Μετάβαση σε περιεχόμενο

mwro xwris oikonomikh anesh?????


mwroudenia

Recommended Posts

Ετσι σκεφτομουν κ εγω,ωστου η μαμα μου με ταρακουνησε...

Και οι 2 ειμασταν ιδ.υπαλληλοι (εγω πλεον ανεργη αρα 1 μισθος),μενουμε στο νοικι κ δεν μας περισσευουν.Αναβαλλαμε το παιδι μεχρι ποτε;;; Μεχρι να ειμαστε ανετοι;;;Μα αυτο μπορει να μην γινει ποτε!!!!

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις μερες μας ελαχιστοι εχουν την οικονομικη ανεση αλλα πιστευω πως επιλεγοντασ οικονομικοτερεσ μεθοδους για πολλα πραγματα για το μωρο μια χαρα θα μεγαλωσει παλι.το θεμα ειναι αν εσυ εχεισ τη διαθεση να μειωσεισ τα προσωπικα σου εξοδα.

πχ μη γεννησεισ σε κλινικη αλλα σε νοσοκομειο, η μην παρεισ ακριβο κρεβατακι παρε ενα καλο με λιγα χρηματα...τελοσ παντων καταλαβαινεισ τι εννοω.

αμα το αφηνεισ συνεχεια στη μοιρα του το θεμα πιστευω πως ποτε δε θα εχεις την οικονομικη ανεση και μια μερα θα ειναι πολυ αργα για να ξεκινησεισ προσπαθειεσ.εγω μαζι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μwroudenia, κανένα παιδάκι δεν θα χαθεί επειδή μπορεί να μην έχει τα πάντα.

Και τι σημαίνει πάντα?

Αυτό που θέλει είναι αγάπη.

Τώρα αν αντί για 10 παιχνίδια έχει 1, πίστεψέ με μόνο καλό θα του κάνει.

Θα μάθει να υπολογίζει και να σέβεται τα πράγματα.

Εχω πολλέ παραδείγματα απο παιδιά που είχαν τα πάντα.

Δεν είναι καλύτερα απο εκείνα τα παιδιά που μεγαλωσαν σε οικογένεις που δεν τους περίσσευουν χρήματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esu ksereis se ti fash briskeste oti kai na sou poume emeis einai logia ston aera .

kai emeis se diskolh fash eimaste oikonomia ,exw ena paidi kai den douleuw egw pia .

sizitisame polu gia to deutero kai afou eidame panw katw ta prgmata an mas pernei na katsw alla 3 xronia ws pou na ksana piasw douleia tote to kaname .

einai diskoloi kairoi ......katalabenw apolita oti mporei h katastash sas na einai polu duskolh ,balte ta katw kai dite ti mporite na kanete kai ti oxi akoma .......opos lene kai ta koritsia pote den einai h katalilh stigmh ....alla an den bgenoun ta mhniea eksoda tote einai polu diskola .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mwroudenia kalo mesimeri!sunfono me ola ta koritsia se osa eipan!ena moro erxete giati tote eprepe na erthei!!min kathese kai skeftesai leptomeries alla tin ousia ,pou einai na erthei ena moro stin agkalia sas!!!!xereis pos otan kaneis sxedia kapios pano ekei psila gelaei!ego exo ena paidaki 3 xronon,irthe stin zoi mas xoris kanena "kopo"!oloi elegan vour kai gia to deutero kai epeidi itan duskolo moraki,se antithesi tora einai enas aggelos,otan to apofasisa den mporousa kai eimai stin 3 prospatheia exosomatikis kai me oikonomika oxi kai sta kalutera tous!!!thelo na sou po me liga logia min zigiseis to kathe ti,katalili stigmi pote den tha uparxei mono otan erthei tha dimiourgiseis esu kai o antras sou tis sinthikes na einai ola teleia!!!!daneisou apo files sou pragmata,karotsia krevati ,rouxa kai paixnidia,kai tha deis pos ola na einai souper!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνισω με την αφροδιτι.

Αλλα θα σου πω και το εξης...ειλικρινα απο τοτε που απεκτησα παιδι..δεν ειδα να αυξανονται τα εξοδα μου..τουλαχιστον μεχρι τωρα που ειναι ακομα μικρο και δεν παει σχολειο,

Απλα αλλαξανα παρα πολυ οι πρωτεραιοτητες μου..πχ να σου πω ενδεικτικα πως απο την ανοιξη που πηρα 2 γευγαρια καλοκαιρινα παπουτσια γιατι δεν ειχα..ειναι 22 Οκτωβριου και δεν αχω αγορασει απολυτως τιποτα για μενα..ενω σε παλιες εποχες ηδη θα ανανεωνα μερικα κομματια της ντουλαπας μου, και δεν ειναι οτ εχω και δεν παιρνω, δεν χωραω στα παλλια μου ρουχα, απλα υπαρχουν αλλες πρoτεραιοτητες.

Ολα μα ολα τα μωρουδιακα μπορουν να αγοραστουν σε οικονομικες τιμες, θελει απλα ψαξιμο, θελει να μη ντραπεις οταν καποιος σε ρωταει να σου φερει πραγματα που χρειαζεσαι, να μη ντραπεις να παρεις μεταχειρησμενα- σε καλη κατασταση- ρουχακια...θα μεγαλωσει και δεν θα το παρεις χαμπαρη.

Εαν τα βολευετε γεννικα με τις βασικες σας αναγκες πχ δεν καθηστερειτε λογαριασμους και ζειτε αξιοπρεπως μην το αναβαλεις γιατι ποτε δεν θα εισαι αρκετα πλουσια για να κανεις παιδι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μωρουδενια μου γεια σου κ απο μενα.

εγω ειμαι παιδι χωρισμενων γονειων εχω ακομη εναν αδερφο η μητερα μας δουλευε πολλες ωρες σαν παιδια στερηθηκαμε πολλα δεν ειχαμε πολλα παιχνιδια δεν ειχαμε παντα καινουργια ρουχα πολλες φορες φορουσαμε ρουχα που εδιναν οι γειτονισες απο τα δικα τους παιδακια παπουτσια μας επαιρνε μια φορα τον χρονο γιατι τοσο μπορουσε η γυναικα κ ομως ειχα πολυ ομορφα παιδικα χρονια ποτε δεν ενοιωσα μειονεκτικα κ ισα ισα οταν μου επαιρνε κατι καινουργιο το εκτιμουσα χιλιες φορες περισσοτερο εγινα καλυτερος ανθρωπος πιστευω,εμαθα να αρκουμε κ στα λιγα ενα παιδι χρειαζετε πανω απο ολα ΑΓΑΠΗ κ οχι λουσα,ουτε εμεις ειμαστε πολυ καλα οικονομικα αλλα δεν μας σταματησε αυτο κ σε λιγους μηνες περιμενουμε την μπεμπουλα μας,κανουμε λιγο πισω εμεις οχι δεν θα παιξει ο αντρας μου καθε σαββατοκυριακο στοιχημα ουτε εγω θα περνω καθε μερα ρουχα κ παπουτσια δεν θα βγαινουμε καθε κυριακη εξω για καφε οτι κανουμε το κανουμε μεσα απο την καρδια μας οπως ειπαν κ φιλες πιο πανω αν περιμεναμε ολοι να ειμαστε καλα οικονομικα τοτε κανεις δεν θα εκανε παιδια!!!

για μενα προχωρατο γλυκεια μου κ μην φοβασε τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax koritsia na eiste kala!!!alla to skeftomaste poly...kai wres wres me pianw na klaiw monh mou,na to lew ston antra mou kai na mou leei ma den ginetai...den eimaste kala...pelagwnoume...!!!! :(

ax den kserw...!!!makari na erxotane...makari...!!!alla gia na erthei thelei thetikh energeia kai na to theloun kai oi 2...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο εμενα..ετσι σκεφτομασταν κ εμεις..δεν εχουμε λεφτα πως?εεεε οχι ενα παιδι θελει αγαπη οχι 1000 παιχνιδια κ 15000 ζευγαρια ρουχα κ παππουτσια...ετσι σταματησαμε να λεμε οχι τωρα αλλα οπως ειπε κ μια φιλη οταν κανεις σχεδια καποιος γελαει κ αυτο εγινε κ σε εμας..δεν ερχετε και ειναι ζορι..οποτε μην το καθυστερεις αλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρουδένια ,

ακριβως στην ιδια κατασταση -μη σου οω και χειροτερη- ειμαστε και εμεις. ολο το αναβαλαμε λογω των οικονομικων μας , εγω ελεγα ΄μα τι θα γινει ΄? δεν μπορουμε να περιμενουμε , να φτιαξουν .....

και τελος παντων , θα μεγαλωσει και θα ζει οπως και εμεις.

και χωρις να το περιμενουμε ηρθε το μπεμπε...σε μια πολυ δυσκολη χρονια. ο αντρας μου ειναι οικοδομος και άνεργος , εχω ενα μαγαζι που λογω της κρισης κλπ εχει πεσει παρα πολυ η δουλειά , το σπιτι ειναι μικρό και ολο λεγαμε θα αλλαξουμε....αλλα το μπεμπε μας προλαβε

οποτε ολα θα προσαρμοστουν.οπως λενε παραπανω τα κοριτσια , δεν θα παρουμε πανακριβα επιπλα κλπ

και τελος παντων θα τα καταφερουμε.

Σου ευχομαι , συντομα να μεινεις εγκυος και ολα θα γινουν !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα οικονομικά του τα ξερει καλύτερα ο καθένας. Αλλα βρε κοριτσια άλλο να μην παιρνεις ακριβα ρουχαλάκια και κρεββατακι και άλλο να μην έχεις να το ταισεις ή να πρέπει να στο ταιζουν οι γονεις σου. Εγω ακράδαντα πιστευω απο την οικογένεια που μεγάλωσα ότι τα πολλά εξοδα ειναι αμα μεγαλωσει το παιδι οχι οσο είναι μωρο. Δεν ειπαμε να γινουμε πλουσιοι αλλα να μπορει να συντηρηθει η οικογένεια αξιοπρεπως αλλιως μιζεριαζεις όσο δεν πάει άλλο. Τουλαχιστον πρεπει να μπαίνει ενας συμπαθητικος μισθος στο σπιτι να καλυπτονται οι βασικες ανάγκες. Αυτα και απο μένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αγάπη αμα εισαι 'μάγκας' δεν κοστίζει...

σιγουρα θα αυξηθουν τα εξοδα, αλλα θελει σωστο προγραμματισμο με τα υπόλοιπα προσθετα-τυχων περιττα εξοδα και όλα γινονται.

αλλα και πάλι...u know better

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι πολυ σχετικο το 8εμα ...

άλλο να μην εχεις την ανεση , άλλο να μην εχεις στον ηλιο μοιρα ...Αυτο μονο εσυ το ξερεις , εμεις απλα γνωμες λεμε.

Προσφατα βοη8ησα μια κοπελα που γεννησε , αυτη ηταν ανεργη αυτος δουλευε ντελιβερι κ επερνε 30Ε την εβδομαδα sorry αλλα περασε απο το μυαλο μου '' που πάς μανα μου , με ενα βραστο αυγο στο ψυγειο η8ελες και παιδι?'' , τωρα ετοιμαζονται να τους κανουν κ εξωση κ με εχει φρικαρει η απερισκεψια τους!

Η μητροτητα μερικες φορες γινεται πολυ εγωιστικη - 8α γινω μανα ντε κ καλα κ ας πειναμε ...

εγω λογω οικονομικων δεν βλεπω αμεσα 2 παιδι να επιδιωξω... δεν ειναι μονο τα γαλατα η τα παιχνιδια η τα ρουχα ...μεγαλωνουν κ εχουν κ φροντιστηρια κ σχολεια κλπ κλπ κλπ

αλλο να υπαρχει μετρο στις αγορες κ αλλο να ειναι ''στερημενο'' (και το παιδι δεν καταλαβαινει την στερηση , αλλα εγω σαν γονιος επειδη το βαζω πανω απο ολα 8α υποφερω...)

( ο αντρας μου που ειχε στερη8ει πραγματα δεν μαζευει την τσεπη του :? )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρουδένια μου θα συμφωνήσω με την juliax σε ένα σημείο στο να μην έχεις στόν ήλιο μοίρα μόνο και μόνο έκει στο να μην έχεις να φάς αλλά και πάλι θα στερηθείς πολλά πράγματα και θα βρείς και πολλά άλλα οικονομικά να πάρεις για το παιδάκι,ένα παιδάκι μεγαλώνει με αγάπη... μη κάθεσαι μόνη σου και κλαίς και πλαντάζεις συζήτησέ το με τον άντρα σου.Μπορείς να γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο,να πάρεις κούνια απο το ικεα και ρουχαλάκια απο τα jumbo.Το μωρό δε χρειάζεται το φορμάκι το burberry και το παπούτσι το dolce gabbana! To χωρίς οικονομική άνεση έχει δύο όψεις στο ξανάλεω υπάρχει διαφορά, στο να σε διώχνουν απο ένα σπίτι γιατί δεν έχεις να πληρώσεις το ενοίκιο και να σου κόβουν το ρεύμα και στο να έχεις 3 κινήτα και 2 αυτοκίνητα και να μην μπορείς να τα πληρώσεις.έσυ ξέρεις καλή μου... μπές να μας πείς τα νέα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia mou vrhka xrono na sas grapsw...kserete apofasisa na vrw mia kalyterh douleia...kai meta nai tha to valoume mpros...hdh shmera h' aurio tha paw na rwthsw gia mia douleia...dn me noiazei as douleuw kai 10 wres thn mera arkei omws na kanoume thn oikogeneia poy toso theloume...!!!

emena douleuei o antras mou alla den plirwnete kala dystyxws...kai egw douleuw se etairia promotion..kai pernw ena poly mikro eisodhma...opote lew na psaxtoume kai girw sta Xristougenna na valoume mpros :roll:

Makari Panagia mou MAKARI!!!!

proseuxomai mera nyxta gia auto!!!

steilte mou thn thetikh sas energeia kai eseis!!! :P:P:P

sas euxaristwwwwwww gia to endiaferonn :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σου έυχομαι να πάνε όλα καλά και να έρθει και το μωράκι σας γρήγορα και τότε να δείς πως θα αλλάξουν όόόόόόόόλα! Πάνω απ'όλα να έχετε υγεία μωρουδένια μου και αγάπη,απέραντη αγάπη να δώσετε...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχω ένα αγοράκι που σε έναν μήνα κλείνει τα τέσσερα και σήμερα το απόγευμα θα μάθω εάν είμαι έγκυος ξανά... το σκεφτόμασταν για δέυτερο παιδάκι εγώ δηλ.ο άντρας μου το ήθελε έδω και πολύ καιρό,και το αποφάσισα και'γώ,μεγαλώνει και ο μικρός μας και θέλω να του χαρίσω αδερφάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποπη μου να σου ζησει και με το καλο το δευτερο...περιμενω νεα σου και ευχομαι να ειναι θετικααααααααααααααα :D:D:D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδια τα πραγματα στον οικονομικο τομέα ειναι δυσκολα για ολους και για εμας. :( ειμαστε με ενα μισθο τωρα λογω του οτι η γυναικα μου ειναι εγυος και ειναι με αδεια ασθενειας σπιτι και μαλλον αυτο θα παει μέχρι να γεννησουμε με το καλό , έχουμε την δόση δανείου μας για το διαμ.που ειχαμε αγορασει μιλαμε για 660 ευρώ το μηνα παιδια και αυτο γιατι ξεκινησαμε απο το μηδεν και οτι καναμε τα καναμε ολα μονοι μας χωρισ καμια βοηθεια ,δεν πειραζει δεν εχω παραπονο , δυστυχως και εμεις ειμαστε κατω οικονομικα. θα αντέξουμε όμως για το καλο του παιδιου μας! οτι μπορόυμε θα του το προσφέρουμε πάνω απο ΟΛΑ όμως ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΙΑ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΜΑΣ!!! ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΕΤΣΙ !!!!!! ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ! :D

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΟΣΟΙ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΟΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΑΜΕ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ . ;);)

ΦΙΛΙΚΑ ,

ΓΙΩΡΓΟΣ

γιωργο μου και εγω αυτο πιστευω...δεν θα μας αφησει ετσι ο Θεοσ!!! :|:((

μακαρι να γινει ενα Θαυμα για ολους μας εδω στην Ελλαδα!!! :(

με το καλο και εσας το μωρακι σας!!!η Παναγια μαζι σας!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ !!!! Η ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ΜΑΣ ΧΑΡΙΣΕ ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΔΩΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ!!! ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΠΑΟ ΟΛΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙ`ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΤΟ ΘΑΥΜΑ!!!!!! ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ Η ΑΓΙΑ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΛΑ ΒΟΛΙΚΑ ΘΑ ΔΕΙΣ!!!! ΟΙ ΣΤΙΓΜΕ ΣΠΟΥ ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ , ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΜΩΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΖΗΣΕΤΕ !!!! ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΜΟΥ ! :lol:

NA SAI KALAAAAAAAA :D:D:D:D

ti glykos mpampakas pou tha gineis!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SE EYXARISTV POLY EXIS PM . :) ANTE SKEFTITE OLA AFTA KAI PERIMENO NA MOU NAKOINOSEIS POTE THA XEKINISETE OK ? :D:D

VASIKA psiloksekinisame... :P

ennow den pernoume teleiws profilakseis...vevaia to thema einai na doume pote DEN tha pernoume katholouuu profylakseis alliws dyskola... :lol::lol::lol::lol:

ax paidiaaaaaaaaa to mitrikooo mou enstiktooo varaeiiiiiiiiiiiiii!!!pws ginetai na to valw sthn anamonh????????? :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...