Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αλήθειες και μύθοι


lena

Recommended Posts

Από την στιγμή που θα γεννήσετε, ίσως και νωρίτερα, θα βρεθείτε αποδέκτης διαφόρων αντιφατικών απόψεων, συμβουλών, παραινέσεων και απόψεων.Το αποτέλεσμα είναι ότι θα προβληματιστείτε και θα έχετε ανησυχίες και ερωτηματικά γύρω από διάφορα πράγματα, όπως:

*** Κλικ εδώ για να διαβάστε ολόκληρο το άρθρο... ***

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

πραγματικά αν πρόκειται για το πρώτο παιδάκι που συνήθως δεν ξέρεις και ακούς ότι σου λέει ο καθένας καλό είναι να τα έχουμε υπόψιν αυτά;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτοί οι ΜΥΘΟΙ έχουν πολλές φορές γίνει αντικείμενο "διενέξεων" στο φόρουμ. Είναι απίστευτο πόσο "ανθεκτικοί" είναι οι ΜΥΘΟΙ έναντι της ΑΛΗΘΕΙΑΣ και με πόσο πάθος υποστηρίζονται (κάποιοι από αυτούς τους μύθους)ακόμη και από γιατρούς και μαίες!!!!!

Mat δεν είσαι μόνο εσύ θύμα αυτής της ...παραπληροφόρησης να το πω;...Είναι η πλειοψηφία των ελληνίδων πιστεύω πια..

Μπορείς όμως αν το θέλεις πολύ να κάνεις επαναγαλακτισμό!Δεν είναι αργά!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΥΘΟΣ

...Οτι το μωρο αν μαθει με το μπιμπερο,δεν πιανει τη ρωγα να θηλασει

Προσωπικο παραδειγμα, εχω να θηλασω περιπου 2 μηνες ,αφου δεν εχει υπομονη,οταν πειναει!:laugh: βγαζω λοιπον με θηλαστρο,της δινω κ συμπληρωμα ωστοσο.

Εχθες ομως την εβαλα να θηλασει κ καθησε ανενοχλητη,ριχνωντας μου και ενα πλατυ πονηρο χαμογελο! στο τελος του γευματος!:P

Συνεχισαμε ετσι κ σημερα,για να δουμε,βεβαια δεν την πολυχορταινει το γαλα μου αφου μετα απο 1-2 ωρες ξαναπειναει!

Οψωμεθα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalia7 έγραψε:

ΜΥΘΟΣ

...Οτι το μωρο αν μαθει με το μπιμπερο,δεν πιανει τη ρωγα να θηλασει

Προσωπικο παραδειγμα, εχω να θηλασω περιπου 2 μηνες ,αφου δεν εχει υπομονη,οταν πειναει!:laugh: βγαζω λοιπον με θηλαστρο,της δινω κ συμπληρωμα ωστοσο.

Εχθες ομως την εβαλα να θηλασει κ καθησε ανενοχλητη,ριχνωντας μου και ενα πλατυ πονηρο χαμογελο! στο τελος του γευματος!:P

Συνεχισαμε ετσι κ σημερα,για να δουμε,βεβαια δεν την πολυχορταινει το γαλα μου αφου μετα απο 1-2 ωρες ξαναπειναει!

Οψωμεθα!

Δεν ειναι μυθος αυτο . Τα μωρά συνηθίζουν στη ροη του μπουκαλιού και μετα δυσκολευονται να καθήσουν στο στηθος .

Παντα βεβαια υπάρχουν εξαιρεσεις αλλα ειναι ελαχιστες οπως εσεις ...

Το μωρο σου ειναι 2 μηνων δηλ καθε ποτε πρεπει να πεινάει ? Το μητρικό γαλα ειναι ευπεπτο και χωνευτεται στη 1 1/2 ωρα. Η μικρη μου θηλαζε καθε μιση ωρα αλλα ποτε δεν σκεφτηκα οτι δεν την χορταινει το γαλα μου !

Αν θελεις να θηλάσεις τωρα ειναι ευκαιρια ! Αφου το μωρο επιασε ξανα το στηθος ολα πανε τελεια . Κοψε το συμπλήρωμα και βαλε το μωρο στο στηθος για να ρυθμισει την παραγωγή σου . Μπορει μερικες μερες να θελει να θηλάσει καθε μιση ωρα ! ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαστε εξαιρεση λοιπον! Μπραβο μας!:P

Ποση ωρα ειναι αρκετη για να χορτασει;

5 λεπτα απο το ενα κ 5 απο το αλλο;_Γιατι μετα πιπιλιζει κ παιζει!

LaLa γαλα εχω αρκετο,ειμαι οκ.το θεμα ειναι οτι τρωγαμε ανα 3-4ωρες πριν για... να δουμε τωρα.Εφαγε το πρωι στις 8 κ ξαναπεινασε στις 10 μηπως δεν εφαγε πολυ;αποκλειεται ομως γιατι μετα επαιζε κ παραμιλουσε,μαλλον το χωνευει ευκολοτερα.

Παντωςειναι ευκολια ουτε ζεσταμα,ουτε αποστειρωση,μπιμπερο κτλ. Και τι να πω,μπραβο το παιδακι μου,ουτε με ποναει καθολου!

Απλα δεν καταφερνω να παρω την καταλληλη σταση,πως γινεται κ η κοιλιτσα της ειναι ολο ανασκελα,θα σκασω,γι αυτο ειπα να θηλαζουμε ξαπλωτα,πειραζει που το κεφαλακι της δεν ειναι ψηλοτερα απο το υπολοιπο σωμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalia7 έγραψε:

Ειμαστε εξαιρεση λοιπον! Μπραβο μας!:P

Ποση ωρα ειναι αρκετη για να χορτασει;

5 λεπτα απο το ενα κ 5 απο το αλλο;_Γιατι μετα πιπιλιζει κ παιζει!

LaLa γαλα εχω αρκετο,ειμαι οκ.το θεμα ειναι οτι τρωγαμε ανα 3-4ωρες πριν για... να δουμε τωρα.Εφαγε το πρωι στις 8 κ ξαναπεινασε στις 10 μηπως δεν εφαγε πολυ;αποκλειεται ομως γιατι μετα επαιζε κ παραμιλουσε,μαλλον το χωνευει ευκολοτερα.

Παντωςειναι ευκολια ουτε ζεσταμα,ουτε αποστειρωση,μπιμπερο κτλ. Και τι να πω,μπραβο το παιδακι μου,ουτε με ποναει καθολου!

Απλα δεν καταφερνω να παρω την καταλληλη σταση,πως γινεται κ η κοιλιτσα της ειναι ολο ανασκελα,θα σκασω,γι αυτο ειπα να θηλαζουμε ξαπλωτα,πειραζει που το κεφαλακι της δεν ειναι ψηλοτερα απο το υπολοιπο σωμα;

Μην αφήνεις το μωρό σου μόνο 5 λεπτά από το ένα και 5 από το άλλο! άστην να σε καθοδηγήσει εκείνη, μπορεί να χορτάσει και στα 10 λεπτά. Η δική μου κόρη της αρκεί 10 λεπτά από το ένα και 10 λεπτά από το άλλο. Τώρα που μεγάλωσε ;) (!) (8 μηνών) της αρκούν λιγότερα λεπτά!!

Και της δικής μου κόρης η κοιλιά είναι ανάσκελα, ίσως έτσι να βολεύονται, δεν σημαίνει ότι είναι λάθος στάση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλλον δεν διαβασες καλα,οταν ειναι το κεφαλακι πλαι κ πεινουν γαλα η κοιλιτσα δεν μπορει να ειναι ανασκελα!δυσκολευονται.Ενα βιβλιο που εχω ,καθως και κατι αλλες οδηγιες περι θηλασμου αυτο γραφουν λεει σκεφτειτε να πιειτε κ σεις καπως ετσι! δυσκολο!Απλα λεω οτι μηπως εγω δεν την βαζω σωστα να ξαπλωσει.

Παντως εχω υπολογισει περιπου στο 10 λεπτο απο το ενα στηθος κ 10 απο το αλλο,μετα σταματαει.Μαλλον τοσο της αρκει.Θα το δω τωρα που θα ξυπνησει κ θα φωναζει λα!!!λα!!! ετσι λεμε το γαλα μας!:laugh:

Παντως κ ξαπλωτα ειναι πολυ καλα.face to face!!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά το διάβασα! η δική μου έτσι θηλάζει: την έχω στην αγκαλιά μου ανάσκελα -με ελαφριά κλίση προς το σώμα μου- (γιατί γυρίζει μόνη της) και γυρίζει το κεφαλάκι της και θηλάζει!

Αυτό που λες το έχω διαβάσει και εγώ. και προσπάθησα να την γυρίσω, ώστε η κοιλίτσα να βλέπει το σώμα μου αλλά η ίδια γυρίζει πάλι και θηλάζει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν γεννησα η παιδιατρος κ επιμελητρια παιδιατρικης, μου εδειξε πως κ μου ειπε η κοιλιτσα της στην κοιλια μου να ακουμπα,επισης ειπε οτι σκοπος ειναι 6 μηνες να θηλασει το μωρο!

Αυτα τα λεω γιατι βλεπω μια δυσπιστια προς τους γιατρους κ μια καχυποψια,θα μου πειτε μαλλον ειναι εξαιρεση κ αυτη η γιατρος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalia7 έγραψε:

γι αυτο ειπα να θηλαζουμε ξαπλωτα,πειραζει που το κεφαλακι της δεν ειναι ψηλοτερα απο το υπολοιπο σωμα;

Από προσωπική μου εμπειρία, κορίτσια μη θηλάζετε σε ξαπλωτη σταση όσο ευκολο κι αν είναι. Όταν είναι μικρό το μωρό η ευσταχιανή σάλπιγγα είναι ανοιχτή ακόμα και ειναι πολύ εύκολο να πάει γαλα σε ευτην την περιοχη και να αναπτυχθούν μικρόβια. Αυτο έχει ως αποτέλεσμα την ωτίτιδα! Σας το λέω γιατί έτσι την πάθαμε κι εμείς και 2 μην΄ψν το μωρό ήταν 10 μέρες στο Παίδων.. Οι παιδίατροι μας το τόνισαν: πάντα το κεφαλάκι του μωρού πιο ψηλά από το υπόλοιπο σώμα!

Όσο για το αν συνηθίζει ή όχι το μπιμπερό, εγω΄ξεκίνησα να της δίνω ένα γεύμα την ημέρα με μπιμπερό (ηθελημενα)και αμέσως έδειξε αποστροφή για το στηθος μου. Τι να πω... Ισως είναι και ανάλογα με το μωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοβαρα Happyland!

Εγω το σκεφτηκα για να μην την ζοριζω στην αγκαλια μου, εχει κ ζεστη κ γινομαστε μουσκεμα!

Θα ακολουθησω τον κλασσικο τροπο τι να κανουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαίνω! Εμένα με βόλευε κυρίως τη νύχτα που νύσταζα να θηλάζω ξαπλωμένη. Μάλιστα αυτή τη στάση την είχα δει και σε οδηγίες θηλασμού. Αλλά όλοι οι παιδίατροι ήταν κατηγορηματικά αρνητικοί. Κάτι θα ξέρουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αληθεια πως θηλαζεται τα βραδια ξαπλωμενες;

δεν φοβαστε μην σας παρει ο υπνος κ πεσετε πανω στο μωρο;!

Εμεις ετυχε να κοιμηθουμε tet a tet ενα απογευμα,δηλαδη ξαπλωναμε κ με πηρε ο υπνος το ιδιο κ αυτην,ομως μετα το μετανιωσα,δεν το ξανακανω!μεσα στον υπνο μπορει να πλακωσεις το μωρο,η να το χτυπησεις με τα χερια:ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, η ξαπλωτή στάση δεν είναι επικίνδυνη!! Φυσικά και δεν πέφτεις πάνω στο μωρό να το πλακώσεις, όπως δεν πέφτεις και από την πλευρά του κρεβατιού που είναι το κενό! Λέγεται ένστικτο! Αλλά και τα μωρά δεν είναι τόσο ευαίσθητα όσο νομίζουμε....

Ακόμη : άλλο παιδίατρος άλλο ειδικός στο θηλασμό. Δυστυχώς είναι έννοιες που δεν ταυτίζονται (συνήθως). Η ευσταχιανή σάλπιγγα δεν παθαίνει τίποτα με το μητρικό γάλα, μόνο με το ξένο. Οι περισσότερες μητέρες θηλάζουν στην ξαπλωτή στάση αλλά οι ωτίτιδες είναι εξαιρετικά σπάνιες στα μωρά που θηλάζουν (σε κάθε στάση!!).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θήλαζα αποκλειστικά και το μωρό μου έπαθε ωτίτιδα. Μαζεύτηκε γάλα στην ευσταχιανή σάλπιγγα λόγω της ξαπλωτής στάσης, δημιουργήθηκαν μικρόβια και ολο αυτό το υγρο που μαζεύτηκε σε εκείνη την περιοχή έσπασε τελικά το τύμπανο του μωρού. Μπορεί το μωρό μου να αποτελεί εξαίρεση, τι να πω. Το έζησα όμως!

Ίσως η Αγλαϊα θα μπορούσε να μας διαφωτίσει καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...