Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες του Οκτώβρη 2009 Νο18-Κου κου βαου!


Recommended Posts

κοιμηθηκε το καμαρι μου...

λοιπον το μιγμα για τη μυτη ειναι ενα μπουκαλακι κολλιριο garamycin,το ριχνουμε μεσα στο μπουκαλακι του οτριβιν,βαζουμε κ λιγο ορο κ χρησιμοποιουμε αυτο για τη μυτη,κ εννοειται μολις γινουμε καλα το πεταμε.η γιατρος ειναι κατηγορηματικη,δεν πρεπει να βαζουμε σκετο οτριβιν γτ μπορει να προκαλεσει μονιμα προβληματα ρινιτιδας...εστω το οτριβιν να το αναμειγνυουμε με ορο αν οχι με κολλιριο....

πηγα τη μικρη μια βολτα να παρει λιγο αερα γτ δεν την παλευει αλλο μεσα,ουτε κ εγω εννοειται..μου την εχει βαρεσει κανονικα....καθαρισα λιγο κ το σπιτι κ εκατσα...

η μικρη εχει βαρεθει ολα τα παιχνιδια της κ δεν ξερω πως να την απασχολησω πλεον...εχουμε βεβαια κ ταπερ,μπολακια κλπ για να παιζει,βαζουμε κ τραγουδακια κ χορευουμε,παιζουμε κυνηγητο,κ ολα τα σχετικα...αλλα εχω στερεψει απο ιδεες....

λεω να παω να παρω κανενα παιχνιδι αλλα δεν ξερω τι να παρω..

κ παραλληλα ειναι κ δυσκολος μηνας για τα οικονομικα...βαφτιστηρια,δωρα,δε θα παρει ο αντρας κ δωρο...αντε να δουμε τι θα γινει!!!!!

ακους ειδησεις κ μαυριζει η ψυχη σου...το φπα ανεβηκε,οι μισθοι κατεβαινουν...απολυσεις σωρο....

πωπω πια...μου φαινεται θα βλεπω ειδησεις του σταρ!!!!!! :o:o

βαγκ τι να πω ρε παιδι,,,,,πρεπει να αρχισεις να τραβας εσυ τις μιξες γτ απο την εμπειρια μου καταλαβα οτι οσο περισσοτερο βαζεις ορο κ στα καπακια τραβας μιξες μπορεις να σωσεις την κατασταση!!!!

εγω με κεφαλοκλειδωμα βεβαια το πετυχαινω..

η της κανω μακακιες για να την απασχολησω...

της εχω πει οτι η μυτη της εχει μαμουνια κ οτι θα τα βγαλουμε..

κ καθε φορα που τραβαω μιξα της λεω:πωπω κοιτα ενα μαμουνι....

κ ετσι δεν γκαριζει παντα....

μμμμμμμ...ντολμαδακια ακουω..πρεπει να μπορω να φαω απειρα..

για μεσημερι εφαγα 3 μελομακαρονα..εχω αρχισει κ στρογγυλευω επικυνδυνα..

πρεπει να ξεκινησω γυμναστικη γτ με βλεπω να γινομαι μπογος...

εγω την ταιζω τα παντα...σημερα φαγαμε για 1η φορα μελι..βαλσαμο για το λαιμο....

σωσω το σελερι ειναι το ιδιο με το σελινο αλλα πιο χοντρο κοτσανι,.το φινοκιο δεν το ξερω!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 975
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερααααααααααα

Απο το πρωι εξω για δουλειες και γ@μω τις απεργιες μου μεσα!!!!Οι τραπεζες απεργια,ο Οαεδ μεχρι τις 12 δουλευε και πηγα 12παρα!Ευτυχως λογω μωρου με εξηπηρετησανε μολις μπηκα αλλα και παλι η δουλεια μου δεν εγινε και πρεπει να ξαναπαω την Πεμπτη το πρωι γιατι αυριο παλι απεργουνε!

Αι σιχτιρι δηλαδη,πληρωσα κατι λογαριασμους αλλα οι δουλειες μου την Πεμπτη θα τελειωσουνε...

Πηρα το δεμα!!!!Ισμηνη μου δεν εχω λογια...Λοιπον κοριτσια για να δειτε πως φαινεται ο αριστοκρατικος ο ανθρωπος ρε παιδι μου...Η φουστα τελεια κοκκινο με πρασινο τουλι και κολλημενα επανω καμπανουλες ,αστερακια ,η Λυδια θα γινει το πιο ομορφο Αγιοβασιλοξωτικακι!!!Τι να σας λεω μεχρι και η συσκευασια αριστουργημα τυλιγμενη σε πρασινο διαφανο σελοφαν και μια κοκκινη καρτουλα!Ισμηνη μου δεν εχω λογια να σε ευχαριστησω!!!!

Θα την φορεσουμε τα Χριστουγεννα και θα σας βαλω φωτο!Και τωρα να σου πω γιατι στεναχωρεθηκα????Γιατι ειμαι χαζη γαμωτο!

Λοιπον επειδη ημουν μονη με το καροτσι στο ταχυδρομειο εβγαλα την φουστιτσα με την καρτουλα απο το κουτι γιατι δεν μπορουσα να το κουβαλησω ολο μιας και ειχα και αλλα πραγματα και τα εβαλα στην θηκη κατω απο το καροτσι...και στην διαδρομη καπου εχασα την καρτουλα :(:( Στεναχωρεθηκα τοσο πολυ αφου μολις το αντεληφθηκα γυρισα πισω ολη την διαδρομη ξανα μεχρι το ταχυδρομειο μηπως και την βρω αλλα τιποτα...και ηθελα τοσο πολυ να την διαβασω :(:( Ισμηνακι μου αν δεν σου ειναι κοπος στειλε μου πμ ξανα αυτα που μας εγραψες και το τηλεφωνο σου.

Λοιπον εχω υποψη μου πως θα ανταποδωσω αλλα το φυλαω για εκπληξη :x:x:x Φιλια στον Ορεστη και στο Ιολακι!

Συμπεθερα μου που εισαι?????

Καλυψω αυτην την φορα θα τα πουμε σιγουρα.Να μου στειλεις και τηλεφωνο.Περαστικα και στην Αγγελικουλα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας !!!!

βρε κοριτσια πολυ στεναχωριεμαι οταν ακουω για τα μωρακια σας ,που εχουνε μυξα,πυρετο...περαστικα σας!!!!!!!!!

αρακα το μενου κ τωρα νανι για την Αγγελικη μου!

πηγαμε βολτα ,πηγα κ στο νηπιο γιατι σημερα ειχαμε κατασκεθες μαζι με τα μικρα μας ...κοριτσια ηταν τελεια!!!!!!!!!!!!!στο καρεκλακι μαζι με την Μαρια μου ,εκανα σαν χαζο απο την χαρα μου...καναμε καρτες κ κηροπιγια ,εχω γεμισει χρυσοσκονη κ κολλα!!!! να ειναι καλα οι δασκαλες ,ηταν πολυ ομορφα!!!! θα τα πουλησουμε σρο παζαρι που θα κανουμε κ τα λεφτα στην γιουνισεφ!!!!!!!

α! Σωσω...δες σκαιντραιβ!!!!!μαλλον εκει ειναι το αλμπουμ :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για μενα λες Σωσω? Για αναμπουμπουλες?

Με γεια η φουστιτσα σας Σοφηηηη! Θελουμεεε φωτοοοοο!

Βαγκ απο πωπουλι θεωρειτε πυρετος απο 38 και πανω. Οποτε μήπως ήτανε αρκετα δραστηρια πριν τη μετρησεις?

Δε τραβας μυξούλες? Αν όχι πρέπει. ΤΑ μωρα δε μπορουν να φυσήξουν μυητη και γιάυτο τις τραβαμε. Πρεπει να ανακουφιστει και το σημαντικο να φευγουνε τα μικροβια απο τη μυτουλα. Οσο μενει μυξα τοσο παραμονευει κίνδυνος για λοιμωξεις τυπου ωτιτιδα κλπ.

Ο ορος μπορει επισης να μπει με δυναμη απο το ενα και να βγει μυξα απο το αλλο. Διαμπερες το συστημα. Και παλι τα υπολλειματα ομως πρεπει να τραβηχτουνε με οτριζαλιν.

Οι αποψεις βεβαια των γιατρων διιστανται και σ'αυτο το θεμα! Αλοιμονο! Αλλοι λενε λιγο ορο καθολου οτριζαλιν ,αλλοι λενε πολυ ορο κλπ κλπ κλπ κλπ! Απειροι οι συνδιασμοι! χαχαχαχα!

Εγω εφαρμοζω τα παραπανω οταν τυχει.

Λεω να παρω θερμομετρο αυτιου. Ασχετο....

ΓΙα τις νυχτες κυριως αν χρειαστει. ΠΟυ να το ξεβρακωνω μεσα στη νυχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλεκα τελεια! Τι καλα!!!!! Αχ μ'αρεσει αυτη η ηλικια!

Θυμηθηκα και τα δικα μου! Δεν ειναι πολυ μακρινα.... Να ..μολις 27 χρονια πριν! αχαχαχαχαχαχα!

Με ροζ ποδίτσα.. τη καρω! θυμόσαστε? χαχαχαχα! Λοιπον θα σκαναρω μια φωτο απο νηπιο και θα σας τη βαλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για το μαρακι ειπα αναμπουμπουλες..που μαλωνουν...τη μακερ..

εγω δε τραωαω με οτρισαλιν..γιατι βλεπω να φευγουν με τη πιεση που σινω στον ορο..

σοφη καλο μου ειμαι σιγουρη οτι στεναχ πολυ..αλλα...δε πειραζει φανταζομαι..η ισμηνη ειναι φιλη μας.. :lol::lol::lol::lol: θα σε συγχωρεσει..

εγω εχω 1 ξηρο βηχα....

μπραβο αλεκα για την καλη πραξη των παιδιων στο σχολειο...

αλλα μονο αυτες τις μερες τα θυμομαστε..αντε μη με πιασουν οι κακιες μου παλι..

οκ καλυψω για την ενημερωση τυο οτριβιν..να σαι καλα..τελικα καθε παιδιατρο βαζει και το ματζουνι του στο οτριβιν..τι να πω..κωλοφαρμακα..

η ααδερφη του λευτ δεν εμβολιασε το παιδι της..και δεν εχει σκοπο..

μπορει να το κανω και γω στο δευτερο..εσεις τι αποψη εχετε;;[παλι θεμα ανοιξα η ρουφιανα]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α δεν σας ειπα μου εστειλε και η μαμα μου δεμα.Δωρακια,παιχνιδακια,τραχανα της γιαγιας,ρουχαλακια,σοκολατακια αγιοβασιλακια και 1 ολοκληρο ΚΙΛΟ νουγκαδες παπαρασκευα!!!!!!!!!Οι βορειοελλαδιτισες θα ξερουν...δεν ξερω μεχρι το βραδυ αν θα υπαρχουν :@)@-)[smilie=happy3.gif]

Σωσω ολα αυτα δεν τα τρως???και τι εμεινε να φας δηλαδη? :lol:

Vag περαστικα στο Μαριαννακι μας :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ειμαι υπερ του εμβολιασμου. Εγω αναλυσει το θεμα παλιοτερα οταν ειχε γινει πανικος με το εμβολιο της γριπης. Σκεψου καλα πριν πράξεις. Ειναι πολυπλοκο και σοβαρο θεμα. Δε κινδυνεύει μονο το παιδι σου αλλα και τα υπολοιπα που θα συναναστρεφεται. Αυτα προς το παρον απο εμενα.

Τα επιχειρηματα της κουνιαδας ποια ειναι?

Βρε Σοφη μη στεναχωριεσαι! Θα σου φτιαξει αλλη η Ισμηνη! Ε Ισμηνη? χχαχαχαχαχαα!

Δε πειραζει βρε χαζουλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω Σωσω ειμαι καθετη σε αυτο.Η επιστημη προχωραει και μαζι της και'μεις.Αυτα γινοτανε στα παλια χρονια που ηταν και αλλες εποχες ομως...Σιγουρα θα εχει τα επιχειρηματα της για να το κανει απλα πιστευω πως θα ειναι μεμονομενες περιπτωσεις.

Μπορω να σου αναλυσω με τις ωρες τα πιστευω μου αλλα ειπαμε πως καθε γονιος πρατει οπως νομιζει.Αλλα καμια φορα αναρωτιεμαι αν ειναι παντα αυτο που νομιζει ο καθε γονιος το σωστο...Καθαρα δικη μου αποψη εκφερω χωρις να κρινω κανεναν οκ?προς αποφυγη παρεξηγησεων.Απλα επειδη ρωτησες ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hello!

Στο θέμα με τα οτριβίν και τα σχετικά....ο κάθε παιδίτρος λέει τα δικά του, αλλά να ξέρετε όσα λιγότερα φάρμακα παίρνει το παιδί τόσο καλύτερα. Το οτριβίν ξεραίνει τη μύτη.

Το Χριστόφορο τον παρακολουθεί παιδοπνευμονολόγος που θεωρείται κορυφή. Λέγεται Πρίφτης, τον ξέρουν όλοι. Μου έχει πει λοιπόν μόνο ορό στη μύτη, ούτε ρούφηγμα ούτε οτριβίν τίποτα.

Βε΄βαια ο Χριστόφορος είναι και εξασκημένος... παίρνει μόνος του μαντηλάκι και σκουπίζει τη μυτούλα του.

Σας έχω πει ότι κάθε βράδυ βήχει και κάνει εμμετό το γάλα του;

Τώρα έχει μάθει, με το που τον πιάνει ο βήχας, σηκώνεται, κρατιέται από τα κάγκελα της κούνιας, βγάζει έξω το κεφαλάκι του και τα κάνει στο πάτωμα που έχω μια λεκάνη.

Τί να πω... μόλις τον βλέπω με συγκινεί πάρα πολύ. Ελπίζω την Παρασκευή που θα πάμε στο Πάιδων να λύσουμε το πρόβλημα. Δεν αντέχω να τον βλέπω άλλο να βασανίζεται...

Σωσώ ότι λαχανικό βάλεις μέσα καλό είναι για το μωρό. Εγώ βάζω και μπρόκολο και λάχανο και ότι να ναι.

Σόφη να μας βάλεις φωτό με την τουτού. Πότε θα έρθεις Αθήνα τελικά; Με ρέγουλα τα γλυκά :P

Ισμήνη τη φωτό την έχασα... στείλε την μου με μέιλ. Κρίμα δεν έχω κόρη να μου φτιάξεις κι εμένα τουτού.

Καλυψώ περαστικά στην Αγγελικούλα. Μην αγχώνεσαι με το ύψος. Είναι ήδη πολύ ψηλή. Τώρα εξάλλου δεν μεγαλώνουν σε εντατικό ρυθμό όπως πέρυσι. Και όχι δεν βλέπω Πάτυ, τίποτα δεν βλέπω βασικά. Έτυχε εκείνη την ώρα να έχει μείνει ανοιχτή η τν και την είδα με τον Καπουτσίδη :lol: .

Αλέκα1 πολύ ωραία η κίνηση από τις δασκάλες.

Μαράκι είσαι καλύτερα ευτυχώς.

Μάρκερ πάλι πλακωθήκατε; Άστα.....

Αλέκα έκανες τον υπέρηχο;

βαγκ σε θαυμάζω που κάνεις νηστεία κάθε φορά. Εγώ έχω το στομάχι μου και με τα πολλά χορταρικά με πιάνει. Μπράβο σας πάντως.

Χαρά, ντομ πού είστε;

Η Χρυσούλα πώς να τα πήγε άραγε στις εξετάσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με τη Σόφη για τους εμβολιασμούς.

Εξάλλου αν πας το παιδί παιδικό και δεν έχει συμπληρωμένα τα εμβόλια στο βιβλιάριο, δεν το παίρνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οκ κοριτσια...το θεμα ετσι το ανοιξα..η κουναιδα μου,αν τηλ εω καλα ισχυριζετια οτι δεν υπαρχει λογο να εμβολιαστει το παδι..

και δε προκειται να παει παιδικο...ετσι παλα ρωτησα εγω..

φροσω ....ωστε ετσι με ον μεμετο,ε;;

γαματος..

λεω να κανω τρουφακια σημερα αλλα δεν εχω υλικα..λεω να παω να παρω..

το απογ θα ερθουν κατι φιλες..

η μικρη κοιμαται..

αλεκα 234 που να δω για τισ φωτο;;

τζουλια;;;ξεκινησες δουλεια στη λαικη;;που εισαι;;

εγω βηχω και ξεροβηψω,σου κατουρω τον τοιχο..

παπαπαρασκευας..σταματα μη σε ακουσει η νανα και μουλιασει παλι..

σοφη...εγω κατεβασα κατω στη κρητη 1 κιλο για να μοιρασω στους κρητικουε..ακομα εχω και δεν εχουν χαλασει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλλο τωρα μπαινω για λιγο και να δω ισως το βραδυ

σωσωκα μου θα διαφωνησω με το θεμα εμβολιασμος - εγω παντως θα πω οτι καλο ειναι να κανουμε τα απαραιτητα και οχι καθε βλακεια που πασαρει η καθε εταιρεια- ας το ψαχνοσςσευμε λιγο

2ον απο τοτε που γεννηθηκαν τα παιδι α ειμαστε στα μαχαιρια

διαφορετικη αποψη διαπαιδαγωγησης 0-[=π0 - ο Κωστας ειναι βολεψακιας και οτι παει να πει αυτο

αρκει να μην κανει τιποτα και να μην ακουει φασαρια καθολου και εγω το αντιθετο ας κλαινε και λιγο για να μαθουν

οποτε καταλαβαινεις τι επικρατει στο σπιτι

προχθες τα ειχα βαλει για υπνο - πρωτα το Στελιο και μετα το Νικο και αρχισε ο Νικος τα ουρλιαχτα - ξυπνησε και το Στελιο και εγινε το σωσε

ασε τους του λεω λιγο να κλαψουν στην κουνιτσα τοπυς

μια χαρα ταθσμενοι - μπανιαρισμενοι ειναι - ολα οκ

οχι να τους κοιμισουμε αγκαλια λεει

οχι θα τα αφησω εκει να κλαινε του λεω δεν τα ακουμπαω κ

και εγινε το σωσε

ενι γουει

αυτο δεν θα αλλαξει απο οτι βλεπει

μια ζωη θα ταλαιπωριεμαι

ε βλεπεις δεν το περιμενε να εχουν τοση δουλεια τα διδυμα

και ειχε την εντυπωση οτι θα αφηνα την μανα του μπαστακωμενη στοσ πιτι μου μεα για να ειναι ο κυριος πασας

αλλα λογαριαζε χωρις τον ξενοδοχο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φροσο αν ολα πανε καλα και δεν μας μπλοκαρουν οι απεργιες την Πεμπτη το βραδυ φευγουμε.

Ρε Marker τοσο χαλια?τι να πω δεν ξερω πραγματικα για να σε βοηθησω.Το μονο σιγουρο ειναι πως τα νευρα και η κουραση φερνουν ενταση.

Εχθες εκανα πεντικιουρ τρομαρα μου και η μικρη με εβλεπε και ουρλιαζε ηθελε να μπει μεσα στο λεκανακι :shock: θελω και μποτε...πολυτελειες.

Αντε καλε που ειστε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

edv loιπον...εφυγε η παρεα..μας φεραν ε δωτο κουβερτες...και μενα και γι το μωρο..

μαρκερ καλο μου νομιζω ομω οτι αυτο πρεπει να αλλαξει...

οχι αυριο αλλα στο κοντινο μελλον..

λεω γω τωρα...η τενια μακρη..

εκανα τελικα σοκολατακια με φουντουκι..μη φανταστειτε..

ελιωσα τη κουβερτουρα..

εβαλα φουντουκια..τα εκαν σχεδιο και ψυγειο..

ρε παιδια ιδια ειναι η κουβερτουρα με τη σοκολατα υγειας;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου λείψατε σκατούλες μου ...

Το μαρακι 88 μπερδεψε το οτριβιν με το οτρισαλιν :lol:

χαιρομαι που συμφωνουμε για την χρηση του οτριβιν με μετρο κ προσεκτικα.

Το 8εμα του εμβολιασμου , καλο τα απαραιτητα , ουτε μενα 8α παει παιδικο , ουτε καν φίλαράκια δεν έχει καλα καλά κ η γιατρινα επειδη ερχεται σπιτι κ τα αγοραζω εγω τα απαραιτητα κανουμε ;)

η επιστημη προχωρα αλλα και αοι ασ8ένειες , σορυ αλλα άμα εκεινη ειναι κατά ας γεννησει κατω απο κάνα δεντρο , αμα αρρωσταινει το παιδι να βραζει τσισα αγελάδας κ όλα οσα κανανε καποτε :lol::lol::lol::mrgreen: σορυ άλλα γινομαι κυνικη μεχρι αηδίας μερικες φορες ...

ειμαι σιγουρη οτι στο ''ελληνιδες μαμαδες'' με εχουνε στην μπουκα :D:?

πηρα κ πορτουλα για να κλεισω κ εισοδο για κουζινα απο τα μαδερκεαρ τα στοκ μονο 40Ε , κ στα λητω μου ζαταγανε 90 !!! δεν παμε καλαααα

Ποια τρελλη τρωει όπως κ εγω σοκολατακια με ποτο ???

εχουν τα LIDL kati teleia tsery 1,60Ε τσακισα 1 κουτι ... :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο το στοκ καλε , με το αμαξι πηγα !

τα δικα σου σοκολατακια ειναι με καρυδα ασπρη , ξερω Σωσα μου !!! :D

καποια ελεγε για σοκο με ποτο ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alo μπαινω παλι για λιγο

μακαρι σωσωκα μου

αν και η μονη λυση που βλεπω εγω ειναι ή να φθγουμε εμεις ή αυτοι

για να εχουμε την ηρεμια μας

ρε κοριτσια αφηστε τα

καλα να ειμαστε και ολα τα αλλα αγαπη να υπαρχει και ξεπερνιουνται

απλα πρεπει να το παρει χαμπαρι οτι δεν ειναι μονος του πλεον

ενι γουει

η κουβετρουρα με την υγειας εχουν μια μικρη διαφορα στην ποσοτητα κακαο που περιεχουν εαν δεν κανω λαθος

αυτα τα τσερι ειναι τελεια τζουλια μου

παω να δω το φαι

κοτοπουλο με φιδε σημερα κανω

αφηστε τα β

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε μαρκερ..με αγχωνεις παντως ετσι πως μιλας...αληθεια...μακαρι να στρωσουν ολα..

καλε ποια ειπε για σοκολατακια με ποτο;;

απαντησα στο φεισ κοντεσσα μου:::

σας ειπα οτι σερνει το λαπ τοπ;;μιλαμε ωρες να ανοξει...

ειεπ ο λευτ να μου παρει χριστ δωρο αλλα δε θελω..εξοδα..καλα θα μου πειτε τωρα τα θυμηθηκα;; :lol::lol::lol::lol:

εσυ τελικα εκανες τα εμβολια;;απαντησε καλε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωσω μην αγχωνεσαι

εχω τα ψυχιπλακωτικα μου αυτη την περιοδο

δεν τις μπορω τις φασαριες ρε γμτ μου και λες και ερχονται αυτςε και με βρισκουν ειναι :lol:

ακουστε σημερα

τους εχω σχεδον κοιμισει στον καναπε με το μπιμπερο στο στομα τον καθενα

ερχεται ο αντρας μου

του κανω νοημα να μην ερθει κοντα και τον παρουν χαμπαρι γιατι ξεσαλωνουν και τι γινεται;;; :o

παει αλλαζει ερχεται παλι μεσα καιαιαιαιαι :x

πεφτει κατω το σταντακι του και ξυπναει αμεσως ο νικος και κατεβαινει κατω να τον δει και να παιξει :o

συγκρατησου λεω

δεν το εκανε επιτιδες :o:lol::lol::lol:

εγω κανω καθε χρονο ενα τσουρεκι που το ειχα βρει στο ινετρνετ μουρλια

χωριατικο - χωριατικο - τρυφτουλι

μιλαμε μου κραταει παρα πολλες μερες και απο γευση τουλαχιστον εμενα μου αρεσει παρα πολυ

αυριο θα κανω μελομακαρονα

με το καλο

1 συσκευασία αλεύρι Robin Hood (1 kg)- εγω βαζω των μυλων αγιου γεωργιου για τσουρςκι που λεει• 3 κοφτές κ.σ μαγιά ξερή (3 φακελάκια)

• 85 γραμ. μαγιά νωπή (2 συσκευασίες)

• ½ φλυτζάνι τσαγιού νερό χλιαρό (120 γραμ)

• 1½ φλυτζάνι τσαγιού ζάχαρη (380 γραμ)- εγω βαζω 1

• λίγο αλάτι (1 πρέζα)

• ½ κ.σ μαχλέπι κοπανισμένο σκόνη (5 γραμ) -βαζω παντα παραπανω

• 1 κ.σ μαστίχα κοπανισμένη σκόνη (6 γραμ) - βαζω πολυ παραπανω - μου αρεσει πολυ

• ½ φλυτζάνι τσαγιού γάλα ζεστό όχι καυτό (120 γραμ)

• 5 αυγά - εγω βαζω 4

• ¾ φλυτζάνι τσαγιού βούτυρο Lurpak αγελάδος λιωμένο ζεστό – 170 γραμ. περίπου. - εγω βαζω και λιγο απο το κερκυρας να παρει λιγη μυρωδια

• λίγο σουσάμι ή αμύγδαλα φιλέ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

• Βάζουμε σε μία λεκάνη την μαγιά (νωπή και σκόνη) το νερό και 2½ κ.σ αλεύρι και δημιουργούμε έναν χυλό.

• Σκεπάζουμε με σακούλα και πετσέτα από επάνω την λεκάνη και αφήνουμε 15 λεπτά να φουσκώσει το μείγμα (προζύμι).

• Eν τω μεταξύ χτυπάμε στο μίξερ για 5 λεπτά τα αυγά με την ζάχαρη, το μαχλέπι, την μαστίχα, το αλάτι και το γάλα και όλα τα υπόλοιπα υλικά εκτός το αλεύρι.

• Σε μία δεύτερη λεκάνη βάζουμε το υπόλοιπο αλεύρι, προσθέτουμε το προζύμι και τα υπόλοιπα υλικά που έχουμε αναμείξει στο μίξερ.

• Ζυμώνουμε για 20 λεπτά περίπου ώσπου το μείγμα μας να μην κολλάει καθόλου στα τοιχώματα της λεκάνης.

• Σκεπάζουμε όλη την λεκάνη με σακούλα και από επάνω και κάτω με πετσέτα και αφήνουμε να φουσκώσει για περίπου 90 λεπτά.

• Πλάθουμε τα τσουρέκια και τα τοποθετούμε σε ταψί με αντικολλητικό χαρτί από κάτω.

• Αφήνουμε έτσι τα τσουρέκια για 60 λεπτά (χωρίς να αλείψουμε με αυγό).

• Αλείφω με κρόκο αυγού όλη την επιφάνεια του τσουρεκιού, προσθέτω και φιλέ αμύγδαλα ή σουσάμι και ψήνω στην κάτω θέση του φούρνου (όχι όμως να ακουμπάει στο πάτο του φούρνου) στους 180 βαθμούς σε πρόγραμμα πάνω κάτω και ψήνουμε για 40-45 λεπτά την κάθε φορά.

• Η δόση αυτή βγάζει 2 κιλά περίπου τσουρέκια τα οποία προτείνω να τα ψήσεις σε 2 δόσεις (εάν τα ψήσεις με μία φορά θα είναι πολύ το υλικό και δεν θα ψηθεί καλά).

• Επίσης μην τα πλάσεις πολύ μικρά αλλά ούτε και πολύ μεγάλα. Μπορείς να δημιουργήσετε 2 ισομεγέθη τσουρέκια (ένα την κάθε δόση) ή 2 (1 μεγάλο την μία δόση και 1 την άλλη) το πολύ γιατί τα πολύ μικρά θα καούν ενώ τα πολύ μεγάλα θα μείνουν άψητα.

Μικρά μυστικά

• Η λεκάνη που θα αναμείξεις όλα τα υλικά να μην είναι πολύ μικρή γιατί όταν φουσκώσει το υλικό μπορεί να υπερχειλίσει και να σου λερώσει τα πάντα.

• Δεδομένου ότι τα φλυτζάνια και τα κουτάλια από σπίτι σε σπίτι διαφέρουν, καλύτερα χρησιμοποίησε τα γραμμάρια που σου δίνω για πιο ακριβές αποτέλεσμα.

• Για να κάνεις την μαστίχα σκόνη, αγόρασε ένα φακελάκι σε κομμάτια μαστίχας, βάλε το μία ημέρα στην κατάψυξη, μετά βγάλτο και βάλε το στο mulinex ή στο μπλέντερ σου ώστε να γίνει σκόνη. Αμέσως μετά ξέβγαλε το μπωλ του μπλέντερ με ζεστό νερό και σαπουνάδα γιατί η σκόνη της μαστίχας είναι κολλώδης και πλένεται πολύ δύσκολα όταν ξεραθεί. Αξίζει να πάρεις 2 συσκευασίες μαστίχα για να την διατηρείς την υπόλοιπη στην κατάψυξη.• Όταν θα λειώσεις το βούτυρο, θα σχηματιστεί αφρός τον οποίο θα πρέπει να αφαιρέσεις οπωσδήποτε με ένα κουτάλι.

• Κατά το ψήσιμο, περίπου στα πρώτα 30 λεπτά βάλε στο επάνω μέρος του τσουρεκιού αλουμινόχαρτο για να μην σου καεί η επιφάνειά του.

• Τέλος, μόλις ψηθούν τα τσουρέκια μετά από 10-15 λεπτά τύλιξέ τα εξ’ ολοκλήρου με διάφανη μεμβράνη ώστε να διατηρηθούν μαλακά και να μην ξεραθούν. Κάθε φορά που θα το καταναλώνεις, θα τυλιγεις ό,τι περισσεύει με διάφανη μεμβράνη.

• Διατηρείται εκτός ψυγείου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hello χουχουδενιες μου

μαρκερ σε καταλαβαινω απολυτα.και εδω τα πραγματα ειναι καπως........

σχετικα με τα εμβολια με καλυψατε.παιδικο δεν θα παει σωσω αλλα ακομα και στα νηπια ζητανε να εχεις κανει τουλαχιστον τα βασικα.και στην 1η δημοτικου μας ζητησανε το βιβλιαριο και βγαλανε φωτοτυπια.

αυτη ξερει.

εδω δεν εχει mothercare στοκ σνιφ σνιφ.

περαστικουλια στα αρρωστουλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...