Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΗ2009-ΝΟ19-ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΜΠΕΙ


Recommended Posts

ξεχασα να σας πω...

τι ωρα χτυπησε το 1ο κουδουνια για καλαντα.....

8 παρα 5!!!!!!

εχουν λαλησει τελειως τα παιδακια η μου φαινεται??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 904
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμείς εδώ ούτε ένα κάλαντο!!!! Ούτε οι λύκοι δεν έρχονται να μας τα πουν :shock: Χαράαααααααααα δε στέλνεις κανέναν????

Αχ βρε Καλυψω το πόσο αλλάζουν κάποια πράγματα μετά απο μια αρρώστια δε λέγεται!!! Με τη μεγάλη μου στην πρώτη της αρρώστια την κονομήσαμε στο κρεβάτι μας για 4 χρόνια :?:?:?

Στα δεύτερα δεν έχει τέτοια λάθη! Στον αυτόματο ζει ο δικός μου!!!! :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

4 χρονια;;;πλακα κανεις....πωπωπ..μανικι,ε;;

τωρα κανω τα λουκανικα μπεικον μπυρα της βαγκ..

βαριεμαι να τα κανω ολα τα βραδυ..

τελικα ι 3 μας θα ειμαστε.δλδλ οι 2 μας..θα ανοιξουμε και τα δωρα,θα καοψουμε βασιλοπτα στοκο...εκεινη που δε μου πετυχε γιατι δε μας αρεσουν οι βασιλοπιτες..ελπιζω να μη χρειαστει αλυσοπριονο..

πηρατε καλε δωρακι σε αυτον που θα κερδισει το φλουρι;;

εγω πηρα κατι σοκολατικα,...κοιταξε πω το σκεφτηκα..

η μικρη αν το υχει,θα τα φαμε εμεις..

ο χριστος δε τρωει σοκολατες,το σπιτι επισης..

και ενας παο τους 2 να το τυχει λογικα θα τις μοιρασει..συμφωνειτε;;

καλυψω το ρολο θα το βαλες μζι με τις πατατες;;;σε γαστρα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν να'μαι!

Μαρκερ όπως σου είπα και πριν δυσκολεύτηκα πολύ γιατί δυστηχώς δεν είχα την συμπαράσταση του συζήγου! Εκείνος την λυπάται και με το παραμικρό "α' που κάνει της κάνει όλα τα χατίρια :evil:

Τέλος πάντων μετα απο πολλές συζητήσεις και με την βοήθεια της δασκάλας στον παιδικό αλλά και στο νηπιαγωγείο καταφέραμε να την πάμε στο κρεβάτι της.

Απο την εμπειρία μου θα σου πω οτι πρέπει να κάνεις τα εξής:

1. Να δημιουργήσεις μια ρουτίνα προ ύπνου (π.χ. ένα ντουσάκι, λίγο ζεστό γάλα, και μετά χαλάρωση στο κρεβάτι με ένα παραμυθάκι)

2. Πρέπει να βάλεις όρια και να τα τηρείς αυστηρά (π.χ. αν έχετε συμφωνήσει οτι θα διαβάσεις ένα παραμυθάκι και μετά τα αφήνεις να κοιμηθούν, δεν πρέπει επουδενί να σε πεισουν οτι χρειάζονται ακόμα ένα......πρόσεχε γιατί το ακόμα ένα πολλαπλασιάζεται επικύνδινα χωρίς να το καταλάβεις! )

3. Καλό είναι πριν να ξεκινήσεις την ρουτίνα να τους προετοιμάσεις γι αυτήν. Μίλησέ τους και πες τους τι πρόκειται να ακολουθήσει. Έτσι θα ξέρουν απο την αρχή τι πρόκειται να γίνει.

4. Την πρώτη εβδομάδα θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα (κλάμα έντονο, διαμαρτυρίες, έντονες αντιδράσεις προκειμένου να σε πείσουν οτι πρέπει να έρθουν στο κρεβάτι σου! Πρόσεχε γιατί αυτή η εβδομάδα θα είναι η καθοριστική. Θα καταλάβουν μέχρι που φθάνουν τά όρια σου και αν είναι πολύ ελαστικά θα το εκμεταλευτούν.

5. Να τους εξηγήσεις οτι αν σε φωνάξουν εσύ θα πας (ουτως ώστε να αποφύγεις το να έρθουν αυτά σε εσένα κι ετσι θα χωθούν στο κρεβάτι σας) κι έτσι θα νιώσουν ασφάλεια! Την πρώτη εβδομάδα θα σε ξυπνούν κάθε μια ώρα (τουλάχιστον τις 3 πρώτες μέρες) μετά καταλαβαίνουν οτι το εννοείς αυτό κι έτσι θα νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια και θα κοιμούνται πιο ήσυχα.

6. Οταν σε σηκώνουν γιατί κάτι χρειάζονται πρέπει να μην λες πολλές κουβέντες. Ναι μεν είσαι εκεί για κάποια ανάγκη τους αλλά δεν είναι ώρα ούτε για κουβέντες ούτε για παιχνίδι ..... είναι ώρα για ύπνο! Πρέπει να το καταλάβουν αυτό.

Αυτά τα λίγα και μετά θα κοιμάστε σαν πουλάκια!!!!! Αρκεί να έχεις και την υποστήριξη του συζήγου και ή να σε αφήσει να κάνεις εσύ αυτό που πρέπει αν δεν μπορεί να βοηθήσει ή να συμμετέχει κι εκείνος στην διαδικασία!

Εμένα μέχρι "εφιάλτες" έλεγε οτι έβλεπε και παρακαλούσε να την πάρουμε στο κρεβάτι μας, κι εγώ της έλεγα όχι θα πάμε στο δικό σου! Κι έτσι σιγά σιγά μπήκαμε σε ένα ρυθμό!

Οι δασκάλες στον παιδικό και στο νηπιαγωγείο βοήθησαν γιατί αρχισαν να την ρωτούν που κοιμάται (είχα μιλήσει μαζί τους για το θέμα) κι επειδή εγώ της ξεκαθάρισα οτι δεν πρόκειται να πω ψέματα αν με ρωτήσουν κι εκείνη ντράπηκε, έτσι ξεκινήσαμε δειλά δειλά τα πρώτα μας βήματα προς το κρεβάτι της!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ξέχασα να σας πω! Ανέβασα και τις φωτογραφίες κι εδώ και στο μπλογκ μου! Απλά εδώ δεν ξέρω πως να σας τις δείξω (είναι και πολλές) Πως μπορείτε να μπείτε στο άλμπουμ με τις φωτό μου?

Πάντως το λινκ για να τις δείτε στο μπλογκ μου είναι εδώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη μου ζζζ

οσο για την ρουτινα την εχουμε καθιερωσει απο την στιγμη οπου γεννηθηκαν χωρις να την παραβουμε στο ελαχιστο

μπανακι - για κανα 10λεπτο αγκαλιτσα μεχρι να ετοιμαστει το γαλα- γαλα και υπνος

στραβωσε απο τον αντρα μου που δεν θελει να τα ακουει να γκρινιαζουν και να κλαινε

μολις αρχισαν να καταλαβαινουν - καθε 2-3 ωρες ξυπναγαν τα επερνε αγκαλια και πανω κατω 1-2 ωρες μεχρι να κοιμηθουν

πρωτα εβγαινε

μια ο ενας -μια ο αλλος κατι γινοταν

μεχρι που φτασαμε στα ορια μας

εγω να αρνουμε να τα κλοιμισω πανω κατω

να λεω ας πανε στο κρεββατι τους

ο αντρας μου να το συνεχιζει ωσπου κρυωσε βαρια ο Στελακος πριν 1 μηνα και τον ειχε πανω του κοιματε στον καναπε

αυτο ηταν - πλεον δεν ξεκολλαει κανεις τους

μην σου πω οτι προτειμουν τον καναπε απο το κρεββατι μας

υτα την εννοια του φωναξε με και θα ερθω μετα 10 και θα κοιμηθουν και εχω να σου πω οτι κλαιγανε για 3 ωρες συνεχομενα ουρλιαζοντας - χωρις σταματημο ωσπου κοιμηθηκαν ορθια στην κουνια γατζωμενα στα καγκελα και εαν εκανες να πατησεις το ποδι στο δωματειο - ειχαν 2η γυρα

ο παιδιατρος μου λεει να τα αφησω και οταν πανε κοντα στα 3 να αρχισω παλι

αλλα ξερω γω

αυτον τον καιρο δεν εχω αντοχες καθολου - δεν κοιμουνται και την ημερα σχεδον καθολου ρε γμτ μου

μια φορα δοκιμασαμε για 3 μερες την μεθοδο αυτη του αφησε τα για 5 λεπτα μετα 7

μωρε ακομα δεν μπορουμε να συζητησουμε και να καταλαβουν απολ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elate kale..εγω ακομα δε μπηκα να δω φωτο..κατεβηκε κεντρο..ψοφια πραγματα..παραγειλαμε φαγητο..ερχεται σε λιγο..

αυτη ουτε να την διε τι φακη..θα ανοιξω θεμα παιδια στο μαμυ..

να την πιεζω να φαει;;δε ξερω τι να κανω..

να της δινω πραγματα που την ευχαριστουν;;

δε ξερω τι να κανω...

ετρωγε τη μυζηθρα και δεν εφαγε φακη..ε δε γινεται να τρωει μονο μυζηθρα..

καλα μη σας πρηζω παραμονες..

τι αλλα καλε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωσω μου εγω τους πιεζω

δεν ξερω τι λενε

εγω κανω τα αδυνατα δυνατα για να φανε αλλιως φαντασσου ο νικος ειναι που ειναι τσιλιβιθρονι εαν τον αφηνα να αει οσο θελει

τωρα θα ειχε παθει ασητια

θα ηταν με το ζορι 7 κιλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρκερ μου σε καταλαβαίνω!!!! Ετσι μεγάλωσε η κόρη μου , λιώναμε τους διαδρόμους απο το πάνω κάτω και το κούνημα για να κοιμηθεί!!!! (Τελικά στα πρώτα όλοι τα ίδια κάνουμε!!!) Θα σου πρότεινα να τα αφήσεις να ηρεμήσουν και να κοιμούνται όπου θέλουν για την ώρα. Και κατά την άνοιξη ξεκίνα μια "ανακαίνιση" στο παιδικό (ή άλλαξε την θέση των πραγμάτων και πάρε και κανένα διακοσμητικό) κι άστα να συμμετέχουν με την προϋπόθεση οτι θα κοιμούνται εκεί!

Πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Σώκω με το φαγητό δεν έχω τι να σου πω! ο παιδίατρος τι λεεί? γιατί δεν δοκιμάζεις να της δώσεις μια μέρα όλα αυτά που της αρέσουν και να δεις τι ποσότητες θα φάει! και αν θες να την ταίζεις πράγματα που δεν της αρέσουν ανακατευε τα με αυτά που της αρέσουν για να τρώει ..... εσύ τα τρως όλα? μπορεί να μην της αρέσουν κάποιες γεύσεις!

Εγώ σαν μωρό έφτυνα τα φασόλια τα ξερά. Ακόμα δεν μπορώ να τα φάω γιατί το φλούδι που έχουν μου προκαλεί αναγούλα και με ενοχλεί στον ουρανίσκο ( :roll: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εμεις αρχισαμε αντιβιωση, πολυ βηχας....χαλια, χαλια...

δεν τρωει πολυ με το ζορι και λιγο......αντε να περασει γιατι υποφερει το μωρακι μου...

δεν σας διαβασα πιστευω να τα καταφερω μετα..

ζζζζζζζζ γεια σου...

κοριτσια το χοιρινο με σελινο πως γινεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαράαααα

μπολικο σέλερι ξεβρασμένο (καθαρισμένο καλά και κοτσάνια βάζω εγώ αφού έχω βγάλει τις ίνες)

Τσιγαρίζεις κρεας μέχρι να ροδίσει καλά απο όλες τις πλευρές (οχι πηρούνι μονο κουτάλα για να θωρακίσεις την υγρασία του κρέατος)

σβήνεις με λίγο κρασάκι αφήνεις μέχρι να εξατμιστεί αλκοόλ

αλατοπιπερώνεις (αν έχεις βάλε λίγο σκόρδο σκόνη)

βάζεις νεράκι κι αφήνεις το κρέας να μισοψηθεί και λίγο παραπάνω

προσθέτεις σέλερι κι αφήνεις να βράσουν όλα!

Ετοιμάζεις αυγολέμονο και δένεις με την σαλτσούλα.

Αφήνεις κάνα 15 να σταθεροποιηθούν όλα (οχι στη φωτιά) και μετά σερβίρεις (μιαμ μιαμ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα ομορφες μανουλες!

Αμαν βρε Χαρα μου τοσο χαλια?Περαστικα στον Στεφανακο μας.Ελπιζω να μην ταλαιπωρηθει αλλο.

Και εμεις να δουμε τι κανουμε ...μυξα και δεκατα εχουμε...

Καλυψω καλως ηρθες στο κλαμπ των ξενυχτηδων.Σκεψου τι τραβαω εδω και τοσους μηνες!!Θα στρωσετε που θα παει!Τα λεω και στον εαυτο μου μπας και παρηγορηθω!

Συμμαζεψα το μπαχαλο ολα μπηκαν στην θεση τους,καθαρισα και τωρα θα κανω ενα μπανακι τουλαχιστον μην μας βρει η καινουρια χρονια μεσα στην βρωμα :roll:

Εμεις εδω τα τρια μας αποψε,το Λυδιακι προβλεπω να μας κανει παρεα.Εδω ξενυχταει τις καθημερινες σημερα που ειναι πρωτοχρονια θα κοιμηθει?Αλλωστε περιμενει τον Αγιο Βασιλη :lol:

Λοιπον Καλη Χρονια σε ολους με υγεια και ευτυχια σας ευχομαι αγαπες μου!!!!!!Να τα περασετε ομορφα με τις οικογενειες σας και τα παιδακια σας!!Και για οσες ειμαστε μακρια απο τα σπιτια μας θα μου επιτρεψετε οι υπολοιπες ενα φιλι και μια αγκαλια παραπανω!!!!

Αγαπες μου............... [smilie=icon_santa.gif] ερχεται αποψε......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ

ΥΓΕΙΑ Κ ΛΕΦΤΑ

ΑΓΑΠΗ ΣΤΗΝ ΦΑΜΙΛΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΗΣΥΧΑ ΜΩΡΑ

ΝΑ ΚΟΨΕΤΕ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΛΙΑ ΤΗΣ ''ΖΖΖ ΗΤΑ '' :lol::lol:

ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΦΛΟΥΡΙ ΑΠΤΟ ΚΟΠΗ ΤΗ ΠΙΤΑ !!! :lol::lol::lol:

σε καλο μου κ φετος ! :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον οίστρο σου εθαύμασα Τζουλιέτ καλή μου,

μα η μιλιά θα μου κοπεί όταν κοπεί η ψυχή μου !!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Το πες και μόνη σου καλέ, στο ζωδιό μου επροχθές !

Πως είμαι εγώ μια τρελλή και θα μιλώ θέλεις δεν θες :lol::lol::lol::lol::lol:

Για την καλή χρονιά μαζί σου συμφωνώ!

Και στέλνω εδώ στις φίλες μας ευχή για φυλαχτό!

Φιλιαααααααααααααα :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mvrh zzz..,και το χοιρινο ξερεις;;απαπαπα!!!

εμεις καλα..παραγγειλαμε ..φαγαμε..ετοιμαζεται το ρολο..το εβαλα μεσα..

αρσχισα να νυσταζω..

θελω να παιξω και κανενα χαρτακι..κουμαρτζου η δικια σου..

νανα που εισαι;;;

δε ξερω ρε παιδια με το φαγητο...

και μεις οι μεγαλοι εχουμε να ανοιξουμε τα δωρα μας..πηραμε ο ενας τον αλλον διαφορα χαζα μικρα..

απο τον αη βασιλη..

η μικρη δεν εχει τιποτα..

της το εφερε νωριτερ ο μπιλυ..

και μαζεψε και απο δω και απο κει..

χαρα αντιβιωση,ε;;ε αμα ειναι για καλο..απο το τηλ αντοβιωση;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το φύτεψα το φύτεψα!!!!! Αντε λοιπόν με το καλό να έρθει η νέα χρονιά (να δω πόσες ευχές θα σας δώσω φέτος!!!!!!! ) και όλες με υγεία και ευτυχία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδια χρονια πο

λλα και καλα..με φλουρια πραγματικα...και υγεια..τιποτε αλλο...

ολα καλα να πανε στα παιδακια που θα εγχειρηστουν και τις μανουλες που θα πανε δουλεια..

ευχομαι το 2011

να βγαλει ο ανθιμος δοντια,

να κοιμαται η βαγια

να μην αρρωστησει ποτε η καλυψω

να επισκεφτουν τη χαρα και αλεπουδες,οχι μονο λυκοι,

το μαρακι να βγαλει και αλλο νυχι και δοντι,

η σουζαν να βγλαει διπλωμα και διαστημοπλοιο,

η ντομ να ρεψει στα καπακια μετα ην εγκυμοσυνη,

η ζζζζ να μη βαζει γλωσσα μεσα

ο θανος να παρει 3 κιλα μεσα στο χρονο,

η φροσω να κανει 1 κοριτσι,

η μαρκερ να κλεινει το φως και απλα τα παιδια να κομουνται,

η βαγκ να εχουν τα χαρτια της σε αλλο κτιριο να παρει το 6μηνο

η χρυσουλα να περασει τισ εξετασεις..

η ισμηνη να συνεχιζει να ειναι κουκλα,

η μαρκατ να βαλει και γαλοπουλες περα απο κοτες ο αντρας της,

και γω...νΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΩ!ΣΑς ΦΙΛΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ρε γεωργια, και ειπε οτι ηταν απλο μικροβιο και το γυρισε σε ισχυρο, ακομη ειπε οτι αν δεν παρει αντιβιωση επιδη εχει τοσο πολυ βηχα θα τον γυριση σε βροχιολιτιδα, δεν ξερω τι να πω...δεν ξερω...

ζζζζζζζζ φτιαχνω το χοιρινο και εχει γινεται νοστιμοτατο....

της αρκουδες ξεχασες γεωργια :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολες, σας ευχομαι οτι καλυτερο για τη ζωη σας...και πανω απο ολα υγεια.....

εγω τελικα δεν εφτιαξα βασιλοπιτα δεν προλαβα με το παιδι και πηρα ετοιμη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...