Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ωφέλη του θηλασμού


lena

Recommended Posts

Τα πλεονεκτήματα του θηλασμού είναι πάρα πολλά. Δείτε ορισμένα από τα σημαντικότερα.

Το μητρικό γάλα, είναι η καλύτερη θρεπτική τροφή για πολλούς λόγους, οι κυριότεροι από τους οποίους είναι οι εξής:

*** Κλικ εδώ για να διαβάστε ολόκληρο το άρθρο... ***

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

το μωρο μου ειναι 10,5 μηνων και τον θηλαζω πολλες φορες ειδικα μετα τον 6ο μηνα ειπα θα του δωσω ξενο γαλλα, με τιποτα δεν θελει μπιμπερο τωρα μου φαινεται απιστευτο οτι θα πει ξενο γαλα συνεχιζω και οσο αντεξω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσπαθησα να του δωσωσ και ξενο γαλα γιατι εγω σε καποια στιγμη δεν ημουν καλα,δεν ειχα την αναλογη βοηθεια πο τον συζυγο γι αυτο οχι οτι δεν ηθελα να το θηλαζω.Τωρα πλεον πιστευω οτι τουλαχιστον μεχρι τον χρονο θα συνεχισω:S;) ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας , η Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής , η Unicef συστήνουν θηλασμο για τα δυο πρωτα χρονια της ζωης του μωρου .

Απο και περα για οσο ειναι επιθυμητό απο τη μητέρα και το μωρό :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα μου αρεσε να συνεχιζω να θηλαζω μεχρι τα 3 η και 4 χρονια ακομα αλλα αυτο εξαρταται απο το καθε παιδι ξεχωριστα

και οπως ειπε και η LaLa και απο τις αντοχες της καθες μητερας!!!

Καποια θεια του αντρα μου θηλασε το παιδι της μεχρι 1 χρονο και 7 μηνες μετα απο εκει δεν αντεξε αλλο και ετσι το εκοψε!!!! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κορίτσια..αν μου λέγατε πριν 4 μήνες ότι θα εγραφα αυτά που θα γράψω,θα σας έλεγα επιεικώς..τρελές!ούτε κατα διάνοια δεν πιστευα οτι θα τα καταφερω να θηλάσω αποκλειστικά,χωρις να δωσω καμια φορά συμπλήρωμα,κ πως μάλιστα θα μου φαινόταν κ ευκολο τωρα κ θα θελω να συνεχίσω μεχρι το χρόνο!!αρχικά στοχος μου ηταν ο αποκλειστικος θηλασμος για 6 μήνες.στις αρχες ηρθαν πολλες στιγμες που ημουν ετοιμη να τα παρατησω,αλλα με βοηθησατε τόοοσο πολύ εδω μέσα!εσεις κ η υποστήριξη του αντρα μου,πολύ βασικό,με εκαναν να συνεχίζω..κ καποια στιγμή..όλα εγιναν ευκολα!θηλάζουμε τωρα 4,5 μήνες κ ήδη σκεφτομαι σοβαρα μετα τους 6 μήνες να μην αποθηλάσω,όπως σκεφτομουν αρχικά!!

όλο αυτο το διαστημα ακουσα πολλά από ανθρωπους που προσπαθουσαν να με αποθαρρυνουν,ας μην τα επαναλαβω,ολες τα γνωριζουμε,αλλά αισθάνομαι πολύ υπερήφανη που τα κατάφερα! :) τωρα για το ποσο θα αντεξω..θα δούμε!ελπίζω πάντως πολύ ακόμη! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY μου μετα τους 6 μηνες ειναι ακομα πιο ευκολο. Το ζορι ειναι ο αποκλειστικος θηλασμος. Μετα τρωει και αλλες τροφες σταδιακα οποτε ειναι παιχνιδακι. Εμενα μες τη μερα τρωει 3 φορες απο 5 λεπτα και μετα συνεχιζει το χομπυ του και τη νυχτα οπως παντα. Αλλα οταν ειμαστε εξω και δεν εχω προλαβει να του ετοιμασω φαγητο για να το παρω μαζι μου για τον χ,ψ λογο του δινω στηθος και τελος. Ουτε χρειαζεται να αγχωνομαι τι θα φαει ουτε αν μαγειρεψα. Επισης δεν κουβαλαω μια τσανταρα ναααααα με μπιμπερα και νερα...ενα μικρο τσαντακι με μια πανα,μωρομαντηλα και ενα σεντονακι για να τον αλλαζω και εξω απο την πορτα :woohoo: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθεσω οτι εχει γινει και διασκεδαστικο γιατι εχει μεγαλωσει πια και εχει και αποψη. Τραβαει μπλουζες, πιανει το στηθος με τα χερακια του λες και ειναι μπουκαλι, ερχεται και τριβεται πανω μου για να τον δωσω να πιει και λεει μαμα. Κανει νουμερα και διασκεδαζω απιστευτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πάρα πολύ !!!!!!!!!!! B)

Όλοι σίγουρα γνωρίζουμε όλα τα καλά που παρέχει το μητρικό γάλα στα παιδιά μας.

Εγώ προς το παρόν δεν είμαι μητέρα απλά ρωτάω γιατί μου αρέσει να μαθαίνω διάφορα, ειδικά τα περί μητέρας για να γνωρίζω αρκετά πράγματα όταν έρθει αυτή η στιγμή και να μπορώ να ανταπεξέλθω όσο το δυνατό καλύτερα.

Δεν υπάρχει κίνδυνος όμως όταν το παιδί μεγαλώσει αρκετά και βγάλει και δοντάκια???

Ίσως σε τέτοιες περιπτώσεις εάν η μητέρα εξακολουθεί να έχει γάλα βέβαια να το βγάζει με κάτι ειδικό (βεντούζα)...και να βάζει το μητρικό γάλα σε μπιμπερό?? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πάρα πολύ !!!!!!!!!!! B)

Όλοι σίγουρα γνωρίζουμε όλα τα καλά που παρέχει το μητρικό γάλα στα παιδιά μας.

Εγώ προς το παρόν δεν είμαι μητέρα απλά ρωτάω γιατί μου αρέσει να μαθαίνω διάφορα, ειδικά τα περί μητέρας για να γνωρίζω αρκετά πράγματα όταν έρθει αυτή η στιγμή και να μπορώ να ανταπεξέλθω όσο το δυνατό καλύτερα.

Δεν υπάρχει κίνδυνος όμως όταν το παιδί μεγαλώσει αρκετά και βγάλει και δοντάκια???

Ίσως σε τέτοιες περιπτώσεις εάν η μητέρα εξακολουθεί να έχει γάλα βέβαια να το βγάζει με κάτι ειδικό (βεντούζα)...και να βάζει το μητρικό γάλα σε μπιμπερό?? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη καλα κανεις και ενημερωνεσαι και ρωτας :) Καμια μας δεν ήξερε πριν μάθει ;)

Τα δοντια δεν αποτελουν αντένδειξη για το θηλασμο . Υπάρχουν περιπτώσεις που το μωράκι γενιεται με δοντάκι/α!

Οταν θηλάζει ενα μωρο δεν μπορει να σε δαγκωσει . Η γλωσσιτσα του μπαινει πανω απο τα κατω δοντια . Σκεψου πως πινεις κατι με το καλαμάκι? Καπως ετσι .

Αν το μωρο δαγκωσει ξερει πως δεν βγαινει γαλατάκι . Τα μωρα ειναι πανεξυπνα και εκπαιδευονται ευκολα . Καποιες φορες ειτε γιατι τα ενοχλουν τα δοντια τους ειτε γιατι παίζουν , δαγκώνουν το στηθος .

Η μητέρα μπορει με απλες πρακτικές να αποτρέψει το μωρακι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa SOS!!!

ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΛΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΓΙΑΤΙ Η ΕΞΑΜΗΝΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΧΑΜΟΓΕΛΩΝΤΑΣ ΜΟΥ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ...

ΨΟΦΑΩ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΑ Η ΦΑΤΣΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ!!!

ΕΠΙΣΗΣ , ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ, ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΙΠΙΛΑ!

ΟΤΑΝ ΑΠΟΚΟΙΜΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΑΛΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΑΛΙ! ΡΟΥΦΑΕΙ 2-3 ΤΖΟΥΡΕΣ , ΞΑΝΑΑΠΟΚΟΙΜΙΕΤΑΙ ΠΙΠΙΛΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ! ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ 10ΡΙΑ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΕΧΕΣ ΡΟΥΦΗΓΜΑ ΠΟΝΑΩ ΤΡΕΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ!

Α! ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ!ΜΕΧΡΙ 5(!) ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ! (ΔΕΝ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΕΤΟΙΜΕΣ-ΤΙΣ ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΓΕΥΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΑΣΑΕΙ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΤ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν βλέπεις οτι προσπαθει να σε δαγκώσει ή το καταφέρνει , την βγάζεις απο το στηθος της λες ΣΟΒΑΡΑ χωρις καθολου να γελας αλλα να μην φωνάζεις και την τρομάξεις "ΟΧΙ η μαμα ποναει" . Εχε κοντα σου ενα μασητικό παιχνιδι και δωστης το να το μασήσει . Δεν την βαζεις για λιγο στο στηθος της επαναλαμβάνεις "Δεν δαγκωνουμε , η μαμα ποναει" και μετα τη βαζεις στο στηθος να θηλασει .

Το κανεις αρκετες φορες μεχρι να το μαθει . Περασε και μενα 2 φορες αυτη τη φαση . Η πρωτη ηταν γυρω στους 5 μηνες οταν αρχισε να βγαζει τα πρωτα δοντια και η δευτερη καπου στους 10 που τοτε δεν δαγκωνε αλλα τραβουσε τη θηλή .

Προσεχε να μην γελάσεις αυτο το υφος που θα παρει ή να μην φωνάξεις δυνατά γιατι το βλεπουν παιχνιδι και το κανουν συνέχεια . Μην δειξεις ουτε πονο γιατι τους αρεσουν οι γκριμάτσες :ohmy:

Αυτο με το πιπιλισμα νομιζω το κανουν οταν εχουν ζορια με τα δοντάκια . Εμενα δεν το εκανε ,ευτυχως γιατι με ενοχλει :blush: Προσπαθησε να την αποσπάσεις , να την χαιδευεις ή να της δωσεις λιγο νερακι να ξεχαστει . Το κανει μονο το βράδυ ?

Μην στεναχωριεσαι για το φαγητο , οταν θα ειναι ετοιμη θα φαει . Προσφέρεις συνέχεια και οσο φαει . Να θυμασαι οι τροφες ειναι συμπληρωματικες του θηλασμου για το πρωτο ετος :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ!!!ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΤΟΝ 8ο ΜΗΝΑ!!ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΔΑΓΚΩΣΕ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΛΥΠΟΘΗΜΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΝΟ!!!ΕΓΙΝΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ..ΕΧΩ ΚΛΑΨΕΙ ΑΠΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΟΝΟ!!ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΕ ΑΠΕΙΛΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!!ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ!!!ΑΝ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΑΚΟΜΗ ΛΙΓΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ!!!!ΜΑΛΛΟΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ :P:P:P ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΚΑΘΕΚΤΑ!!!ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ 14 ΜΗΝΕΣ!!!ΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΓΑΝ ΠΡΙΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΓΕΛΑΓΑ!!!!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΤΩ!!!ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΠΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΛΑΛΑ ΜΟΥ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ! ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΒΡΑΔΥ, ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...

ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! B)

Υπάρχει περίπτωση η μητέρα να μην έχει γάλα να θηλάσει;

(Γιατί άκουσα μια περίπτωση μιας κοπέλας που της σταμάτησε 3 μέρες μετά τη γέννα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι σπάνια η περίπτωση μια μητέρα να μην εχει γάλα και σιγουρα θα συντρέχουν ιατρικοί λογοι .

Για να σταματήσει το γάλα (αρα υπήρχε ) φταινε οι λαθος συμβουλές . Εχω ακουσει απειρες φορες και εδω στο φορουμ την εκφραση " Εδινα συμπλήρωμα μεχρι την 3η μερα που περιμενα να κατεβει το γάλα" .

Οταν το μωρο θηλάζει απο το πρωτο μισαωρο της ζωης του χωρις συμπληρωματα και ωράρια , τοτε η μητέρα θα εχει οσο γάλα χρειαζεται το μωρο της και για οσο καιρο αυτο το χρειάζεται :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala, εχω κανει 2 καισαρικες.Και στις 2 φορες τις 2 πρωτες μερες σταγονα δεν υπηρχε.Τα παιδια τα εβαζα στο στηθος μονο και μονο για να μαθουν το στηθος.Γαλα μου ηρθε οντως στο 3 24ωρο.(και μαλιστα ηταν η μερα που αν ειχα καρφιτσα θα γινονταν εκρηξη).

Πως γινεται αυτο?Οσους εχω ρωτησει μου το εχουν δικαιολογησει ως καθυστερηση ορμωνων λογω καισαρικης(οτι και καλα το σωμα καταλαβαινει οτι γεννησες αργοτερα απ οτι στο φυσιολογικο τοκετο).

Και ρωταω, τι ταιζεις το μωρο τις 2 πρωτες μερες?Το στηθος μου ηταν αδειο, και το μωρο(κ στις 2 περιπτωσεις) ουρλιαζε.

Σε ρωταω γιατι μια φιλη μου θα μπει για καισαρικη και εχει αγχωθει με αυτο το θεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τις πρώτες μέρες δεν εχουμε γάλα αλλα το πρωτόγαλα (πυαρ) . Αυτο ειναι οτι χρειάζεται το μωρό μας ! Το γάλα (το οποιο μεταβάλεται συνέχεια )εμφανίζεται την 3 ή ίσως και 4-5 μέρα . Αν δεν κανω λάθος μετά την 7η μερα εμφανίζεται το "κανονικό" γαλα . Αυτο με καθε επιφύλαξη.

Δεν γνωριζω πολλά πραγματα για καισαρική απο οτι εχω ακουσει /διαβάσει ισχύουν τα ιδια οπως στο φυσιολογικό τοκετό . Το πρωτόγαλα εμφανίζεται απο τον 8ο μηνα της κυησης αρα υπάρχει και στις γυναικες που γεννησαν με καισαρική .

Τις πρωτες μερες και η δικιά μου ουρλιαζε και εκλαιγε , το στηθος μου δεν ειχε πρηστεί και επειδή ειχε ικτερο και αποκοιμόταν αμεσως , αντλησα μια φορα στο νοσοκομειο . Εβγαλα 50 μλ απο το ενα στηθος ...αυτο που εγω νομιζα πλαδαρο και δεν εχει γαλα :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xntou έγραψε:

Lala, εχω κανει 2 καισαρικες.Και στις 2 φορες τις 2 πρωτες μερες σταγονα δεν υπηρχε.Τα παιδια τα εβαζα στο στηθος μονο και μονο για να μαθουν το στηθος.Γαλα μου ηρθε οντως στο 3 24ωρο.(και μαλιστα ηταν η μερα που αν ειχα καρφιτσα θα γινονταν εκρηξη).

Πως γινεται αυτο?Οσους εχω ρωτησει μου το εχουν δικαιολογησει ως καθυστερηση ορμωνων λογω καισαρικης(οτι και καλα το σωμα καταλαβαινει οτι γεννησες αργοτερα απ οτι στο φυσιολογικο τοκετο).

Και ρωταω, τι ταιζεις το μωρο τις 2 πρωτες μερες?Το στηθος μου ηταν αδειο, και το μωρο(κ στις 2 περιπτωσεις) ουρλιαζε.

Σε ρωταω γιατι μια φιλη μου θα μπει για καισαρικη και εχει αγχωθει με αυτο το θεμα.

Καλε δεν ισχυει αυτο! και τα δυο παιδια μου με καισαρικη τα εκανα και απο την αρχη ειχα το πρωτογαλα και οχι απλα το ειχα, ειχα και πολυ μετα απο 3 μερες κατεβαινει και το γαλα δεν παιζει ρολο αν κανεις καισαρικη, πες στη φιλη σου να πιεσει λιγο το στηθος της και θα δει οτι εχει ειδη <<γαλα>> για να σταματησει να ανχωνεται το ανχος μονο κακο κανει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!!!

Να συμπληρωσω πως το να παραχθει(δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι η σωστη λεξη) τπ πρωτογαλα ειναι μια ορμονικη διαδικασια που συμβαινει σε ολες τις γυναικες αμεσως μολις βγει ο πλακουντας απο το σωμα!

Ειναι σαν να πατας ενα κουμπι!Πεφτει το επιπεδο των οιστρογονων,αυξανεται η προλακτινη κ παραγεται το πυαρ!!!

οποτε δεν υπαρχει γυναικα που να μην το παθει!!!

Τωρα...κι εμενα τσιριζε η μπεμπουλα τις πρωτες μερες!!!Και την ξαναεβαζα στο στηθος κ παλευαμε κι εγω κι αυτη...και ξανα κλπ!!!

Αλλα xntou μου πως ηξερες αν υπηρχε η οχι σταγονα???!!!

Δεν θα ετρεχε βεβαια γτ ειναι μικρη η ποσοτητα απτο πρωτογαλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχει σχεση πως γεννας! Το γαλα ερχεται ουτως η αλλως!

Εγω στο δευτερο παιδι μου ενοιωσα κατο που δεν ενοιθα στο 1ο:

Την 3η μερα μετα τον τοκετο σαν να εχω υψηλο πυρετο στους μαστους.

Τους ενοιωθα να καινε! Ειναι επειδη ερχοταν το γαλα μου ειπε η μαια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειπα οτι δεν ειχα γαλα ...προς Θεου!!

Ειπα απλα, οτι θηλαζα κανονικα μετα το 3ο 24ωρο.Το θεμα μου ηταν οι 2 πρωτες μερες, οπου το παιδι απλα πιπιλιζε.Ισως ειναι και θεμα οργανισμου, γιατι πχ μια κοπελα απεναντι μου με φυσιολογικο τοκετο ομως εκανε παραγωγη για τη δελτα απο την 2η μερα και χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια.

Αναστασια το καταλαβα με το θηλαστρο στο 2ο παιδι που γνωριζα περισσοτερα πλεον.

Ερωτηση εκανα, δεν θελω να αμφισβητησω καμια μας, αλλωστε μιλησα απο προσωπικη εμπειρια και μονο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...