Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυσκολίες και διλήμματα κατά την τεχνητή γονιμοποίηση


lena

Recommended Posts

Kάποια ζευγάρια επιτυγχάνουν σχετικά ανώδυνα, δηλαδή ύστερα από περιορισμένες μόνο απόπειρες, την πολυπόθητη εγκυμοσύνη. Kάποια άλλα όμως εμπλέκονται σε ατέρμονες προσπάθειες αδυνατώντας να εγκαταλείψουν το κυνήγι της πραγματοποίησης της επιθυμίας αυτής.

*** Κλικ εδώ για να διαβάστε ολόκληρο το άρθρο... ***

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Πολλά ηθικά διλήμματα...:huh:

Όμως ''έξω από τον χορό, πολλά λέγονται''....:unsure:

Προσωπικά διαφωνώ με την παρένθετη μητρότητα και τον δανεισμό ωαρίων και σπερματοζωαρίων...

Συμφωνώ απόλυτα με την τεχνητή γονιμοποίηση εμβρύου που προέρχεται από έγαμο ζευγάρι...:)

Πάντως και η επιστήμη οφείλει να οριοθετείται...

Διαφορετικά πάμπολλα τραγικά έπονται...

Μου έχει απωτυπωθεί το εξής:(προέρχεται από περιοδικό)...

Γεννήθηκε ένα αγοράκι που είχε 1.φυσικό πατέρα,

(δότης), 2.ο πατέρας που το μεγάλωνε, 1.φυσική μητέρα(δότρια), 2.παρένθετη μητέρα(που το κυοφόρησε) και3. μητέρα που το μεγάλωνε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα με την katrina. Μια παρόμοια περίπτωση με αυτήν που αναφέρει γνωρίζω κι εγώ, με μόνη διαφορά ότι ο πατέρας-δότης και ο πατέρας που μεγαλώνει το παιδί είναι το ίδιο πρόσωπο. Κατά τα άλλα, οι μητέρες είναι τρεις. Πέρα από το μπάχαλο που δημιουργείται και πραγματικά δεν ξέρω τι συμπλέγματα θα αναπτυχθούν σ' αυτό το παιδί αν μάθει την αλήθεια μεγαλώνοντας, οι γονείς που θα το μεγαλώσουν, αυτοί, δηλαδή, που το παρήγγειλαν, γιατί ουσιαστικά γι' αυτό πρόκειται, είχαν χάσει το παιδί που είχαν αποκτήσει με φυσιολογικό τρόπο πριν μερικά χρόνια, από ατύχημα στο σπίτι. Εν τω μεταξύ η γυναίκα έπρεπε να αφαιρέσει τα εσωτερικά της γεννητικά όργανα, λόγω ανίατης ασθένειας, και μετά το χαμό του παιδιού τους, θέλησαν να αποκτήσουν άλλο παιδί, για να ξεπεράσουν το θάνατο του πρώτου παιδιού. Δηλαδή, χρησιμοποιούν το παιδί σαν ψυχοφάρμακο. Πριν κανένα-δύο μήνες γεννήθηκε το παιδί, και δεν ξέρω αν τους βοήθησε καθόλου, κι όταν τελικά ξεπεράσουν το χαμό του πρώτου παιδιού, τι θα το κάνουν το δεύτερο, αφού θα έχει εκπληρώσει την αποστολή του...

Συμφωνώ, όμως, με την εξωσωματική σε ζευγάρι, οπότε και οι γονείς σε κάθε περίπτωση είναι μόνο 2!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...