Μετάβαση σε περιεχόμενο

υστεροσκόπηση και μοριακές γονιδιακές εξετάσεις


setas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους

Το ιστορικό μας 2 σπερματεγχύσεις, 1 εψοσωματική και 1 λαπαρασκόπηση για αφαίρεση ινομυόματος. 4 χρόννια χωρίς ουτε καν κάποιες μέρες καθυστέρηση.

Ο γιατρός μας μας ζήτησε τις παρακάτω εξετάσεις:

Γονιδιακές κάποιες είναι μοριακές.

Απολιποπρωτεΐνη β

Απολιποπρωτεΐνη ε

Ινωδογονο –β

gplaμετάλλαξη γλυκοπρωτεΐνης

gpllla αναστολέας ενεργοποίηση πλασμινογόνου -1

mthfr μετάλλαξη ομοκυστεΐνης a 1298 c

mthfr μετάλλαξη ομοκυστεΐνης κς7t

μετατρεπτικό ένζυμα αγγειοτενσίνης

καλλιέργεια κολπικοί και τραχηλικού για χλαμύδια και μυκοπλάσματα

Το κόστος αρκετά ψηλό κοντα στα 430 στην βιοιατρική.

Ξέρουμε κάπου στην Αθήνα που να έχει καλές τιμές και να κάνει καλή δουλειά. Μπορούν να γίνουν μέσω του ΙΚΑ?

Επίσης ξέρουμε για ποιο λόγο είναι αυτές οι εξετάσεις και αν είναι τόσο χρήσιμες?

Επίσης μας ζήτησε υστεροσκόπηση μιας και κάτι βλέπει κατι στην μήτρα.

Με την λαπαροσκόπηση που είχαμε κάνει σε άλλο γιατρο δεν θα μπορούσε να κάνει και την υστεροσκόπηση?

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω απαντήσεις για να ενηεμρώσω την γυναίκα μου μιας και αγχώθηκε πάλι πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα.......

Δεν γνωριζω κατι για να σε βοηθισω... Παντως προσωπικη μου γνωμη ειναι : εξετασεις-ψαξιμο-εντοπισμος προβληματος-νεα προσπαθεια-επιτευξη στοχου!!!!!!

Καταλαβαινω το ψυχολογικο και χρηματικο κοστος μιας κ εγω απο εξωσωματικη προερχομαι!

Θελω να σας ευχηθω καλη επιτυχια και ολα να πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα

ουτε εγώ γνωρίζω ακριβως τι ειναι αυτες οι εξετάσεις- πιστευω ομως κ γω οπως η Λολλιποπ οτι θα γινει μια αρχη για να βρειτε τι ισως φταίει. Ειμαι και γω με παρομοιο ιστορικό κ μετα απο εξετασεις ανοσολογικες βρεθηκε (περαν της χαμηλης κινητικοτητας σπερματος του αντρα μου )και δικό μου προβλημα που απέτρεπε τα εμφυτευμενα εμβρυα να 'προχωρησουν'.

Συζητησατε με τον γιατρο σας κ ιτην πιθανοτητα να κανετε ανοσολογικο ελεγχο (αν δεν εχετε κανει ηδη)- ή αν οι εξετασεις που θα κανετε ειναι ενα μερος τετοιου ελεγχου?

πες στην γυναικα σου οτι τωρα ειδικά δεν υπάρχει λογος να αγχωνετε!- ίσα-ισα που ειστε σε καλο δρόμο.

Ευχομαι αυτη η χρονια να ειναι η καλη σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικά κάναμε την υστεροσκόπηση και το αποτέλεσμα ήταν να βγουν 4 πολύποδες. Ο γιατρός είπε πως αυτο δημιουργεί πρόβλημα γονιμότητας. Θα κάνουμε και τις μοριακές και βλέπουμε. Αυτο που με εκνευρίζει είναι πως μετα απο 4 γιατρούς είναι ο πρώτος που μας ζήτησε αυτην την εξέταση και επιτέλους βρέθηκε και κάτι. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...