Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νοσοκομεία Φιλικά προς τα Βρέφη


lena

Recommended Posts

Στη Συνάντηση Κορυφής για το Παιδί του 1990, οι εκπρόσωποι όλων των κρατών του κόσμου δεσμεύτηκαν να δραστηριοποιηθούν ενάντια στην τάση να αποφεύγεται ο μητρικός θηλασμός και να υποκαθίσταται από βρεφικό γάλα του εμπορίου. Αναγνωρίζοντας την αξία του μητρικού θηλασμού, η UNICEF και η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας καθιέρωσαν την πρωτοβουλία Νοσοκομεία Φιλικά προς τα Βρέφη.

*** Κλικ εδώ για να διαβάστε ολόκληρο το άρθρο... ***

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Πληρούν αυτές τις προυποθέσεις τα ελληνικά μαιευτήρια;

Πώς μπορεί να χαρακτηρίσει κανείς τα ελληνικά μαιευτήρια εάν δεν είναι "φιλικά προς τα βρέφη";

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αλλα για να ειναι φιλικο πρεπει να ισχυουν ολα ! Δεν υπάρχει στην Ελλαδα νοσοκομειο φιλικο προς τα βρέφη . Δεν εχει παρει κανενα νοσοκομειο αυτη την πιστοποιηση ....

Να ξερεις οτι σιγουρα αν καποιο γινει τοτε θα ειναι καποιο κρατικο . Τα ιδιωτικά ειναι η χαρά των εταιρειων με γαλατα !Αχ ειναι πολλά τα συμφέροντα ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οπως επισης και το ασχετο προσωπικο που δεν ξερει να σου δειξει ουτε τα βασικα. Οταν ημουν στην κλινικη ντε και καλα να θηλασω καθιστη. Εμενα με ειχε κανει τριανταφυλλο η γυναικολογος απο κατω αφου ειχα σκιστει ασχημα, οχι να κατσω δεν μπορουσα αλλα ουτε να το σκεφτω καν. Αν δεν ειχα ενημερωθει απο μονη μου για το τι πρεπει να κανω κατα τον θηλασμο και οτι μπορουσα και ξαπλωμενη να θηλαζω, τωρα ΣΙΓΟΥΡΑ θα επινε το μωρο μπουκαλι με τετοιο ζορι που τραβηξα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι ΕΠΙΕΙΚΩΣ απαραδεκτη η κατασταση!!!:angry:

και προφανεστατα Αργω μου, θα επρεπε να τα ονομασουμε ΕΧΘΡΙΚΑ προς τα βρεφη (και τη μητερα) ποσο δικιο εχεις!

λυπαμαι τοσο πολυ... ΟΛΑ στο βωμο του χρηματος..........:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω αν το αλεξανδρας εχει καποια πιστοποιηση αλλα αυτα που ειδα εγω μου κανουν θα σας αναφερω σχετικα οτι 1)τα μωρα ειναι με την μαμα τους ολο το 24ωρο 2)οι μαιες δινουν αγωνα να βοηθησουν τις νεες μανουλες να θηλασουν 3)διχνουν στασεις θηλασμου και πως να βαλεις το μωρο στο στηθος 4)ετοιμο γαλα δεν εφερναν παρα μονο αν το ζηταγε η μητερα και παλι ηταν πολυ αρνητικες σαυτο προσπαθουσαν με χιλιους τροπους(μαλλον φταινε και καποιες μαμαδες που δεν ειναι και τοσο φιλικα στα μωρα τα νοσοκομεια) 5)απαγορευαν τις πιπιλες και οτι αλλο μπορουσε να βαλει μια μαμα στο στομα του παιδιου για να μην κλαιει(γινοταν χαμος αν το εβλεπαν) 6)οταν ενα μωρο εκλαιγε ενθαρηναν την μαμα να το θηλασει και να καταλαβει οτι ειναι γιατι πειναει

αυτα ειδα εγω απο προσωπικη εμπειρια τωρα η πιστοποιηση λιγο με νοιαζει οταν βλεπω ενα τετοιου ειδους προσωπικο να ειναι απο πανω σου 24 ωρες ασταματητα ηταν μια ''μανα'' που οχι μονο δεν ηθελε να το θηλασει αλλα ουτε το προσεχε!!!! εγω και οι αλλες μαμαδες το φροντιζαμε δεν το πηρε ουτε μια φορα στην αγκαλια της!!!! η μαιες εκλαιγαν μακαρι να ειχαμε γαλα να το θηλασουμε ελεγαν το μωρο αυτο το ειχε για ΠΟΥΛΗΜΑ!!!! οπως μαθαμε αργοτερα και ειρθε η προνια και ξερετε τι γινεται μετα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol: :lol: :lol:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΛΑΣΤΕΡΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΠΟ 2 ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Η ΜΙΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑΣ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΝ ΟΧΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ. ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΜΑΙΑ ΣΟΥ ΣΕ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΓΙΑ ΜΑΙΑ ΚΑΘΩΣ ΘΕΩΡΗΣΑ ΚΟΡΟΪΔΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΟΥΝ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΙΩΣ. :angry: Ε ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΟΙ "ΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ" ΣΤΑ ΔΙΠΛΑΝΑ ΚΡΕΒΒΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΛΜΗΣΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΑΔΙΑΣΑΝ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ. ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΚΛΑΙΓΕ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΗ ΡΩΓΑ ΜΟΥ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ΛΥΓΜΟΙ ΚΑΤΙ ΚΛΑΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΙΣΜΑ ΤΩΝ 5 ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΣΑΤΙΣΤΗΚΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ "ΔΕΝ ΣΑΣ ΤΟΝ ΔΙΝΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΩ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ" ΣΑΣΤΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΜΑΙΑ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΗΡΘΕ ΑΛΛΙΩΣ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΠΙΣΩ.

ΒΕΒΑΙΑ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΠΑΙΞΕ ΑΣΧΗΜΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΑ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΑΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙΣ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟΤΕΡΟ ΠΑΓΚΑΚΙ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ :angry::S

ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΟΛΕΣ.

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ!!!

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ πάντως πιστεύω από την πείρα μου ότι το ΑΤΤΙΚΟ είναι ότι πιο κοντινό σε φιλικό νοσοκομείο έχουμε στην Ελλάδα .

όλο το προσωπικό είναι εκπαιδευμένο και σε βοηθάει στον θηλασμό από τις μαίες μέχρι τις παιδίατρους .ακόμα και όταν δεν έχεις το μωρό δίπλα σου λόγο προβλημάτων σε προτρέπουν να το θηλάσεις στην παιδιατρική πτέρυγα .σου μαθαίνουν την άντληση και την αποθήκευση γάλατος .δεν δίνετε ξένο γάλα στα μωρά παρά μόνο αν το υπογράψει η παιδίατρος ότι το χρειάζεται .φυασικά έχει rooming in και είναι άμεσες όποτε τις φωνάξεις .ακόμα και όταν όλα είναι δύσκολα και κλαίει το μωρό σε ενθαρρύνουν .φυσικά κανένας δεν δίνει πιπιλά .τέλος κάθε δυο μέρες γίνονται στο σαλονάκι της πτέρυγας σεμινάρια για τον θηλασμό .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...