Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΗ2009-ΝΟ19-ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΜΠΕΙ


Recommended Posts

ρε παιδια ...εχετε ακουσει οτι το γκουντα εχει το περισσοτερ οασβεστιο απο τα αλλα τυρια;;

εσεις δινετε;;η τελος παντων τι βαζετε στο τοστ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 904
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σώκωωωωωω σου έχω μια πανεύκολη συνταγή για μαρμελάδα οποιουδήποτε φρούτου!!! Πλένεις απο βραδύς τα φρούτα και τα καθαρίζεις (απο κουκούτσια / φλούδια και ο,τι δεν τρώγεται) τα κόβεις στη μέση και τα βάζεις σε μια κατσαρόλα. Βάζεις ζάχαρη (αναλογία για 1 κιλό φρούτων 800γρ ζάχαρη) Τα βάζεις στο ψυγείο όλο το βράδυ και το πρωί τα βάζεις σε μέτρια φωτιά και αφού αρχίζουν να βράζουν τα αφήνεις 15 λεπτά ανακατεύοντας που και που (να μην αρπάξουν) κατεβάζεις απο τη φωτιά και αφού κρυώσει το ξαναβάζεις στην φωτιά. Σε 5 λεπτά ρίχνεις λίγο χυμό λεμονιού και αφήνεις άλλα 5 λεπτά ! Κατεβάζεις απο τη φωτιά και η μαρμελάδα είναι πανέτοιμη!!!! Δες εδώ μαρμελάδα μήλου με κανέλα πεντανόστιμη!!! Εκανα μάτια αγγέλου με αυτή την μαρμελάδα!!!!

Το περισσότερο ασβέστιο απο όλα τα τυριά το έχει η παρμεζάνα!!!! Είναι και σχετικά χαμηλών λιπαρών τυρί και πολύυυυυυυυυυυ γευστικό!!! Εγώ όπως έχω ξαναπεί δεν δίνω τυριά ούτε σαλάμια!!!

Αυτά για την ώρα!!!

Νυστάζω σήμερα!!! Και ακόμα δεν έχω αποφασίσει και τι θα μαγειρέψω για αύριο! Τι προτείνετε? (Το σπανακόριζο έγινε υπέροχοοοοοοο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α ναι κυρά μου;

κάνεις δίαιτα;

εσύ δεν ήσουν που μου έλεγες να σταματήσω να μουρμουρώ και οτι θέλεις να πας ευτυχισμένη;

το σπίτι μου είναι γύρω στα 180.

να ξαναρωτήσω...

το πληκτρολόγιο της δουλειά σου, δεν έχει space;

Βαγκ;

όλα καλά με τη δουλειά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω...

ευτυχως κοριτσια δεν γραψατε παααρα πολλα....

μπαινω να σας πω στα γρηγορα γιατι πηρε φωτια ο απαυτος μου σημερα!!!

λοιπον στη δουλεια, στην εκπαιδευση καλυτερα, περασα τελεια!

μπορει να μιλησα και με 50 ατομα σημερα!!! σαν πρωην φυλακισμενος που βλεπει παλιους γνωστους.

στη δικια μου ομαδα ειμαστε 37 ατομα, βαλε αλλα τοσα και στην αλλη... χαμος!

στην αρχη, πρωι πρωι, που μας ελεγε ενας αστυνομος για ποινικη δικονομια μ'επιασε και μια γλτυκια υπνιλια.... σχολειο μου θυμησε!

αλλα οταν γυρισα σπιτι........

τα μωρα το πρωι δεν ειχαν κοιμηθει καθολου. η μαριαννα ηθελε αλλα ο σπυρος ουρλιαζε σαν μανιακος και την ταραξε...

ευτυχως φαγανε κανονικα τα γευματα...

για μεσημερι κοιμηθηκε η μικρη μιση ωρα γιατι πονανε πολυ τα δονια της. τσιριζει στο ξαφνικο η κακομοιρα... λες και δε μας εφταναν ολα τα αλλα...

ο σπυρος παλι υπνο γιοκ!

ετσι πηρε τη μικρη ο αντρας σουπερ μαρκετ και εβαλα εγω τοΣπυρο για υπνο. μετα απο 10΄ τσιριδας ξεραθηκε για 50΄ μεχρι που ηρθε η μικρη πισω και γελουσε τσιριζε κλπ...

το απογευμα να κρεμονται ολο απο τα μπατζακια μου και να γκρινιαζουν και εγω εκανα δικο τους φαγητο για 2 μερες, γεμιστα για μας και επιδη ηταν πολυς ο κιμας εκανα και για μακαρονια να τον βαλω καταψυξη να εχουμε...

και φυσικα γκρινια γκρινια γκρινια.....

ευχαριστω παντως για τις ευχες σας και χαιρομαι που δε διαβασα κατι ασχημο...

να περνατε καλα και ευχομαι να οργανωθω να εχω περισσοτερο χρονο να περναμε και μαζι....

φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α! και δε σας ειπα...

η κοπελα που ειχαμε πει να ερθει να βοηθαει τη μαμα μου με τα παιδια...

δε δεχεται με 25Ε τις 7 ωρες.

τα προηγουμενα χρονια επαιρνε 30Ε για 5ωρες κοντα στο σπιτι της και 35Ε 6ωρες στο Ρετζικι!!!

καλα ποσα λεφτα εχει ο κοσμος;;; εμεις φυσικα δεν μπορουμε να δωσουμε τοσα...

θα ψαξουμε καμια απο εδω κοντα... να δουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βαγκ μου καλη αρχη. καλο αυτο που περασες ομορφα.

εμενα επηξε ο κ... μου. ειναι και μεγαλος.

πηγα μονο για 2 λεπτα για κατουρημα και μονο που δεν με στραγγαλισαν.

απο την πρωτη μερα στα βαθεια.

εχει πολυ κινηση το καταστημα. τουλαχιστον περναει γρηγορα η ωρα ετσι. αν και τα χερακια μου δεν νομιζω να αντεξουν με τετοιους ρυθμους.

σωσω και εγω μαζι σου. μεχρι το μεσημερι ειχα φαει 3 κρακερακια και λιγο γαλα.

ναι ναι μονο αυτα

που χρονος για κατι αλλο. το θεμα βεβαια ειν αι να μην το παραγαργαληασω μετα στο σπιτι.

χθες εκανα παστιτσιο, φασολαδα και πατατες γιαχνι. οποτε εχουμε φαι ακομα.

βαγκ εγω ξερω για 4 ευρω την ωρα. η πιο οικονομικη κοπελα που εχει βρει μια φιλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλεκα μυρισες οτι φτανουμε στην 69 σελιδα και μπηκες να το γεμισεις;;

βαγκ παρατησε την ρε...τι λες τωρα που δε δεχεται..

η μαλλον καλα κανει και δε δεχεται..μεγεια της και χαρα της..τι να πω..θα βρει αλλη..μη σε απασχολει..

η μαρκμελαδα τζιφος ρε γαμωτο...

θα δοκιμασω αυτη που εβαλες ζζζ...

εμεις απογευματινο 1-/4 του τοστ..

180 λεει η νανα;;;τι να πω...

και λιγα μπανια εχετε... :o:o:o

η παρμεζανα βγαινει και σε φετες;;ειναι αλμυρη;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωσω σεξομανιακ μετρας τις σελιδες μεχρι την 69? προτρεχεις χεχε

αρε λευτερη τυχερε.... τι βραδυ θα περασεις.....

καληνυχτα μαναρια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sου ρε Σωσα με τις διαπιστωσεις σου ... ναι λοιπον τα κιτρινα τυρια γενικως εχουν πιο πολυ ασβεστιο! παρε κ εναν αναλυτικο πινακα μια που βαριεμαι να γραφω,... :mrgreen:

http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας !!!!

τι κανετε??????

ξερω ,ξερω....τωρα που ηρθα εγω ,φυγατε ολες :lol:

ευχομαι να ειναι ολα καλα,γιατι εχετε γραψει παρα πολλα κ να δω πως θα μαθω νεα σας...

εμεις γιορτασαμε κ τον μπαμπακα μας ,Γιαννης κ μετα ξερετε να μαζεψω τα χριστουγεννιατικα κ τελικα να μπουμε στον ρυθμο μας ,απο σημερα....

Η Αγγελικη μας,προσπαθει να πει διαφορα αλλα φυσικα δεν μπορει ,ομως περνει υφος ,κ λεει κατι δικα της ,πολυ γελιο ,κ επιμενει κ νευριαζει που γελαμε...αχ,σε καλο μας τοσο γελιο!!!!! μα αλλαζει κ η μουριτσα της ,με αυτο το υφακι :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια δε σας προλαβαίνω!!!! Εχω ήδη ξεχάσει τα μισά απο αυτά που διάβασα!!!! Κάτσε να κάνω μια σύνοψη..... η Βάγκ ήταν μια χαρά στη δουλειά αλλά μόλις γύρισε σπίτι πίεση (υπομονή Βάγκ!!! θα συνηθίσεις ) επίσης η γυναίκα που ήταν να τους κρατάει τα παιδιά προτίμησε να τους πιάσει τα οπίσθια αλλά ούτε η Βάγκ ούτε ο σύζηξ δέχτηκαν

Η Αλέκα πήγε κι εκείνη πρώτη μέρα και την ξεπάτωσαν!!!

Η Σώκω δεν έχει πλήκτρο SPACE στην δουλειά της :D:D:D:D και η μαρμελάδα που έφτιαξε δεν ήταν καλή!

Η Νανά έπαθε πολυτισμικό σοκ όταν αντίκρυσε την Δημητρίου που δεν έχει κάνει η καυμένη καμιά επέμβαση στο πρόσωπό της!!!!! :lol::lol:

Η Αλέκα ήρθε κλασσικά στο τέλος αφού όλες είχαν πάει για ύπνο!!!!! (μα πως το κατάφερες?)

Η Τζουλ μας ενημερώνει για την υψηλή περιεκτικότητα ασβεστίου στα κίτρινα τυριά

Αααααα Σώκω η παρμεζάνα δεν βγαίνει σε τοστ :lol::lol: μόνο κομμάτι και τρίμμα!!!

Επίσης η Σωσώ διαπιστώνει οτι τελειώνουν οι σελίδες μας σιγά σιγά!!!! Και το διαπίστωσε στον αριθμό 69 (Τυχαίο? )

Η Χαρά ήταν μόνιμα για τσιγάροοο και δεν την είδαμε καθόλου (στο είπα εγώ να το κόψεις!!!!)

Και στέλνω την αγάπη μου στις υπόλοιπες που δεν αναφέρω!!!!

Για σήμερα μαγειρεύω μακαρόνια με κιμά !!!! :D:D

Καλημέρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραααα!!!!

Μαρια σημαντικη η συνοψη!!!!!

εγω παντως απορω πώς προλαβαινετε να φτιαχνετε τοσα πραγματα μεσα στην εβδομαδα!!!!!

Βαγκ πολλα ζηταει και αυτη αλλα δεν μπορω να συγκρνω με τις τιμες εδω...

η γυναικα που ερχεται για να μαγειρεψει, να ψωνισει, να καθαρισει στην πεθερα μου καθε μερα 9-12 παιρνει 6 ευρω την ωρα...βεβαια πιστεψε με ειναι πιο δυσκολη περιπτωση απο τον Σπυρο και τη Μαριαννα μαζι... :lol::lol::lol:

σημαντικο παντως ειναι να ειναι ανθρωπος εμπιστοσυνης και ας κοστιζει λιγο παραπανω!!!!

κοριτσια βρηκα μια ανασα με τα επεισοδια του μικυ που ειναι τα μονα που βλεπει --2 το πολυ καθε πρωι--μην το παραχεσουμε κιολας--και απο τον κοσμο των ζωων της disney τα λιονταρακια και τα τιγρακια...

χθες βραδυ ειδα το "the tourist" (κατεβασμενο εννοειται) τζονι ντεπ τιποτα το ιδιαιτερο , αντζελινα φοβερα αδυνατη--ψιλοχαλια--η ταινια προβλεψιμη!!!μπορει να ειμαι και εγω ιδιοτροπη...

Χαρααααα καλημεραααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τοσο χαλια ειναι η ταινια χρυσουλα;;;

ενδιαφερον φαινεται..θα την δω και θα σου πω./.

μπραβο περιληψη η ζζζ...

εγω καλα..δουλεια...

κανουν συσκεψη οι γιατροι και δε μπορουμε να παμε να καπνισουμε..οποτε...εδω...

εμεις καλα..στο σπιτι απο οτι μαθα;ινω..

η σελιδα 69 ανηκει παντα στη αλεκα..και ανερπισημα στη καλυψω..

αυτος ο υπολογιστης ςεχει καλο σπεις..

το αλλο ειναι μεσα στη σκονη και δε πατιεται καλα..

τωρα ειμαι στην απομονωση..εχουμε 1 με τον ιο...

μαλλον δηλαδη..

εμεις σημερα ψαρι!οικογενειακως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα καλημερα...

Εχθες κοιμήθηκα στη 1..

Εφτιαχνα ζαχαροπαστα και μου σπασε τα νευρα..

Στο τελος την εβαλα στο μιξερ και τη ζυμωσα με το γατζο και έγινε σούπερ!

Η ηλίθια δεν το σκέφτηκα απο την αρχη να μην παιδευομαι..

Έκανα και τα ψωνια να μην τρεχω τελευταια στιγμή αλλά βρε παιδιά κουραση...

Ποναει η πλάτη μου υπερβολικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Τι κάνετε καλέ;

Οι εργαζόμενες λείπουν...μείναμε εμείς κι εμείς!

Τζούλια δεν ήξερα ότι παντρεύτηκες αφότου γέννησες το Θάνο.Ούτε που μπορούσα να φανταστώ ότι θα ήσουν έτσι αδύνατη λίγο μετά τη γέννα.Πού να πάει το μυαλό μου με τις κοκαλιάρες όλες εδώ μέσα!

Αύριο πάω στον γυναικολόγο.Να θυμηθώ να ρωτήσω για το φύλο σίγουρα αν είναι κορίτσι, γιατί την τελευταία φορά το ξέχασα.Μου χε πει ότι ήταν λιγότερο το αμνιακό υγρό και να πίνω νερά, που ήταν φανερό ότι δεν πίνω, και το ξέχασα να τον ρωτήσω μετά από αυτό, από την ανησυχία μου.

Χρυσούλα την κολλητή μου στο δημοτικό φωναζανε Κρίστυ από το Χρυσούλα και μου ρθε η ιδέα.Μου πέρασε βεβαια απο το μυαλο να τη βαφτίσω Χριστίνα.Η μάνα μου μου το πρότεινε απο παλια αυτό.Η Αλέκα ίσως να συμφωνήσει ;)

Μαράκι που είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια!!

εκανα ενα σωρό δουλειές απο το πρωί και τώρα απολαμβάνω το καφεδάκι μου!

χθες βράδυ δε ξέρω τι επαθαν τα δικά μου και δεν κοιμόταν καθόλου..

μπορεί να ξύπνησαν απο 3 φορές το καθένα και όλη μέρα κοιμήθηκαν μόνο 1μιση..

δε ξέρω τι να πω..

αρχίσαμε πάλι τα ίδια..

Βαγκ μπράβο με τη δουλειά!

τι ωραία είναι να μιλάς με κόσμο..χαχα

και στο σπίτι με τα μικρα να δεις που θα στρώσουν τα πράγματα..θα συνηθίσουν και αυτά σιγά σιγά..

Σωσώ και γω το καλοκαίρι επιχείρησα να κάνω μαρμελάδα στον αρτοπαρασκευαστή και μου βγήκε πολύ νερουλή..τζάμπα τα βερύκοκα..

περιμένω τη μαμα μου τώρα να μου φέρει ψαρόσουπα για τα αγόρια

και γω σήμερα κουτσομούρες τηγανητές θα κάνω με χόρτα, ζόχια

και κάτι άλλο ήθελα να πω αλλά άρχισε να γκρινιάζει ο Παύλος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεκάκι πολύ χαλαρά τώρα το πρωί με τα αγόρια..ξεκουράζομαι..χαχα

οταν ερχονται τα κορίτσια απο το σχολείο κάνουν κάτι χαρές και φυσικά θέλουν να φορέσουν τις τσάντες τους στον ώμο..πολύ γέλιο..

καλά ο Παύλος μου δίνει κανονικά φιλάκια, οπως δίνουμε εμεις..ακούγονται κιόλας..χαχα

τα δικά σας οταν θέλουν βόλτα τι κάνουν;

εμένα παίρνουν το μπουφάν και μου το δίνουν να τους το φορέσω και μετά τραβάνε τα κλειδιά απο την πόρτα..

Ντομ όλα καλά να πάνε αύριο στο γιατρό και μη ξεχάσεις να ρωτήσεις το φύλο!!

το Μαράκι και η Φρόσω που είναι;

ηρθε και η μαμά μου, σας φιλώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...