Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΤΟ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΟ


Recommended Posts

Γεια σας κ απο μενα!

Τηλεοραση στο δωματιο μου θυμαμαι οτι μπηκε οταν ημουν στο γυμνασιο!

Εμενα δε με ενοχλει το να βλεπει η μικρη καποια επιλεκτικα προγραμματα στην τν κ για συγκεκριμενη ωρα!

Η αληθεια ειναι πως όποτε ειναι ανοιχτη η τν στο σαλονι, παιζει σχεδον οοολη την ωρα καρτουν(εχουμε νοβα)!

Αυτα που της αρεσουν ειναι πολυ συγκεκριμενα!Ο Μικι(!!!!),ο Μαστορακος,ο Γκάρφιλντ κ τα ζουζουνια!Ολα τα αλλα τα σνομπαρει!Θεωρω πως ειναι καλα προγραμματα κ εκπαιδευτικα κατα καποιον τροπο!Δε νομιζω πως λιγη ελεγχομενη παρακολουθηση θα της κανει κακο,αντιθετως!Ουτως ή αλλιως ειμαστε πιο πολυ του εξω :P

Τωρα τν στο δωματιο της δε θελω να βαλω,καθολου συντομα θα ελεγα!Αν θελει σαν λιγο πιο μεγαλη να δει dvd,για παραδειγμα,θα την βαλω να το δει στη κρεβατοκαμαρα μας αν η τν στο σαλονι ειναι "πιασμενη" ας πουμε!Δε βρισκω(προσωπικα!Για τη δικη μας περιπτωση!) λογο για να εχει τν στο δωματιο της...πιστευω οτι θα το αποφυγουμε μεχρι κ το τελος του δημοτικου!Στο γυμνασιο το επανεξεταζουμε :lol:

Εγω το κινητο σκεφτομαι πως θα αποφυγουμε αργοτερα :? ...που οοοολα τα παιδακια απο το δημοτικο εχουν κινητο :o !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ διαφωνώ με την τηλεόραση σε όποιο υπνοδωμάτιο! είτε στο δικό μας είτε στων παιδιών!!!....αντί να βλέπει το παιδί τηλ. μπορεί να πάει έξω και να παίξει, μπορεί να μάθει να ζωγραφίζει, να γράφει κ.λπ εγώ νομίζω ότι κάνει τα παιδιά πιο επιθετικά.....ο δικός μας γιος βλέπει μόνο τα Σ/κα για ένα 2ωρο, η μικρή καθόλου δεν της αρέσει, θα βρει να κάνει κάτι άλλο!!!

επίσης είμαι και υπέρ των ερευνών, αν δεν υπήρχαν οι έρευνες δεν θα ξέραμε πολλά που αφορούν την υγεία, σωματική η ψυχική, όπως π.χ. το τι προσφέρει ο θηλασμός, πώς συμπεριφέρεται ένα πρόωρο και πολλά άλλα.......

σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία το 2018 τα παιδιά δεν θα ξέρουν να γράφουν με το χέρι αλλά μόνο στον Η/Υ, πράγμα τραγικό!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν βαλει ς την τηλεοραση στο δωματιο του 4χρονου ή 6χρονου ας πουμε οτι ελεγχεις την κατασταση στις ηλικιες αυτες

Οταν μεγαλωσει ομως τι γινεται; Πώς ελεγχεις αν , τι θα βλεπει και ποσο θα βλεπει

Για μενα καλο ειναι να ειναι σε κοινοχρηστο χωρο οπως και το pc

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ πιστευω πως κάθε παιδί είναι μοναδικό!!!!

Δεν μου αρέσουν οι γενικότητες του τύπου η τηλεόραση κάνει κακό και ότι τα παιδιά θα πάθουν επιληψία αν βλέπουν.

Εγώ προσωπικά το έχω ξαναπει η μικρή μου είναι 3 και από τότε που έφτιαξα το δωμάτιο της έχει και την τηλεόρασή της. Βλέπει επιλεκτικά τηλεόραση (σπάνια) και τις περισσότερες φορές dvd.

Και όταν λέμε βλέπει τηλεόραση στο δωμάτιό της εννοω ότι βλέπει ένα dvd της ντόρας και όχι ώρες ολόκληρες δηλαδή κανένα μισάωρο την ημέρα και μπορεί να τύχει και ημέρα να μην δει καθόλου. Ή μπορεί να τύχει να μου ζητήσει να δει και μετά από λίγο να την δω να παίζει με τα παιχνίδια της. Η απαγόρευση μερικές φορές δεν κάνει και καλό γιατί όσο σου ζητάνε και τους λες όχι τόσο πιο πολύ το θέλουν.

Και πιστευω πως και αν μεγαλώσει και πάλι θα έχω τον έλεγχο στο τι θα βλέπει.

Και νομίζω ότι η τηλεόραση στο δωμάτιο τους δεν έχει καμία διαφορά με το να βλέπουν τηλέοραση στο σαλόνι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η εναλλάγη των εικόνων βοηθάει στο να εμφανιστει μια κριση επιληψιας . Και στα περισσοτερα περιστάτικα με επιληψιες ή φωτοευαισ8ησια που νοσηλευτηκαν στο Παίδων , είχε γίνει αναφορά ότι παρακολου8ούσαν τηλεόραση ...

ρε Ανδριανα μου sorry kioλας άλλα τι εννοείς '' δεν σου αρεσουν οι γενικοτητες οτι η τηλεοραση κανει κακό''

ακουσες εσύ ότι κάνει καλό κάπου ???????? :shock:

Εντομεταξυ επίμενεις να λές οτι πηρες στο παιδι σου τηλεοραση ...

ωστοσο αν εσυ κρινεις σωστο να εχει 3 χρονων το μωρο τηλεοραση κ dvd δικό του καλά κάνεις , αλλά προφανώς εισαι η μειονότητα ... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω ακούσει ότι κάνει καλό από πουθενά αλλά το βλέπω από την μικρή μου.

1) Έχει μάθει αγγλικά μέσω της Doras είναι και αυτό κακό????

2) Όταν ήταν πιο μικρή την ξεγελούσα και έτρωγε που έβλεπε το φαγητό και ούτε να το φτύσει δεν ήθελε είναι και αυτό κακό έπρεπε να μείνει νυστική??

3) Στην μετάβαση του κουνήματος με το να κοιμηθεί μόνη της πάλι με βοήθισε έβλεπε λίγο και μετά κοιμόταν και τώρα κοιμάται μόνη της χωρίς τηλεόραση.

Και δεν επιμένω να λέω ότι έχω τηλεόραση στο δωμάτιο της μικρής για να το παίξω μούρη ούτε πλούσια η πιο φτωχή από όλες μπορεί να είμαι εδώ μέσα και έχω οικονομικό πρόβλημα και δεν έχω πρόβλημα να το λέω.

Επίσης δεν νομίζω να είμαι η μειονότητα αλλά και να είμαι δεν με νοιάζει εφόσον είναι κάτι που δεν βλάπτει το παιδί μου.

Και αν θες μου απαντάς εσύ τηλεόραση δεν έχεις σπίτι??? Το μικρό σου δεν βλέπει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι ΔΕΝ Κάνει το Παιδάκι Όταν Παρακολουθεί Τηλεόραση?

από την εφημερίδα John Rosemond , Knight - Ridder

Σύμφωνα με τις τελευταίες ενδείξεις του Nielsen , τα παιδάκια στην Αμερική, ηλικίας 2-5 παρακολουθούν κατά μέσω όρο 30 ώρες τηλεόρασης την εβδομάδα. Αυτό μεταφράζεται σε 1560 ώρες τηλεόρασης ετησίως, για ένα σύνολο 6240 ωρών μέχρι τη στιγμή που ένα παιδάκι γίνει 6 χρονών. Βασιζόμενοι στην 14ωρη μέρα, αυτό σημαίνει ότι τα παιδιά προσχολικής ηλικίας περνούν περίπου το 1/3 της ημέρας τους κοιτάζοντας τηλεόραση.

Αυτά είναι τα χρόνια που ο άνθρωπος δομείται, κατά τη διάρκεια των οποίων κάθε πλευρά της φύσης του παιδιού αναπτύσσεται και δημιουργούνται συνήθειες. Η αντίληψη που έχει για τον ίδιο και για το κόσμο, ο τρόπος με τον οποίο επεξεργάζεται και κάνει χρήση των πληροφοριών, ο κοινωνικός του ρόλος, η προσωπικότητά του – όλα αυτά σφυρηλατούνται από αυτή τη δυαδική σχέση ανάμεσα στο παιδί και το περιβάλλον. Αναμφισβήτητα, τα προσχολικά χρόνια είναι τα πιο σημαντικά της ζωής μας. Προφανώς, η τηλεόραση έχει γίνει, το κύριο περιβάλλον για την πλειοψηφία των παιδιών. Το ερώτημα που μπαίνει είναι: ‘'Οι συνέπειες για το παιδί που παρακολουθεί χιλιάδες ώρες τηλεόρασης κατά τη διάρκεια των δομικών χρόνων είναι υγιείς ή μη υγιείς?''

Για τα τελευταία 30 χρόνια, οι κοινωνικοί επιστήμονες προσπαθούν να απαντήσουν αυτό το ερώτημα. Η έρευνά τους όμως έχει εστιαστεί σχεδόν αποκλειστικά στα αποτελέσματα του τηλεοπτικού περιεχομένου – εάν, για παράδειγμα, είναι ή όχι βίαιο – στην κοινωνική συμπεριφορά των παιδιών. Ίσως επειδή οι μεταβλητές είναι πιο δύσκολο να απομονωθούν και να μετρηθούν, οι ερευνητές έχουν αγνοήσει σε μεγάλο βαθμό τις λιγότερο εμφανείς μακροπρόθεσμες επιδράσεις της παρακολούθησης τηλεόρασης σαν μια διαδικασία, ανεξάρτητη από το περιεχόμενο.

Είναι έτσι? Την επόμενη φορά που το παιδί σας θα παρακολουθήσει τηλεόραση, κοιτάξτε αυτό και όχι την οθόνη. Αναρωτηθείτε, ‘'Τι κάνει?'' Κι ακόμη καλύτερα, αφού οι πιθανότητες είναι ότι δεν θα κάνει πολλά, αναρωτηθείτε, ‘'Τι δεν κάνει?''

Σε απάντηση, δεν:

Ψάχνει για πληροφορίες

Εξασκεί τις κινητικές του δεξιότητες, χονδροειδείς ή λεπτές

Συντονίζει το μάτι με το χέρι

Χρησιμοποιεί περισσότερες από δύο αισθήσεις

Κάνει ερωτήσεις

Εξερευνά

Παίρνει πρωτοβουλία ή καλλιεργεί τα κίνητρα

Δέχεται προκλήσεις

Επιλύει προβλήματα

Σκέφτεται αναλυτικά

Ασκεί τη φαντασία του

Ασκείται σε δεξιότητες επικοινωνίας

Είναι ούτε δημιουργικό ούτε εποικοδομητικό

Επίσης, λόγω του γεγονότος ότι η τηλεόραση κάνει αυτό το ‘'τρεμοπαίξιμο'' (κάθε 4 δευτερόλεπτα, κατά μέσο όρο, η εικόνα αλλάζει), η τηλεόραση δεν προωθεί την μακροπρόθεσμη προσοχή. Τέλος, επειδή η δράση συνεχώς αλλάζει και πηγαίνει όπως θέλει πίσω, μπροστά και πλάγια στο χρόνο (για να μην αναφέρουμε ότι πηγαίνει από το ένα στο άλλο θέμα), η τηλεόραση δεν προωθεί τη λογική σκέψη που παρουσιάζει συνέχεια.

Και λοιπόν? Λοιπόν, κατά τρόπο αρκετά ενδιαφέρον, οι ανεπάρκειες που έχουν παρατηρηθεί παραπάνω είναι χαρακτηριστικά των παιδιών που έχουν μαθησιακές δυσκολίες, των παιδιών που έχουν διάσπαση προσοχής και υπερκινητικότητα, των παιδιών που δεν φαίνονται να μπορούν ‘'να τα συνθέσουν τα πράγματα όλα μαζί ‘', όταν φτάνουμε στα θέματα μάθησης και ειδικότερα πως να μαθαίνουμε να γράφουμε και να διαβάζουμε. Από το 1955, περίπου τον καιρό που η τηλεόραση έγινε κύριο θέμα στη ζωή των παιδιών μας, οι μαθησιακές δυσκολίες έχουν πέσει σαν επιδημία στα σχολεία μας.

Θα ήταν απλούστευση να πούμε ότι η τηλεόραση φταίει και μόνο αυτή για τα πολλά μαθησιακά προβλήματα που ταλανίζουν τα σχολεία μας, αλλά θα ήμασταν και πολύ αφελείς να αγνοήσουμε το παραλληλισμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μην τρελαίνεστε be cool.

Το να βλέπει ένα παιδάκι 30 ώρες την εβδομάδα τηλεόραση είναι υπερβολή και το θεωρώ πάρα πολύ κακό, γιατί αν τα υπολογίσετε σημαίνει ότι θα πρέπει να βλέπει 4 ώρες τηλεόραση την ημέρα.

Για αυτό το είχα ξαναπεί όλα χρειάζονται ένα μέτρο όταν το ξεπερνάς τότε γίνεται το κακό.

Το θέμα εδώ πάντως από την αρχή ήταν: ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΤΟ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΟ.

Εγώ δεν λέω ότι είναι καλύτερο να βλέπει το παιδί τηλεόραση από το να παίξει έξω ή ένα παιχνίδι γενικά αλλά το να δει και λίγο τηλεόραση στο δωμάτιό του δεν πιστευω ότι θα έχει μαθησιακές δυσκολίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Ανδριάνα. Το μέτρο είναι το παν. Αν ένα παιδί αποβλακώνεται με τις ώρες μπροστά από την τηλεόραση τότε είναι κακό. Αν όμως βλέπει μισή με μία ωρίτσα την ημέρα, ούτε επιληψία θα πάθει, ούτε μαθησιακές δυσκολίες θα έχει. Όλη την υπόλοιπη μέρα παίζει, εξερευνά, ανακαλύπτει, τρέχει, επικοινωνεί...Εγώ πάντως αφήνω το παιδάκι μου να δει παιδικά προγραμματάκια που του αρέσουν (λίγο κάθε μέρα-και κάποιες μέρες και καθόλου). Έχω να πω ότι τον βοήθησε και στην ομιλία πολύ. Πολλές φορές επαναλαμβάνει μετά όσα ακούει. Επίσης του αρέσει πολύ να βλέπει τα cars. Μετά πηγαίνει στο δωμάτιό του, παίρνει τα αυτοκινητάκια της σειράς που του έχω αγοράσει, λέει τα ονόματά τους και παίζει με τις ώρες με αυτά..Του αρέσει και ο Μίκυ που είναι εκπαιδευτικό προγραμματάκι, καθώς βάζει τα παιδιά να συμμετέχουν, να μιλάνε, να απαντάνε και να αναγνωρίζουν τα αντικείμενα. Δεν είναι λοιπόν ένα φοβερό τέρας η τηλεόραση όταν η χρήση της γίνεται με ΜΕΤΡΟ. Η αδερφή μου έχει 2 παιδιά. Και τα 2 τα άφηνε να βλέπουν ΜΕ ΜΕΤΡΟ. Επίσης είχαν τηλεόραση στο δωμάτιό τους. Ο γιος της πάει Α Λυκείου και βγάζει 19.8 (σημαιοφόρος), η κόρη της πάει Γ Δημοτικού και είναι μια επιμελέστατη και καλή μαθήτρια για την οποία η δασκάλα λέει επαίνους. Δεν της ξέφυγε ποτέ η κατάσταση και τα παιδιά δεν τόλμησαν ποτέ να ανοίξουν την τηλεόραση όταν εκείνη έλεγε ΤΕΡΜΑ. Συμφωνώ λοιπόν ακόμα μια φορά με την Ανδριάνα που είπε να μη γενικεύουμε καταστάσεις γιατί σημασία έχει το πως θα το χειριστεί ο γονιός και όχι το αν θα υπάρχει tv στο υπνοδωμάτιο, στο σαλόνι ή πουθενά. Αυτά από μένα και συγνώμη για την πολυλογία :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...