Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λίγο πριν το πρώτο του κλάμα


lena

Recommended Posts

Οι γονείς, περιμένουν την άφιξη του νεογέννητου μωρού τους με χαρά αλλά και ...φόβο! Οι πρώτες συσπάσεις του τοκετού, επισημαίνουν την επιβράβευση του πολύμηνου σχεδιασμού και της αναμονής σας.

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

μεχρι τωρα εδειχνα μεγαλη ψυχραιμια οσων αφορα την ωρα του τοκετου! τωρα που μπηκα στον μηνα μου τ ρ ε μ ω στην ιδεα...και γενικα δεν ειμαι φοβιτσιαρα!!!!!!!!! αχ! τι θα κανω? θα ειμαι αραγε ψυχραιμη να το αντιμετωπισω με αξιοπρεπεια???? δεν θελω να γινω ρεζιλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

321 όταν έρθει εκείνη η στιγμή θα τα ξεχάσεις όλα.Ούτε εγώ το αντιμετώπισα με ''αξιοπρέπεια''.Έκλαιγα και φώναζα.Και να φανταστείς είχα κάνει και μαθήματα ανώδυνου τοκετού τα οποία δεν με βοήθησαν σε απολύτως τίποτα!Εκείνες τις στιγμές είναι δύσκολο να είσαι ήρεμη.Απλά χαλάρωσε και απόλαυσε το!Οι γιατροί έχουνε δει πολλά άλωστε...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι εγώ έχω ακόμα ένα μήνα να μπω στον μήνα μου... κι δύο μέχρι την ΠΗΤ!! Αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε θ'αποφασίσει ο μπόμπιρας να κάνει την εμφάνιση του! Σε γενικές γραμμές είμαι σχετικά ήρεμη! Βλέπω συνέχεια όνειρα ότι γεννάω, βλέπω τοκετούς από άλλες γυναίκες.. κάτι κουφά!! Και πάντα χωρίς πόνο!! Αλλά γνωρίζω ότι δεν έιναι έτσι!! Φοβάμαι... κι εγώ αρκετά!! Αλλά τι να κάνουμε;; Εδώ που φτάσαμε πρέπει να γίνει!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κορίτσια,να σας πω την αληθεια,φοβάμαι πολύ!έχω π.η.τ. στις 18/6,μόλις σε δέκα μερούλες,κ κάθε βράδυ που με πιάνουν πονάκια χαμηλά,τρέμω στην ιδέα ότι ξεκινάει ο τοκετός!προσπαθώ βέβαια να είμαι ψύχραιμη κ κάνω κάτι αυτοσχέδιες αναπνοές που μου είπε ο γιατρός μου,αλλά ο φόβος..φόβος!:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ... ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΗ ΜΙΑ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ!!!ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ!ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ!!!ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΟΥΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΟΥΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΠΙΟ ΗΡΕΜΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ...ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!ΜΑΣ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ:kiss: :kiss: !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω παλι δεν σκεφτομαι τιποτα... :)

(μπηκα στον μηνα μου πριν 6 μερες..)!! :woohoo: :woohoo:

Δεν ξερω βεβαια και τι θα μου τυχει.. αλλα ΟΧΙ δεν φοβαμαι..

Σας το λεω με το χερι στην καρδια.:)

Δεν ειμαι ψυχραιμη σχεδον σε τιποτα, αλλα με την εγκυμοσυνη

εχω ξεπερασει πολλες απο τις "τρελες" μου! B)

Μακαρι να πανε οοοολα καλα σε ολες μας και να εχουμε τον τοκετο που εχουμε ονειρευτει και ενα μπεμπακι υγιεστατο στην αγκαλια μας...

φιλια :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ ΦΑΝΟΥΛΑ!!!ΣΕ ΧΑΙΡΟΜΑΙ!ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ "Μακαρι να πανε οοοολα καλα σε ολες μας και να εχουμε τον τοκετο που εχουμε ονειρευτει και ενα μπεμπακι υγιεστατο στην αγκαλια μας..."!!!ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας καταλαβαινω κι εγω ετσι ημουν...

Οταν με επιασαν οι πονοι (πονουσα υπερβολικα) δεν ειχα χρονο να σκεφτω τιποτα.

Ολα ομως δρομολογουνται κι οταν εφτασα στην κλινικη ημουν ως δια μαγειας πιο ηρεμη.

Να θυμαστε ενα πραγμα οτι αυτη η μερα θα ειναι ΑΞΕΧΑΣΤΗ οποτε...Χαλαλι ολα!

Με το καλο σε ολες σας και να μην αγχωνεστε!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΕΖΙΛΙ....

ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΟΥΤΕ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΟΥΤΕ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ :silly:

ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΩΣ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ...

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΘΑ ΤΑ ΛΕΤΕ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΛΑΤΕ....................:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μονο που θα πω ειναι οτι ειναι η πιο ομορφη εμπειρια ζωης και η πιο επιπονη(δεν με επιασε και η επισκλειριδιος).......αξεχαστη μερα και θελω πολυ να την ξαναζησω!!!!!!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι thouli μου επιτελους!!!!!!!!!

Σαν χθες θυμαμαι τις τελευταιες μερες σου πριν γεννησεις..!!

Ολο ελεγα "μη σε δω αυριο εδω" και να σου παλι εδω την αλλη μερα!!

Και να τωρα ο μπεμπαρος!! Φτου φτου!

bourique1983 !! Ρε θηριο!! χωρις επισκληριδιο? Μπραβο!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο τοκετός είναι τελικά από τις πιο όμορφες και αξέχαστες εμπειρίες! :) Να χαλαρώσετε κορίτσια και να μη σας αγχώνει το γεγονός ότι θα πονέσετε..είναι λογικό να πονέσετε και είναι ένας πόνος ο οποίος σύντομα θα σταματήσει!:) Θα σας συμβούλευα να είστε μόνο χαρούμενες όταν σας πιάσουν οι πόνοι γιατί πραγματικά το θέαμα που θα ακολουθήσεις θα σας συγκινήσει για μια ζωή!:) Θα δείτε το πλασματάκι που βρίσκεται στην κοιλιτσα σας!Εγώ θυμάμαι όταν είχε βγει πια το κεφάλι μου έλεγεη μαία <<άνοιξε τα μάτια σου να δεις το παιδί σου!>> και έβλεπα ένα μαλλιαρό κεφαλάκι!!:) και έλεγα μέσα μου<<Αυτό είναι;; Αυτό είναι που κλωτσούσε τόσο καιρό και είχε λόξιγκα;; Το παιδάκι μου;; Εϊναι δικό μου;;; ΑΠΟκλείεται!!>> ΌΛα αυτά περνούσαν γρήγορα μέσα από το μυαλό μου ανάμεσα σε πόνους και σπρωξίματα και ομιλίες των γιατρών να σπρώξω...

Πραγματικά κορίτσια απολαυστε το!!! Είναι μαγική στιγμή όσους πόνους κ αν έχετε! Κάθε μέρα στην αρχή ηθελα να βλέπω τη γέννα στο βίντεο!! Είναι υπέροχή! ΒΙάζομαι να ξαναμείνω έγκυος γιατί θέλω πολύ να ξαναβιώσω τη μαγεία της εγκυμοσύνης αλλά πολύ περισσότερο της γέννας(όχι ότι δεν ποναγα και ότι έλεγα πως δε θα ξανακάνω παιδί!!Αλλά να που ήταν τελικά ότι καλύτερο έχω βιώσει ποτέ)!!! ΠΟνάει αλλά αξίζει τον κόπο!!!:) Γερά με τσαμπουκά κορίτσια!!!:) Με το καλό να κρατάτε γερά και υγιέστατα τα παιδάκια σας!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω,πω αυτη τη μερα απο τη μια θελω να την σκεφτομαι κ απο την αλλη οχι,

θα ηθελα να ειχα ομως στο πιο φουλ ολες τις αισθησεις μου,γιατι απο τους πονους εχω κενα μνημης!:laugh:

Ευχομαι εναν οσο το δυνατον ανωδυνο τοκετο σε ολες τις εγκυουλες!

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

gei SAS ΚΟΥΚΛΕΣ... ΕΓΩ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ... ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΨΥΧΡΕΜΟ ΑΤΟΜΟ!!!!!!ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΑΝΧΩΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΟΡΩ ΤΟΣΟ ΤΡΟΜΕΡΟ!!!!! ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. ΔΕΝ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ Ο ΠΟΝΟΣ...ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΙ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΘΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΟΥΝΕ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...