Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

θα ηθελα γνωμες κ αποψεις μαναδων που τα μωρακια τους ειχαν 'η εχουν υπερτονια κατω ακρων

πως εξελιχθηκε ? ποσο κρατησε ? τι εκαναν για να αντιμετωπισουν το προβλημα ?

λογω προωροτητας η μικρουλα μου ειναι " σφιχτη " στα κατω ακρα ,επιστημονικα λεγεται υπερτονια

γνωριζω οτι η φυσιοθεραπεια ειναι η λυση κ αυτο κανω αλλα οποιοαδηποτε αποψη/εμπειρια ειναι χρησιμη παντα .

ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου...

κι εμενα ο δικος μου ειναι προωρος(31η εβδομαδα γεννηθηκε)

και εχει υπερτονια κατω ακρων την οποια την αντιμετωπιζουμε με φυσικοθεραπεια.

ειναι τωρα η δευτερη χρονια που κανουμε...οταν τελειωσαμε την πρωτη χρονια ο μικρος εκανε πισωγυρισμα και ετσι συνεχιζουμε

δεν πιστευω να κανουμε και 3η χρονια

η υπερτονια δεν ειναι κατι που δεν αντιμετωπιζεται ουτε κατι που μενει μονιμο

εμεις ξεκινησαμε φυσικοθεραπεια οταν ηταν 15 μηνων!!! και τωρα ειναι 27 μηνων και πολυ πολυ καλυτερα γιατι εκτος απο την υπερτονια ο σπυρος μου δεν καθοταν καθιστος και εκανε τα ποδια του οπως οι μπαλαρινες.

η φυσικοθεραπευτρια μας μας ειπε οτι η βαδιση ολοκληρωνεται στην ηλικια των 3 χρονων και φοραμε και ορθοπαιδικα παπουτσια(μποτακια χειμωνα-καλοκαιρι)

φυσικα μαζι με την φυσιοθεραπεια παρακολουθειται και απο παιδονευρολογο

να σου ζησει η μικρουλα σου!!!! οτι χρειαστεις μην διστασεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω Μπεμπουλης ! κ εμεις μας εχει δειξει ασκησεις η φυσιοθεραπευτρια κ κανουμε κ τωρα ειναι να παμε να μας δει σαφως η μικρη δν ειναι οπως ηταν αλλα εχουμε προσπαθειες ακομα πιστευω απ οτι την βλεπω .Εμενα ειναι 7μηνων ,διορθωμενη 5 1/2,τις ασκησεις τις ξεκινησαμε νωρις ελπιζω να εχουμε αποτελεσματα νωρις ειναι πολλα αυτα που με απασχολουν θα σου στειλω πμ σαν πιο παλια!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλης τι παρουσίασε το παιδί 15 μηνών και ξεκινήσατε φυσιοθεραπείες;

Ρωτώ γιατί η μια μου κόρη παρουσίασε υπερτονία κορμου όταν ήταν 5 μηνών και την ξεπεράσαμε απ' ότι φαίνεται χωρίς φυσιοθεραπείες μόνο με κάποιες ασκήσεις που μου έδειξε κάποιος φυσιοθεραπευτής.

Παρ'όλα αυτά το έχω πάντα στο μυαλό μου και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν κάποια πράγματα που θα πρέπει να προσέχω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ngel, γεια σου κι απο μενα,

Κι εμενα ο γιος μου εχει υπερτονια ανω κ κατω ακρων ... το διεγνωσε ο γιατρος μας οταν ηταν ακομη 3 μηνων και 3,5 ξεκινησαμε φυσικοθεραπειες και συνεχιζουμε ακομη (τωρα ειναι 17 μηνων).

Εμενα δεν ηταν προωρος αλλα εκανε την 2η μερα της ζωης του καποιες απνοιες και νοσηλευτικε για 5 μερες στο νοσοκομειο, αλλα οι γιατροι δεν ειναι βεβαιοι οτι προηλθε απο αυτο ... τελος παντων ... :?

Απ' οτι εχω μαθει 1 χρονο τωρα που κανουμε φυσικοθεραπειες, η υπερτονια θεραπευεται με φυσικοθεραπεια και μονο !!! Και οσο μικροτερο ειναι το παιδι τοσο καλυτερα...

Εμενα ηταν αρκετα "σφικτος" και βελτιωθηκε παρα πολυ . Βεβαια, αν το αφηναμε και δεν καναμε τπτ υπηρχαν μεγαλες πιθανοτητες να μην μπορει να κανει καλα βασικα πραγματα ...οπως περπατημα, τρεξιμο, να πηδηξει ...

Επισης καθως αναπτυσσεται παρουσιαζει διαφορα προβληματα στις κινησεις του λογω της υπερτονιας, τα οποια διορθωνονται με τις ασκησεις . Αν το αφησεις και δεν κανεις ασκησεις εντατικα ειναι πιο δυσκολο για το μωρο να τις ανεχτει και θα ποναει ...

Εμενα μου ειπε η φυσικοθεραπευτρια οτι η βαδιση ολοκληρωνεται στα 2 ετη και στους 18 μηνες να παμε σε παιδονευρολογο (γτ νωριτερα δεν θα εχει σωστη εικονα, επειδη δεν εχει ολοκληρωθει η βαδιση) και ξανα στα 2 .

Βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη γτ πρωτον, η υπεροτονια εχει βαθμιδες και δευτερον, απλα καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο αναπτυξης !

Σου συνηστω υπομονη και επιμονη και ολα θα πανε καλα !!!

Να χαιρεσαι το παιδακι σου !

Υ.Γ. Συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΟΡΥ ΚΙΟΛΑΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΤΟΝΙΑ Κ ΠΟΙΑ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ!

ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ Κ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΟΡΥ ΚΙΟΛΑΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΤΟΝΙΑ Κ ΠΟΙΑ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ!

ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ Κ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ!

Με λιγα λογια η υπερτονια χαρακτηριζεται απο σφηγμενους μυς (ειναι νευρολογικο το προβλημα κ οχι ορθοπαιδικο) π.χ. αν προσπαθησεις να ανοιξεις τα ποδια του παιδιου και να τα τεντωσεις σε υπτια θεση αυτο σφηγκεται και προσπαθει να τα κλεισει ... ενω δεν θα επρεπε ! Το καταλαβαινεις καλυτερα σε συγκριση με ενα παιδι που δεν εχει τετοιο προβλημα ... ειναι σαν ζυμαρακι, του κανεις ο,τι κινησεις θες !

Η αληθεια ειναι οτι μονο καποιος ειδικος μπορει να σου πει ... και φυσικα εμεις οι μανουλες που το ζουμε μπορουμε να το αναγνωρισουμε ;) ... αν δεν μου τυχαινε δεν θα ειχα κι εγω ιδεα ! ;) Αντιθετως καμαρωναμε που το παιδακι μας ειναι τοσο δυνατο και γεροδεμενο (απο 2 μηνων πατουσε στα ποδια του :) ) αλλα ηταν λογω της υπερτονιας .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"To agoraki mou" το μηνυμα σου δεν ηταν καθολου μεγαλο ,ειδες ρε παιδι μου ποσο τσιτα ειναι :o τωρα καταλαβα γιατι και εμενα εχει φαγωθει να σηκωθει :o:o κ λεω κ εγω οπως κ εσυ, οτι το παιδι θελει να περπατησει!!!!! αλλα ..... ειναι απο την υπερτονια τελικα .

Εγω ρωτησα τον παιδιατρο μας αν πρεπει να μας δει παιδονευρολογος κ μου ειπε οχι ,ισως τελικα επειδη δν μπορει να κανει διαγνωση τοσο νωρις λες ?

Θελει παντως μεγαλη επιμονη κ υπομονη κ απο εμας κ απο τα παιδακια μας γιατι κ αυτα κουραζονται κ εκνευριζονται καποια στιγμη .

Σ ευχαριστω για την απαντηση τελικα καλα λεω εγω οτι μαθαινουμε παρα πολλα πραγματα η μια απο την αλλη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"To agoraki mou" το μηνυμα σου δεν ηταν καθολου μεγαλο ,ειδες ρε παιδι μου ποσο τσιτα ειναι :o τωρα καταλαβα γιατι και εμενα εχει φαγωθει να σηκωθει :o:o κ λεω κ εγω οπως κ εσυ, οτι το παιδι θελει να περπατησει!!!!! αλλα ..... ειναι απο την υπερτονια τελικα .

Εγω ρωτησα τον παιδιατρο μας αν πρεπει να μας δει παιδονευρολογος κ μου ειπε οχι ,ισως τελικα επειδη δν μπορει να κανει διαγνωση τοσο νωρις λες ?

Θελει παντως μεγαλη επιμονη κ υπομονη κ απο εμας κ απο τα παιδακια μας γιατι κ αυτα κουραζονται κ εκνευριζονται καποια στιγμη .

Σ ευχαριστω για την απαντηση τελικα καλα λεω εγω οτι μαθαινουμε παρα πολλα πραγματα η μια απο την αλλη .

Κοιτα...ποτε δεν ειναι υπερβολη να το δει ενας ειδικος παραπανω ;) Αλλα κι ο παιδονευρολογος θα σου πει ο,τι πρεπει να κανεις φυσιοθεραπειες...δεν μπορει να παρεμβει τωρα -εκτος βεβαια αν ειναι καποιο σοβαροτερο προβλημα, εκει επιβαλλεται φανταζομαι !!!

Παντως σε καθε περιπτωση να κανεις εντατικα τις ασκησεις γιατι οταν αρχισει να εχει εντονη κινητικοτητα θα δεις κι εσυ οτι θα βγαινουν διαφορα προβληματα . ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

η μικρη μου γεννηθηκε στην 38η εβδομαδα με καισαρικη λόγω ισχιακης προβολης.Εχει υπερτονια ανω κ κατω ακρων και ραιβοιποποδια στο δεξι ποδαρακι κ βαλαμε γυψακια για 1,5 μηνα κ τωρα φοραμε παπουτσακια ειδικα.Οταν γεννηθηκε επειδη ηταν στριμωγμενη στο διαφραγμα μου το κεφαλι της ηταν ζουληγμενο κ καναμε 2 υπερηχους εγκεφαλου κ δεν ειχε απολυτως τπτ.Πριν 1 μηνα την ξαναειδε νευρολογος κ καναμε κ μαγνητικη εγκεφαλου η οποια βγηκε καθαρη αρα ολα ειναι απο τη θεση στη μητρα.Κανουμε φυσιοθεραπειες εδω κ 1 μηνα κ στον 6ο θα μας ξαναδει η νευρολογος.Βλεπω μεγάλη καλυτερευση πάντως και πιστευω ότι εφοσον το προβλημα δεν προερχεται απο τον εγκεφαλο όλα διορθωνονται.Αν εχετε καποια απορια μπορειτε να με ρωτησετε γιατι ο αντρουλης μου ειναι γιατρος κ το εχουμε ψαξει πολυ το θεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλης τι παρουσίασε το παιδί 15 μηνών και ξεκινήσατε φυσιοθεραπείες;

Ρωτώ γιατί η μια μου κόρη παρουσίασε υπερτονία κορμου όταν ήταν 5 μηνών και την ξεπεράσαμε απ' ότι φαίνεται χωρίς φυσιοθεραπείες μόνο με κάποιες ασκήσεις που μου έδειξε κάποιος φυσιοθεραπευτής.

Παρ'όλα αυτά το έχω πάντα στο μυαλό μου και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν κάποια πράγματα που θα πρέπει να προσέχω.

στον σπυρο μου η υπερτονια φανηκε στους 6 μηνες.δωσαμε λιγο περιθωριο(1 μηνα)και μετα ξεκινησαμε φυσιοθεραπειες στο παιδων!!

εκανε εκει για 1 μηνα και μετα μου ειπαν οτι ειναι καλα και οτι δεν χρειαζεται αλλο!!!

ομως η παιδιατρος μας μετα απο λιγο καιρο μας ειπε οτι χρειαζεται κι αλλο φυσιοθεραπεια,συνεπεσε και καλοκαιρι που ηταν ολα κλειστα, ετσι ξεκινησαμε 11 μηνων τελικα (νομιζα οτι ηταν 15 μηνων ;) )

η υπερτονια σε εμας πιθανον να οφειλεται στο οτι ο μικρος οταν γεννηθηκε επαθε εγκεφαλικη αιμοραγια και γιαυτον τον λογο παρακολουθειται και απο παιδονευρολογο.

ο νευρολογος ειναι πολυ ικανοποιημενος με τον σπυρο και μας ειπε οτι ειναι πολυ καλα και ευτυχως το εγκεφαλικο δεν του αφησε κανενα προβλημα!!!!!

το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι χαρη στην φυσιοθεραπεια εκατσε,μπουσουλησε,περπατησε και μπορεσε να στεκαιται ορθιος χωρις κανενα προβλημα!!

τωρα ξεκινησαμε και λογοθεραπειες-εργοθεραπειες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!!

Η αλήθεια είναι ότι η παραπομπή μας σε φυσιοθεραπευτή ήταν λίγο ύποπτη!Όταν τις πήγα 5 μηνών στο νοσοκομείο για επανέλεγχο ανακάλυψα ότι ΟΛΑ τα πρόωρα τα έστελναν για φυσιοθεραπεία!Μας έδωσε ένα παραπεμπτικο το οποίο δεν το διάβασα εκείνη την στιγμή.Όταν το έκανα αργότερα έπαθα σοκ :shock:

Έγραφε 25 φυσιοθεραπείες τον μήνα για τουλάχιστον 6 μήνες. Και είχε μέσα κινισιοθεραπείες, διαθερμέιες, λέηζερ και ένα σωρό άλλα!!Το ωραίο είναι ότι τα ίδια έγραφε και για την 2η η οποία υποτίθεται ότι δεν είχε κάτι απλώς να την βοηθήσουμε λόγω προωρότητας.Τρελάθηκα πίστεψα ότι τα παιδια είχαν σοβαρό πρόβλημα και δεν το είχαμε καταλάβέι!

Ευτυχώς επικοινώνησα με ένα φυσιοθεραπευτή και μου εξήγησε ότι τα γράφουν όλα αυτά για τα ταμεία!

Τις είδε φυσιοθεραπευτής και μου είπε ότι δεν χρειάζεται τίποτα πέρα απο κάποιες ασκήσεις για να λυθούν.

Το ίδιο μου είπε και η παιδίατρος.

Τώρα είναι σχεδόν 11 μηνών μπουσουλάνε, σηκώνται όλη την ώρα,κάνουν κάποια βηματάκια σαν τους κάβουρες, πιασμένες απο τον καναπέ, και τις τελευταίες μέρες ισσοροπούν μόνες τους για μερικά δευτερόλεπτα!!

Τι να πω περημένω να δώ πως θα πάμε στο περπάτημα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ειναι για τα ταμεια πρεπει να γραψουν ενα σωρο!!!

κι εγω στην αρχη ειχα αγχωθει οταν τα ειχα δει ολα αυτα 20 καθε μηνα για ενα χρονο.

η φυσιοθεραπεια παντως κανει καλο!!! αν και να σουπ ω την αληθεια εμας δεν μας εδωσαν τιποτα για φυσιοθεραπειες απο το νοσοκομειο λογω προωροτητας και ειναι και αρκετα προωρος ο δικος μου και με ιστορικο βαρυ

να ειναι καλα η παιδιατρος μας αυτη μας εστειλε για φυσιοθεραπειες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

κοριτσια καλησπερα

να ρωτησω κατι?

ποιες ειναι οι ασκησεις που κανουν για τα ακρα?

εγω εχω διδυμα και η διδυμουλα μου ειναι λιγο σφιχτουλα. την πηγα σε νευρολογο και ειπε ολα οκ τιποτα και να την δει αργοτερα ξανα.

ποιες ειναι ομως οι ασκησεις ετσι για να ξερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα

να ρωτησω κατι?

ποιες ειναι οι ασκησεις που κανουν για τα ακρα?

εγω εχω διδυμα και η διδυμουλα μου ειναι λιγο σφιχτουλα. την πηγα σε νευρολογο και ειπε ολα οκ τιποτα και να την δει αργοτερα ξανα.

ποιες ειναι ομως οι ασκησεις ετσι για να ξερω...

Ειναι φυση αδυνατο να το εξηγησουμε γραπτως...οκ ενας ειδικος θα καταλαβει αν του το πεις με ορους ... Εδω εμενα μου τις δειχνουν και παλι δεν ειμαι σιγουρη οτι τις κανω σωστα :? χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι συμφωνω με το αγορακι μου

εξαλλου καθε παιδι δεν κανει τις ιδιες ασκησεις!!!

καλο για μενα θα ηταν να παρεις και την γνωμη ενος φυσικοθεραπευτη αλλα να ειναι εξειδικευμενος σε παιδακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

kοριτσια γεια σας κ παλι ! συγνωμη που εχω καιρο να μπω αλλα μου ετυχαν διαφορα .....

Λοιπον οσον αφορα τη μικρη μου κ την υπερτονια πηγαμε σε παιδονευρολογο υστερα απο επιμονη

δικη μου για να δω τι θα μας πει κ αυτος .Μας ειπε οτι ημικρη μας ειναι παραπανω απο την ηλικια της νευρολογικα κ η υπερτονια που εχει ειναι ελαχιστη κ οτι ειναι παροδικο σιγα σιγα θα της φυγει εντελως .Φυσικα αυτη τη στιγμη το αστερακι μου ειναι σουπερ μπουσουλαει απο 7 μηνων κ δεν την πιανω .Για οσες μανουλες το αντιμετωπιζουν πρωτη φορα να ξερουν οτι οι φυσιοθεραπειες βοηθανε παρα πολυ δεν ειναι κακο να απευθυνεσαι στους καταλληλους ειδικους για να βοηθησεις το παιδι σου .

Το πιο σημαντικο βεβαια ειναι ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΝ .

ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥΣ φιλια κοριτσια .

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επανερχομαι με ωραια νεα !Στην τελευταια επισκεψη στην φυσιοθεραπευτρια μας ,μας ειπε οτι η μικρη μου εχει χαλαρωσει και ειναι οκ ! παει κ αυτο ! μας εφυγε ..... και αυτο το αγχος .

Τελικα οπως εχω ξαναγραψει υπομονη θελει και ολα περνανε σιγα σιγα με την καταλληλη αντιμετωπιση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο σας πολυ ωραια νεα!!!!!!!

κι εμεις τελειωνουμε τον απριλιο

η βαδιση εχει ολοκληρωθει πια και ειμαστε καλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Μπεμπουλης γιατι τοσο πολυ ?πανω κατω εχω μια ιδεα για την ιστορια σου την ειχα διαβασει περυσι ,αλλα γιατι μεχρι τετοια ηλικια ? σορυ αν γινομαι αδιακριτη ισως τα εχεις ξαναγραψει κ εχω χασει επεισοδια .

Εμενα τωρα η μικρη ειναι 11μηνων κανονικα κ διορθωμενη ειναι 9 μπουσουλαει απο τον 7ο και τωρα πλεον οχι μονο σηκωνεται αλλα εχει ξεκινησει και κανει γυρω γυρω το τραπεζι (πλαγια βηματα ),

τα οποια απ οτι μου ειπε η φυσιοθ/ρια ειναι σημαδι οτι θα περπατησει σιγα σιγα,για να δουμε πως

θα τα παμε με τη βαδιση ,με την ομιλια με ολα γενικα γιατι οταν το μωρακι σου ειναι προωρο

μπαινεις στο τρυπακι και σκεφτεσαι ακομα κ με τα πιο αυτονοητα πραγματα πως θα τα πει .

Θα δουμε .........................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπουλης γιατι τοσο πολυ ?πανω κατω εχω μια ιδεα για την ιστορια σου την ειχα διαβασει περυσι ,αλλα γιατι μεχρι τετοια ηλικια ? σορυ αν γινομαι αδιακριτη ισως τα εχεις ξαναγραψει κ εχω χασει επεισοδια .

Εμενα τωρα η μικρη ειναι 11μηνων κανονικα κ διορθωμενη ειναι 9 μπουσουλαει απο τον 7ο και τωρα πλεον οχι μονο σηκωνεται αλλα εχει ξεκινησει και κανει γυρω γυρω το τραπεζι (πλαγια βηματα ),

τα οποια απ οτι μου ειπε η φυσιοθ/ρια ειναι σημαδι οτι θα περπατησει σιγα σιγα,για να δουμε πως

θα τα παμε με τη βαδιση ,με την ομιλια με ολα γενικα γιατι οταν το μωρακι σου ειναι προωρο

μπαινεις στο τρυπακι και σκεφτεσαι ακομα κ με τα πιο αυτονοητα πραγματα πως θα τα πει .

Θα δουμε .........................

εννοεις γιατι τοσο πολυ το οτι καναμε 2 χρονια φυσικοθεραπεια??

αν ειναι γιαυτο θα σου πω οτι ο μικρος ναι μεν περπατησε αλλα εκανε τα ποδια του μπαλαρινες και το ενα το εφερνε προς τα μεσα αντι να περπαταει ευθεια

οταν τελειωσε ο πρωτος χρονος πηγαιναμε καλα αλλα ο μικρος πισωγυρισε και καναμε και αλλον εναν χρονο

τωρα πια περπαταει τελεια,τρεχει και παει καλυτερα

εχουμε ακομη φυσικοθεραπειες μεχρι τον απριλιο και τωρα κανουμε μια ασκηση ισοροπιας,σκαλες και εργοθεραπεια για τα χερια του(αυτα ειναι ακομη λιγο σφιχτα)

τωρα για την λογοθεραπεια....

θα σου πω το εξης..

μιλαει ο σπυρος ξερει πολλες λεξουλες αλλα δεν τις επαναλαμβανει

η λογοθεραπευτρεια μας δεν ανυσηχει γιατι δεν εχει προβλημα αρθρωσης λογου και ομιλιας

απλα θελει και εκει λιγακι βοηθεια.(και τα παει τελεια!!!!!!!!!!!!!!!!)

ο νευρολογος που τον παρακολουθει μας εστειλε γιατι ειπε οτι ο μικρος θα επρεπε στην ηλικια του να λεει περισσοτερα!!!!

ετσι τον βοηθαμε και σε αυτον τον τομεα!!!

τι να κανουμε ειναι παιδακια που τα καταφερνουν μονα τους και παιδακια που θελουν λιγο 'σπρωξιμο'

μπορει να ευθυνεται και η προωροτητα δεν ξερω αλλα δεν τον αφηνω να περιμενω ποτε θα τα κανει μονος του γιατι φοβαμαι λογω του ιστορικου του

αυτα τα προωρακια δυστυχως περνανε απο 40 κυματα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

και εμεις υπερτονια ως προωρα...

κορίτσια συνηθως η υπερτονια δεν περναει....η υποτονια ίσως..

αλλα οταν οι μυες ειναι σφυχτοι οσο μεγαλωνει το παιδι και κανει περισσοτερες κινησεις(περπαταει τρεχει..κλπ..)

.αυτο ξαναγινεται...και εμεις ξεκινησαμε μικρα και λεγαμε αντε αλλους εξι μηνες..κλο...ειμαστε 4 και κανουμε ακομη...και μαλιστα ειναι ελεφρια περιπτωση με υπετρονια μονο στο ενα κατω ακρο...

δεν θελω να αγχωσω καμια μανουλα..αλλα καλυτερα να ξερεισ...νομιζω οτι το να λενε αλλο λιγο..κα θα δουμε ειναι λαθος των γιατρων....αυτα ειναι χρονιες καταστασεις και υστερα απο παρα..μα παρα πολυ ψαξιμο εχω καταληξει πως πρεπει να συνεχιζονται οι φυσιοθεραπειες μεχρι να ολοκληρωθει η αναπτυξη του παιδιου...δηλ 16-18 ετων

αυτα απο την δικη μου εμπειρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama-aga δεν νομιζεις οτι ειναι πολυ το χρονικο οριο που λες?

δεν ξερω κι εγω βεβαια, γιατρος δεν ειμαι

εσεις τι παρουσιασατε ακριβως?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama-aga δεν νομιζεις οτι ειναι πολυ το χρονικο οριο που λες?

δεν ξερω κι εγω βεβαια, γιατρος δεν ειμαι

εσεις τι παρουσιασατε ακριβως?

ο γιατρος μας ειπε υπςρτονια...δεν θα το καταλαβαινα μόνη μου...για να σου εξηγησω η μια πατουσα αν πας να σηκωσεις το πελμα προσ τα πάνω ..πάει πιο δύσκολα από το άλλο...ενω μάλιστα μπουσουλησε νωρίς και όλο λέγαμε τώρα θα περπατησει ..πηγαινε γυρω γυρω αλλα δεν αφηνε τα χερια....με τη φυσιοθεραπεια περπατησε και τωρα τρέχει κιολας...αλλα στην υπερτονια σφύγγουν οι μυες..του ποδιου στην προκειμενη περιπτωση και θελουν χαλαρωση ..με φυσιοθεραπεια ....το θεμα ειναι πως με τις διαφορες δραστηριοτητες οπως περπατημα τρεξημο..ποδηλατο..κλπ...ξανασφηγκουν...δεν χαλαρωνουν,,το αντιθετο..οποτε θελει παλι χαλαρωση...

τωρα τι να σου πω...ελπιζω ολοι οι γιατροι οταν λενε υπερτονια ακρων να εννοουν το ιδιο...παντως εχω βρει υστερα απο ψαξιμο αρκετους γονεις..που κατεληξαν σε αυτο που λεω..χρονια φυσιοθεραπειαδηλ..και αργοτερα εργοθεραπεια και λογοθεραπεια...

αλλα δεν ειναι οπως ακουγεται..τα παιδακια ειναι μια χαρα και πολυ εξυπνα...απλα μερικες φορες η προωροτητα αφηνει καποιο μικρο κινητικο μονο προβλημα...

παντα υπαρχουν ομως υποπερυπτωσεις...και εξαιρεσεις..αυτος ειναι ο πολυ γενικος κανόνας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...