Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΛΛΑΤΩΣΩ?


Recommended Posts

Καλημέρα σε ολες και καλη εβδομαδα.

Ο μπεμπης εδω και καμια 10αρια μερες εχει αλλαξει εντελως το προγραμμα του. Ας μην αναφερθω για την ημερα αλλα για την νυχτα που ειναι και το μεγαλυτερο "ζορι".

Ετρωγε μεχρι τωρα (με μικρες διαφοροποιησεις στο προγραμμα του) στις 9 μετα το βραδυνο μπανακι, ξυπνουσε γυρω στις 2-3 για γαλατακι και καμια φορα και κατα τις 5!!!! και μετα κανονικα απο εκει και επειτα καθε 2-3 ωρες ετρωγε.

Εδω και 10 μερες κοιμαται στις 9-9.30, ξυπναει σε κανενα μισαωρο με κλαμα, τον ξαναταιζω μεχρι να τον παρει ο υπνος και απο εκει και επειτα μπορει να μου ξυπναει καθε 2 ωρες και ηρεμει μονο με τον θηλασμο. Ξυπναει με κλαμα συνηθως και στο στηθος ηρεμει και σχεδον παντα τρωει, δεν πιπιλιζει απλα.

Με εχει φαει το ξενυχτι ρε κοριτσια. Δεν κοιμαμαι καλα και σωστα, ειμαι και δυσκολη στον υπνο, εχω και τις ημικρανιες που με πιανουν και με αποτελειωνουν (δεν παιρνω κανενα παυσιπονο, γιατι φοβαμαι μηπως περασει στο γαλατακι μου) και ειμαι σαν ζομπι ολη μερα.

Καταρχην τι φταει και αλλαξε?????

Τι μπορω να κανω για να το αλλαξει???

Και επισης γιατι ξυπναει με κλαμα? Κοιμομαστε στο ιδιο δωματιο διπλα διπλα και δεν τον αφηνω καθολου να κλαψει, του δειχνω οτι ειμαι εκει, διπλα του. Σημειωτεον με κλαμα ξυπναει και καποιες φορες τη μερα.

Περιμενω νεα σας. Φιλακια σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

μου θυμίζεις εμάς πριν από 1 χρόνο δεν ξέρω τι να σου πώ για να σε βοηθήσω γιατί αν ήξερα θα είχα λύσει και το δικό μου πρόβλημα. Εμένα από 6 μηνών (και μόλις σταμάτησα τις βραδυνές ανλήσεις και είπα επιτέλους θα κοιμηθώ :lol::lol::lol: )άρχισε να ξυπνάει τα βράδυα και μας έτρωγε το πήγαινε έλα κι επιδή το πρωϊ όπως λες ήμουν σαν ζόμπι κι έπρεπε να πάω και στην δουλειά μετά από κανέναν μήνα την πήρα μαζί μου στην κρεβατοκάμαρα και μόλις ξυπνούσε απλώς σήκωνα την μπλούζα και συνέχιζα τον ύπνο μου.......

Δεν θέλω να σε απογοητέυσω αλλά εμένα σταμάτησε να ξυπνάει όταν έγινε 15 μηνών, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ξυπνούσε τόσες φορές ούτε τι έφταιγε, οι στερεές, τα δόντια ,της έλειπα δεν ξέρω ;)

Τώρα πάντως κοιμάται αρκετά καλά, θα τύχει και καποιες μέρες που θα ξυπνήσει 1 ή 2 φόρες αλλά τις περισσότερες κοιμάται σερί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα....εμενα μια φορα μου το ειχε κανει αυτο να ξυπνησει με κλαμα κι αυτο επειδη ποναγε το εντερακι....μολις τον εκανα δυο τουμπιτσες και τον κρατησα μπρουμητα συνηλθε αφου βεβαια εριξε τα αεριακια του....εγω εχω την εντυπωση οτι αυτο του συμβαινει....να τον κοβεις καμια βολτιτσα η να τον κρατας με τροπο ετσι ωστε να ξαλαφρωνει το εντερακι του....γιατι με το να τον ξαναταιζεις ενω το ειχες κανει πριν μιση ωρα δεν νομιζω οτι εχει νοημα και βαρυστομαχιαζει, ετσι νομιζω αλλα ας μιλησουν και οι πιο εμπειρες εγω ετσι εχω καταλαβει απο τον δικο μου ....

Προσπαθω να τον κανω να ξαλαφρωνει το εντερακι πρωτα και υστερα τον ταιζω εκτος κι αν πειναει πολυ και μου κλαψει επισης να τον ρευεις καλα γιατι γεμιζει αεριακια η κοιλιτσα.

Με το κλαμα εμενα μονο αν ποναει η κοιλιτσα το κανει και αυτο το καταλαβαινω γιατι με το που κανει τα αεριακια του ηρεμει γιατι κατα τα αλλα ειναι ησυχος και κοιμαται παρα πολυ σαν και τον δικο σου....ακριβως το ιδιο προγραμμα ειχαμε γιατι τωρα κοιμαται κατα τις 11 και ξυπναει 4-5 και μετα 10 το πρωι η 9 ετσι μου κανει τωρα τελευταια.

Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Νατασουλα μου.

Πωπω απογοητευτηκα λιγακι....... Λες να κανει τοσο πολυ καιρο και ο δικος μου??? Ελπιζω πως φαση ειναι και θα περασει. Ας ειναι γερο το μωρακι μου και ας ειναι αυτο το μονο δυσκολο που θα περασουμε.

Και εγω χθες τον πηρα στο κρεββατι μου και για 1η φορα καταφερα να θηλασω ξαπλωμενη, μεχρι τωρα οσες φορες προσπαθησα δεν ειχε επιτυχια το εγχειρημα!!!!!! Καλα τα πηγαμε για πρωτη φορα και μπορω να πω οτι ειναι σχετικα πιο ξεκουραστα απο το να θηλαζω καθιστη, απλα να εχω τον νου μου μην τυχον και με παρει ο υπνος και κατα λαθος τον κουνησω και τον ξυπνησω.

Ασχετο.

Αν δεν ειμαι αδιακριτη..... που μενεις??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα....εμενα μια φορα μου το ειχε κανει αυτο να ξυπνησει με κλαμα κι αυτο επειδη ποναγε το εντερακι....μολις τον εκανα δυο τουμπιτσες και τον κρατησα μπρουμητα συνηλθε αφου βεβαια εριξε τα αεριακια του....εγω εχω την εντυπωση οτι αυτο του συμβαινει....να τον κοβεις καμια βολτιτσα η να τον κρατας με τροπο ετσι ωστε να ξαλαφρωνει το εντερακι του....γιατι με το να τον ξαναταιζεις ενω το ειχες κανει πριν μιση ωρα δεν νομιζω οτι εχει νοημα και βαρυστομαχιαζει, ετσι νομιζω αλλα ας μιλησουν και οι πιο εμπειρες εγω ετσι εχω καταλαβει απο τον δικο μου ....

Προσπαθω να τον κανω να ξαλαφρωνει το εντερακι πρωτα και υστερα τον ταιζω εκτος κι αν πειναει πολυ και μου κλαψει επισης να τον ρευεις καλα γιατι γεμιζει αεριακια η κοιλιτσα.

Με το κλαμα εμενα μονο αν ποναει η κοιλιτσα το κανει και αυτο το καταλαβαινω γιατι με το που κανει τα αεριακια του ηρεμει γιατι κατα τα αλλα ειναι ησυχος και κοιμαται παρα πολυ σαν και τον δικο σου....ακριβως το ιδιο προγραμμα ειχαμε γιατι τωρα κοιμαται κατα τις 11 και ξυπναει 4-5 και μετα 10 το πρωι η 9 ετσι μου κανει τωρα τελευταια.

Φιλακια!

Καλημέρα και σε σενα.

Γινεται καθε φορα να ειναι αερια ή εντερακι ή απο ρεψιμο????

Για το ρεψιμο, παντα τον κανω να ρευτει εκτος αν τον παρει ο υπνος οποτε τον αφηνω για να μην τον ξυπνησω.

Για αερια ισως υπαρχει τετοια πιθανοτητα αλλα οπως ειπα δεν γινεται παντα να ειναι αυτο.... Παντως αν εχει σχεση, κακακια κανει κανονικα και απο κολικους ξεμπερδεψαμε μολις κλεισαμε τον 2ο μηνα.

Θα το παρακολουθησω παντως :-?:-?:-?:-?:-?

Μηπως ειναι αρχη απο δοντακια? Η παιδιατρος ειπε οτι ακομη δεν βγαζει αλλα οταν βαζω τα δαχτυλα μου στο στομα του τα "σφιγγει" με δυναμη. Υπαρχει πιθανοτητα να τον ενοχλουν.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο με τα δοντακι μου το κανει κι εμενα καθε φορα που πιπιλαει καποιο δαχτυλακι μου....τι να σου πω....εμενα καμια φορα παραπονιεται δεν κλαιει απλα δυσανασχετει και με το που τον παιρνω αγκαλιτσα ρευεται ενω τον ειχα ρεψει καιειχε φαει πριν κανενα 2ωρο.....ειχε φουσκωματα ο καημενος....κακακια κι εμενα κανει κανονικα αλλα αεριακια εχει καποιες φορες μαζεμενα και οταν τα αφηνει γινεται χαμος :lol::lol:

Καθε μερα δεν μπορει να ειναι αυτο καλα λες...

παντως παρακολουθησε το για το εντερακι εμενα δεν ειχε καθολου κολικους αλλα συμβαινει καμια φορα καποιο κλαματακι να ειναι απο μαζεμενα αεριακια....παρακολουθησε το οπως ειπες αν δεις οτι κανει αερια μολις κλαψει και τον κρατησεις καπως...μπορει να ειναι και φαση γιατι περνανε και απο διαφορες απ οτι λενε οπως και επειδη μεγαλωνει και θελει παραπανω μαμ να κανει αυτο για αυξηση παραγωγης τι ναπω :roll: οπως ειπα ας μας πουν και οι πιο εμπειρες :) ...εμενα 2 μερες τωρα τρωει λιγακι απ την μια λιγακι απ την αλλη και τελος....αναρωτιεμαι χορτασε αυτο το παιδι :? αλλα κοιμαται κανονικα...ποιος ξερει εχουν κι αυτα τα δικα τους :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως κοιμάμαι μια χαρά ενώ μικρή θηλάζει :roll::roll:

Θεσσαλονίκη μένω Εύοσμο

Εγω ειμαι απο Βεροια, αλλα μενω Μυτιληνη εδω και 2 χρονια λογω μεταθεσης του αντρα μου. Ελπιζουμε του χρονου να φυγουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα φανταστώ οτι δεν παίρνει πιπίλα!!!Κοίτα είναι φάση και θα περάσει.Πόσο θα κρατήσει δεν μπορώ να σου πω γιατί τα ίδια περνάω και εγώ.Θηλάζω εδω και 7 μήνες.Μόλις έγινε 3μηνών ο δικός μου κοιμόταν σερί ένα 10ωρο τη νύχτα αλλά δεν κράτησε ούτε μήνα αυτό.Ξυπνούσε πάλι 2-3φορές.Τώρα που είναι περίπου 7μηνών ξυπνάει μέχρι και 5φορές!!!Τι να πω,ούτε εγώ ξέρω να σε βοηθήσω.Αν έπαιρνε πιπίλα ή έπινε ξένο γάλα ίσως να μην τα είχαμε αυτά.Αλλά ο θηλασμός τα έχει αυτά.Μερικά παιδιά που θηλάζουν κοιμούνται ήρεμα αλλά τα περισσότερα έχουν ένα προβληματάκι με τον ύπνο τους.Υπόμονή θα περάσει!!Α και για τις ημικρανίες μπορείς άφοβα να πάρεις ένα ντεπόν δεν πειράζει ΚΑΘΟΛΟΥ στον θηλασμό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα φανταστώ οτι δεν παίρνει πιπίλα!!!Κοίτα είναι φάση και θα περάσει.Πόσο θα κρατήσει δεν μπορώ να σου πω γιατί τα ίδια περνάω και εγώ.Θηλάζω εδω και 7 μήνες.Μόλις έγινε 3μηνών ο δικός μου κοιμόταν σερί ένα 10ωρο τη νύχτα αλλά δεν κράτησε ούτε μήνα αυτό.Ξυπνούσε πάλι 2-3φορές.Τώρα που είναι περίπου 7μηνών ξυπνάει μέχρι και 5φορές!!!Τι να πω,ούτε εγώ ξέρω να σε βοηθήσω.Αν έπαιρνε πιπίλα ή έπινε ξένο γάλα ίσως να μην τα είχαμε αυτά.Αλλά ο θηλασμός τα έχει αυτά.Μερικά παιδιά που θηλάζουν κοιμούνται ήρεμα αλλά τα περισσότερα έχουν ένα προβληματάκι με τον ύπνο τους.Υπόμονή θα περάσει!!Α και για τις ημικρανίες μπορείς άφοβα να πάρεις ένα ντεπόν δεν πειράζει ΚΑΘΟΛΟΥ στον θηλασμό!!!

Γεια σου γλυκουλα μου.

Οχι μονο παιρνει πιπιλα ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΕΙ ΚΙΟΛΑΣ!!!!!!!!

Με το ξενο οντως θα δυσκολευτουμε, αλλα τι να κανουμε ολα τα καλα εχουν και καποια μειονεκτηματα..... Ας ειναι τα μωρακια μας γερα και ολα τα αλλα ξεπερνιουνται.

Αυτο για το ντεπον ειναι σιγουρο?? Ποση ωρα πριν τον επομενο θηλασμο μπορω να παρω? Εχεις προσωπικη πειρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου γλυκουλα μου.

Οχι μονο παιρνει πιπιλα ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΕΙ ΚΙΟΛΑΣ!!!!!!!!

Με το ξενο οντως θα δυσκολευτουμε, αλλα τι να κανουμε ολα τα καλα εχουν και καποια μειονεκτηματα..... Ας ειναι τα μωρακια μας γερα και ολα τα αλλα ξεπερνιουνται.

Αυτο για το ντεπον ειναι σιγουρο?? Ποση ωρα πριν τον επομενο θηλασμο μπορω να παρω? Εχεις προσωπικη πειρα?[/quote:d1xnh57k]

Κοίτα εγώ επειδή αρρώστησα πριν ενα μήνα με πυρετό κιόλας έπαιρνα ντεπόν αμέσως μετά τον θηλασμό!!Είναι το πιο "αθώο" φάρμακο μπορείς άφοβα να το πάρεις!Να φανταστείς επειδή ήμουν χάλια έπαιρνα γύρω στα 4-5 ντεπόν το 24ωρο για 3μέρες που είχα και πυρετό.Ξέρω οτι ακόμα και η αντιβίωση είναι συμβατή με τον θηλασμό μην ανησυχείς.Στο ντεπόν θα κόλλησεις!Αν θες ρώτα και τον παιδίατρο αλλά δεν νομίζω να στο απαγορεύσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...

Γεια σας κοριτσια

και εγω έχω την ίδια απορία.

Ενώ ξύπναγε η μικρή μου μια φορά το βράδυ απο τον Αύγουστο και μετά θηλάζουμε πρωί (κατα τις 6) απόγευμα που γυρνάω απο τη δουλεία (5), το βράδυ μετά το μπανάκι της γυρω στις 9 και μετα θα ξυπνήσει κατα τις 12 και στις 3 στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Οπως βλέπω πολλά μωράκια χαλάνε τον ύπνο τους αλλά αφού κάποια στιγμή στρώνουν ας κάνουμε υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...