Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αλκοόλ και τσιγάρο


lena

Recommended Posts

Το αλκοόλ και το τσιγάρο, είναι δύο βλαβερές ουσίες που μόνο κακό μπορεί να κάνουν στον οργανισμό σας, είτε είστε έγκυες είτε όχι. Ιδιαίτερα δε, κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, το κακό βαίνει εις διπλούν!

*** Κλικ εδώ για να διαβάστε ολόκληρο το άρθρο... ***

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

ειμαι στην τριτη εγκυμοσυνη μου και ειμαι στον 6ο μηνα και λυπαμαι που θα το πω αλλα ενω στα 2 πρωτα παιδια μου το ειχα κοψει το καπνισμα σε αυτη την εγκυμοσηνη λογο διαζυγιου δεν τα καταφερα αλλα θα ξανα προσπαθησω!ελπιζω μονο να μην εχω κανει ανεπανορθωτη ζημια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΚΟΨΕΙ "ΕΝΤΕΛΩΣ"? ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΟΥΤΕ 1? ΔΥΣΚΟΛΟ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ... ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΕΝΤΕΛΩΣ", ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΤΥΧΑ "ΕΝΤΕΛΩΣ"... ΑΛΛΑ ΚΑΠΝΙΖΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ... 3 ΤΣΙΓΑΡΑ, ΤΟ ΕΝΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ, ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΑ ΤΑΡΑΖΕ Ο "ΚΑΛΟΣ" ΜΟΥ... ΔΗΛΑΔΗ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!!! ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ... ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ...

ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΔΕΝ ΞΕ-ΓΙΝΕΤΑΙ, ΚΟΙΤΑΞΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ... Ή ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! ΟΙ ΤΥΨΕΙΣ ΔΕΝ ΩΦΕΛΟΥΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΓΧΟΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

εγώ πάλι είμαι στον ένατο k δη το έκοψα καθόλου εκτος από τον 3-5 μηνα κύησης μου που το είχα ελαττώσει!!η καρδια του μωρού λειτουργεί πολύ καλά σύμφωνα με υπερήχους ο πλακούντας μου έχει ωριμάσει κανονικά δηλ είναι στην iii ωριμότητα k δη γέννησα πρόωρα!!τώρα αυτό που φοβάμαι είναι να μην έχει κάποιο πρόβλημα με το αναπνευστικό του η κάτι άλλο!!φοβάμαι πολύ αλλα δη μπορώ να κάνω κάτι με το κάπνισμα k αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι ακόμα δη έχω συνειδητοποιήσει ότι θα κάνω άνθρωπο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι θέμα κι αυτό με το τσιγάρο...Πρίν μείνω έγκυος έλεγα πως ΣΙΓΟΥΡΑ 'οταν περιμένω μωρό δε θα καπνίσω! ...Ποτέ μη λές ποτέ :(

Βεβαια από 1 πακέτο έκανα 5 τη μέρα..μετά 2 και τώρα άμα ζηλέψω πολύ κάνω ένα στον καφέ

Ξέρετε τι με βοήθησε πολύ να το σταματήσω??? Μια μέρα νώ είχα τσιγάρο αναμμένο πέρασα μπροστά απο καθρέφτη...

Έβλεπα τη κοιλίτσα να πετάει και το τσιγάρο στο χέρι και ξενέρωσα με τον αευτό μου :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια,εγω καπνιζα πριν την εγκυμοσυνη(για την ακριβεια καπνιζα εως και ενα λεπτο πριν κανω το τεστ γιατι επινα καφε εκεινη την ωρα με τη μαμα μου και ντουμανιαζαμε :P ),αλλα μολις ειδα το θετικο,δεν το ξαναεβαλα στο στομα μου και απο τοτε αποφευγω εστω και να πηγαινω διπλα σε καποιον που καπνιζει...

πλεον με ενοχλει και η μυρωδια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...