Μετάβαση σε περιεχόμενο

PCR ΙΣΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΧΛΑΜΥΔΙΑ Κ.Α.....


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΙΑ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΦΙΛΕΝΑΔΕΣ ΜΟΥ.ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΤΥΧΙΟ ΙΑΤΡΙΚΗΣ.ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ iNTERNET.ΑΣ ΜΠΩ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ PCR ΜΕ ΙΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΦΩΣ?ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΥΝΕΧΗ ΣΤΡΑΠΑΤΣΑ ΜΕ ΑΠΟΒΟΛΕΣ,ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΣ ΜΙΚΡΟΒΙΑ,ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΛΕΝΕ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 3Η ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ,ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΕΦΑΓΑ ΠΛΑΙ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΤΗΝ 1Η ΦΟΡΑ.ΤΗ 2Η ΦΟΡΑ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΡΔΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΛΕΕΙ..Ο ΙΔΙΟΣ ΠΑΡΑΝΟΜΑΣΤΗΣ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ. ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΨΩ Η ΦΟΥΜΑΡΑ?ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ?ΠΧ Η ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΟ ΑΙΤΙΟ ΑΠΟΒΟΛΗΣ.ΤΑ ΧΛΑΜΥΔΙΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρουσα...παθουσα κ μαθουσα....

Εγω εχω στο ιστορικο μου ενα εξωμητριο κ μια παλλινδρομη...

Εκανα την εξεταση με ιστο περιοδου (pcr) κ βρεθηκα θετικη στα χλαμυδια, τα οποια κ ειμαι σε φαση καταπολεμησης.

Επειδη το εχω ψαξει πολυ το θεμα θα σου πω οτι οσον αφορα τα χλαμυδια, ειναι υπευθυνα για τα εξωμητρια, χωρις ομως να ειναι ο κανονας.

Τωρα, οσον αφορα την παλλινδρομη κυηση, δεν υπαρχει αμεσος συσχετισμος, ουτε εχει αποδειχτει κατι τετοιο, μεσα απο πληθωρα μελετων. Βεβαια κ αυτο παλι δεν ειναι κανονας...

Το σιγουρο ειναι , οτι αν βγεις θετικη, θα πρεπει να τα καταπολεμησεις γιατι προκαλλουν βλαβες στις σαλπιγγες...

Η εξεταση αυτη ειναι η πιο σιγουρη κ για μενα...να την κανεις κ για χλαμυδια αλλα κ για ουρεοπλασμα κ μυκοπλασμα.

Τωρα...αλλο βιοχημικη κ αλλο παλλινδρομη. Στη βιοχημικη δεν υπαρχουν εμβρυικα στοιχεια...υπαρχει μονο κενος σακος...ενω στην παλλινδρομη το σπορακι αναπτυσσεται αλλα για καποιο λογο παλλινδρομει.σταματαει η αναπτυξη του...λογοι πολλοι! Πιθανον να υπαρχει καποια χρωμοσωμικη ανωμαλια κ απο μονος του ο οργανισμος να σταματαει την αναπτυξη του εμβρυου...η υπαρχουν αλλοι λογοι πχ μικροβια στη μητρα που του επιτεθηκαν, η θρομβοφιλιας η αυξημενα ΝΚ(natural killers) η η η .....

Αφου εχει ηδη ιστορικο..καλο ειναι να κανεις αυτες τις εξετασεις...οι οποιες ειναι ανωδυνες...(επωδυνες στην τσεπη)

Να κανεις την pcr περιοδου, αλλα κ τον ελεγχο θρομβοφιλιας....ισως να βρεθεις ομοζυγωτης σε καποιο γονιδιο κ να χρειαστει να κανεις ενεσης ηπαρινης στην επομενη εγκυμοσυνη σου....

Ολα τα παραπανω, παντα με τη συμφωνη γνωμη του γιατρου σου (γυναικολογου αλλα κ αιματολογου)

Μη ξεχνας, δεν ειμαστε γιατροι....προσωπικες εμπειριες καταθετουμε...

καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

konstans με βοήθησες πολύ!!!!!! Έχω κάνει τον καθ εξιν έλεγχο αποβολών και έχουν βγει όλα αρνητικα.ουτε θρομβοφιλία ούτε τίποτα. Μονο κάτι αντιπατρικά αλλά δεν τα πιστεύω.... τι να λέμε.ο γιατρός μου επιμένει και φυσικά θα τα κάνω.Δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς....Δε βρίσκουμε τι φταίει και ι ίδιος ο γιατρός μου είπε οτι δεν έχω και πολλά άλλα να κάνω.Τα εχω κάνει όλα.Άντε και μια υστεροσκόπηση λαμπαροσκόπηση και ο Θεός βοηθός!!!! Τι να πω!!! οτι ειναι τυχερό μου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο με τα αντιπατρικα...ειναι ενα κεφαλαιο που κ παλι πολλοι γιατροι δεν τα αποδεχονται...

προσωπικα ουτε κ εγω....Δε χανεις ομως τιποτα να το κοιταξεις...

κατατμηση dna σπερματος κανατε??

Διαβασε το αρθρο που σου παραθετω, ειναι κατατοπιστικο

http://www.ivf-embryo.gr/katatmisi-dna-spermatos.htm

τελος, να θυμασαι οτι δυστυχως.....υπαρχουν κ τα τυχαια γεγονοτα....που σαφως κ δε μας αρεσουν...παντα ψαχνουμε να βρουμε μια απαντηση σε αυτο που μας συνεβει....

Καλο ειναι να κανεις τις εξετασουλες σου...κ οτι ειναι να αντιμετωπιστει.....αν δε βρεθει κατι...ψηλα το κεφαλι κ παμε παλι με αισιοδοξια...

Αν θελεις, ελα στο θεματακι μας.....1η...2η..3η κ η τυχερη....μας αντιπροσωπευει.....

Φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις δίκιο. Κατάτμηση δεν έχουμε κάνει αλλά το σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου οπως μας είπαν 3 διαφορετικοι΄γιατροί είναι απο τα καλύτερα που έχουνε δει.....βέβαια διάβασα το άρθρο που μου παραθεσες και δεν έχει να λεει η ποιοτητα η ποσότητα και η κινητικότητα.τι να πω.τοσο άτυχοι...να ειναι εκει το θέμα? εγω παντως εχω γινει πειραματόζωο.εχω κανει οπως σου ειπα τα Πάντα και σαλπιγγογραφία και ορμονολογικές και φυσικα τον έλεγχο καθ εξιν.Με τον ιστο περιοδου μονο εχω εκκρεμότητα,τα αντιπατρικα που δεν τα γλυτώνω μιας και ο δικος μου γιατρός τα πιστευει και τέλος υστεροσκόηση λαμπαροσκόπηση.Κατι άλλο δεν έχει βρεθεί και καΛύτερα γιατι βαρέθηκα να κάνω εξετάσεις.Να ήταν τυχαίο? Δε νομίζω αλλά οπως μου ειπε και ο γιατρός μετα απο όλον αυτό τον έλεγχο η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά......Μπορεί να είμαστε στο 20% των ζευγαριών για αίτια που δεν έχουν ακόμα βρεθεί..Ψηλά το κεφάλι.... Το πιστεύεις? Μπορείς να το κρατήσεις ψηλά?Εμένα πέφτει αρκετά συχνά....εχω απογοητευτεί.Χαίρομαι όμως για σένα κούκλα μου.Φαίνεσαι και απο τη συνομιλία οτι έχεις κρατήσει τις ισοροπίες..Καλή δύναμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαιρομαι που διαβασες το αρθρο.....Κ εγω επειτα απο αναζητηση βρηκα οτι μπορει κ αυτο να ειναι ενα θεμα...

τι να πω....μηπως να το κανατε κ αυτο??? Ουτως η αλλως, με βιταμινες κ διατροφη βελτιωνεται....

Να πας οπωσδηποτε να κανεις την pcr κ αν τυχον βρεθεις θετικη , να το αντιμετωπισεις με φαρμακευτικη αγωγη..δεν ειναι κατι...

Εγω θεωρω, οτι αν κανεις τον κυκλο των εξετασεων που χρειαζονται....θα βρεθει λυση...ειμαι σιγουρη γιαυτο..κ στην τελικη μη σκας, υπαρχουν κ αλλοι τροποι, οπως εξωσωματικη, η μικρογονιμοποιηση. Βεβαια, απεχει ακομα πολυ αυτο για σενα...γιατι δεν εχεις προβλημα συλληψης...το λεω μονο κ μονο αν βρεθει κανα θεμα με το σπερμα η κατι αλλο που να απαιτει..ελεγχο...

Οταν εκανα αποξεση τον Ιουνιο....ξυπνωντας απο τη ναρκωση ...ηταν μια κυρια διπλα μου, ειχε κανει υστεροσκοπηση..Με ρωτησε ευγενικα ...τι ειχα...τι εγινε....κ εγω βεβαια της απαντησα...Ξερεις τι μου ειπε?? Οτι ειχε 2 παιδια....αλλα πριν τα κανει...ειχε 8 αποτυχιες...(παλλινδρομες κ αποβολες) ...8 παρακαλω...κ ομως καταφερε να κανει 2 παιδια!!!!

Τωρα θα μου πεις...Παναγια μου!!!!! Αλλα να.....βλεπεις οτι οπως υπαρχει το κακο στον κοσμο..υπαρχει κ το καλο....οπως υπαρχει η θλιψη...υπαρχει κ η χαρα...

Το κεφαλι μπορει να μην μπορουμε να το κραταμε παντα ψηλα...αλλα ειναι κ αυτο μεσα στο παιχνιδι...

Μη νομιζεις, κ εγω εχω ευκολες μερες αλλα κ δυσκολες...αλλα προχωραμε γλυκια μου...παμε μπροστα κ πολεμαμε γιαυτα τα οποια επιθυμουμε περισσοτερο.....

Απο κει αντλουμε κ τη δυναμη...απο την επιθυμια μας....

Μην το ξεχνας...προχωρα, κ ασε αυτα που εγιναν, εκει που ανηκουν! Στο παρελθον!!!

Παμε γερα με τσαμπουκα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...