Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

εμεις θα κανουμε και 3ο χρονο!!!

τον αλλο μηνα θα παω να παρω το παραπεμτικο

τα χερακια του ειναι ακομη σφιχτα και χρειαζεται κι αλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου πως ειστε?

φιλια στον μικρο σου

στειλε μου πμ αν ξερεις κανεναν καλο φυσιοθεραπευτη (που να ερχεται σπιτι ομως) γιατι θα ηθελα να παρω και μια γνωμη φυσιοθεραπευτη αν και ο κωτσαλης μου ειπε ολα οκ

να σε ευχαριστησω και απο εδω για παλιοτερη συνομιλια που ειχαμε και με ειχες διαφωτισει σε αρκετα θεματα

φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου πως ειστε?

φιλια στον μικρο σου

στειλε μου πμ αν ξερεις κανεναν καλο φυσιοθεραπευτη (που να ερχεται σπιτι ομως) γιατι θα ηθελα να παρω και μια γνωμη φυσιοθεραπευτη αν και ο κωτσαλης μου ειπε ολα οκ

να σε ευχαριστησω και απο εδω για παλιοτερη συνομιλια που ειχαμε και με ειχες διαφωτισει σε αρκετα θεματα

φιλια πολλα

αχ κοριτσακι μου δεν ξερω να σε βοηθησω γιατι κι εμεις παμε σε κεντρο φυσικοθεραπειας

δεν ερχεται στο σπιτι μας

μπορεις να πας σε ενα κεντρο φυσικοθεραπειας(που να ειναι για παιδια ομως)και να σου κανουν εκει μια αξιολογηση

εγω δυστυχως φετος λογω οικονομικων δεν μπορω να παω στον νευρολογο που πηγαιναμε και εκλεισα ραντεβου σε νευρολογο στο παιδων

απο εκει θα παρω το παραπεμτικο

φιλακια

περιμενω νεα σας

τι σας ειπε ο κωτσαλης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κοριτσια..ξερω πως εγω ακουγομαι υπερβολικη και μακαρι να ειμαι..αλλα ειναι πολυ μακρυς αυτος ο δορμος με τις φυσιοθεραπεις....

και εχετε ολες μικρα παιδακια...υπαρχει καμια μανουλα με παιδι στο σχολειο να μας ενημερωσει για το μελλον???????????

παντως απο οτι μου ειπαν προχτες θα δυσκολευτουν στο σχολειο γιατι αργουν να πιασουν μολυβι και να γραψουν κανονικα οταν εχουν υπερτονια...α,..μην παρεξηγηθω..αλλά η δικια μου ειναι 4 και οντως την εβαλα να γραψει γραμματ και δεν μπορει..μονο κυκλο και γραμμες κανει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια μας ειπε οτι δεν τρεχει τιποτα ολα καλα

αλλα μας βλεπει καθε τρεις μηνες μια φορα και μας το επιβεβαιωνει

βασικα εγω αυτες τις μερες τρωγομαι γιατι την βλεπω στο μπουσουλημα οτι το ενα χερακι το κραταει πιο μαζεμενο ας το πουμε απο το αλλο και το αλλο το τεντωνει κανονικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να του το πεις αυτο για το χερακι αν και εχω ακουσει πολλες κοπελες να το λενε αυτο και να μην υπαρχει κανενα προβλημα!!

mama-aga

το θεμα του μολυβιου και της γραφης αφορα την λεπτη κινηση του παιδιου

εμενα ο δικος μου το πιανει αδεξια και κανει μονο γραμμες

αυτο δεν αφορα 100% την υπερτονια

εμεις κανουμε καποιες ασκησεις και ειναι η τελευταια χρονια που θα παρουμε φυσικοθεραπειες(3 χρονια στο συνολο)

λογοθεραπεια εχουμε ακομη μπροστα μας μεγαλη πορεια οποτε δεν αγχωνομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια ευχαριστω για την απαντηση σου

βασικα την βλεπω οτι το χρησιμοποιει γενικοτερα και το αριστερο (πιανει πραγματα, προσπαθει να κανει παλαμακια) αλλα βλεπω οτι στο δεξι "εχει τη δυναμη" και σπρωχνει με εκεινο

οταν μπουσουλαει βλεπω οτι "παταει" με το δεξι χερακι απλωμενο πολυ καλα και το αλλο με μια καμψη στον αγκωνα (αν καταλαβες τι λεω)

θα του το πω αλλα μας εχει πει να παμε παλι Μαϊο

λες να την παω νωριτερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας και απο μενα ειμαι και εγω μαμα ενως προωρου κοριτσιου 10 μηνων με την προωροτητα και 8 αν την γεννουσα κανονικα.η δικια μου παρουσιασε κατι κυστες περικοιλιακες στον εγκεφαλο.της εκανα μαγνητικη τομογραφια 1μιση μηνα αφου την πηρα σπιτι και εδειξε οτι οι κυστες ειχαν φυγει χαλωντας ομως την λευκη ουσια η οποια παραλληλα ομως μεγαλωνει συμφωνα με την ηλικια της.ξεκινησαμε αμεσως φυσικοθεραπειες και παει καλα.γυριζει απο μπρουμητα ανασκελα καθετε και στο πλαι και παιζει και τωρα τελευταια εχει ξεκινησει και καθετε για περιπου ενα λεπτο χωρις να στηριζεται πουθενα.εχθες την ειχα παει στον νευρολογο που την παρακολουθει και μας ειπε οτι δεν ειναι απο τις βαριες μορφες αλλα ουτε και απο τις ελαφριες και οτι κατι θα αφησει στην μικρουλα μου χωρις να μου πει το τι ενω τον πιεσα αρκετα...μου ειπε να την ξανα παω τελος ιουνιου και θελει μου ειπε να καθετε καλυτερα και να δουλευει περισσοτερο τα χερακια της.θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχει καμια σας το ιδιο προβλημα με την δικια μου και αν τα καταφερε να γινει το παιδακι της τελειως καλα.σας ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα να σου ζησει η κορουλα σου

ποιον νευρολογο εχεις?

εμενα ο μικρος μου οταν γεννηθηκε επαθε εγκεφαλικη αιμοραγια 3ου βαθμου

(απο 3ου βαθμου και πανω ειναι σοβαρη)

του εκαναν υπερηχο και μου ειπαν οτι το ειχε ξεπερασει πληρως

ομως του αφησε την υπερτονια και πιστευω οτι αργει σε πολλα πραγματα(λογο-κινηση)

λογω αυτου

ο νευρολογος μας ειπε οτι ειναι πολυ καλα και θα αναπτυχθει φυσιολογικα

γνωμη μου ειναι ο νευρολογος να σας πει τι ακριβως εννοει!!!!

εμας μας ελεγε τα παντα ακομη και αν ηταν σκληρα για εμας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ και εσυ να χαιρεσαι τον κουκλο σου!εχω τον γιωργο τον βαρτζελη σαν παιδονευρολο.εμενα σε εναν τυπικο ελεγχο που εκαναν με υπερυχογραφημα στο νοσοκομειο ειδαν τις κυστες αλλιως δεν θα καταλαβαιναμε αν ειχε κατι ηταν ενα απο τα πιο ζωηρα και ειναι βεβαια παιδια που υπηρχαν εκει μεσα.μου συστυσαν να κανουμε μαγνητικη και οι κυστες ειχαν φυγει οπως εχω ειδη γραψει.τον σεπτεμβρη την ειδε ο νευρολογος και μου ειπε οτι ειναι κατι λεπτο στο παιδι μου και επισης οτι ειναι καλο οτι δεν εχει εντοπισει τιποτα ο παιδιατρος που την παρακολουθει.εχεις δικιο οτι ο νευρολογος θα μας πει τι ακριβως εννοει αλλα ακομα μου ειπε ειναι νωρις για οτιδηποτε..παντος παει καλα με τις φυσικοθεραπειες της εχει αρχισει και καθετε για ενα σχεδον λεπτο χωρις υποστηριξη και παρακαλω να παει καλα το παιδι μου οπως και ολα τα παιδακια που εχουν αναλογα προβληματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολα θα πανε καλα θα το δεις

εγω να δεις ποσο στεναχωριομουνα που δεν εκανε οτι κανουν τα αλλα παιδακια

ουτε εμενα καθοταν

με την βοηθεια της φυσικοθεραπειας εκατσε,μπουσουλησε,περπατησε και τωρα τρεχει!!!!!

κανουμε και λογοθεραπεια και χθες που του εκανε τεστακια νοησης και αντιληψης τα περασε ολα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι κοπελα μου να ειναι οπως τα λες και να τα καταφερει και η δικια μου.ειναι ζωηρη και εξυπνη μας το λενε ολοι.προσπαθει να κανει πραγματακια και το βλεπω.δεν μπορω ομως να καταλαβω γιατι τα δικα μας που ειναι προωρα και που εχουν περασει και καποια θεματακια να πρεπει στους ταδε μηνες να κανουν αυτα και αλλα παιδακια που δεν εχουν περασει τιποτα και αργουν απλα να λενε δεν πειραζει θα τα κανει αργοτερα..αυτο το γιατι με τρωει καθε μερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι κοπελα μου να ειναι οπως τα λες και να τα καταφερει και η δικια μου.ειναι ζωηρη και εξυπνη μας το λενε ολοι.προσπαθει να κανει πραγματακια και το βλεπω.δεν μπορω ομως να καταλαβω γιατι τα δικα μας που ειναι προωρα και που εχουν περασει και καποια θεματακια να πρεπει στους ταδε μηνες να κανουν αυτα και αλλα παιδακια που δεν εχουν περασει τιποτα και αργουν απλα να λενε δεν πειραζει θα τα κανει αργοτερα..αυτο το γιατι με τρωει καθε μερα!

αχ βρε χρυσα ..το γιατι αστο...δεν βγαινει τιποτα..

και εμενα προωρο ..10 μηνων αρχισε να καθεται μονη της και 13 σηκωθηκε ορθια και 15 αρχισε να κανει βηματακια γυρω γυρω ..αλλα παντα κρατουσε κατι ..δεν ειχε ισορροπια να περπατησει μονη της...και ο παιδιατρος δεν καταλαβε τιποτα...ισως γιατι οταν βγηκε απο την κοιτιδα μας ειπαν ολα τελεια...ουτε αιμοραγιες ..ουτε τιποτα....αλλ΄α δεν ηταν ...δεν ξερω αν ειπαν ψεματα η απλα δεν ενδιαφερθηκαν αρκετα...με την μαγνητικη που λες ..την λευκη ουσια κατι τρεχει...αλλά ο νευρολογος λεει πως ειναι λογο προωρωτητας και μονο..

παντως η φυσιοθεραπεια ειναι θαυματουργη!!! αργουν σε σχεση με τα άλλα παιδακια..αλλά καλιο αργά παρά ποτέ...εμεις τελικα περπατησαμε τελειως μονοι στα 2.

επισης οι γιατροι μου χαρακτηριζουν το προβλημα ''ελαφρυ''...αλλά ειμαστε 4 και κάνουμε ακόμη φυσιοθεραπεία..ενώ βλέπω πως άλλες κοπελες εδώ σταματανε πιο γρηγορα..τι να πω?

μπεμπούλη ..οι λεπτές κινήσεις μου είπαν οτι έχει σχεση με την υπερτονία αλλά και την προωρότητα..δηλ το κακό που έχει γίνει στον εγκέφαλο....εμένα μου έχουν πει πως η υπερτονία είναι λογω λαθους εντολης του εγκεφαλου..πάντα...

εσένα πως στη δικαιολαγήσανε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι κουκλα να πανε ολα καλα με την δικια μου και με ολα τα μωρακια.εμενα ειναι 8 μηνων αν γεννιωταν κανονικα και 10 πρωορη.εχθες εκατσε για 2 λεπτα χωρις βοηθεια.οσο παει καθετε και περισσοτερο και της αρεσε κιολας.προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη για το παιδι μου αλλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια δεν ξέρω αν και στα άλλα προωρακια το έχουν πει αυτό..αλλά μου εχουν πει πολοί γιατροί ότι η διορθωμένη ηλικια μετράει γαι πολλά χρονια..και μονο σε ηλικία 7 με 9 χρονων φτανουν στο ιδιο επιπεδο με τα τελειομηνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εμενα μου μετραγαν διορθωμενη μεχρι ενος ετους

μετα τον μετρουσαν κανονικα

η υπερτονια παντος δεν οφειλεται αποκλειστικα στον εγκεφαλο αλλα και στην σταση που εχει το μωρο στην μητρα

εμας παντως ειναι απο το εγκεφαλικο!!

επεισης οι καμπυλες στα βιβλιαρια δεν ισχυουν για τα προωρα

εμας μας εδωσε αλλες ο νευρολογος και παμε βαση αυτων

mama aga μην στεναχωριεσαι κι εμεις παμε τωρα στα 3 χρονια φυσικοθεραπειας

και ειμαστε και στον 1ο χρονο λογοθεραπειας-εργοθεραπειας

ελπιζω απο τον σεπτεβρη που θα παμε και παιδικο και σε συνδιασμο με τις λογοθεραπειες να λυθει η γλωσσα του.

να ξερεις οτι αλλα παιδακια χρειαζονται λιγοτερο και αλλα περισσοτερο χρονο

οσον αφορα αυτο το γιατι χρυσα μου με ετρωγε κι εμενα!!!!

αυτο ελεγα και στην παιδιατρο μας και στεναχωριομουν και θυμωνα γιατι συνεχεια ακουγα

΄κανει αυτο?,κανει εκεινο?'

κι εγω ελεγα οχι

και εβλεπα μια εκφραση στα προσωπα σαν να μας λυπουνται

εεε το σταματησα

σταματησα να μπαινω κι εγω στο τρυπακι να συγκρινω

εχουμε περασει πολλα και αυτα που εχουμε καταφερει με πολυ κοπο και υπομονη με κανουν πλεον να

νιωθω υπερηφανη για τον μικρουλη μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπεμπουλη και εμενα ο γιατρος μεχρι ενος ετους εγραφε στο βιβλισριο και κανονικη και διορθωμενη ηλικια..αλλά αυτο που λεω για 7-9 χρονων ειναι ποτε στην κυριολεξια θα ειναι στην ιδια φαση με τα αλλα παιδακια(ελπιζοντας πως θα ειναι καποτε)..

και αυτο που λες στην εκφραση του γιατρου το εχω νοιωσει και εγω..και ενω εγω δεν ασχολουμαι τσαντιζομαι λιγακι που αυτοι,οι επαγγελματιες φερονται έτσι..αλλά τελοσπαντων..

επισης αισθανομαι΄΄τυχερη΄΄ κατα καποιο τροπο που ηταν το πρωτο μου παιδακι και ετσι δεν ειχα εμπειρια να συγκρινω..μαλλον αν ειχα αλλο παιδι πιο πριν θα στεναχωριομουν περισσοτερο...

εμεις κανουμε φυσιοθεραπεια και εργοθεραπεια..μου ειπαν λογοθεραπεια απο του χρονου μαλλον..βεβαια λεει καθαρα τις λεξεις αλλα λογοθεραπεια δεν ειναι μονο αυτο.

να ρωτησω και κατι άλλο??

σας έχουν πει για καποιο ναρθηκα που μπορει να φοραει οταν κοιμαται ωστε να κραταει το ποδι(κατω)τεντωμενο ..?βοηθαει να ειναι χαλαρο ειναι σαν να κανει φυσιοθεραπεια τις 8-10 ωρες που κοιμαται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο με τον ναρθηκα το εχω ακουσει κι εγω αλλα δεν μας εχουν

πει,εμας τουλαχιστον,να χρησιμοποιησουμε

αχ κι εμενα το πρωτο μου παιδακι ειναι και με οσα εχουμε περασει θα ειναι και το μοναδικο

μου

mama aga πως σε λενε?

εγω ειμαι η αναστασια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο με τον ναρθηκα το εχω ακουσει κι εγω αλλα δεν μας εχουν

πει,εμας τουλαχιστον,να χρησιμοποιησουμε

αχ κι εμενα το πρωτο μου παιδακι ειναι και με οσα εχουμε περασει θα ειναι και το μοναδικο

μου

mama aga πως σε λενε?

εγω ειμαι η αναστασια

χαίρομαι που τα λέμε Αναστασια ....Αγάπη με λενε...

για το παιδάκι σε καταλαβαίνω ..και εγώ έτσι έλεγα..πως μετά από οσα πέρασα δεν βλέπω να κάνω άλλο...είχα και πολύ δυσκολη εγκυμοσύνη...νοσηλευτικα αρκετο καιρό...πόναγα όλο τον καιρό και γέννησα και πρόωρα... ετρεχα και με την μικρή...

αλλά όταν ηρθε δευτερο παιδάκι ..(χωρις να ειναι προγραματισμένο).περίπτωση να μην το κρατησω δεν υπήρχε...αλλά φοβομουν μην περασω τα ιδια..αλλά ο καλός Θεούλης με λυπήθηκε!! και όλα πήγαν καλα...δεν το μετανοιώνω τώρα..εχει και η άλλη παρεα ...

νομίζω πως μπορεί να αλλαξεις και εσύ γνωμη στο μέλλον..δεν θα ηταν άσχημα να έχει παρεούλα ο κούκλος σου και μια βοήθεια συμπαρασταση στη ζωή του στο μέλλον.

να πω όμως την αλήθεια..καθε φορα που βλεπω το δεύτερο παιδί μου ...και πως ενα ''κανονικό'' παιδάκι τα κάνει όλα ..φυσικά..χωρίς προσπαθεια..απο το περπατημα μεχρι να βαλει τα τουβλακια μεσα στο κουτι...συγκινουμε για το ποσο εχει προσπαθησει το πρωτο μου παιδακι για ολα αυτα που για τους άλλους ειναι δεδομένα!!

και κατι ακόμη..ο ναρθηκας βοηθάει παρα πολύ ..και εμας δεν το προτειναν αλλα επειδη μιλησα με μαμαδες στο εξωτερικο με ιδιο προβλημα μου ειπαν πως εκει το βαζουν στα σιγουρα ..υπαρχουν δε παιδακια που το φορανε και ολη μερα...με επεισαν να το δοκιμασω...κανει πολύ καλό στο παιδί!!ειναι ομως ακριβουτσικο και το ταμειο πληρωνει ενα ποσοστο για ναρθηκα καθε δυο χρονια..οχι πιο νωρις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η ιστορία που μας παραπέμπεις είναι δικιά σου?...ο Θεός μαζί σου και με το παιδάκι σου1...πάντα βοηθάει όσους πιστεύουν!!...νομίζω όλες οι μανούλες που εχουν παρόμοια προβλήματα σε νοιώθουν.....ειλικρινά δεν ξερω αν μπορούν και οι υπόλοιπες...

εύχομαι όλα να εξεληχθούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαίρομαι που τα λέμε Αναστασια ....Αγάπη με λενε...

για το παιδάκι σε καταλαβαίνω ..και εγώ έτσι έλεγα..πως μετά από οσα πέρασα δεν βλέπω να κάνω άλλο...είχα και πολύ δυσκολη εγκυμοσύνη...νοσηλευτικα αρκετο καιρό...πόναγα όλο τον καιρό και γέννησα και πρόωρα... ετρεχα και με την μικρή...

αλλά όταν ηρθε δευτερο παιδάκι ..(χωρις να ειναι προγραματισμένο).περίπτωση να μην το κρατησω δεν υπήρχε...αλλά φοβομουν μην περασω τα ιδια..αλλά ο καλός Θεούλης με λυπήθηκε!! και όλα πήγαν καλα...δεν το μετανοιώνω τώρα..εχει και η άλλη παρεα ...

νομίζω πως μπορεί να αλλαξεις και εσύ γνωμη στο μέλλον..δεν θα ηταν άσχημα να έχει παρεούλα ο κούκλος σου και μια βοήθεια συμπαρασταση στη ζωή του στο μέλλον.

να πω όμως την αλήθεια..καθε φορα που βλεπω το δεύτερο παιδί μου ...και πως ενα ''κανονικό'' παιδάκι τα κάνει όλα ..φυσικά..χωρίς προσπαθεια..απο το περπατημα μεχρι να βαλει τα τουβλακια μεσα στο κουτι...συγκινουμε για το ποσο εχει προσπαθησει το πρωτο μου παιδακι για ολα αυτα που για τους άλλους ειναι δεδομένα!!

και κατι ακόμη..ο ναρθηκας βοηθάει παρα πολύ ..και εμας δεν το προτειναν αλλα επειδη μιλησα με μαμαδες στο εξωτερικο με ιδιο προβλημα μου ειπαν πως εκει το βαζουν στα σιγουρα ..υπαρχουν δε παιδακια που το φορανε και ολη μερα...με επεισαν να το δοκιμασω...κανει πολύ καλό στο παιδί!!ειναι ομως ακριβουτσικο και το ταμειο πληρωνει ενα ποσοστο για ναρθηκα καθε δυο χρονια..οχι πιο νωρις[/quote:33rzk8pq]

ποσο δικιο εχεις αγαπη(τι ωραιο ονομα!!!!)

και εγω ετσι σκευτομαι

αν ερθει 2ο μωρακι καλοδεχουμενο αλλα ακομη δεν το επιδιωκω ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

η ιστορία που μας παραπέμπεις είναι δικιά σου?...ο Θεός μαζί σου και με το παιδάκι σου1...πάντα βοηθάει όσους πιστεύουν!!...νομίζω όλες οι μανούλες που εχουν παρόμοια προβλήματα σε νοιώθουν.....ειλικρινά δεν ξερω αν μπορούν και οι υπόλοιπες...

εύχομαι όλα να εξεληχθούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!![/quote:30ddp7bp]

Δυστυχώς ναι είναι η ιστορία μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, καινούρια στο forum και στη συζήτηση

ο 7 μηνών μικρός μου παρουσιάζει υπερτονία κάτω άκρων.

την δευτέρα - μεθάύριο - θα κάνουμε μαγνητική εγκεφάλου για να διαπιστώσουμε αν είναι λόγο θέσης ή λόγω εγκεφαλικής παράλυσης. υπάρχει κάποιο σύμπτωμα που να με κάνει από τώρα να μπορώ να πω ότι είναι το ένα ή το άλλο?

αν είναι απλά λόγω θέσης, πόσο καιρό φυσιοθεραπεία μπορεί να χρειαστεί? θεραπεύεται πλήρως?

αν είναι ΕΠ μπορεί στη συνέχεια να αντιμετωπίσει πέρα από την υπερτονία και άλλα προβλήματα? να σας πω ότι οι γιατροί την χαρακτήρισαν "ήπια υπερτονία".

πείτε μου από εμπειρίες σας, κοντεύω να τρελλαθώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
καλησπέρα, καινούρια στο forum και στη συζήτηση

ο 7 μηνών μικρός μου παρουσιάζει υπερτονία κάτω άκρων.

την δευτέρα - μεθάύριο - θα κάνουμε μαγνητική εγκεφάλου για να διαπιστώσουμε αν είναι λόγο θέσης ή λόγω εγκεφαλικής παράλυσης. υπάρχει κάποιο σύμπτωμα που να με κάνει από τώρα να μπορώ να πω ότι είναι το ένα ή το άλλο?

αν είναι απλά λόγω θέσης, πόσο καιρό φυσιοθεραπεία μπορεί να χρειαστεί? θεραπεύεται πλήρως?

αν είναι ΕΠ μπορεί στη συνέχεια να αντιμετωπίσει πέρα από την υπερτονία και άλλα προβλήματα? να σας πω ότι οι γιατροί την χαρακτήρισαν "ήπια υπερτονία".

πείτε μου από εμπειρίες σας, κοντεύω να τρελλαθώ!

εμενα μου ειχαν πει υπερτονια γενικα και μετα την μαγνιτικη μου ειπαν υπια εγκεφαλικη παραληση..βλακειες δηλαδη...οι οροι δεν εχουν σημασια..

εσενα πως το καταλαβατε??καθεται τωρα μονος του ??τι κανει σε αυτη την ηλικια??

επεισης τι εννοεις λογω θεσης??σορρυ που ρωταω ..εμενα ειναι 4,5 χρονων τωρα κανει φυσιοθεραπεια απο τα 2 και η μαγνιτικη εδειξε καποια ΄΄κενα΄΄ λογω προωροτητας μας ειπαν(οχι οτι εχει σημασια)..εχει πολυ υπιας μορφης..επιρεαζει δηλαδη μονο το ενα κατω ακρο...κυριως..αλλα θα χρειαζεται φυσιοθεραπεια τουλαχιστον μεχρι να ολοκήρωθει η αναπτυξη αν οχι παντα..

μην αγχωνεσαι παντως..υπαρχουν πολυ χειροτερα και το παιδακι σου ειναι πολυ μικρο για να βγαλουν διαγνωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...