Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προετοιμασια θηλων για θηλασμο


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!Λυστε μου κ μενα 1-2 αποριες σας παρακαλω...πολυ κατοπιν εορτης βεβαια...

Σε περιπτωση τραυματισμου κ των 2 θηλων σε σημειο που και οι 2 να βγαζουν λιγες σταγονες αιμα κατα τη διαρκεια του θηλασμου,ειναι επικινδυνο να πιει το μωρο αιμα κ δε κανει να το βαζουμε στο στηθος?Τι κανουμε σε τετοια περιπτωση?

Εγω παλι με τις ψευτοθηλες(της chicco ειχα),ηταν πολυ χειροτερα..δε τα καταφερνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Little angel, νομίζω πως αν υπάρξει λίγο αιματάκι -εξαιτίας τραυματισμου-δεν υπάρχει κίνδυνος για το μωράκι.

Το τι μπορείς να κάνεις για να το αντιμετωπίσεις δεν το γνωρίζω,δεν μου έχει συμβεί.

Και για να απαντήσω γενικότερα,εγώ δεν έκανα καμία προετοιμασία στις θηλές πριν τη γέννα..

Απλά τώρα μετα το θηλασμό των μικρών,βάζω λίγο από το γαλατάκι μου πάνω στις θηλές και παραμένουν ενυδατωμένες και καθαρές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω και εγώ την εμπειρία μου από το θηλασμό..

Πριν γεννήσω ήθελα όσο τίποτα άλλο να θηλάσω.Δεν το έψαξα καθόλου γιατί το θεωρούσα απλό.. είναι απλό, αλλά εμείς το δυσκολεύουμε νομίζω!!Προετοιμασία δεν είχα κάνει γιατί δεν ήξερα αν πρέπει, αλλά και τώρα πάλι δε θα κανα!!! Είμαι από τις τυχερές που δεν έχουν εισέχουσες θηλές και έτσι το θέμα του πόνου ήταν απλά στη λάθος στάση που κράταγα το μωράκι μου.Οι μαίες μου έλεγαν ότι κάθε φορά πριν θηλάσω έπρεπε να πλένω με νερό και βαμβάκι τις θηλές μου, κάτι που τις μαλάκωνε και με πόναγαν ακόμα περισσότερο! Γιαυτό stop το συνεχές τοπικό πλύσιμο!! Απλά το ντουσάκι και όχι σαπούνι πάνω στις θηλές..

Και εμένα η μία ειδικά θηλή είχε κοκκινίσει και παρόλο που αγόρασα και κρέμα την έχω ακόμα στο κουτί της!!! Η φύση προνόησε για όλα!! Γαλατάκι και αέρα και όλα πέρασαν.!! Είχα και φραγμένο πόρο, είχε πετρώσει και δύο φορές το ίδιο στήθος αλλά ευχαριστώ τη LaLa που με άντεξε και μου απαντούσε κάθε φορά στα πμ και τα κορίτσια που θήλασαν πολύ πριν από μένα και έγραφαν τις εμπειρίες τους εδώ στο μαμμυ για να τις διαβάζουμς και εμείς οι νεότερες!!!

Και εγώ πιστεύω ,αν και δεν είμαι ειδική, ότι μερικές σταγόνες αίμα δεν επηρεάζουν καθόλου..εδώ διάβασα και για πύον ότι δεν επηρεάζει..πάντως κοίταξε και παλαιότερες συζητήσεις για το θηλασμό!!Θα βρεις πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Οχι δεν παθαινει τιποτα με λιγο αιματακι...

Βεβαια η μανουλα αντεχει?

Θελει πολυ υπομονη κ φροντιδα το στηθος!!!

Ευη μου να σου ζησουν!!!!Τα θηλαζεις???Μπραβοοοοοο!!Φιλια στο Θανουλη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...