Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΗ2009-ΝΟ19-ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΜΠΕΙ


Recommended Posts

αχ, τρέξανε τα σαλάκια μου!!!

πώς έφτιαξες τις κρέμες;

έβλαλες και βουτυρόκρεμα πριν τη ζαχαρόπαστα;

επίσης, την έβαλες καθόλου στο ψυγείο;

θυμάμαι οτι όταν έφτιαξα του Άνθιμου, οι οδγίες λέγανε όχι ψυγείο και είχα αναγκαστεί να την κάνω τελευταία στιγμή... ενώ, την επόμενη μέρα που την είχα στο ψυγείο, ήταν μια χαρά... και δεν την είχα μέσα σε κάποιο κουτί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 904
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχ κοριτσάκια μου μου λειψατε !!!!!

Ισμήνη φόβερή !!! Να ζήσει κ να σε κάνει χαρουμενη !!!

Φροσουλα και σε εσάς τα καλύτερα κ να το καμαρώνεις !!!

Μαρακι88 εσεις 8α κανετε γιορτή ? εμείς σπίτι χαλαρά με καμιά γιαγια παππου ...πακετ !

σωσω μου λειψες ρε ... πωω κυκλοφορει ιος πνευμονιας ακουσα απο ειδησεις ...πακετ.

περαστικα σε όλα τα νινακια μας !

DOM καλο μου ! περαστικα ! άκου

;) Η παρακεταμόλη ή ακεταμινοφαίνη (Apotel, Depon, Dolal, Panadol, Lonarid) είναι ένα ήπιο παυσίπονο-αντιπυρετικό που θα μειώσει τον πυρετό κατά 1 με 2 οC μέσα σε 2 ώρες από την λήψη του. Η δόση του είναι περίπου το μισό των κιλών του παιδιού σε ml και μπορούμε να τη χορηγούμε μέχρι 4 με 5 φορές την μέρα (όχι συντομότερα από 4 με 6ώρες). Για παράδειγμα ένα παιδί 10 κιλών θα πιει 5ml, ενώ ένα παιδί 14 κιλών θα πιει περίπου 7ml, όχι περισσότερες από 4 με 5 φορές την ημέρα.

Το μεφεναμικό οξύ(Ponstan) είναι αντιφλεγμονώδες-αντιπυρετικό, η δράση του αρχίζει περίπου μισή ώρα μετά την χορήγηση και κρατά για 6 με 8ώρες. Η δόση του υπολογίζεται πολλαπλασιάζοντας επί 4 τα κιλά του παιδιού, βγάζοντας ένα δεκαδικό ψηφίο (συνήθως είναι ~1-1,5ml λιγότερο από της παρακεταμόλης) και μπορούμε να τη χορηγούμε μέχρι 3 με 4 φορές την μέρα (όχι συντομότερα από 6 με 8ώρες) όχι για περισσότερο από μία εβδομάδα. Για παράδειγμα ένα παιδί 10 κιλών θα πιει περίπου (4χ10=40)4ml, ενώ ένα παιδί 14 κιλών θα πιει περίπου (4χ14=56)5,5ml όχι περισσότερες από 3 με 4 φορές την ημέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιαμ γιαμ τρεχουνε τα σαλια μου!

Καταρχας Ισμηνη δεν εχω λογια για τα κουκλια σου! Να σου ζησουνε ,να χαιρεστε τον κουκλο σας!

Κατα δευτερον αυτη η τουρτα ειναι απο τα χερια σου? Μιλαμε απιστευτη! Επαθα οταν την ειδα! εσυ εισαι ταλεντο παιδι μου!

Ασε που πρεπει να ητανε και πεντανοστιμη.

Αυτη η κρεμα νουτεα μου κατσει στο μυαλο. Αντε να κοιμηθω τωρα..........

Περαστικα σε ολα τα νιανια. Φακ. Γρηγορη αναρρωση και κουραγιο μανες! Τους αδελφικους μου χαιρετισμους!

Νανα ειδες τι σε ειπα? Δεν εχεις τιποτα! Εμενα επρεπε να ακουσεις! αχαχαχαχχαα!

Ολα καλα λοιπον! Βουρ για αδελφακι!

Ντομ ολα οσα σου ειπανε τα κοριτσια. Μην ανησυχεις. Ο πυρετος ειναι καλο σημαδι. Μην το φοβασαι. Αρκει να πεφτει ομως.

Εσυ προσεχε γιατι για σενα δεν ειναι και οτι καλυετρο ο πυρετος. Δεν κανει στη κατασταση σου. Οποτε προσεχε γλυκια μανουλα. Πολλα υγρα ο μικρος και χυμους αν πινει. Και γαλα φυσικα. Ας μη φαει καθολου. Δε τρεεχει μια. Αρκει να ενημερωσεις γιατρο. Περιμενουμε νεα σας!

Γιατρε! (τζουλ) εμεις λαστ γιαρ! Η Χρυσουλα εχει θανο! χαχαχαχα!

Εμεις 17/12 Διονυσακης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εισαι unplayable βρε τζουλια!

Κι εσυ να χαιρεσαι το θανασακη σου για αυριο...

Μαρακι οντως ηταν πολύ νοστιμη..

Μαλιστα μια μαμα θελει να μου παραγγειλει μια για τις κορες τις αλλα να με πληρωσει..

Εγω ντρεπομαι..της ειπα θα της κανω ο,τι θελει αλλα δωρο..

Νανα η κρεμα ζαχαροπλαστικης ειναι η κλασικη..βρισκεις παντου συνταγες..εγω την χρησιμοποιω στο μιλφειγ..

για την κρεμα νουτελα απλα έφτιαξα σαντιγι και την ανακατεψα με νουτελα..

την ειχε περιγραψει μια κοπελα εδω στο μαμυ πιο παλια..

Τα λεμε αυριο κοριτσακια..καληνυχτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Ε να το ανοιξω κι εγω το μαγαζι μια φορά!Του πούστη!Απο τις 5.30 το πρωι ποια να με προλαβει;;; :lol:

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΑ 2 ΓΛΥΚΑ ΑΝΤΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΧΡΥΣΟΥΛΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΖΟΥΛΙΑΣ!

ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΟΥΝ!ΝΑ ΤΑ ΚΑΜΑΡΩΝΕΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ!Οπως όλες οι χαζομαμαδες εδω μεσα!

Ισμήνη άστες λίγο παραπανω ρε παιδί!Τίποτα δεν ειδα μόνο την τούρτα και κατι ασχετα παιδακια! :lol:

Στείλε καλέ καμία με μειλ, εγω που εχω κι αρρωστουλικο παιδι-σε καλοπιανω τωρα.

Παντως αυτο με τη μαμα που θελει να της κανεις τουρτα δεν το καταλαβαινω!Αντι να τη φτιαξει μονη της ή να την παραγγειλει απο ζαχαροπλαστειο, να βαζει εσένα!Τι πραματα ειναι αυτα!Κοσμημα να ζητησεις! :lol:

Νανούκα τι καλα που δεν έχεις πέτρες!Ψόφησες κι από την πείνα, πέρα δωθε σε ειχαν!Κι άλλο θα αδυνατισες τωρα!Θα έρεψες! :lol:

Τζούλια ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Μόνο που πονσταν του δίνω 5 μλ, έτσι έγραφαν μεσα οι οδηγιες.Για παιδι 10 κιλών 5μλ.Οποτε ο δικός μου που ειναι 11 ε πάλι 5 δινω.Εχει και ειδικο κουταλακι μεσα.Παντως ειχες δικιο για το ποσταν ότι κρατα 6-8 ωρες, του το εδωσα στις 8.30μμ και τον κρατησε μεχρι τις 5.30πμ

Αυτός ο πούστης ο πυρετός δε λέει να πεσει κατω απο 38,2, ακόμα και με τα αντιπυρετικά.Ανεβαζει βεβαια 39,2.Δεν έχει ακόμα κανενα συμπτωμα ρε γαμωτο!Θα περιμενουμε 24 ωρες λεει η παιδιατρος οπότε και εκδηλώνεται ό,τι είναι.Μονο αερια ειχε αρκετα.Και μια διαρροια, αν και τις διαρροιες αυτος τις εχει για την πλακα του!

Τωρα ξαναδωσα πονσταν για να κοιμηθει καλυτερα και στη διαρκεια της μερας η παιδιατρος μου ειπε να εναλλασσω, πότε ντεπόν πότε ποσταν.

Σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές σας!Γιατί έχω τον άντρα που με έχει τρελανει, ότι τιποτα δεν κανω σωστα, και τα χω παρει!Ναι ...αλλα εγω κοιμαμαι στο καναπεδακι για να τον βλέπω μεγαλε!Αει συγχτηρ πια!

ΜαρίαΖ περαστικά σας μωρέ!Παίρνει κι ο μικρός αντιβίωση ε; :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Χρόνια πολλά στο Θανασάκη της Χρυσούλας και της Τζούλιας.

Ντομ μπορεί να έχει γρίπη αλλά λόγω του εμβολίου να μην εκδηλώνει τα υπόλοιπα συμπτώματα.

Νανούκα βουρ για το δεύτερο τώρα.

Μαρίαζ περαστικά σας!

Ισμήνη όλα πολύ ωραία όπως πάντα.

Συμφωνώ με τη Ντομ στο θέμα της τούρτας.

Ψιλοξεφτίλα να ζητησεις από τον άλλον να σου φτιάξει.

Σιγά να μην πάρει λεφτά....

Η Σωσώ που είναι; Σωσώ δεν γύρισες ακόμα;

Εμείς συνεχίζουμε τις διάρροιες και τους εμετούς.

Ευτυχώς που τρώνε καλά αλλιώς θα είχαμε πρόβλημα.

Η παιδίατρος λέει ότι δεν μπορούν να πάρουν τίποτα.

Μήπως ξέρει καμιά τίποτα διαφορετικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο μας....

καλα ρε ντομ,τραχανα απλωνεις πρωι πρωι???πεσε μαρη λιγο να ξεκουραστεις που εχεις κ αγεννητο παιδι στην κοιλια.....ελπιζω να περασει γρηγορα η ιωση του μικρου κ να μην ξανανεβασει πυρετο...

οσο για τον αντρα σου..δεν εχω λογια...κλασσικος αντρας που δινει μονο συμβουλες αλλα κατα τα αλλα εσυ την τρως παλι!!!!!!!!

τζουλια...........απο τη μια εσυ ακομα δεν εχεις μαθει τα ονοματα των παιδιων μας...απο την αλλη ο αντρας σου βλεπει ολη μερα μικυ μαους....τον μικρο σας σκεφτομαι!!!!!!!!

τι παιδι θα γινει αυτο!!!!!!

ελα,πλακα κανω εννοειται οπως παντα.....

μαρκερ μου εγω λεω να τα αφηνεις να πλακωνονται...σε εχει παρει χαμπαρι ο αλητης ο γιος σου οτι θα πας να τους χωρισεις κ θα του κανεις παρατηρηση κ για αυτο το κανει....

ειναι παντως πολυ μαλαγανας ο ατιμος..ακου να φιλαει μετα τον αδερφο του!!!!! :roll::roll:

νανα πολυ ταλαιπωρια δηλαδη...αλλα ολα καλα οποτε βουρ στον πατσα!!!!!!!! :lol:

ισμηνη συγχαρητηρια για την τουρτα.ειναι σαν επαγγελματικη..καλα εκανε η αλλη κ σου ζητησε να της πουλησεις την δικια της!!!!

τις φωτος με τα παιδια δεν τις προλαβα κλασσικα.

φωτο με το μπουφε εβαλες να δουμε???χαχα

α να χαιρεστε κ τα καμαρια σας καλε!!!!!!!!

φροσω περαστικα..κ εμενα η γιατρος μου ειχε πει να προσεξω μονο τη διατροφη κ το γαλα..δεν ξερω αν υπαρχει καποιο φαρμακο αντιστοιχο με τα δικα μας τα χαπια για τη διαρροια..

μακαρι οι εμπειρες μανουλες με τα πολλα παιδια να ξερουν κατι αλλο..

εσυ πας κανονικα δουλεια,ε?κ στο σπιτι τα καταφερνουν με τα παιδια?μονο ο χριστοφορος ειναι αρρωστος κ κ ο δον?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα...

Καλυψω στις εστειλα στο φεις..

Θα τις στειλω και στις υπόλοιπες απο το σπιτι γιατι εδω δεν τις έχω..

Για διαρροια κι εμετο δεν μπορεις να κανεις κατι..

ξερω μονο οτι οταν κανει εμετο δεν δινεις νερο αμεσως μετα..

Περαστικα βρε παιδια..

Άντε να γινουν όλα τα μωρακια καλα να τελειωνουμε μ'αυτες τις παλιοιωσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντομ στην φωτο που ειναι όλα τα παιδακια ο δικος μου καθεται στη μεση στην πολυθρονα του...

Εχθες το απογευμα ανοιξε κι ολα τα δωρα του..

να δω που θα τα βαλω τοσα παιχνιδια..δηλαδη πραγματικα είναι κριμα..

ευτυχως καποιοι εφεραν ρουχαλακια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Καλυψώ.

Στη δουλειά είμαι κανονικά.

Άρρωστοι είναι και ο Χριστόφορος και ο Φίλιππος.

Ο δον μου άλλαξε τα φώτα πρωί πρωί για να μην πάει σχολείο.

Σηκωτό τον πήγα και τώρα πονάει η μέση μου.

Έχει ο Αντωνης άδεια και είναι σπίτι αυτές τις μέρες.

Έχω και θέμα με την κοπέλα...τλσ.

Τα ξένα χέρια είναι μαχαίρια όπως λέει και η διπλανή μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ισμηνη τις ειδα..κουκλος ο γιοκας σου,κ σου μοιαζει απιστευτα....

απο το στομα σου κ στου θεου το αυτι...

πολυ μανικι αυτη η εποχη.....εμεις δεν προλαβαινουμε να γινομαστε καλα κ παμε παλι....

μακαρι να ειναι το τελευταιο για ολα τα παιδακια μας...

σας εστειλα κ εγω φωτος στα μειλ σας απο το αττικο παρκο..

ζζζζ δεν εχω το δικο σου,στειλτο μου σε πμ αν θελεις ...

φροσω τι να πω......

εγω εχω θεμα κ με τα συγγενικα χερια ......οποτε για τα ξενα δεν ξερω..

αλλα σιγουρα αμα δεν ειναι δικος σου ανθρωπος δεν ειναι το ιδιο με το να ειναι.....

εσυ ξερεις κ αν θες μας λες!!!! :oops::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα και απο μένα!

Χρόνια Πολλά στα παιδάκια της Χρυσούλας και της Τζούλιας!

να τα χαίρεστε κορίτσια, πολύχρονα να είναι!

Ισμήνη πάρα πολύ ωραία η τούρτα!

και του χρόνου να είστε καλά!

εννοείται και γω δεν πρόλαβα τις άλλες φωτο..

περαστικά στα άρρωστα μωράκια μας

η Μαρθούλα φανταζομαι θα ταλαιπωρήθηκε πολύ και με το ταξίδι..

Φρόσω μου και γω δεν ξέρω τπτ άλλο για εμμετούς και διάρροιες..

και γω τη μικρή μου δεν την έστειλα σημερα στον παιδικό γιατί μου είχε ενα βηχαλάκι και φοβήθηκα

Νανα μπράβο που πήγαν ολα καλά χθες!

αντε να πας και στον ουρολόγο σήμερα να δεις τι θα σου πει και αυτός..

και μετά ξέρεις εσύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεχασα να πω ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

στους 2 θανούληδες..

Χρυσούλα και Τζουλ να τους χαίρεστε!

Να είναι παντα γερα και καλοτυχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλάααααα στους Θανούληδες!

Τζουλ και Χρυσούλα να χαιρεστε τα παιδακια σας!

Εγω... χθες το βραδυ μολις ειδα τη τουρτα της Ισμηνης πηγα βουρ στο ψυγειο να βρω νουτελα. Κοιταζω? Πουθενα η νουτελα! Την ειχα χρησιμοπόιησει και γω σε εναν κορμο τελευταια. Τι να φαω,τι να φω εφαγα ενα βαζο γλυκο του κουταλιου πορτοκαλι. Ααααααιιιιιιι το φχαριστηθηκα!

Περαστικαααααα! Σε όλα τα μωράκια! Αντε να ερθει καλοκαιρι......

Τωρα για τις διαρροιες τι να δωσεις σάυτη την ηλικια.... Σε ποιο μεγαλα αλμορα ή καλυτερα ρυζονερο. Μηλαρακι τριμμενο, ρύζι λαπα και τα σχετικα.

Εμεις καναμε τα εμβολια μας σημερα. Μαμα και γιος ασορτι. Ενταξει εκλαψε ο μικρουλης αλλα τη φρικη την επαθε μολις μου εβαλε τη βελονα στο μπρατσο ο γιατρος! Κανει ενα ΜΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! Και προσπαθουσε να βγει απο το καροτσι φωναζε χτυπιοτανε! Του λεει ο γιατρος δεν κανω τιποτα στη μαμα σου αγαπη μου! Μιλαμε χαμος!

Μωρε το ζουζουνι μουυυυυυυυυ............................................. Ηθελε να προστατεψει τη μανουλα μωρεεε!

Θα κανω και ενα επαναληπτικο μαλλον. Θα δει το βιβλιαριο μου και θα μου πει.

Πυρετο δε θα κανω μαλλον γιατι ο ιος της ιλαρας τον προκαλει αλλα εγω εχω κανει για ιλαρα. Εκτος αν εχει εξασθενησει.

Σα παιδακι και γω! χαχαχαχαχα!

Παντως δε ποναει. Οταν λεμε δε ποναει... δε ποναει! Τιποτα,μηδεν! Τιποτα σας λεω.

Τα λαμογια! Κανουνε οτι πονανε επιτηδες! χαχαχχαχα!

Βεβαια δεν εχουμε το ιδιο χερι..... χαχχχαχαχχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε που ειστε! Δε πιστευω να ανοιξατε αλλο και να εχω μεινει ακομη εδω.......................

Αλλα ακομη στην 90 ειμαστε..... Που οπως φαινετε θα τη γεμισω μονη... χαχαχαχαχχαα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλόου!!!

χαχαχα!

χρονιά πολλά στα όμορφα αντράκια μας!!!

το ζουζουνάκι μωρέ... προστάτης από τώρα!!!

τα βλέπεις μαρή Ντομ;

είδες τι κάνουν αγόρια για τις μανούλες τους;

Ισμήνη, αν αυτή που σου ζήτησε την τούρτα είναι φίλη σου... οκ.

αν όμως είναι μια απλή γνωστή... τότε είναι γυφτιά... κανείς δε θα έπαιρνε λεφτά...

Φρόσω μου, ήσουν πολύ ευχαριστημένη με την κοπέλα... κρίμα αν πήγε κάτι στραβά...

πάντως, εγώ νιώθω καλά με τη δική μου.

όλη η οικογένεια τον αγαπάνε πάρα πολύ!!!

μπορεί να με ενοχλούν κάποια μικροπράγματα... αλλά, είναι μικροπράγματα...

πήγα στον ουρολόγο και όλα καλά.

την Πέμπτη θα πάω στον ορθοπαιδικό για τον κόκκυγα.

να δω τι θα μου πει κι αυτός...

νομίζω οτι θέλω να χαρώ λίγο ακόμα τον Ανθιμούλη μου...

ρε Μαράκι, όταν λες 1 βάζο γλυκό του πορταλιού... εννοείς ολόκληρο;

δε λύγωσες;

και δεν έλεγες οτι θα κάνεις δίαιτα;

για πες την και σε εμάς αυτήν τη δίαιτα που περιλαβάνει 1 οόκληρο βάζο γλυκό.

χαχαχα!

Σωσώ!!!

σε βλέπω!!!

χαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γειαααααα

χρονια πολλα χρυσουλα, και τζουλια στα μωρακια σας να τα χαιρεστε, να ειναι παντα γερα και δυνατα...

εμεις καλα!!!!

ισμηνη δεν της προλαβα ολες της φωτο...αλλα η τουρτα ολα τα λεφτα...μπραβο τελεια...χρονια του πολλα και παλι...

ντομ υπομονη θα περασει, που θπα παει....

μαρια φοβερες οι φωτογραφιες τελεια η αγγελικουλα, νομιζω φερνει πολυ του αντρα σου...

αλεκααααααααααα

φτιαχνω κεικ μετα απο 6 χρονια που ζω με τον πετρο ειναι η δευτερη φορα που φτιαχνω κεικ, ευχομαι να μην γινει σαν το πρωτο χαλια...κριμα ειναι τοσο κοπο εκανα χαχαχαχαχαχα

παω για τσιγαρο....ακους ζζζζζζζζζ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ε όχι και φένρνει του μπαμπά της... είναι ίδια ο μπαμπάς της να λες... χαχαχα!

τις είδα κι εγώ τις φωτό!

γυναικάρα με τα όλα της η Αγγελικούλα!!!

α ρε Διονυσάκη, τυχερέ!!!

χαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλλά ρε Ισμήνη... μου έχει κάτσει η τούρτα... εκείνα τα σπασμένα φερέρο ήταν το κερασάκι...

έτσι μου 'ρχεται, να πάω να τη φτιάξω... χαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Συγγνώμη που πετάγομαι στο θεματακι σας κορίτσια απλώς ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη θρομβοφιλια. Λοιπόν κορίτσι, μετά από τη δεύτερη αποβολή (1η παλινδρόμη, 2η βιοχημική) πήγα σε αιματολογο για να μου γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας για να διερευνήσουμε την κατάσταση μιας κι όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μας ήταν φυσιολογικές. Επειδή στον κύκλο ακριβώς μετά τη βιοχημική είπαμε να κάνουμε πρόκληση ωορρηξιας για να δοκιμάσουμε, η αιματολογος μου είπε να περιμένω ένα τρίμηνο μέχρι να αποβληθούν απ' τον οργανισμό μου οι γοναδοτροπινες για την πρόκληση. Μένω έγκυος ωστόσο και πήγα να τη δω για να της ζητήσω να κάνουμε παρόλα αυτά τις εξετάσεις για να προλάβω κι εγώ τυχόν 3η απώλεια... Τις έκανα, αλλά η αιματολογος μου επισήμανε ότι λόγω της εγκυμοσύνης που ανεβάζει τη χοριακή ούτως ή άλλως αλλά και των γοναδοτροπινων από την πρόκληση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγουν οι τιμές λανθάνουσα αυξημένες. Εν τέλει σε μένα βγήκαν αρνητικές, ωστόσο παίρνω ασπιρίνη τύπου σαλοσπιρ των 150 προληπτικά λόγω ιστορικού αποβολών και μόνο. Επιπλέον, οι μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας απασχολούν μόνο το 2ο τρίμηνο κι έπειτα κατά τα λεγόμενα της αιματολογου όσο και της γυναικολόγου μου, οπότε θεωρώ πως δεν πρέπει να σ ανησυχεί που ξεκίνησες τώρα τις αντιπηκτικες. Μόλις μπήκες στο 2ο τρίμηνο οπότε μια χαρά μου ακούγεται το timing. Ίσως και γι'αυτό να σου έδωσαν αντιπηκτικες κατευθείαν κι όχι ασπιρίνη όπως εμένα, επειδή είναι πιο δραστικές/ισχυρές. Όλα καλά θα πάνε, σου εύχομαι εσένα και σε όλα τα κορίτσια όμορφες και τελειομηνες εγκυμοσύνες ❤️❤️❤️🙏🙏🙏
    • Ναι, έχουμε καθίσει αλλά σε εξωτερικό χώρο! Είσαι πολύ τυχερή για αυτό το πιάτο φαγητό! Πολύ θα το ήθελα! 
    • @flowerv ναι στο Fivi με τον κ. Παππά.  Τον είδα σε επίσκεψη μου πριν σχεδόν ένα χρόνο στην Ξάνθη όπου και κατεβαίνει 1 φορά στις 15 κάθε μήνα. Έμεινα ευχαριστημένη η αλήθεια είναι! Αν και σκοπός μου ήταν να πάω στο Χριστοφορίδη στο embryolab αναγκαστικά θα πάω στο Διαβαλκανικό λόγο του συγκεκριμένου γιατρού. Από όσο γνωρίζω πριν πάει στο Διαβαλκανικό ήταν κι αυτός στο embryolab οπότε και τον εμπιστεύομαι.  @kokkinoskoufitsaπεθαίνω με το υπέροχο χιούμορ σου και γενικά με το λόγο σου.. είσαι όλα τα λεφτά κορίτσι μου, σε χαίρομαι! Νομίζω πως θα γινόμασταν αυτοκόλλητες αν μέναμε στην ίδια πόλη.! 😅 Μου άρεσε το "σαν την τσουτσού".. 🤣🤣🤣 Λίγο πάντως που είχα μιλήσει με το γιατρό για την εξωσωματική μου είχε πει πάνω κάτω στα 3200 με 3500 από όσο θυμάμαι.  Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι προς τα πάνω. 😅
    • Αυτά σκέφτομαι @ditakiμου! Στις 28 που θ' ανέβω πάνω θα δω πως θα κινηθώ. Σκέφτομαι να το συζητήσω και με τον μπαμπά του και την αδερφή του.
    • @kokkinoskoufitsa χαίρομαι που όλο αυτό είχε θετική έκβαση και είσαι καλά! Έχεις απίστευτη ψυχική δύναμη και σε νοιωθω σίγουρη και αποφασισμένη για το πως θα συνεχίσεις! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...