Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΣΠΟΝΔΥΛΟΥΣ ΕΧΟΥΝ "ΦΑΓΩΘΕΙ" ΤΑ ΔΙΣΚΑΚΙΑ.(ΠΟΣΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΑ ΛΕΩ Η ΑΤΙΜΗ!). ΤΩΡΑ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ, ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΝΤΟΝΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ! ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φαγωθηκαν τα cd σου ? :lol::lol::lol: απο 1 ενεση ? δεν νομιζω ...

Καλε ρωτα τον γιατρό σου , που κα8εσαι κ φοβασαι κ αγχωνεσαι ... Μια ενεση ειναι , Εκεινος 8α σου πει τι κ πως ... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ, ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ, ΟΠΟΥ ΜΕ ΠΟΝΑΓΕ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΑΦΟΡΗΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ. ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΒΑΜΑΙ, ΤΩΡΑ, ΜΗ ΜΟΥ "ΧΤΥΠΗΣΕΙ" ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΥΡΟ Η ΕΝΕΣΗ ΕΤΣΙ ΦΑΓΩΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΓΕΝΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ...ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ!!!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ, ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ, ΟΠΟΥ ΜΕ ΠΟΝΑΓΕ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΑΦΟΡΗΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ. ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΒΑΜΑΙ, ΤΩΡΑ, ΜΗ ΜΟΥ "ΧΤΥΠΗΣΕΙ" ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΥΡΟ Η ΕΝΕΣΗ ΕΤΣΙ ΦΑΓΩΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.

Καλημερα!!!!

Δεν εχω εμπειρια επισκληριδιου,παρόλα αυτα,αν καταλαβα καλα, υπαρχει φθορα στους μεσοσπονδυλιους δισκους...σωστα;

Λοιπον οι μεσοσπονδυλιοι δισκοι βρισκονται αναμεσα απο τους σπονδυλους και ειναι κατι σαν τα αμορτισερ του αυτοκινητου (δηλ απορροφουν τους κραδασμους,βοηθουν στην ελαστικοτητα της σπονδυλικης στηλης,δεν αφηνουν τους σπονδυλους να τριβονται κτλ).

Τα νευρα περνανε απο ειδικο <σωληνα> μεσα στην σπονδυλικη στηλη κ δε νομιζω να επηραεαζονται απο τους μεσοσπονδυλιους δισκους.

Ενημερωσε τον γιατρο σου για τις ανησυχιες σου κ θα σου λυθουν οι αποριες-φοβιες ;)

Ολα θα πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!! ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΘΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

γεννησα πριν 3 μηνες εκανα επισκληριδιο κ απλα εχω ενα πονακι στο σημειο της ενεσης τοπικα.ειναι ανευ σημασιας.

το προβλημα που δημιουργει η επισκληριδιος αναισθησια ειναι οταν μπει στον υπαραχνοειδη χωρο κ τοτε εχεις πονοκεφαλους μονιμους η μουδιασματα στα ποδια,αλλα ειναι πολυυυυ σπανια ,θα πρεπει ναναι ειδικευομενος καποιος για να κανει λαθος κ παλι.αυτα ειπε ο γιατρος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΤΡΟΜΕΡΟΣ ΠΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ!!! ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΡΙΖΩ Κ ΔΙΝΩ ΒΑΡΟΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑ Η ΕΞΥΠΝΗ!!! ΕΙΧΑ Κ ΑΥΧΕΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΟΤΕ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΗΚΕ ΠΟΛΛΥ!!!

ΣΕ 10 ΜΕΡΣ ΠΕΡΑΣΕ ! ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΒΕΒΕΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΜΕΤΑ!!

ΑΣΧΕΤΟ :arrow: JULIAX TI TEΛΕΙΕΣ ΦΩΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΑΒΑΤΑΡ! Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΣΚΑΡ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

θα αναφερω αυτό που μου είπε φιλη μου με προβλημα στη μεση- εκανε στη γεννα επισκληρίδιο αλλα λόγω του οτι το προβλημα ηταν στον σπόνδηλο οπου γινεται η επισκληριδιος -εγινε το λαθος ο αναισθησιολογος να την κανει στον απο πανω σπόνδυλο- αυτο εγινε τον μαρτη που μας περασε- ακόμη εχει ενοχλησεις- κ τωρα που μεγαλωσε λιγο το μωρακι της θα παει να το ψαξει. το μετανιωσε που την εκανε-δεν το συζητω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ από πολύ παλιά είχα πόνους στη μέση που χτύπαγαν και στα πόδια..όταν μια φορά είχα ρωτήσει ένα καθηγητή μου νευρολόγο για τους πόνους που είχα μου είπε πως αυτά που του περιέγραψα ήταν σημάδια δισκοπάθειας..στην εγκυμοσύνη μου είχα όχι ιδιαίτερο πρόβλημα και όταν τελικά είδαμε πως έπρεπε να γεννήσω με καισαρική ήθελα με επισκληρίδιο..μίλησα με τον αναισθησιολόγο μου και ήταν σύμφωνος αλλά όταν του είπα για τους πόνους (χωρίς να του πω τί είπε ο καθηγητής) μου είπε και αυτός ότι είναι σημάδια δισκοπάθειας..και καλύτερα να το αποφύγουμε γιατί μετά, μου είπε χαριτολογώντας, "μπορεί να σκύβεις να πάρεις το παιδί και να σε πονάει λίγο η μέση σου, και να τα ρίχνεις στην επισκληρίδιο"!!! Καλύτερα μου είπε να κάνω με ολική ναρκωση και μετά να κάνω εξετάσεις για να ξέρω σε επόμενη εγκυμοσύνη.. Σίγουρα ο λόγος που δε μου έκανε δεν πιστεύω να ήταν τόσο απλός, απλά έτσι μου είπε γιατί και η συζήτηση αυτή έγινε 5 λεπτά πριν μπω στο χειρουργείο, και ήθελε να μπω με καλή ψυχολογία!!!

Πάντως η μαμά μου που έκανε επισκληρίδιο πριν τόσα χρόνια, δεν είχε ούτε ζαλάδες, ούτε τίποτα...

Δεν πιστεύω να ενοχλεί η ένεση..απλά η θέση που την κάνει ο γιατρός σε συνδυασμό με προυπάρχοντα προβλήματα δημιουργούν τους πόνους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θα γεννησω πρωτα ο θεος με καισαρικη λογο των δισκοκοιλων 3 για την ακριβεια,ηθελα πολυ να δω το μωρακι μου μολις βγει απο την κοιλιτσα αλλα μαλλον δεν γλυτωνω απο οσα διαβαζω την ολικη ναρκωση :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα στην προηγουμενη σελιδα καποια κοπελα ρωτησε για επισκληριδιο και σκολιωση..

μια φιλη μου που γεννησε πριν λιγες μερες εχει σκολιωση. για να κανει την επισκληριδιο ο αναισθησιολογος ειχε μαζι στην βαλιτσα της κ τις ακτινογραφιες της για να ξερει ακριβως που να την κανει.. εννοειται οτι οι ακτινογραφιες ειναι βγαλμενες προ εγκυμοσυνης.

κ την εκανε ετσι και ολα πηγαν πολυ καλα! εχει ενα υγιεστατο κοριτσακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω ότι τελικά είναι θέμα αναισθησιολόγου. Εγώ έκανα επισκληρίδιο τον περασμένο Ιούλιο, ενώ έχω σκολίωση και μία μικρή κοίλη. Είχα ενημερώσει τον γιατρό σχετικά με αυτό. Με έβαλε και ξάπλωσα, είδε την σπονδυλική στήλη και έκανε την ένεση. Δεν πόνεσα καθόλου και δεν είχα κανένα πρόβλημα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...