Μετάβαση σε περιεχόμενο

Το σάκχαρο προκαλεί παλλίνδρομες;;;-Καλός διαβητολόγος;


etoile!

Recommended Posts

Καλή επιτυχία etoile! Καλά έκανες κ αποφάσισες να ξεκινήσεις, κ εγώ έλεγα να χάσω κάποια κιλά κ μετά να ξαναβάλω μπρος...τη μηχανή 8-) αλλά μάλλον από τον Μάρτιο θα ξεκινήσω κ εγώ! Εξάλλου δεν ξέρω πια αν θα συλλάβω τόσο εύκολα, με 2 αποξέσεις δεν μπορώ να είμαι σίγουρη δυστυχώς... Βλέπεις δεν έκανα κ υστεροσαλπιγγογραφία, τη φοβήθηκα... Να δεις κ τη θρομβοφιλία οπωσδήποτε...

Αυτήν την... γλυκοζη-πώς-τη-λένε λέω να την κάνω στις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης μαζί με την καμπύλη... έτσι μου είπε διαβητολόγος, αλλά κ εγώ δεν ξέρω αν θα τον ακολουθήσω... :?

aras αν έχεις διαβήτη τότε ανεβάζεις κ διαβήτη κύησης. Αν δεν έχεις, μπορεί να κάνεις διαβήτη κύησης, μπορεί κ όχι... Εγώ έχω προδιαβήτη χωρίς να είμαι σε κύηση. Αυτό σημαίνει πως σε κύηση θα ανεβάσω σίγουρα ζάχαρο κ αυτό είναι επικίνδυνο για το έμβρυο, μέχρι κ αποβολές προκαλεί αλλά κ πρόωρους τοκετούς... εξαρτάται πάντα από τις τιμές, βέβαια... Θα το μετράω κ ίσως χρειαστώ ινσουλίνη.

Καλή μας επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!!δεν προκαλει αποβολη ο υποθυροειδισμος,εχω προβλημα πολλα χρονια πριν την κορη μου!!!και εκανα μωρο ο υποθυροειδισμος εχει να κανει με τον μεταβολισμο σου.δηλαδη παιρνει παραπανω κιλα απο το φυσιολογικο με το χαπι θα επανελθει,το σακχαρο για να πεις οτι εχεις πρεπει να ξεπερναει το 120.οποτε ειναι φυσιολογικο,εκανε διαβητη κυησης και ξερω,θα σου στειλω μην για ενα πολυ καλο γιατρο!!!ειναι κ στο μητερα κ εχει και ιατρειο στην λ.βασιλισσης σοφιας στους αμπελοκηπους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αποβολές προκαλεί η νόσος χασιμότο, όχι ο απλός υποθυρεοειδισμός κ πάντως σίγουρα όχι ο υπερθυρεοειδισμός.

Όσο για το ζάχαρο, οι απόψεις διίστανται, κάποιοι δέχονται το 120 κάποιοι όχι, αλλά ούτως ή άλλως εγώ κάπου εκεί είμαι (σε νηστεία)...

Για τα αυτοάνοσα (εκεί ανήκουν κ οι παθήσεις του θυρεοειδούς κ το ζάχαρο) απ΄ότι κατάλαβα δεν υπάρχουν κανόνες! Μπορεί μια γυναίκα να έχει τα πάντα κ να έχει μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κ κάποια, όπως εγώ, με απλή προδιάθεση για υποθυρεοειδισμό, να αποβάλλει... Δεν μπορώ να το ερμηνευσω αλλιώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα :D

Θελω συμφωνω απολυτα με τον αρας αλλα να προσθεσω μια λεπτομερεια.Εχεις δικιο οτι ο διαβητης στην εγκυμοσυνη ειναι κατι που αντιμετωπιζεται και εφοσον το ελεγχεις δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Αλλα με την προυποθεση οτι το εχεις ανακαλυψει και το παρακαλουθειτε συχνα με μετρησεις,διατροφη ειδικη,ινσουλινη αν χρειαστει κτλ.Αν ομως δεν συμβει αυτο οπως σε εμενα που ειχα κακη καμπυλη ζαχαρου αλλα κανεις στο νοσοκομειο δεν το ελαβε υποψη του?δεν μου δωσανε διατροφη,δεν κανααμε καμια μετρηση κατα τη διαρκεια της ημερας και γενικα δεν το πηραν καθολου σοβαρα υποψη τους λογω άγνοιας?τοτε ναι μπορει να προκαλεσει προωρο,και αποβολη αλλα και μειωνει τα αντισωματα του οργανισμου τον κανει ευαισθητο σε μικροβια και λοιμωξειςκαι πολλα άλλα :( .Αυτα βεβαια τα εμαθα εκ των υστερων που πηγα σε πολλους γιατρους και διαβασα πολλα βιβλια ειδικα για το διαβητη της κλινικης Μαυο,απθολογων διαβητολογων,εγκυμοσυνης στην ενοτητα για το διαβητη κυησης κ.α.ολα λενε τα ιδια.Να καταλαβετε Η διαβητολογος του νοσοκομεου εδω οταν ειδε την καμπυλη ζαχαρου της εγκυμοσυνης προσφατα γιατι την ζητησε μου ειπε απορω γιατι δεν με φωναξανε.Γι αυτο θελει προσοχη αλλα οταν το προσεχεις σιγουρα αντιμετωπιζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι νέες μελέτες λένε ότι και ο υποθυρεοειδισμός (ακόμα και στην αρχική του φάση) προκαλεί αποβολές πολύ νωρίς στην εγκυμοσύνη... Το ανακάλυψα στο ίντερνετ και μου το επιβεβαίωσαν ενδοκρινολόγος-αιματολόγος-γυναικολόγος!!!Πρέπει η tsh να είναι 2-3 για να μείνεις έγκυος και εμένα είναι 5,90... :cry:

δείτε εδώ http://www.newswise.com/articles/view/565904

http://www.ivf-embryo.gr/ormones.htm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Μου εγραψε να κανω και καμπυλη σακχαρου και κατι ορμονες.... Και μετα θα τα εχω κανει ολα!!!! Μονο σαλπιγγογραφια δεν εχω κανει και ειμαι σε σκεψη μηπως πρεπει να κανω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με τρομάξατε καλέ!! Εγώ έχω υποθυρεοειδισμό και παίρνω εδώ και 5 χρόνια Thyrormone κάθε πρωί , στις τελευταίες εξετάσεις μου έδειξε οτι η TSH και κάποιες άλλες είναι σε φυσιολογικά επίπεδα αλλά έχω θέμα με τα αντισώματα λόγω hashimoto και δίαβασα απο μια κόπέλα οτι προκαλέι αποβολές και πραγματικά τρόμαξα!! Έχω χαμηλό ζάχαρο εγώ σε όρια υπογλυκεμίας 0.58 και η καμπύλη ζαχάρου που μου έγραψε ο ενδοκρινολόγος είναι άριστη (έτσι γράφει το χαρτι)

Τώρα ίδωμεν.... etoile εύχομαι να μας ανακοινώσεις σύντομα τα εύχαριστα νεα και να έχεις μια καλή πολύ καλή εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Καλε μην αγχωνεσαι αφου το ελεγχεις!!!! Εγω το ανακαλυψα μετα τις αποβολες. Τωρα εχει φτιαξει και ειναι τελειο!!!! Και ειμαι παλι εγκυουλα :P

Ελπιζω να παει καλα αυτη τη φορα..... :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχχ τουλάχιστον εσένα πήρε ο μπεμπάκος! Καλύτερο μου ακούγεται για να δούμε τώρα την Τρίτη μαι εγω 35 μπαίνω είμαστε πολύ κοντά…εσύ κατάλαβες οτι πήρε θέση; Εννοώ νιώθεις κλωτσιές μόνο ψηλά στον θώρακα;;
    • Ναι Ε; Μήπως να ψαχτώ και εγώ για την μπάλα θα τον ρωτήσω τώρα που θα πάω την Τριτή τον γιατρό…άσε το βλέπω και στον ύπνο μου…οτι δεν πήρε θέση αλλά ντάξει τι να κάνουμε όπως έρθουν τα πράγματα 🙃
    • Τώρα η μικρούλα σου κοιμάται;; Αχ αναρωτιέμαι ποτε θα ξανά κοιμηθούμε, όπως παλιά!! Ρωτάω την μαμά μου, από ποτε μπορούμε να κοιμόμαστε εμείς και τα μικρά να βλέπουν παιδικά 😂😂😂 Αν και ο άντρας μου είναι πολύ πρωινός τυπος και τα σκ που δε δουλεύει παίρνει την μικρή και βγαίνουν βόλτες…οπότε από αυτήν την άποψη είμαι καλά.  Και να μην τον βάλεις πάντως δεν έγινε και κάτι… από του χρόνου πιστεύω θα το χαίρονται..φέτος πιο πολύ εμείς χαιρόμαστε!
    • Καλησπέρα κορίτσι μου,εγώ αύριο μπαίνω στην 35η εβδομάδα ο μικρούλης έχει πάρει θέση εδώ και 3 4 εβδομάδες αλλά ο γιατρός μου είπε να μη το δένω και κόμπο γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να αλλάξει πάλι οπότε μην αγχώνεσαι!!
    • Οχι δεν μου ειπε! Απλα μου ειπε οτι θα το παρακολουθεί η γυναικολόγος κι αν χρειαστεί να ξαναπάω να με δει η ιδια που εκανε την Doppler. Μου ειπε για σημαδια. Και ειπε δεν είναι κ σίγουρο οτι θα γεννήσω πιο νωρις.    Επισης  πήρε θέση, αλλα  μπορει να αλλάξει γιατι  είναι νωρις ακομα. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...