Μετάβαση σε περιεχόμενο

εξωσωματικη και εγκυμοσυνη;;;


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας

Χρειάζομαι την συμβουλή σας και τις γνώσεις σας.το ιστορικό μου με λίγα λόγια είναι έξι χρόνια προσπαθειών για παιδί και δυο αποτυχημένες σπερματεχυσεις.με την πρώτη εξωσωματική νομίζω ότι τα καταφεραμε.μου βάλανε τρία έμβρυα αλλά όχι καλής ποιότητας έκανα ωοληψια 5/11/2010 και 8/11/2010 την εμβρυομεταφορα. Έκανα την πρώτη χοριακη 14 ημέρες μετά την ωοληψια και ήταν 39.και την δεύτερη χοριακη μετά από 3 ημέρες και ήταν 120. Απαντήστε μου σας παρακαλώ , ανεβαίνει καλά η χοριακη μου ή είναι πολύ μικρή??

Είναι σίγουρη η εγκυμοσύνη ή είναι ρίσκο??

Έχω κάθε μέρα πόνους περιόδου , είναι καλό αυτό??

Το στήθος μου μια φουσκώνει και πονάει και μια ξεφουσκώνει , είναι καλό αυτό??

Αν είμαι έγκυος πόσων εβδομάδων είμαι??Τελευταία περίοδος η 23/10/2010.

Σας κούρασα ,ευχαριστώ που το διαβάσατε, αλλά είμαι πολύ μπερδεμένη !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδη ειμαι στο προγραμμα του παπαγεωργιου , δεν εχω καποια αποτελεσματα απο τον δικο μου γιατρο!!

με ενημερωνουν οι υπευθυνοι της εξωσωματικης. πρεπει να παω στον γιατρο μου απο τωρα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρηνη μου,

εγω εκανα εξωσωματικη σε ιδιωτικο κεντρο...μολις πηρα τα αποτελεσματα της 1ης χοριακης επικοινωνισα με τον γιατρο μου(οχι με αυτον που μου εκανε την εξωσωματικη) κ με καθοδηγουσε αυτος...

Οι υπευθυνη απο το Παπαγεωργειου τι σου ειπαν γαι τις μοναδες της χοριακης σου;

Εγω απο τα λιγα που ξερω νομιζω οτι η αυξηση της ειναι φυσιολογικη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lollipop μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου .

πρεπει να βρω ενα γυναικολογο γιατι 6 χρονια τωρα γυρναω απο γιατρους κορυφη σε γιατρους κορφη :!: ,

οι οποιοι ασχολουντε μονο με εξωσωματικες. απο το παπαγεωργιου , μου λενε μονο τα αποτελεσματα και ποτε να ξανακανω χοριακη.

μια γνωστη μου που εκανε σε αυτους , την φτασανε μεχρι τον πρωτο υπερηχο και μετα της ειπαν να παει στον γιατρο της.

:?: σκεφτηκα οτι ειναι νωρις να παω στον γυναικολογο μου , αλλα τωρα που το λες σκεφτομαι να παω ;)

αληθεια ειχες και εσυ τοσους πονους περιοδου και μαλλιστα καθημερινα???

και ειχες και μικρη την χοριακη???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα πονους περιοδου αλλα οχι καθημερινα....η χοριακη μου (14 μερες μετα την εμβρυομεταφορα) ηταν 450 αλλα δεν ξερω αν παιζει ρολο το οτι εχω διδυμακια ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsaki m prepei na miliseis me to ginaikologo s!

autos p s ekane tin exwswmatiki ws edw itan to ergo t kai malista epitiximeno:)

twra prepei na vreis enan kalo giatro kai empisto gia na milisete gia tin sinexeia tis egkimosinis s!

egw auto p xerw gia tin xoriaki einai oti diplasiazetai ana dio meres!

ara esi p eixes ws prwto apotelesma 39 tote meta apo dio meres tha tan 80 kai tin 3i mera 120 opws kai sena!

ara ap auta p xerw nomizw oti einai fisiologiki alla prepei opwsdipote na miliseis k me to giatro s!

sigxaritiria koritsaki m kai kali sinexeia k mia teleiomini egkimosini s euxomai!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειρηνη γεια σου

συγχαρητηρια για την θετικη χοριακη σου και ακομη περισσοτερο για την άνοδο της!!

το αρχικο νουμερο αποτι εχω καταλαβει δεν παιζει κανενα ρολο- εκτος απο το να σου πει -ειναι θετικο ή οχι. εσενα ειναι σιγουρα θετικο. φιλη (αλλα κ απο αλλες κοπελες εδω ξεκινησαν με μικρα νουμερακια) ξεκινησε με 15- και ειναι εγκυος.

το θεμα ειναι να αυξανεται το λιγοτερο κατα 75% ανα 2 μερες. μια χαρα ανοδο εχεις! για υπολογισε τα!

εγω για να ηρεμησεις - φαντασου οτι ξεκινησα με χοριακη που δεν διπλασιαζόταν απόλυτα- και μαλιστα ουτε στο 75% δεν εφτανε...πιστευα οτι δεν θα προχωρουσε- όμως το φασόλι μου πηρε τα πάνω του και τσούυυυυυπ- νατην κολυμπαει στη κοιλιτσα :):):):)

(την εγκυμοσυνη μετα απο εξωσωματικη την μετραμε αφαιροντας 14 μερες απο την ημερα της εμβρυομεταφορας)

ευχομαι παντα καλα αποτελεσματαααααα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχριστω παρα πολυ για τα αμεσα μυνηματα που μου δωσατε , και για το κουραγιο σας !!!

συγχαρητηρια για τα δυδημακια σου lollipop , και με το καλο και σε σενα κουκιδα!!!

και σε σενα οτι καλο θελεις girl84 !!!

ο γιατρος μου ειπε να παω μολις η χοριακη μου γινει 2000 και πανω και να μεινω ξαπλωμενη για τα πονακια που εχω.

εσεις μπορειτε να μου γραφετε, αν και ξαπλωμενη,μου τα διαβαζει ο αντρας μου.

φιλακια πολλα κι καλη συνεχεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας.ειμαι καινουργια στην παρεα και θελω αν μπορειτε βεβαια να με ενημερωσετε και εμενα.

προετοιμαζομαι για εξωσωματικη. εγω δεν εχω καποιο προβλημα.εχουμε κρατησει δειγμα απο τον συζυγο μου σε τραπεζα.τι θα συναντησω και ποσο θα παει ολη αυτη η ιστορια.προετοιμαστε με σας παρακαλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρήνη είδες μωρε το μωρακι σου εχει σκαλώσει για τα καλά!!! ολα τελεια θα πάνε :):):)

trelameni γεια σου- καλη αρχη σου ευχομαι! να εισαι προετοιμασμενη για τα εξοδα ειδικα να δεν εχεις ασφάλεια. τωρα τα ποσά κυμαινονται- εξαρταται που θα κανεις την προσπάθεια σου.

Αν πας σε δημοσιο νοσοκομειο δεν θα πληρωσεις τα ίδια αποτι σε ιδιωτικη κεντρο.

επισης τα φαρμακα κοστιζουν αρκετα..

ειναι πολλοι οι παραγοντες κ πανω απολα εξαρταται τι ακριβως θα κανεις/ τι πρωτοκολο θα ακολουθησεις- τι αγωγη θα σου δωσει ο γιατρος.

αν θες ανοιξε ενα καινουριο θεματακι σε ποστ με πιο πολλες λεπτομερειες - τι ακριβως θελεις να μαθεις δλδ και εδω ειμαστε εμεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρήνη είδες μωρε το μωρακι σου εχει σκαλώσει για τα καλά!!! ολα τελεια θα πάνε :):):)

Σε ευχαριστω παρα παλυ κουκιδα μου !!!!!

νεοτερα την Δευτερα τωρα !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ!!! ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΣΥ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ!! ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΣΧΕΔΟΝ!! :D

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΝΙΝΙ.... :D:D

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΜΕ ΧΩΡΙΑΚΗ 524 ...15 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ!

ΙΣΩΣ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΔΑΜΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟ!

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΙΑ ΕΥΚΟΛΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ! :P

post-7512-13873935569013_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

RUBELA μου , σε ευχαριστω πολυ που μου εγραψες την ιστορια σου.Μου εδωσες πολυ κουραγιο και χαρα με τις φωτογραφιες της κορουλας σου!

Μακαρι να πανε ολα καλα και να κανω και γω ενα τοσο ομορφο κουκλακι σαν το δικο σου!!!

Να σου ζησει , να την χαιρεσαι και να ειναι παντα καλοτυχο!!!!!

Κουκλακι ειναι ...φτου , φτου , φτου ,μην το ματιασω !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχείς, όλα καλά πάνε. Εγώ έκανα εξωσωματική πέρισυ τον Οκτώβρη και τώρα ο μικρός μου κοντεύει 6 μηνών. Εγώ κατάλαβα ότι κάτι συνέβαινε από τα πονάκια περιόδου. Μου ξεκίνησαν περίπου 9η μέρα μετά την εμβρυομεταφορά και τη 10η δεν κρατήθηκα και έκανα τεστ στο σπίτι και βγήκε θετικότατο. :D Μετά έκανα και χοριακή που βγήκε πάλι θετική αλλά δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς ήταν. Τις επόμενες μέρες μου εμφανίστηκε λίγο αίμα αλλά έμεινα ξαπλωμένη και τελικά δεν ήταν τίποτα. Η εγκυμοσύνη ήταν φυσιολογικότατη μέχρι το τέλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marygeo να σου ζησει ο μικρουλης ,και σε ευχαριστω για την συμβουλη σου γιατι ετσι παιρνουμε κουραγιο και εμεις οι καινουργιες και συνεχιζουμε με λιγοτερο αγχος !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

RUBELA μου , σε ευχαριστω πολυ που μου εγραψες την ιστορια σου.Μου εδωσες πολυ κουραγιο και χαρα με τις φωτογραφιες της κορουλας σου!

Μακαρι να πανε ολα καλα και να κανω και γω ενα τοσο ομορφο κουκλακι σαν το δικο σου!!!

Να σου ζησει , να την χαιρεσαι και να ειναι παντα καλοτυχο!!!!!

Κουκλακι ειναι ...φτου , φτου , φτου ,μην το ματιασω !

εδω θα ειμαι κοριτσακι μου!!

να μου λες τα νεα σου!! :D

post-7512-13873935594794_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

RUBELA μου εχω ΝΕΑ !!!

πηγα σημερα το πρωι και εκανα χοριακη και τον πρωτο μου υπερηχο !!!!!

ενα εμβρυακι ειναι στο σωστο μερος την σωστη στιγμη !!!!!

ειναι μεσα στην μητρα , και περιμενω αλλες δεκα μερες ακομα για να ακουσουμε την καρδουλα του !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

RUBELA μου εχω ΝΕΑ !!!

πηγα σημερα το πρωι και εκανα χοριακη και τον πρωτο μου υπερηχο !!!!!

ενα εμβρυακι ειναι στο σωστο μερος την σωστη στιγμη !!!!!

ειναι μεσα στην μητρα , και περιμενω αλλες δεκα μερες ακομα για να ακουσουμε την καρδουλα του !!!!!

μπραβοοο ειδεσ που ολα πανε τελεια.... :D:D:D

το νινι σου μια χαρα μεγαλωνει...!!!! :D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελάρα μου εύχομαι να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και πάνω απ'όλα,ΝΑ ΤΗ ΧΑΡΕΙΣ!

Αχ πολύ χάρηκα με τα νέα σου!

Άντε να πάρουμε σειρά και οι υπόλοιπες!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέραααααααα!! εκανα χωριακη τη 12 μερα και 14 μετα την εμβρυομεταφορα και οι μετρησεις ηταν 57 και 106 αντιστοιχα.....λογικα ειμαι εγκυος αλλά οι τιμες ειναι καλές??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kopela m apo ena search p exw kanei sto internet gia tis monades tis xoriakis analoga me ti vdomada p eisai vrika auta!

elpizw na voithisa!

3η εβδομάδα 5,8-71,2

4η εβδομάδα 9,5-750

5η εβδομάδα 217-7138

6η εβδομάδα 158-31795

7η εβδομάδα 3697-163563

8η εβδομάδα 32065-149571

9η εβδομάδα 63803-151410

10η εβδομάδα 46509-186977

12η εβδομάδα 27832-210612

14η εβδομάδα 13950-62530

15η εβδομάδα 12039-70971

16η εβδομάδα 9040-56451

17η εβδομάδα 8175-55868

18η εβδομάδα 8099-58176

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μια χαρά είναι κορίτσι μου ο μπέμπης σου 🥰 καλα και εμένα είχε πέσει έξω εμένα μου είχε πει το πολύ μέχρι 3 κιλά και τελικά πήγε 3280 συγγνώμη που δεν θυμάμαι λογικά το έχεις ξανά πει το πρώτο παιδάκι σου πως το γέννησες φυσιολογικά ;
    • Καλημέρα κορίτσια!! @Antonia2 και έγκυος να μην είναι κάποιος όταν τρομάζει σφίγγετε και είναι λογικό να πονάει μετά!! @ΛΕΥΚΗ μου ήρθε η μέρα επιτέλους!! Περιμένουμε νέα σου για να μας πεις και πότε θα κάνεις την αυχενική 
    • Συγχαρητήρια!!!! Μια καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη κορίτσι μου!!!! Πάμε ο μήνας έχει μπει υπέροχααααα!
    • Καλημέρα κορίτσι μου!! Μπράβο ο μπεμπούλης!! Λογικά τώρα θα σε βλέπει ανά βδομάδα υποθέτω! 🤗🤗🧿🧿🧸
    • Καλημέρα. Κι εγώ είχα ψάξει το θέμα της φύλαξης των βλαστοκυττάρων, μας είχαν δώσει και έντυπα απ' τον γιατρό, αλλά το είχαν αφήσει εντελώς πάνω μας. Απ' ότι θυμάμαι (γιατί έχουν περάσει κοντά τρία χρόνια) οι ιδιωτικές τράπεζες κρατάνε τα βλαστοκύτταρα για 20 χρόνια και πληρώνεις ένα σημαντικό ποσό τον χρόνο για φύλαξη. Τα βλαστοκύτταρα αυτά μπορεί να χρησιμοποιηθούν σε συγκεκριμένες ασθένειες, σπάνιες, και όπως καταλαβαίνεις αν εμφανιστούν μέσα στα 20 πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού. Η δημόσια τράπεζα απ' την άλλη, ουσιαστικά δέχεται δωρεές και βοηθάει όποιον έχει ανάγκη και απευθυνθεί σε αυτήν. Δηλαδή σε περίπτωση που χρειαστείτε στο μέλλον, ψάχνουν στο παγκόσμιο καταθετήριο να βρουν συμβατά με την περίπτωσή σας (παγκόσμιο, αν θυμάμαι καλά), όχι τα δικά σας. Η διαδικασία της συλλογής- φύλαξης γίνεται εξ ολοκλήρου από εσάς, που πρέπει να επικοινωνήσετε μαζί τους, να πάρετε το κιτ λίγες μέρες πριν τον τοκετό και ο σύζυγος να τρέξει μέσα σε σύντομο διάστημα μετά τον τοκετό να το παραδώσει. Επίσης, απ' ΄ότι θυμάμαι, και στις δύο περιπτώσεις, είναι αυστηρά προσωπική η χρήση για το άτομο. Δεν μπορούν στο μέλλον να χρησιμοποιηθούν από εξ αίματος συγγενή, ούτε καν μεταξύ αδελφών. Με μια επιφύλαξη όλα αυτά, γιατί έχει περάσει καιρός από τότε που τα έψαχνα. Αν θέλεις, μπορώ να σου στείλω το όνομα της ιδιωτικής τράπεζας που είχαν προτείνει σε εμάς και να τους ρωτήσεις. Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο και μου είχαν εξηγήσει αναλυτικά.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...