Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υψηλή Προλακτίνη...μήπως ξέρετε;;


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.

μόλις πήρα κάτι εξετάσεις που έκανα και μου βρήκαν πολύ υψηλή προλακτίνη. Μήπως ξέρει κάποια κατα πόσο αυτό επηρεάζει την κύηση ή τις εξωσωματικές; Έχω κάνει 4 σπερματεγχύσεις κια 4 εξωσωματικές και μια παλινδρόμηση ώς τώρα άλλα μόνο τώρα μου ζήτησαν να κάνω αυτή την εξέταση.

Αν έχετε κάποια γνώμη να μου πείτε θα με βοηθούσε γιατί όσο και να έψαξα στο ινερνετ δεν βρήκα κάτι να με διαφωτίσει άμεσα.

ευχαριστώ και φιλιά πολλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Μην ανησυχείς καθόλου εγώ είχα το ίδο πρόβλημα αλλα τελικά δεν με εμπόδισε να μείνω έγκυος, μετά απο 3 εξωσωματικές κατάφερα να αποκτήσω την κορούλα μου που είναι 10 μηνών μην ανησυχείς. Ο δεύτερος γιατρός που έκανα την εξωσωματική στο Ελενα μου έδωσε το χάπι dostinex το οποίο είναι για διακοπη της γαλουχίας και ρίχνει και την προλακτίνη. Τώρα που έμεινα έγκυος είχα πάλι αυξημένη προλακτίνη νομίζω 37 αλλα δεν πήρα τίποτα και η μπουμπού ήρθε. Το μόνο θέμα που θα έχεις είναι ότι θα έχεις πολύ γάλα να θηλάσεις το μωράκι που θα έρθει. ΕΓώ τώρα θα διακόψω τον αποκλειστικό θηλασμό κι αυτό γιατι κουράστικα.

Καλή επιτυχία και μην ανησυχείς καθόλου για την προλακτίνη.

Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστώ labrinip για την απαντήση σου.

Ελπίζω να είναι τόσο απλά τα πράγματα όπως λες και όσο αφορά το γάλα για αργότερα, δεν με πειράζει καθόλου αυτο. ίσα ίσα που θεωρώ ότι είναι και καλό.

η προλακτίνη στην εγκυμοσύνη δεν ενοχλεί;; Δηλάδή δεν χρειάζεται να πέρνεισ κάτι τοτε;;

όπως και να έχει σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου και να χαίρεσαι την μπουμπούκα σου!!!

φιλιά πολλά! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Daddycool78 συγχαρήτήρια που πετύχατε. πολυ χαίρομαι οταν ακούω θετικά αποτελέσματα. Είναι εγκυος τώρα η γυναίκα σου ή γεννήσατε κιόλας. όπως και να έχει μπράβο σας!!!!! ;)

η διπλή σπερματέγχυση, πως γίνεται; πρώτη φορά το ακούω. εγώ έκανα 4 πριν τις εξωσωματικές αλλα δεν ήξερα ότι υπάρχει και διπλή....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eipa na grapsw kai egw na dilwsw ti parousia mou ;)

de pistebw na einai kati anysixitiko filenada!den kserw fysika ti akribws einai afto alla opws eipan ta koritsia dn einai kati pou prepei na anisyxeis....apla otan tha erthei to sporaki k tha to genniseis tha peiksei sto gala sou!xaxa..

pera apo ti plaka min stenaxwriesai adika!

filakia pollaaaaaaaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχουν τόσο σημαντικές ιστορίες εδώ, που μας βοηθάνε πολύ...Είμαι ένα βήμα πριν την εξωσωματική, είχα πρόβλημα με την προλακτίνη, πάιρνω dostinex,μισό χαπάκι ανά 15 ημέρες...Ωστόσο, σήμερα μέτρησα προλακτίνη και ήταν 21,2 ενώ είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια θεωρώ ότι η τιμή της είναι πάλι ανεβασμένη...Τι λέτε; Έχει ξεκινήσει καμιά κοπέλα εξωσωματική με τέτοια τιμή προλακτίνης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zephy μου, εγώ πέρνω 1/2 χάπι 2 φορές την βδομάδα για 20 μέρες και ακόμα έιμαι στην θεραπεία, όπότε δεν ξέρω για την μονάδα σου . ο γιατρός σου τι σου λέει;; Για να σου πει να ξεκινήσετε εξωσωματική, θεωρώ ότι είναι μάλλον καλή.

άντε καλή αρχή και περιμένουμε νέα σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστώ πολύ diaylos και συ ό,τι επιθυμείς ! Μάλλον καλή θα' ναι, όπως λες και συ... Θα το δούμε...Σου στειλα και προσωπικό μήνυμα που πιστεύω να το έχεις λάβει αυτή τη φορά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zephy mou, πάλι δεν έλαβα το π.μ... :( δεν ξέρω γιατί ενώ ανταλλάσουμε μηνύματα με άλλες κοπέλες.

αν δεν βαριέσαι ξαναπροσπάθησε. ξεκίνησες την προετοιμασία σου;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
Υπάρχουν τόσο σημαντικές ιστορίες εδώ, που μας βοηθάνε πολύ...Είμαι ένα βήμα πριν την εξωσωματική, είχα πρόβλημα με την προλακτίνη, πάιρνω dostinex,μισό χαπάκι ανά 15 ημέρες...Ωστόσο, σήμερα μέτρησα προλακτίνη και ήταν 21,2 ενώ είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια θεωρώ ότι η τιμή της είναι πάλι ανεβασμένη...Τι λέτε; Έχει ξεκινήσει καμιά κοπέλα εξωσωματική με τέτοια τιμή προλακτίνης;

Βασικά η προλακτίνη είναι ορμόνη που ξεκινά από την υπόφυση. Είναι ορμόνη που σχετίζεται και με το άγχος. Γιατί δεν ρωτάς το γιατρό σου? Γιατί απόσο ξέρω όταν είναι ανεβασμένη, λειτουργεί σαν αντισύλληψη στην προσπάθεια για μωράκι.

Πάντως ρυθμίζεται άμεσα με το χαπάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...