Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πώς να αποκτήσει καλές συνήθειες ύπνου, από 24 έως 36 μηνών


Recommended Posts

Ένα ενδιαφέρον άρθρο:!

""Πώς να αποκτήσει καλές συνήθειες ύπνου, από 24 έως 36 μηνών

Ο ύπνος σε αυτή την ηλικία

Ανάμεσα στα δεύτερα και στα τρίτα τους γενέθλια, τα παιδιά χρειάζονται 11 με 12 ώρες ύπνου το βράδυ και 1,5 με 2 ώρες απογευματινού ύπνου. Τα περισσότερα παιδιά αυτής της ηλικίας πηγαίνουν για ύπνο κάποια στιγμή μεταξύ 7 και 9 το βράδυ και ξυπνάνε μεταξύ 6:30 και 8 το πρωί. Ίσως να νομίζετε ότι οι συνήθειες ύπνου του παιδιού σας επιτέλους είναι παρόμοιες με τις δικές σας, αλλά το μικρό σας περνάει περισσότερο χρόνο στο REM στάδιο ύπνου και στα πιο βαθιά στάδια του μη REM ύπνου. Το αποτέλεσμα; Εξαιτίας του ότι κάνει περισσότερες μεταβάσεις από το ένα στάδιο ύπνου στο άλλο, θα ξυπνάει πιο συχνά απ’ ό,τι εσείς. Γι’ αυτό είναι τόσο σημαντικό να μάθει να ηρεμεί και να κοιμάται μόνο του.

Πώς μπορείτε να του διδάξετε καλές συνήθειες ύπνου

Τώρα που το παιδί σας μεγαλώνει, μπορείτε να δοκιμάσετε κάποιες καινούριες τεχνικές για να το βοηθήσετε να έχει έναν καλό ύπνο. Αυτές περιλαμβάνουν:

Μετακινήστε το σε ένα μεγαλύτερο κρεβάτι και επαινέστε το κάθε φορά που μένει σε αυτό. Σε αυτή την ηλικία, το παιδί σας θα κάνει τη μετάβαση από την κούνια στο κρεβάτι, αφού πιθανώς θα έχει μεγαλώσει αρκετά για να είναι άνετα στην κούνια. Ο ερχομός ενός δεύτερου παιδιού μπορεί να επισπεύσει τη μετάβαση. Αν είστε έγκυος, μετακινήστε το μικρό σας τουλάχιστον δύο με τρεις μήνες πριν από τον τοκετό, συμβουλεύει η ειδικός στον ύπνο Jodi Mindell.

«Θα θέλετε το μεγαλύτερό σας παιδί να έχει προσαρμοστεί στο νέο του κρεβάτι προτού δει ότι το μωρό έχει πάρει την κούνια του» αναφέρει η Mindell. Σε περίπτωση που η αλλαγή δεν πάει και τόσο καλά, μπορείτε να την αναβάλετε μέχρι το μωρό να είναι 3 ή 4 μηνών. Το νεογέννητό σας ούτως ή άλλως ίσως να κοιμάται αυτούς τους μήνες σε μία καλαθούνα, και το μεγαλύτερο παιδί σας θα έχει αρκετό χρόνο να συνηθίσει την ιδέα ενός αδερφού, κάνοντας τη μετάβαση από το κρεβάτι στην κούνια πιο εύκολη. Άλλοι λόγοι για να σκεφτείτε τη μετάβαση από την κούνια στο κρεβάτι ίσως να περιλαμβάνουν το ότι κατεβαίνει από την κούνια και ότι πλέον εκπαιδεύεται για την τουαλέτα –το μικρό σας ίσως να πρέπει να σηκώνεται αρκετές φορές μέσα στη νύχτα για να πάει στο μπάνιο.

Μόλις συνηθίσει το καινούριο του κρεβάτι, επαινέστε το όταν μένει στο κρεβάτι την ώρα του ύπνου και καθ’ όλη τη διάρκεια της νύχτας. Μετά από τόσο καιρό που ήταν περιορισμένο στην κούνια του, το παιδί σας ίσως να σηκώνεται συνέχεια από το κρεβάτι του μόνο και μόνο επειδή μπορεί. Αν το μικρό σας σηκωθεί, προσπαθήστε να παραμείνετε ήρεμη. Απλώς πηγαίνετέ το πίσω στο κρεβάτι, πείτε του αυστηρά ότι είναι ώρα για ύπνο και φύγετε.

Προβλέψτε όλες τις απαιτήσεις του και συμπεριλάβετέ τες στη ρουτίνα του ύπνου.

Το μικρό ίσως προσπαθεί να αναβάλει την ώρα του ύπνου παρακαλώντας για «ένα μόνο ακόμα» -ποτήρι νερό, τραγούδι, παραμύθι. Προσπαθήστε να προβλέψετε τις συνηθισμένες (και λογικές) απαιτήσεις του παιδιού σας και κάντε τες μέρος τις ρουτίνας σας. Μετά, προτείνει η Jodi Mindell, αφήστε το παιδί σας να ζητήσει ένα μόνο ακόμη πράγμα, αλλά πείτε του ότι έχει δικαίωμα για μόνο ένα. Το παιδί σας θα αισθανθεί ότι πέρασε το δικό του, ενώ εσείς θα ξέρετε ότι στην πραγματικότητα τα έχετε καταφέρει.

Δώστε του ένα παραπάνω φιλί για καληνύχτα και σκεπάστε το.

Μπορείτε να υποσχεθείτε στο παιδί σας ένα έξτρα φιλί για καληνύχτα αφού το σκεπάσετε την πρώτη φορά. Πείτε του ότι θα έρθετε πάλι σε λίγο για να δείτε τι κάνει. Κατά πάσα πιθανότητα, θα έχει ήδη αποκοιμηθεί μέχρι να επιστρέψετε.

Πιθανές δυσκολίες

Αν το μωρό σας αρχίσει να κατεβαίνει πιο συχνά από το κρεβάτι του τώρα που δεν κοιμάται πλέον σε κούνια, βάλτε το να ξαπλώσει και πέστε του καληνύχτα. Εκτός αυτού, είναι καθαρά προσωπική σας υπόθεση το πώς θα χειριστείτε την κατάσταση. Οι απόψεις των ειδικών ποικίλλουν. Κάποιοι λένε ότι δεν πρέπει να το αφήσετε να κοιμηθεί στο κρεβάτι σας. Κάποιοι άλλοι ισχυρίζονται ότι εφόσον το παιδί σας μπορεί να αποκοιμηθεί μόνο του, δεν υπάρχει λόγος να μην πάτε στο δωμάτιο του και το καθησυχάσετε, και άλλοι προτείνουν να βρείτε την πηγή του προβλήματος και να την αντιμετωπίσετε.

Ένα ακόμη διαδεδομένο πρόβλημα ύπνου στην ηλικία αυτή: δεν θέλει να πάει για ύπνο. Περιορίστε ή ακόμη και αποφύγετε το πρόβλημα προβλέποντας τι θα ζητήσει το παιδί σας προτού πάει για ύπνο. Λίγα παιδιά πάνε για ύπνο με ευχαρίστηση κάθε βράδυ, οπότε προετοιμαστείτε για μάχη.

Ίσως παρατηρήσετε ότι το παιδί σας έχει αρχίσει να έχει φοβίες που σχετίζονται με τον ύπνο. Φοβάται το σκοτάδι, τα τέρατα που υπάρχουν κάτω από το κρεβάτι και να σας αποχωριστεί. Όλα αυτά είναι συνηθισμένα για τα παιδιά, γι’ αυτό μην ανησυχείτε. Οι φοβίες αποτελούν μέρος της φυσιολογικής ανάπτυξης των παιδιών. Αν αρχίσει να βλέπει εφιάλτες, πηγαίνετε δίπλα του αμέσως και μιλήστε του για το άσχημο όνειρό του ενώ προσπαθείτε να το ηρεμήσετε. Αν οι εφιάλτες επιμένουν, αναζητήστε τι το αγχώνει κατά τη διάρκεια της μέρας. Η πλειοψηφία των ειδικών συμφωνεί ότι αν το παιδί σας πραγματικά είναι τρομαγμένο, μπορεί να κοιμηθεί στο κρεβάτι σας.""

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω το διαβασα :D

απλα οπως ειπα και στο θεματακι μασ ,δεν εχω το κουραγιο πια ,να τον παω πισω οταν ξυπναει τα βραδια και ερχετε σε μενα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Artz ευχαρισουμε πολυ ..ειναι οντως ενδιαφερων και πολυ ηρεμο..

μακαρι σε λιγου ςμηνες που θα αρχισει αυτη η μεταβαση και για μας να τα καταφερουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσια-ακομα δεν τ διαβασα ολο αλλα- δεν καταλαβα εκει στην 1η παραγραφο με τς μεταβασεις

απο ρεμ σε μη ρεμ...Εξηγηστε το λιγακι πιο...λιανα! :P:oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις κοριτσια αυτη τη μεταβαση απο την κουνια στο κρεβατι την εκανε μονος.....

ενα πρωι βγηκε μονος απο την κουνια και εδειξε το κρεβατακι του...τοσο απλα! :)

αναστασια δεν εχω ιδεα.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απαπααααα...Πολλες αποριες...

Οκ καλα τα λεει αλλα δεν προτεινει κ πολλες λυσεις...

Αλλα δεν ειμαστε σε τετοια φαση ακομη οποτε..

Παντως εκει με τις φασεις θα'θελα να καταλαβω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσια-ακομα δεν τ διαβασα ολο αλλα- δεν καταλαβα εκει στην 1η παραγραφο με τς μεταβασεις

απο ρεμ σε μη ρεμ...Εξηγηστε το λιγακι πιο...λιανα! :P:oops:

Οταν ενας ανθρωπος κοιμάται , ο υπνος του δεν ειναι μονοκοματος αλλα περνα απο διαφορες φασεις/κυκλους υπνου . Στα βρέφη αυτος ο κυκλος διαρκει περιπου 1 με 1/2 ωρα .

REM (Rapid Eye Movements ) ειναι η φαση του υπνου που βλέπουμε ονειρα . NON REM ειναι η φάση που δεν βλεπουμε ονειρα και ο υπνος ειναι πιο βαθυς .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι σε μόνιμη φάση ΝΟΝ REM.. Τι να προλάβω η κακομοίρα σε 10 λεπτα ύπνου;

Δεν υπάρχει άρθρο που να δινει λύσεις για τους γονείς; Πως να μάθουν να ζουν χωρίς ύπνο και να μην παραπονιούνται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν ενας ανθρωπος κοιμάται , ο υπνος του δεν ειναι μονοκοματος αλλα περνα απο διαφορες φασεις/κυκλους υπνου . Στα βρέφη αυτος ο κυκλος διαρκει περιπου 1 με 1/2 ωρα .

REM (Rapid Eye Movements ) ειναι η φαση του υπνου που βλέπουμε ονειρα . NON REM ειναι η φάση που δεν βλεπουμε ονειρα και ο υπνος ειναι πιο βαθυς .

Σ'ευχαριστω κοπελα μου!!!

Αραγε...Αυτοι οι "κυκλοι" πως ειναι δυνατον να κρατανε στανταρ χρονο???

Δλδ ειναι δυνατον να ξυπναει ενα μωρο στανταρ ωρες ή φορες(πχ καθε νυχτα 3)???Ή μηπως δεν ειναι θεμα "κυκλου",αλλα συνηθειας???

Κ αν ειναι θεμα συνηθειας...Μηπως το αρθρο εχει λαθος βασεις για το δικο μου μωρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστω κοπελα μου!!!

Αραγε...Αυτοι οι "κυκλοι" πως ειναι δυνατον να κρατανε στανταρ χρονο???

Δλδ ειναι δυνατον να ξυπναει ενα μωρο στανταρ ωρες ή φορες(πχ καθε νυχτα 3)???Ή μηπως δεν ειναι θεμα "κυκλου",αλλα συνηθειας???

Κ αν ειναι θεμα συνηθειας...Μηπως το αρθρο εχει λαθος βασεις για το δικο μου μωρο?

Δεν ξερω αν καταλαβα καλα τις ερωτησεις σου ...

Οι κυκλοι υπνουν ναι ειναι σταθεροι , ειναι δυνατον να ξυπναει ενα μωρο λες και καταπιε ρολοι , τις ιδιες ακριβως ωρες καθε βραδυ . Εγω δεν πιστευω οτι τα μωρα ξυπνανε απο συνήθεια .

Τι εννοεις λαθος βασεις για το δικο σου μωρο ?

Βασικα το αρθρο μιλαει για μεγαλυτερα παιδακια απο την Αννυ , οχι πως εχει μεγαλη σημασια αυτο.

Εγω θα σου πω την προσωπικη μου αποψη και την πειρα μου . Η μικρη μου οπως ξερεις ξυπνουσε παρα πολυ συχνα καθε βραδυ . Ειχα σκεφτει παρα πολλα πραγματα οτι μπορει να φταινε , ειχα δοκιμασει διαφορους τροπους κοιμισματος κλπ αλλα ολα ειχαν στεφθει με πληρη αποτυχια !

Πρωτη φορα κοιμηθηκε μεχρι το πρωι στους 21 μηνες . Δεν το πιστευαμε οτι συνεβει κατι τετοιο , εγω ειχα χασει καθε ελπιδα !!!

Αυτο που συνεβει με τη Χριστιάννα και τελικα κοιμηθηκε ολη νυχτα ήταν οτι "ωριμασε" . Ωριμασε το νευρικο της συστημα , ηρεμησε και εμαθε μονη της να νανουριζεται ξανα μολις ερχοταν στο συνειδητο . Πολλα βραδια εκεινη την περιοδο την ακουγα που μουρμουραγε και μετα ξανακοιμόταν .

Εγω δεν ξερω πως θα μπορουσα να την βοηθήσω να μαθει να "νανουριζεται" .

Το θετικο παντως ειναι οτι ποτε δεν ειχε προβλημα να κοιμηθει στο δωματιο της , το κρεβατακι της το λατρευει μαζι μας δεν θελει με τιποτα να κοιμαται (ω ναι !) , δεν σηκωνεται την νυχτα απο το κρεβάτι αλλα μας φωναζει να παμε εκει , δεν της εβαλα ποτε προστατευτικο κοιμαται μια χαρα χωρις να εχει πεσει , πηγαινει παντα "στην ωρα της" για υπνο πολλες φορες μαλιστα το ζητάει απο μονη της .

Για να μην με ζηλευεις ομως να σου πω οτι πλεον εχουμε αλλάξει πιστα , αφησαμε τα πολλα ξυπνηματα , αφησαμε τον συνεχομενο υπνο και ειμαστε στην πιστα με το 1 ξυπνημα καθε βραδυ που ομως διαρκει τουλάχιστον 1 ωρα μεχρι να ξανακοιμηθει :? Επισης οι 8-9 ωρες υπνου της ειναι υπεραρκετές , οποτε στις 6 βαριά 6:30 ανοιγουμε πατζουρια και ...καλημέρα σας !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουαου!!!Πως με κανεις παντα να μενω με ανοιχτο στομα?!!!

Το αρθρο στην αρχη του αιτιολογει το ξυπνημα ενος μωρου(μαλιστα 24-36) αν καταλαβα καλα στους

"κυκλους" των φασεων ρεμ κ μη ρεμ..

Αλλα υποθετω πως στην δικια μου δε συμβαινει αυτο

αφου οπως λες δεν μπορει να καταπιε χρονομετρο..Βεβαια δεν ειμαι κ εγω με το ρολοι στο χερι

αλλα ακομα κ το στανταρακι 3 φορες ανα νυχταμε μειωμενο το χρονο υπνου προς το ξημερωμα...Παλι κατι

σε "χρονομετρο' μου κανει!...

Παντα εχω στο νου μου αυτο που λες..Το οτι κατι ειναι ακομη ανωριμο μεσα της!Αλλα

οπως κ εσυ δεν ελπιζω...!

Τωρα...Η Χριστιαννα με αφησε αφωνη με το 1 ωρας ξυπνημα κ το εγερτηριο στις 6.30 οποτε λεω

να σωπασω κ να πω κ ευχαριστω που κοιμομαστε...Οσο κοιμομαστε!!! :D

Οιμε!!!!!! :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα κοιμαται απο τις 9:30 και ξυπναει στις 9 με 9:30 το πρωι

καποια στιγμη για 2 μηνες μου ξπυναγε την νυχτα συγκεκριμενες ωρες 3 η 4 λες και οντως ειχε καταπιει ρολοι

και με δυσκολια ξανακοιμοταν

ομως σιγα σιγα καταφερα να τον κανω να αποκοιμιεται παλι μονος του

δεν φοβαται πια ακομη και αν δει εφιαλτη δεν ξυπναει παντα,σπανιες φορες θα ξυπνησει και αν γινει αυτο κοιμαται παλι αμεσως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aναστασί φιλενάδα , δεν με διαβασες καλα . Εγω ειπα οτι ναι , ειναι δυνατον να ξυπναει λες και εχει χρονομετρο .

Επισης ειναι φυσιολογικό και συνηθες να ξυπνουν συχνότερα τα χαράματα . Ο υπνος στην αρχή (οταν πεφτουν στο κρεβάτι ) ειναι πιο βαθυς και προς τα ξημερωματα γινετε πιο ελαφρυς με συχνότερα ξυπνηματα.

Αναστασια μπεμπου εγω δεν πιστευω πως μπορεις να μαθεις σε ενα μωρο να νανουριζεται . Η μικρη μου , οπως και τα περισσοτερα μωρα , απο την γεννηση της οταν ηθελε να κοιμηθει "μουγκριζε" και κουνουσε το κεφαλι της αριστερα -δεξια . Μεγαλωνοντας ομως και ειδικα γυρω στους 10 μηνες που ήταν το πικ απο τα ξυπνηματα το σταμάτησε απο μονη της .

Εγω παντως παρολο που ακομα ξυπναει , που ξυπναει πολυ νωρις κλπ , νομιζω οτι το παιδι μου εχει πολυ καλες συνηθειες υπνου . Το προβλημα συνηθως το εχουμε εμεις που δεν μπορουμε να δεχτουμε οτι ενα παιδακι ειναι φυσιολογικο να ξυπνάει τη νυχτα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να πω κ εγω τα βασανακια μου..!!!

εμεις δεν καταπιαμε χρονομετρο.αλλα απο τοτε που γεννηθηκαμε το χαλασαμε κ ξυπναμε οποτε να΄ναι,με πιο συχνους ρυθμους οσο πλησιαζει το ξημερωμα!!

εδω κ ενα περιπου μηνα κοιμαται σε κανονικο κρεβατι κ κοιμαται πολυ καλυτερα!πλεον ξυπναει μονο 2 φορες,καποτε κ περισσοτερο,αλλα 2 φορες σε γενικες γραμμες!

ΟΜΩΣ,το προηγουμενο 3ημερο που ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ εμεινε στους γονεις μου,κοιμηθηκε σερι κ τις 2 νυχτες!ξυπνησε μονο γυρω στις 6 το πρωι για γαλα κ ξανακοιμηθηκς ως τις 9!!!αρα,κατι αλλο φταιει στη δικη μου τουλ.περιπτωση..

να πω ομως πως εδω κ μηνες ειμαι πολυ καλυτερα,γιατι ακουλουθω αυτο που η λαλα εχει ξαναγραψει..εμεθα να σεβομαι τις συνηθειες του παιδιου μου κ να μην προσπαθω να τις αλλαξω ,αλλα να προσαρμοζομαι εγω σε αυτες,με την ελπιδα πως καποτε,οποτε,θα ταυτιστουν ή εστω θα πλησιασουν τις δικες μου!

επισης,παλια κοιμοταν στο στηθος,τωρα θελει κουνημα στο καροτσι,ουτε λογος για να κοιμηθει μονος του!ε,και;;το ξερω οτι αυτη ειναι συμπεριφορα νεογεννητου,αλλα το βλεπω κ εγω ως εναλλακτικο τροπο νυχτερινης γυμναστικης!!30 λεπτα καροτσαδα σε εντατικο ρυθμο,ε!κατι θα καιω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααααχχχχχ....αυτούς τους ΡΕΜ - μη ΡΕΜ κύκλους εγώ πλέον τους ξέρω πολύ καλά...

Από το Σεπτέμβρη και μετά, η δική μου ξυπνάει ΚΑΘΕ φορά που περνάει στον ελαφρύ ύπνο... Δηλαδή ξυπνάει κάθε 1 με 1μιση ώρα και από τις 4.30-5.00 και μετά κάθε 30 μπορεί και 20 λεπτά :shock:

Ένα βιλίο που διάβασα πρόσφατα ισχυρίζεται ότι αυτό έχει να κάνει με τον τρόπο που κοιμίζει κανείς το μωρό. Αν το μωρό αποκοιμιέται στο στήθος, ή στην αγκαλιά, ή στο καρότσι κτλ.. τότε όταν περνάει στον ελαφρύ ύπνο καταλαβαίνει ότι τα πράγματα δεν είναι όπως τα άφησε πριν κοιμηθεί και ξυπνάει.

Δηλαδή η δική μου ας πούμε σου λέει "μα που πήγε το μεμεδάκι που είχα στο στόμα μου?????" :lol: και βάζει τις φωνές. Όταν ξανασυνδεθεί, βγάζει κάτι αναστεναγμούς ανακούφισης, πίνει λίγο γαλατάκι και ξανακοιμάται.

Γιαυτο και, κατά το βιβλίο πάντα, πρέπει να βοηθήσεις το μωρό να αποκοιμηθεί μόνο του και τότε θα έχει και περισσότερες πιθανότητες να κοιμηθεί όλο το βράδυ. Έχει και διάφορες μεθόδους αλλά δεν έχω δοκιμάσει σοβαρά κάποια ακόμα :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αποκαλυψη!!!!!!

Αυτο που ειπες Μαγδα μου(ευχαριστω για την αγαπη μου) ηταν η αποκαλυψη!!!

Αν ισχυει βεβαια!!!!

Λες να προσπαθησω να την κοιμισω χωρις στηθος???

βασικα δεν κοιμαται ακριβως στο στηθος...Κανει σβουρες στο κρεβατι,ξανα θηλαζει,ξανα σβουρες,τη χαιδευω κ λιγο,κανει κ "τζααααα",κ μετα κοιμαται! :shock:

Ενταξει...Μια συνηθεια ειναι!Για εμας! ;)

Αλλα...κουβεντα κανουμε...!

Ιουλια(εγραψα κ χθες αλλα δεν το βλεπω) δε νομιζω πως φταιει "κατι αλλο" στη δικη σας περιπτωση!

Εχω ακουσει πολλα παιδακια που οταν δεν ειναι η μαμα εκει δεν ξυπνουν!

Η Βικυ(πεμπι) το εχει αναφερει πολλες φορες οταν εχει νυχτερινη βαρδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια προσπαθησε..ο δικςο μου πλεων κοιμαται χωρις μεμε και χωρις μπουκαλι...δηλαδη κανει καραγκιοζιλικια κανενα δεκαλεπτο πρωτου του πω αυστηρα τωρα κοιμοναστε...και αυτος το δει σαν παιχνιδι και κανει και καλα πως κλεινει τα ματια του.,,..εξακολουθει να ξυπναει..πλεων δυο φορες..μια κατα τις 2 για νερο και μια κατα τις 6 για γαλα...

και τις δυο ορες αφου πιει οσο θελει ξανακοιμαται αμεσα...

ειναι ομως βραδια που ξυπναει περισσοτερες φορες και για νερο και για χαδια..ε τι να κανω..το πηρα αποφαση πλεων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου δεν ξέρω αν στη δική σας περίπτωση "φταίει" αυτό... γιατί η τσαχπίνα δεν ξυπνάει τόσες πολλές φορές όσες η δική μου. Δηλαδή σίγουρα περνάει και σε φάση του πιο ελαφρύ ύπνου χωρίς να ξυπνάει. Μπορεί να χρειάζεται γαλατάκι μιας και δεν τρώει ακόμη πολύ. Η Μαρκέλλα μου πάντως μου φαίνεται ότι έχει μια μεμεδοεξάρτηση στον ύπνο γιατί αν προσπαθήσω να της το πάρω πριν αποκοιμηθεί καλά φωνάζει και το ψάχνει.

Πάντως και τίποτα να μην κάνεις το σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα αρχίσει και να κοιμάται μόνη της και να μην ξυπνά μες τη μάυρη νύχτα. Το θέμα τώρα είναι ΕΣΕΝΑ πόσο σε "ενοχλούν" αυτά τα ξπνήματα.

Εγώ προσωπικά, ειδικα μετά από αυτό που περνάω τους τελευταίους 3-4 μήνες, τα 2-3 ξυπνήματα μου φαίνονται σαν όνειρο και δε θα έκανα κάτι. Εδώ δεν κάνω τίποτα τώρα που λαγοκοιμάμαι όλο το βράδυ...όλο λέω θα θα θα...και τελικά όλο βρίσκω δικαιολογίες να το αναβάλλω...

Σε υποχρέωσα ε? :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω πως τελικα δεν ειναι το στηθος που την ενδιαφερει αλλα

θελει να την παιρνει ο υπνος στο κρεβατι μου μαζι μου...

Δεν με ενδιαφερει τοσο να την βαλω στο δικο της κ να την παρει

εκει...Δεν ειμαστε ετοιμες για κατι τετοιο! ;)

Μαγδουλινι εχεις δικιο!Σε ολα!!!!

Το σκεφτηκα κ εγω καλυτερα σημερα κ δεν ειναι αυτο...

Εμενα..Δεν με ενοχλουν παααρα πολυ!Αλλα θα τα προτιμουσα 1 ή 2 ανα νυχτα!!!! :D

Καλο κουραγιο κ σε σενα!Θα αλλαξει κ η Μαρκελλα!Στανταρ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Αχ! Ζόρικο θέμα...

Εμείς θηλάζουμε ακόμη για τον ύπνο (και το μεσημέρι και το βράδυ :? ). Καλή ιδέα το καρότσι, γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα γίνει ρουτίνα ύπνου και δεν θα μπορώ να το κόψω με τπτ. Το καλό είναι ότι (αφού θηλάσει το βράδυ και ή θα αποκοιμηθεί στο στήθος και θα φύγω σιγά-σιγά ή κάποιες βραδιές αφού θηλάσει-θηλάσει και δεν χαλαρώνει, αφήνει το στήθος, γυρνάει στο μαξηλάρι του και αποκοιμιέται μόνος του) δεν ξυπνάει πια ενδιάμεσα τη νύχτα.

Ξυπνάει συνήθως κατά τις 5.00, πίνει νερό και ξανακοιμάται (το νερό το δίνει ο μπαμπάς, γιατί από μένα θέλει και μεμέ ;) ). Σ' αυτό νομίζω μας βοήθησε το φαγητό. Από το καλοκαίρι και μετά του δίνω και το βράδυ φαγητό, και το τρώει!!! Οπότε ίσως και να πείναγε και ξύπναγε πριν ανά 1.5 ώρα, στην καλύτερη (βέβαια ήταν και τα δόντια μας, που για την ώρα έχουν ηρεμήσει, αλλά δεν ήταν μόνο αυτά).

Ίσως, βέβαια, να είναι και αυτό που λένε παραπάνω τα κορίτσια, απλά να ωρίμασε το νευρικό του σύστημα και να μπορεί να νανουρίζεται μόνος του (γιατί κι εγώ τον ακούω κάποιες φορές μέσα στη νύχτα που φωνάζει μαμά, αλλά αν δεν σηκωθεί να έρθει δεν πάω - τον έχω βάλει σε κρεβάτι - και ξανακοιμάται.)

Δοκιμάστε το πάντως μήπως και βελτιωθεί ο ύπνος τους.

Άντε και καλά κουράγια!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 2,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ..ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ..ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟS;;;ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΩΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΗΣ..ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ..ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ..ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΣΠΑΡΑΖΕΙ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...