Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες του Οκτώβρη 2009 Νο18-Κου κου βαου!


Recommended Posts

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΝΙΚΟΛΑΚΗΔΕΣ ΤΗΣ ΜΑΡΚΕΡ ΚΑΙ ΜΑΡΚΑΤ!!!

ΝΑ ΤΑ ΚΑΜΑΡΩΣΕΤΕ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ!

Εμένα γιορτάζει ο αδερφός μου.Απο Βαρκελώνη γυρίζει σημερα Σωσώκα...

Ψυχραιμία ρε με τις κουφάλες...

Εγω ψιλοχαθηκα γιατι ηρθε η πεθερουλα μου και καναμε ψιλογενική, στρώσαμε στολίσαμε, μου έφτιαξε κουραμπιέδες με αμυγδαλο και χωρίς, μουστοκούλουρα...ωραία πράγματα.

Το άλλο ΣΚ θα ανεβούμε εμείς να μας δώσει και μπακλαβά που φτιάχνει καθε χριστούγεννα.

Εντάξει δεν ειμαι κι ανεπρόκοπη.Της ειπα μελομακάρονα δε θέλω :lol: ...γιατί τα φτιάχνω εγώ καθε χρόνο από μια εκλπηκτική μυστική συνταγή της μακαρίτισσας γιαγιάς μου.Δεν υπάρχουν καλύτερα!

Νανούκα Σαββίνα για το γκάλοπ σου!Δεν το συζητώ!

Μαρκερ μου τι τραβας κι εσύ!Επαιρνες αερολιν ή κατι άλλο βρογχοδιαστολυτικό ή οχι πριν πάθεις θλάση πνεύμονα απο το βήχα;Περαστικά!

Φρόσω μαλλον μουφα η ερευνα, μην την ακολουθήσεις για το κορίτσι, γιατι εγω μονο στην ωορρηξια μου το εκανα και 4-5 μερες μετα, και μαλλον κοριτσι εχω, αντι για αγόρι που υποστηρίζει η ερευνα.

Κορίτσια φιλιά πολλά σε όλες!

Υ.Σ. Το χετε ριξει στο βρισίδι βλέπω! ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΡΕΛΑ ΜΙΛΑΜΕ!!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 975
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σου εγκυουλα μας ομορφη

τι να σου πω και τι δεν επερνα

επερνα αντιβιωση

επερνα αερολιν ανα 4ωρο - εκανα εισπνοες πρωι - βραδυ για τον βρογχοσπασμο και επερνα και σιροπι μυκοσολβαν

τωρα προσθεσε επιπλεον εισπνοες και κορτιζονη

αυτα τα ωραια μας

πραγματικα απελπιζομαι και με μεαν και με ταπαιδια

πολυ δυσκολα βρε παιδι μου - σαν παιδακια εννοω

δεν ξερω πολλες φορες λεω μα αφου δεν τα κακομαθαινω καθολου

τι στο καλο φταιει - μαλλον κατι λαθος κανω

δεν μπορει - ο παιδιατρος βεβαια λεει οτι ετσι ζωηρα ηταν απο μωρακια

αλλα ξερω γω μηπως παιδευομαι μονη μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε Σωσώκα... η αλήθεια είναι οτι δεν τα πουλακταλαβαίνω έτσι όπως τα γράφεις... δεν ξέρω και τους νόμους...

όμως, κάποια λύση θα υπάρχει...

Ρε Ντομ... τώρα με τσίτωσες!!!

Γιατί είναι μυστική αυτή η συνταγη;

Κορίτσια, έφτιαξα 1 κέικ του Παρλιάρου... ΤΕΛΕΙΟ!!!

Ρε Φρόσω... τι 4ο λες;

Εννοείς παιδί;

Είσαστε τρελοί;

Ωχ Παναγιά μου!!!

Αγχώθηκα!!!

χαχαχα!!!

&αν σας βγούνε κι άλλα δίδυμα;

Ντομ, να χαίρεσαι τον αδερφούλη σου!!!

Κορίτσια... πριν από 8 χρόνια... τέτοια μέρα, ο Πετρής μου είχε εκφράσει το ενδιαφέρον του... σε 1 πάρτυ που είχαν κάνει κάτι φίλοι συμφοιτητές.

Απρίλιο κατάφερε να με ρίξει!!!

Ήμουν πολύ δύσκολη γκόμενα!!!

χαχαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η συνταγή για το κέικ...

Κέικ μαρμπρέ

Προετοιμασία: 30΄, Ψήσιμο: 50΄ - 60΄, Κόστος γλυκού: 5,30 €

Υλικά (για 8 μερίδες):

180 γρ. βούτυρο αγελάδος, σε θερμοκρασία δωματίου, κομμένο σε κομματάκια

230 γρ. ζάχαρη

3 μεσαία αυγά, κατά προτίμηση βιολογικά

280 γρ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις

1 κουτ. γλυκού μπέικιν πάουντερ

180 γρ. γάλα πλήρες + 1½ κουτ. σούπας επιπλέον, χλιαρό

30 γρ. σκόνη κακάο

Διαδικασία:

Χτυπάμε στον κάδο του μίξερ με το σύρμα (ή σε ένα μπολ με το μίξερ χειρός) το βούτυρο με τη ζάχαρη έως ότου αφρατέψουν. Προσθέτουμε ένα-ένα τα αυγά, συνεχίζοντας το χτύπημα. Κοσκινίζουμε το αλεύρι μαζί με το μπέικιν πάουντερ και τα προσθέτουμε στο μείγμα ανακατεύοντας με μια σπάτουλα.

Ενσωματώνουμε και τα 180 γρ. γάλα. Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 160° C. Ρίχνουμε το μισό μείγμα σε ένα άλλο μπολ, όπου προσθέτουμε το κακάο κοσκινισμένο μαζί με τη 1½ κουταλιά ζεστό γάλα. Ανακατεύουμε.

Βουτυρώνουμε και αλευρώνουμε μια μακρόστενη φόρμα του κέικ 25 x 11 εκ. Ρίχνουμε εναλλάξ στη φόρμα κουταλιές και από τα δύο μείγματα και ψήνουμε για 50 - 60 λεπτά. Βγάζουμε το κέικ, το αφήνουμε για 5 λεπτά μέσα στη φόρμα και το ξεφορμάρουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανούκα έτσι το έγραψα να προσδώσω κάποιο μυστήριο.Χε χε.Πάντως ότι δεν εχω φάει ωραιότερα ειναι αλήθεια!Αν θέλεις να τα φτιάξεις σου τη δίνω.Τι;Μυστικά από τις οκτωβριανές;Τσ τσ τσ...

Λοιπόν έχω ερώτηση:Θέλω να μου πείτε εύκολο τρόπο να γράψει κανείς το έτος στη βασιλόπιτα.

Γιατί κάθε φορά όση ώρα κάνω να τη φτιάξω άλλο τόσο και περισσότερο κάνω για να γράψω τη χρονιά.

Οχι να λιώσω σοκολάτα παρακαλώ-το χω κανει και τα χω κάνει ολα σκατα, όχι σαντιγύ και κορνέτα και τέτοια.Οχι αμύγδαλα ή γαρύφαλλα.Κατι εύκολο, όσο πιο ευκολο γίνεται... :D

Σκέφτομαι να κοψω σε χαρτιά το 2011 και να πασπαλίσω με αχνη οπότε βγάζοντας τα να σχηματιστεί, αλλα αν δεν πάει στη συνταγή η άχνη απο πάνω;Να έχω και μια εναλλακτική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντομ: γλασο κανε. και αν θες βαλε και χρωμα ζαχαροπλαστηκης για εφε.

Σωσω: το νομο τον εχεις διαβασει;;; εμας το ΠΔ επιμενει ο αντρας μου οτι λεει μεχρι τελος Μαρτιου. ειτε υπαρχουν ειτε οχι υπηρεσιακες αναγκες που δε σου επιτρεπουν να την παρεις μεχρι τελος του ετους. δεν εχει σχεση. για να μη χασεις τα εισητηρια γιατι δεν παιρνεις αδεια του 2011;; μην πανε τζαμπα τα λεφτα. και για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο... βουρ για το 2ο!!!!!

Τζουλια εγω παιρνω 11-14 Ε το κιλο τα φρεσκα ψαρια, μπακαλιαρακια, λαβρακια κλπ. αυριο ή μεθαυριο θα παρω.

Α! πηγαμε ΠΑΛΙ στη γιατρο. νεα ιωση ειναι λεει. δε χρειαζεται αντιβιωση, ουτε σιροπι. ειναι κοκκινα τα λαιμα τους. ορο, ρουφιγμα, και αντιπυρετικα.

καλε δε μου λετε.,..

τη ρωτησα και με ειπε οτι δεν υπαρχει αντιβιωση σε υποθετο!! αληθεια;;; γιατι;;; και πως θα δωσω, αν χρειαστει, στη Μαριαννα που δεν παιρνει τιποτα;;; δε θελω να το σκεφτομαι! μου φαινεται πιο ευκολο να την κανω ενεση αντιβιωτικη παρα να τη δωσω απο το στομα... τοσες ενεσεις που εκανα μονη μου για την εξωσωματικη, εμαθα!

εγω αυριο, αν ειναι ολα οκ, θα κανω πιτα νηστησιμη με πολυχρωμες πιπεριες, μανιταρια, σβησμενα με κρασι και τρυμμενο νηστισιμο κασερι. την εκανε η ξαδερφη μου και εγινε λεει τελεια.

Φροσω, 4ο!!!!!! με τοσες επιφυλακες..... τι να πω! αν προλαβετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντομ, μου έχει κινήσει την περιέργεια!!!

Τη θέλω όπωσδήποτε!!!

χαχαχα!!!

Βαγκ, εγώ στη νηστεία φτιάχνω λαδένια!!!

γίνεται τέλεια!!!

Αν γίνει ωραία κι αυτή η πίτα... γράψε τη συνταγή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο μπαμπάς μου μου είχε πει με νερό και άχνη... για να γράψεις το 2011.

θα ρωτήσω λεπτομέρειες και θα σου πω...

έκανα κάποια προετοιμασία για το αυριανό μου μάθημα με το κουκούλι...

Αλλά... δεν ξέρω αν θα πάω... χαχαχα!!!

Ο Πετρής δουλεύει και δεν ξέρω τι θα κάνω με τον Ανθιμούλη μου...

Κοριτσάρες μου σας αφήνω...

Πάω να χαλαρώσω στο κρεβατάκι μου και να δω το νησί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ela re Βαγκ... παρε κ μενα ψαριααα :lol::lol:

Πωπωω νιω8ω πολυ... ξεπατωμενη...

Φτιαχνετε κ γλυκα ε ? μπραβο ρε ...

εγω όσες φορες αποπειρα8ηκα σημερα να παω στην κουζινα το μωρο ολο κ καπου σκαρφαλωνε...

πολυ κυνηγι...

Νιω8ω κ μια καταπτωση ... τι να πω...

αυριο λαικη , αν ερ8ει η μανα να κατσει με το μωρο ... (ειναι κ τα 9μερα της γιαγιας , δεν 8α παω, ο μικρος ειναι μπουκωμενος κ η φιλη της μανας μου δεν 8α τον κρατησει , 8ελει αυτη τη φορα να παει εκεινη.οκ δε με χαλασε πολυ)

Το νησι αρχιζει κ μου την βαραει , πολυ Νταουνιλα και Το τουρκικο σκατα , αυτος ο Κεναν μονο ομορφια ρε παιδι μου , πολυ χαλβας ! (να χα λιγο σιμιγδαλενιο ... μιαμ μιαμ :lol:3:-O

καλα ρε Ντομ 8ες κατι ευκολο απο τα αμυγδαλα κ 8ες να κοβεις χαρτακια χειροτεχνια το 2011 ???

σιγα μην φτιαξεις κ βραχιολια να περασεις λες κ 8α την αρραβωνιαστεις... :lol::lol: σε καλο μου παλι ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρονια Πολλα στα μωρακια μας! Παντα ευτυχισμενα και να εχουνε οτι επιθυμουν!

Πολλα γραψατε σουσουραδες.

Καλα για τα νεα σου οσον αφορα τα εργασιακα Σωσωκα μου τι να πω βρε παιδι μου! Τι μαλακες! Δεν ξερω τιποτα για τον δημοσιο τομεα για να συμβουλεψω... Αν και βλεπω τα κοριτσια σου προτειναν καμποσες ιδεες και ξερουνε πιο πολλα. Ελπιζω να βρειτε λυση. Αλλιως ετοιμαζομαστε και για αλλο πουπετακι! χιχιχιχιχιχι!

Εδω κρυο πολυ! Επιτελους! Να τσιτωσει το δερμα! χαχααχα

Βαριεμαι πολυ ομως σημερα.

Χαχα! ΤΑ χριστουγεννιατικα δεν ειναι πολλα. Ετσι οπως τα εγραψα φανηκανε πολλα. Ισα ισα δεν μου αρεσουνε τα φορτωμενα σπιτια. Ειδικα τα χριστουγεννα. Τα λαμπακια εξω ειναι μονο λευκα. Δε βαζουμε αγιοβασιληδες να κρεμονται κλπ παρα μονο στα δεντρακια μας στη βεραντα. Ειναι το μαγαζι απο κατω με τα φωτιστικα. Να μη το διαφημίσουμε λιγο? χαχαχαα! Βαζουμε ψυχρο φως λεντάκια που ειναι πανακριβα.

Γλυκα φτιαχνετε βρε?

Ντομ τι κανεις γλυκια εγκυουλα?μουτς μουτς!

Φροσω! 4ο? χεχεχε! ΘΑ μου πεις με 3 τι να κανει περισσοτερο το 4ο?Πιστευω οτι δεν καταλαβαινεις διαφορα παντως. Αφου εισαι σκληραγωγημενη πια! ΠΟυ να κολωσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα Τζουλια αφιερωνεις παλι!!!

η νιοπαντρη αληθεια προσπαθει αυτη τη στιγμη για το 2ο ή βλεπουν καμια ταινια παλι και τρωνε απο το τεπαν γιακι;;; ορμα Λευτερη!!!!

Νανα τι ειναι η λαδενια;;;

Τζουλια ακουω παραγγελια... για τηγανι, για φουρνο ή για σουπα θες;;; θα γινω bo fresh για χαρη σου!!! τι bo frost και κουραφεξαλα... και τωρα που το σκεφτομαι... τη Νταντα αμεσου δρασεως, Τζο Φροστ δεν τη λενε;;;; μπρρρρρρ.... πολυ παγωνια (φροστ) επεσε!!!

Μαρακι που εισαι;;; τι αλλο στολιζεις;;; βαζεις λαμπακια στο κρεβατακι του Διονυσακη;;;

νυσταζω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βαγκ εκτος του τηγανιτου , οτι γουσταρεις

σουπα , φουρνο , μπρικι κλπ κλπ

Νυσταξα κ εγω κ εχει ερ8ει κερβερος ο αντρας μου κ κλασσικα εχει το κοντρολ της τιβι...πακετ! :mrgreen:

Μαρακι97 βλεποντας σε μαλλον ο τιτλος επρεπε να ειναι Χριστουγεννιατικες Κουραμπιεδομανουλες ! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω ειμαι καλε..ο λευτερης λεει δε μου καθεται κατοπιν πιεσης και με τετοιες συνθηκες... :P:P:P λεει εται δε γινονται τα παιδια...χαχαχα

φροσω τεταρτο;;;και αλλα 5..τους πουστηδες...να τα παρεις ολα..οσα δικαιουσαι..στο τελος θα σου μενει το παιδι...ε δε πειραζει.κοντα στα αλλα θα μεγαλωσει και αυτο.. :?:?:?

εγω δεν αλεθω τιποτα..μονο λιγο το μοσχαρι..ολα τα αλλα με το πηρουνι..και το φρουτο το κανω μονο το μηλο να βγι κομματακια μικρα..

τα αλλα με το χερι..

εσεις τα φρουτα τα δινετε κομματακια κομματακια;;

ντομ..τη συνταγη για μελομακαρονα..και εγω εχω τελεια συναγη απο το καλυτερο ζαχαροπλαστειο στη καβαλα..νανα μην ακους..

ντομ περιμενω πμ τη συνταγη..

τα ματια μου ειναι νυσταγμενα απο το κλαμα..

το ξεερασα..δε λεω..

αλλα τι να πω!

στουε ψυχιατρους ολα ...χωρι γιατρεια!

και γω αυριο λαικη...ρε παιδια τι αλλο ψαρι να παρω..για πειτε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα τι θα θελα?

Να ημασταν ολες μαζι σε ενα κουτουκακι χωρις αντρες μωρα και να τα πιναμε και να τρωγαμε μπινελικια! Τελειο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι55 ναιιι καληη φασηηηηηη

Αμαν ρε Σωσω , τα φρουτα στο χερι φετουλα , οπως το τρωω κ εγω.

Σημερα εφαγε το ψαρακι ετσι , του το εκανα μπαλιτσες κ το χλαπακιασε , την σουπα 4 κουταλιες , όλη μερα με αυτο , το γαλα κ 1/2 μπανανα

Την κρεμα το απογευμα τπτ ουτε να την μυρισει ... πακετ

αντε να ρ8ει η γιατρος κ αυτο το μηνα να ριξει καμια ιδεα με την λιγοφαγια του... ο αι γιαννης ο νηστευτης πιο πολυ ετρωγε ! ειμαι σιγουρη... :lol:

παω να την πεσω...καληνυχτα σας

και σωσω πολυ τσαχπινογαργαλιαρα βγηκες , για ηρεμισε... :lol:

λεφτα δεν εχει ο κ...ος μας παιχνιδια 8ελει ο π...... μας ! χαχαχαχαχαχ δεν το λεω... πιπερι

:mrgreen::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Μαράκι μου, τέλεια η ιδέα σου... αλλά...

Σωσώ, τελευταία του πήρα σολομό...

Βαγκ, η λαδένια είναι νηστίσιμη πίτσα με κρεμμυδάκια, νοτματούλα, ελιές...

Τέλεια σου λέω!

Γράψε λαδένια στο goggle και θα σου βγάλει συνατγές.

Σωσώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θέλω και τη συνταγή με τους κουραμπιέδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φημίζετε η Καβάλα άλλωστε...

Χθες το βράδυ, του έδωσα το γαλατάκι του πριν κοιμηθεί και το ήπιε!!!

Μακάρι Παναγιά μου!!!

Έχω πει στην Ανθούλα να μην του αλέθει τα φρούτα... αλλά φοβάται λέει... πειεδή δεν έχει δόντια...

Αφού μια χαρά μασάει!

Και το μπισκότο το δαγκώνει.

Τι θα κάνω με το μάθημα σήμερα;

Μάλλον δε θα πάω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα...

αυτο με το κουτουκακι πολυ με αρεσε...

λοιπον... ξερετε τι να κανουμε;;; πως βαζουν μια ημερομηνια μετα απο 10 και χρονια στο σχολειο και λενε θα κανουμε συναντηση στη ταδε μερος την ταδε ωρα... ετσι να κανουμε! σε καμια 10ρια χρονια, να ειμαστε καλα, θα μπορεσουμε να μαζευτοθμε ολες σε ενα μερος! θελετε;;;

τι ειπα παλι η γυναικα!!!!!

Νανα πιτσα κανω και νηστησιμη και μη. αλλα κρεμμυδι δε θελω ουτε να το μυρισω..

και η μπουγατσα κρεμα που κανω, ευκολη και νοστημη, γινεται και σε νηστισημη βερσιον. θα τη δοκιμασω μαλλον το σ/κ

Σωσω δωσε στον Λευτερη κανενα κρασακι και μια χαρα...

ισως βεβαια το πρωι να λεει οτι τον απολπανησες!!!!

αντε καλη μερα να εχουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο μας...σηκωθηκαμε..8 ..πηγσ της πηρα λαυρακι..της εδωσα πρωτη φορα φρουτα στο πιατο ...εχει ξεχωρισει τα μανταρινια και τρωει μονο αυτα. :shock::shock::shock::shock:

ναι καλη ιδεα βαγκ αυτη που λες με τη συναντηση...αλλα σε οια χωρα;;;χαχαχαχ!!!σε ποια πολη και παει λεγωντας...

ρε πιδια ολο θελω να σας ρωτησω..βουρτσιζεται τα δοντια του;;

με τι;;οδοντοκρεμα;;

εμεις σημςρα θα φαμε ομελετα..

νανα δεν εχω κουραμπιεδες συνταγη αλλα μελομακαρονα..

ντομ ελπιζω να μη περασουν τα χριστ να μας δωσεις τη συνταγη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

κουραση πολυ κουραση, χτες τον εκανα μπανιο στις 8μιση του εδωσα αλλα δεν το ηθελε, γκρινια, μετα τον εβαλα για υπνο εννεα παρα οκ κοιμηθηκε, τον βαζω στο κρεβατι του, μετα απο πεντε λεπτα ξυπναει, αγκαλια ξανα κουνημα, τον ξανα κοιμηζω μετα απο πεντε λεπτα τα ιδια. ετσι μας πηγε μεχρι τις εντεκα...την μεση μου δεν την νιωθω... το βραδυ ξυπναγε συνεχεια δεν ξερω τι επαθε, και ξυπνησε και στις 6μιση το πρωι...τωρα τον εβαλα για υπνο...για να δουμε ποση ωρα θα κοιμηθη...μεχρι τωρα δυο ξυπνηματα, τα μετραω τι να κανω...την συνταγη για τα μελομακαρονα μπορεις να την γραψεις; θελω να φτιαξω την κυριακη....

παω για τσιγαρο γιατι θα ξυπνηση ο στεφανος και μετα δεν θα μπορεσω, στο τελος θα το κοψω ετσι που παει....

καλε η καλυψω που ειναι;

γεωργια εγω το φαγητο του τωρα πια δεν το θελει αλεσμενο και το κανω κομματακια και τρωει, μια χαρα ετσι το θελει περισσοτερο, τα δοντια του τα κανω με οδοντοβουρτσα και σκετο νερο, λεει ο παιδιατρος ειναι πολυ μικρο για οδοντοκρεμα, και του τα πλενω κανονικα μετα απο καθε γευμα, το εχουμε κανει παιχνιδι, του αρεσει...

φτου ξυπνησε δεν προλαβα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν... οδηγίες για τα δόντια, θα σου δώσω εγώ!!!

χαχαχα!!!

Τι νόμιζες;

επειδή δεν έχουμε δόντια, δεν ξέρουμε;

Η οδοντίατρος μου είπε το εξής:

Μέχρι τα 2 θα τους πλένουμε τα δόντια μόνο με νερό 1 φορά την ημέρα.

Το ιδανικό, την ώρα του μπάνιου... θα το βλέπουν και σαν παιχνίδι...

Από τα 2 μέχρι τα 4 θα τους τα πλένουμε μία φορά την ημέρα με ελάχιστη ποσότητα παιδικής οδοντόκρεμας.

Από τα 4 και κάθε 6 μήνες θα τα πηγαίνουμε στον οδοντίατρο και θα τους κάνει φθορίωση... προστασία για την αποφυγή σφραγισμάτων...

Ευχαριστώ... ευχαριστώ...

[smilie=laughing4.gif] [smilie=laughing4.gif] [smilie=laughing4.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου νανουκα με τα ωραια σου... Εσυ κ η οδοντιατρος η... σεξοβομβα πως τη λενε... :lol:

Ετσι ειναι , εγω με νερακι την ωρα του μπανιου κα8ε βραδυ , δεν εχω παρει ακομα οδονβ

Ρε μην το πιεζεις χωρις δοντακια να φαει κανονικα , οι τροφες πρεπει να κατεβαινουν στο στομαχι

πολυ καλα λιωμενες γιατι αργοτερα 8α χει προβλημα ;)

το μωρο κοιμαται απο τις 21.00 ξυπνησε 9 ηπιε γαλα κ ξαναξερα8ηκε... :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα και απο μένα

καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!

εμείς απο τις 7 στο πόδι

και μένα Χαρά ο Παύλος δεν κοιμήθηκε καθόλου καλά χθες βράδυ, τι τον ενοχλούσε τώρα.. μάλλον τα δοντάκια του, βγάζει τα δύο πάνω μαζί..

και σήμερα το πρωί πονούσε πολύ η κοιλίτσα της Κατερίνας και έκανε διάρροιες, δεν την έστειλα παιδικό..

τα' χω εδώ τώρα και τα 3..

εγώ έχω ήδη πιει ένα καφέ..

Νανούκα ωραία ακούγεται η λαδένια θα τη δοκιμάσω, είναι και εύκολη..

μπράβο και στον Ανθιμούλη που πίνει το γαλατάκι του

Βαγκ περαστικά στα μωρά σου

ξέχασα να σχολιάσω χθες αυτό με το νοσοκομείο..

τσάμπα ταλαιπωρία βρε παιδί μου..

σε νιώθω απόλυτα πάντως.. και μένα ο δικός μου άντρας σε οτι έχει σχέση με τα παιδιά είναι απίστευτα υπερβολικός :?

πρέπει κάθε φορά να δίνω ένα σωρό εξηγήσεις και να τον καθησυχάζω

τον πιάνει πανικός και με ένα απλό βηχαλάκι, να τα πάμε κατευθείαν στο γιατρό..

που να μεγαλώσουν κιόλας, που θα κάνουν και αυτά την επανάστασή τους, που θα χτυπιούνται κάτω για να περάσει το δικό τους..

εκεί να δεις..

εγω πρώτα εξηγώ στον άντρα και μετά ασχολούμαι με το παιδί..

έχω διαβάσει και διαβάζω ένα σωρό βιβλία για τη συμπεριφορά και την ψυχολογία του παιδιού για να ηρεμώ τον άντρα..τι να πω..

μόνο υπομονή 8-)

Σωσώ ούτε και γω ξέρω τι γίνεται με τις άδειες του δημοσίου..

αλλά τι να πω βρε παιδί μου, ένα μπάχαλο..

εγω τα δόντια τους δεν τα βουρτσίζω ακόμη, ο Νικόλας έχει μόνο 1 και ο Παύλος τα 2 κάτω και τώρα βγάζει τα 2 πάνω

τι να βουρτσίσω βρε παιδιά :lol: κάτσε να βγάλουν 6-7 :lol::lol:

πόσο μου αρέσουν τα κουτουκάκια Μαράκι! και πόσο καιρό εχω να πάω :cry:

εγω Ντομ δεν τη θέλω τη συνταγή για μελομακάρονα :P σαν της μαμάς μου αποκλείεται να είναι :P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζούλια, δεν τον πιέζω, αλλά όταν κάτι είναι μαλακό, προτιμώ να μην το αλέθω...

και ο ίδιος το προτιμάει...

Πάντως, μασάει...

Γιατί ρε Τζούλια... ένα μωρό που έχει 4 δοντάκια μπροστα, πώς μασάει;

Αφού δεν έχει δόντια πίσω.

Νομίζω οτι είναι το ίδιο πράγμα...

Αφού σου λέω οτι και το μπισκότο, το δαγκώνει... και έχει πολύ γέλιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Συγγνώμη που πετάγομαι στο θεματακι σας κορίτσια απλώς ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη θρομβοφιλια. Λοιπόν κορίτσι, μετά από τη δεύτερη αποβολή (1η παλινδρόμη, 2η βιοχημική) πήγα σε αιματολογο για να μου γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας για να διερευνήσουμε την κατάσταση μιας κι όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μας ήταν φυσιολογικές. Επειδή στον κύκλο ακριβώς μετά τη βιοχημική είπαμε να κάνουμε πρόκληση ωορρηξιας για να δοκιμάσουμε, η αιματολογος μου είπε να περιμένω ένα τρίμηνο μέχρι να αποβληθούν απ' τον οργανισμό μου οι γοναδοτροπινες για την πρόκληση. Μένω έγκυος ωστόσο και πήγα να τη δω για να της ζητήσω να κάνουμε παρόλα αυτά τις εξετάσεις για να προλάβω κι εγώ τυχόν 3η απώλεια... Τις έκανα, αλλά η αιματολογος μου επισήμανε ότι λόγω της εγκυμοσύνης που ανεβάζει τη χοριακή ούτως ή άλλως αλλά και των γοναδοτροπινων από την πρόκληση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγουν οι τιμές λανθάνουσα αυξημένες. Εν τέλει σε μένα βγήκαν αρνητικές, ωστόσο παίρνω ασπιρίνη τύπου σαλοσπιρ των 150 προληπτικά λόγω ιστορικού αποβολών και μόνο. Επιπλέον, οι μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας απασχολούν μόνο το 2ο τρίμηνο κι έπειτα κατά τα λεγόμενα της αιματολογου όσο και της γυναικολόγου μου, οπότε θεωρώ πως δεν πρέπει να σ ανησυχεί που ξεκίνησες τώρα τις αντιπηκτικες. Μόλις μπήκες στο 2ο τρίμηνο οπότε μια χαρά μου ακούγεται το timing. Ίσως και γι'αυτό να σου έδωσαν αντιπηκτικες κατευθείαν κι όχι ασπιρίνη όπως εμένα, επειδή είναι πιο δραστικές/ισχυρές. Όλα καλά θα πάνε, σου εύχομαι εσένα και σε όλα τα κορίτσια όμορφες και τελειομηνες εγκυμοσύνες ❤️❤️❤️🙏🙏🙏
    • Ναι, έχουμε καθίσει αλλά σε εξωτερικό χώρο! Είσαι πολύ τυχερή για αυτό το πιάτο φαγητό! Πολύ θα το ήθελα! 
    • @flowerv ναι στο Fivi με τον κ. Παππά.  Τον είδα σε επίσκεψη μου πριν σχεδόν ένα χρόνο στην Ξάνθη όπου και κατεβαίνει 1 φορά στις 15 κάθε μήνα. Έμεινα ευχαριστημένη η αλήθεια είναι! Αν και σκοπός μου ήταν να πάω στο Χριστοφορίδη στο embryolab αναγκαστικά θα πάω στο Διαβαλκανικό λόγο του συγκεκριμένου γιατρού. Από όσο γνωρίζω πριν πάει στο Διαβαλκανικό ήταν κι αυτός στο embryolab οπότε και τον εμπιστεύομαι.  @kokkinoskoufitsaπεθαίνω με το υπέροχο χιούμορ σου και γενικά με το λόγο σου.. είσαι όλα τα λεφτά κορίτσι μου, σε χαίρομαι! Νομίζω πως θα γινόμασταν αυτοκόλλητες αν μέναμε στην ίδια πόλη.! 😅 Μου άρεσε το "σαν την τσουτσού".. 🤣🤣🤣 Λίγο πάντως που είχα μιλήσει με το γιατρό για την εξωσωματική μου είχε πει πάνω κάτω στα 3200 με 3500 από όσο θυμάμαι.  Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι προς τα πάνω. 😅
    • Αυτά σκέφτομαι @ditakiμου! Στις 28 που θ' ανέβω πάνω θα δω πως θα κινηθώ. Σκέφτομαι να το συζητήσω και με τον μπαμπά του και την αδερφή του.
    • @kokkinoskoufitsa χαίρομαι που όλο αυτό είχε θετική έκβαση και είσαι καλά! Έχεις απίστευτη ψυχική δύναμη και σε νοιωθω σίγουρη και αποφασισμένη για το πως θα συνεχίσεις! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...