατευθείαν..

τι εχεις να πεις για τους ταύρους; :P

μπριζόλες τηγανιτες και πατάτες τηγανιτες σήμερα

ε ρε κόλαση..

φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξέχασα..

Αλέκα1 πως είναι η Αγγελικούλα σήμερα;

πωπω πανικός ε;

κοιμήθηκες καθόλου χθες βράδυ;

και μεις Παρασκευή βραδυ εδω στο σπίτι μόνοι μας με τα παιδιά

Σάββατο θα φάμε στης μαμάς μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω ειμαι! Αφηνω τον χρονο με ενα νυχι και με ενα δοντι μειον!

χαχαχχαα!

Λοιπον! Συναχωμενος ο μικρος. Πανυγηρι το βραδυ κλασικα τα ξερετε. Η πρωτη ιωση για φετος. Να μη παραπονιεμαι. Καιρος μας ητανε .

Αλλα με το δοντι.... υπεφερα ρε γμτ. Αρρωστησα και γω τωρα... Θα περασει.

Τωρα γραφω και μου πειραζει το λαπτοπ. Θα μπω σε λι γοο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικα αλεκα 234 πες τι κανετε;;

μαρακι πως εισαι ρε;;

ιωση και σεις;;ρε παιδια τι γινεται;;;και ηθελα να ην παω και τζαμπο τορμαρα μου..

σε λιγο παω να κουρευτω..ρε παιδια εμενα μου φφανηκε πολυ δυσκολος ο κορμος καστανου..θα τον ξανα δω..μηπως τα ματια μου παιζουν πουλακια..παιδια μπορειτε να παρετε σμαρτιε για το 2011 και χαριμπο αρκουακια...και να τα βαλετε οπου θελετε..δε μορεσα να σκεφτω κατι αλλο..2.30 εχω κομμωτηριο..

καλε ποσο παει το κουρεμαςςιδες δεν εχω..μη γινω και ρεζιλι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσακια μου

ολα καλα και στις φροσως μας τον μικρουλη

αντε να δουμε

εμας κανονικα παει γυρω στα 3000

αλλα τσακονομαι με την ιδιωτικη αυτες τις μερες γιατι μου λεει μαλακιες για συγγενεις παθησεις και κατι αλλες ηλιθιοτητες οτι πρωτα θα γινει ιστολιγικη στην κυστη να δουμε εαν δεν εχει μωρο λεει μεσα και τετοιες αντε μην τις πω και δεν συμαζευεται

αλλα δεν κωλωνω να τσακωθω με ποιον μπει μπραοσα μου ο καθε @%#^&***&^^ρης :evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι μου, δε θα ξαναφιτρώσει το νύχι;

Ρε Σωσώ... μπαίνω στις συνταγές από σπίτι και με αφήνει στην αρχική σελίδα...

δεν πάρει πουθενά...

αλάτι, πιπέρι και μπύρα.

ούτε λάδια, ούτε νερά...

Μαρκάτ, όταν θα έχεις λίγο χρόνο πες περισσότερες λεπτομέρειες για το γιουβετσάκι με χυλοπίτες...

Βρήκα μία πολύ εύκολη συνταγή για βασιλόπιτα του παρλιάρου.

αυτήν θα κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω ρε... με ζαλησατε!!!

8 σελ χομγουορκ με βαλατε!!!

τι να πρωτο πω...

Αλεκα234 ολα οκ;;;;

Αλεκα .... δε θυμαμαι τι ηθελα να πω...

Ντομ να χαιρεσαι το Βασιλακη σου και τον πεθερο. οσο για τα μεμε... φτιαξ'τα να βγαζουν γαλα γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι..... :lol: και εμεις αλμιρον γκροουινγκ απ παιρνουμε τωρα. 12,49Ε απο το καρφουρ. αλλα ειχανε προσφορα -2Ε το μεγαλο και -1,5 το μικρο και φορτωθηκαμε τα 4-5 κουτια που ειχε στο ραφι!!!! :lol::lol:

ζωδια ποια ρωταει και γιατι;;;; εγω ειμαι Λεων με ωροσκοπο (απ'οτι με ειπε μια φιλη) Ζυγο και τω μωρα ειναι Ζυγοι γεννημενα 1παρα τη νυχτα 22 Οκτ. δεν θυμαμαι ωροσκοπο... ο αντρας Κριος. θα με κρατησετε ή θα με διωξετε;;;; :lol::lol:

Νανα αυτο με την κοτα στη μπυρα το ειχα ακουσει και εγω αλλα το ειχα ξεχασει... ισως να το κανω μονο με μπουτια, γιατι κανεις δεν τρωει στηθος...

επισης, ψημενα σε μπυρα για μεζε, κανω λουκανικακια κοκτέιλ που γυρω τυλιγω μπέικον. τα ψηνεις μεχρι να τελειωσει η μπυρα... κολαση!

εγω θα δω, αν εχει ο κρεοπωλης, να κανω κοτσι χοιρινο για Πρωτοχρονια που εδειξε σημερα ο ζυμαρουλης στη Μενεγακη...

τι αλλο.....

σημερα εκανα μπουτια κοτα με μπλιγουρι... αντε να ερθει ο αντρας να το τσακισουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Συγγνώμη που πετάγομαι στο θεματακι σας κορίτσια απλώς ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη θρομβοφιλια. Λοιπόν κορίτσι, μετά από τη δεύτερη αποβολή (1η παλινδρόμη, 2η βιοχημική) πήγα σε αιματολογο για να μου γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας για να διερευνήσουμε την κατάσταση μιας κι όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μας ήταν φυσιολογικές. Επειδή στον κύκλο ακριβώς μετά τη βιοχημική είπαμε να κάνουμε πρόκληση ωορρηξιας για να δοκιμάσουμε, η αιματολογος μου είπε να περιμένω ένα τρίμηνο μέχρι να αποβληθούν απ' τον οργανισμό μου οι γοναδοτροπινες για την πρόκληση. Μένω έγκυος ωστόσο και πήγα να τη δω για να της ζητήσω να κάνουμε παρόλα αυτά τις εξετάσεις για να προλάβω κι εγώ τυχόν 3η απώλεια... Τις έκανα, αλλά η αιματολογος μου επισήμανε ότι λόγω της εγκυμοσύνης που ανεβάζει τη χοριακή ούτως ή άλλως αλλά και των γοναδοτροπινων από την πρόκληση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγουν οι τιμές λανθάνουσα αυξημένες. Εν τέλει σε μένα βγήκαν αρνητικές, ωστόσο παίρνω ασπιρίνη τύπου σαλοσπιρ των 150 προληπτικά λόγω ιστορικού αποβολών και μόνο. Επιπλέον, οι μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας απασχολούν μόνο το 2ο τρίμηνο κι έπειτα κατά τα λεγόμενα της αιματολογου όσο και της γυναικολόγου μου, οπότε θεωρώ πως δεν πρέπει να σ ανησυχεί που ξεκίνησες τώρα τις αντιπηκτικες. Μόλις μπήκες στο 2ο τρίμηνο οπότε μια χαρά μου ακούγεται το timing. Ίσως και γι'αυτό να σου έδωσαν αντιπηκτικες κατευθείαν κι όχι ασπιρίνη όπως εμένα, επειδή είναι πιο δραστικές/ισχυρές. Όλα καλά θα πάνε, σου εύχομαι εσένα και σε όλα τα κορίτσια όμορφες και τελειομηνες εγκυμοσύνες ❤️❤️❤️🙏🙏🙏
    • Ναι, έχουμε καθίσει αλλά σε εξωτερικό χώρο! Είσαι πολύ τυχερή για αυτό το πιάτο φαγητό! Πολύ θα το ήθελα! 
    • @flowerv ναι στο Fivi με τον κ. Παππά.  Τον είδα σε επίσκεψη μου πριν σχεδόν ένα χρόνο στην Ξάνθη όπου και κατεβαίνει 1 φορά στις 15 κάθε μήνα. Έμεινα ευχαριστημένη η αλήθεια είναι! Αν και σκοπός μου ήταν να πάω στο Χριστοφορίδη στο embryolab αναγκαστικά θα πάω στο Διαβαλκανικό λόγο του συγκεκριμένου γιατρού. Από όσο γνωρίζω πριν πάει στο Διαβαλκανικό ήταν κι αυτός στο embryolab οπότε και τον εμπιστεύομαι.  @kokkinoskoufitsaπεθαίνω με το υπέροχο χιούμορ σου και γενικά με το λόγο σου.. είσαι όλα τα λεφτά κορίτσι μου, σε χαίρομαι! Νομίζω πως θα γινόμασταν αυτοκόλλητες αν μέναμε στην ίδια πόλη.! 😅 Μου άρεσε το "σαν την τσουτσού".. 🤣🤣🤣 Λίγο πάντως που είχα μιλήσει με το γιατρό για την εξωσωματική μου είχε πει πάνω κάτω στα 3200 με 3500 από όσο θυμάμαι.  Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι προς τα πάνω. 😅
    • Αυτά σκέφτομαι @ditakiμου! Στις 28 που θ' ανέβω πάνω θα δω πως θα κινηθώ. Σκέφτομαι να το συζητήσω και με τον μπαμπά του και την αδερφή του.
    • @kokkinoskoufitsa χαίρομαι που όλο αυτό είχε θετική έκβαση και είσαι καλά! Έχεις απίστευτη ψυχική δύναμη και σε νοιωθω σίγουρη και αποφασισμένη για το πως θα συνεχίσεις! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...