Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υψηλή Προλακτίνη και έντονοι πονοκέφαλοι


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας ετοιμάζομαι αισίως για την πρώτη μου σπερματέγχυση,ωστόσο έχω εδώ και χρόνια πρόβλημα και με την προλακτίνη την οποία ο γιατρός μου φρόντισε να την ρυθμίσει στα φυσιολογικά πλέον πλαίσια παίρνοντας το χάπι dostinex κάθε 15 μέρες...Πάντα είχα πονοκεφάλους και έντονα τα συμπτώματα της περιόδου αρκετές μέρες πριν την περίοδο ( περίπου 15 μέρες πριν)-Θεωρούσα ότι αυτά οφειλόταν στην υψηλή προλακτίνη, όμως και τώρα που την έχω ρυθμίσει εξακολουθώ να έχω τα ίδια συμπτώματα...Ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας και να μου πει κάποια κοπέλα αν τυγχάνει να έχει τα ίδια συμπτώματα...Είμαι και επιφυλακτική με την σπερματέγχυση,μήπως με όλα αυτά δεν πιάσει...Συγγνώμη αν σας κούρασα, όμως ήθελα να εκθέσω τους προβληματισμούς μου και να ακούσω τις απόψεις σας...Ευχαριστώ πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κοπέλα μου και καλή επιτυχία στη σπερματέγχυση.

Σχετικά με το θέμα που αναφέρεις, τα τελευταία χρόνια υποφέρω κι εγώ από πονοκεφάλους (συγκεκριμένα ημικρανίες γύρω από κάποιο μάτι) την 1η ή 2η μέρα της περιόδου και καμία φορά και κατά την ωορρηξία. Κάποιες φορές είναι πάρα πολύ έντονος ο πόνος. Τυχαία ανακάλυψα ότι η προλακτίνη μου είναι τσιμπιμένη. Η τιμή της ήταν διπλάσια από το ανώτερο όριο. Η ενδοκρινολόγος μου συνέστησε τα parlodel που πίνω κάθε βράδυ. Έκτοτε η ένταση των πονοκεφάλων δεν είναι τόσο μεγάλη και ορισμένες φορές είναι πολύ ανεπαίσθητοι. Πάντως δε νομίζω ότι εξαλήφθηκε τελείως το πρόβλημα. Επίσης θέλω να πω ότι όταν είχα μείνει έγκυος (πριν παλλινδρομήσει η εγκυμοσύνη μου) θυμάμαι ότι ο πόνος γύρω από το μάτι ήταν τόσο έντονος που η μητέρα μου, μου έβαζε κομπρέσες χλιαρού χαμομηλιού και δεν άντεχα ούτε το φως, ούτε τίποτε. Βέβαια τότε δεν ήξερα το πρόβλημα που είχα με την προλακτίνη (ή μάλλον ο γιατρός αν και το είχε διαπιστώσει το προσπέρασε, αφού επιτεύχθηκε η εγκυμοσύνη). Πόσο χρονών είσαι και πόσα χρόνια αντιμετωπίζεις αυτους τους πονοκεφάλους;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απάντησες...Είμαι 36, το προβλημα με την προλακτίνη είναι από τα 22 περίπου,είχα εμφανίσει και κυστη στην ωοθήκη όπου και έγινε επέμβαση,το παρακολουθούσα κατά καιρούς...Τους πονοκεφάλους τους αισθάνομαι λίγο πριν την περίοδο πιο έντονα(+ με αυπνίες), τώρα με το dostinex έχουν βελτιωθεί αρκετά αλλά δεν έχουν εξαλειφθεί εντελώς...Τώρα που ρυθμίσαμε την ορμόνη ο γιατρός λέει να παλέψουμε για σπερματέγχυση...Ωστόσο, εγώ παλιότερα σε άλλο γιατρό είχα ξανακάνει σπερματέγχυση ( με χάπια βέβαια και όχι ενέσεις όπως τώρα) και χωρίς να ρυθμίσω την προλακτίνη...Το αποτέλεσμα ήταν ότι σχεδόν μόλις έφυγα από το ιατρείο ένιωθα τα συμπτώμτα περιόδου...Καταλαβαίνεις λοιπόν πως ένιωθα...Τώρα, παρόλο που έχω ρυθμίσει την ορμόνη και ενώ περιμένω να αδιαθετήσω τέλη του μήνα,νιώθω πάλι τα ίδια συμπτώματα από μέρες πριν...Φοβαμαι λοιπόν μήπως και πάλι αποτύχω...Εσύ πέρα από τους πονοκεφάλους έχεις πρόωρα συμπτώματα περιόδου; Έχεις παιδάκι; Οι συμβουλές σου μου είναι απαραίτητες...Φιλάκια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλή μου κι εγώ ψάχνω καιρό να γνωρίσω κάποια κοπέλα που έχει τα ίδια συμπτώματα για να ανταλλάσω απόψεις μαζί της. Έχω ρωτήσει γιατρούς (γυναικολόγους, παθολόγους, ενδοκρινολόγους) και κανένας δε συνέδεσε την περίοδο με τους πονοκεφάλους. Παρόλα αυτά σε ορισμένα site στον ίντερνετ βρήκα να συνδέεται η απότομη αλλαγή των ορμονών πριν την περίοδο με τους πονοκεφάλους. Παρόλα αυτά δεν έχω διαβάσει κάτι που να σχετίζεται η προλακτίνη με τους πονοκεφάλους. Αντιθέτως, παρατήρησα στον οργανισμό μου βελτίωση της έντασης των πονοκεφάλων μετά τη ρύθμιση της προλακτίνης με φάρμακα. Τυχαίο; δε νομίζω. Όμως όπως λες υπάρχουν και φορές που ο πονοκέφαλος θα έρθει και πάλι να με ταράξει.

Αυτό που λες με τους πόνους περιόδου για 10 περίπου μέρες πριν την περίοδο το έχω κι εγώ. Μάλιστα κάποια στιγμή μου πέρασε από το μυαλό η πιθανότητα ενδομητρίωσης. Όμως κανένας γυναικολόγος από όσους με έχουν δει δε θεωρεί ότι υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.

Κι εγώ στην προσπάθεια για παιδάκι είμαι. Εγώ δε θα αργήσω να κλείσω τα 40. Εκτός από μια παλίνδρομη, έχω κάνει αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής που μέχρι σήμερα με έχουν εξαντλήσει ψυχικά, σωματικά και οικονομικά. Μακάρι η επόμενη προσπάθεια να είναι η τυχερή και για τις δυο μας.

Τι άλλες εξετάσεις έχεις κάνει μέχρι τώρα; ο άντρας σου έχει κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις; Σε ρωτάω γιατί έχω παρατηρήσει ότι σε όσες κοπέλες πηγαίνουν για σπερματέγχυση οι γιατροί αδιαφορούν για βασικές εξετάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κι εμένα..... κάθε φορά που πλησιάζει η άτιμη...... το κεφάλι μου πάει να σπάσει!!!!!!!!!!

Η Ενδοκρινολόγος λέει..... "η υψηλή Προλακτίνη φέρνει πονοκεφάλους ενίοτε" κι η Γυναικολόγος απεφάνθη...... "καμία σχέση οι πονοκέφαλοι με την Προλακτίνη"..... άντε τώρα.... ποιόν να πιστέψεις!!!!!!

Καλή υπομονή με τις άτιμες τις ορμόνες..... που μας τρελαίνουνε..... ανάθεμά τες!!!!!!!!!!!!!!

Καλή σου επιτυχία κοριτσάκι μου στην Σπερματέγχυση...... δεν έχω ασχοληθεί για να σου πω εμπειρία......

Μία να κάνεις...... μία μόνον....... και να μας μιλάς για τη φουσκωμένη σου κοιλίτσα μετά!!!!!!!!!!!!

Από την καρδιά μου!!!!!!!!!!!!!!!

Καλημέρα σου!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας, είχα κάποιο πρόβλημα με τη σύνδεση...Ελπίζω να τα καταφέρω τώρα...Καταρχάς νιώθω απίστευτα ευτυχής που σας γνώριζω κι ας έχουμε μιλήσει τόσο λίγο, να είστε καλά...

Pipitsazouzouna μου ευχαριστώ για τις ευχές σου και εύχομαι και σε σένα κορίτσι μου τα καλύτερα και ό,τι εσύ επιθυμείς!!!!! Esys μου, μας απασχολεί το ίδιο πρόβλημα νομίζω...Τι να μας πούνε,γιατροί, παθολόγοι, γυναικολόγοι, τα πάντα μας τα λέει το ίδιο μας το σώμα...Και μένα με την αγωγή οι πονοκέφαλοι έχουν μειωθεί ( Κι εγώ τυχαίο, δε νομίζωω...!!!), όμως κάποιες φορές, χωρίς να' χω προσδιορίσει απόλυτα από ποιο παράγοντα εξαρτάται αυτό, επιμένουν...Για ενδομητρίωση δεν ξέρω...Πάντως κι εμένα, όσοι γυναικολόγοι με έχουν δει, μου μιλάνε για καλό ενδομήτριο,δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό...Φαντάζομαι η διαδικασία της εξωσωματικής πρέπει να' ναι πολύ ψυχοφθόρα, αν και ακόμα δεν έχω μπει σε αυτή τη διαδικασία...Αν και είμαι ένα βήμα πριν και αν και είμαι οπλισμένη με θάρρος δε σας κρύβω πως έχω απόλυτη ανάγκη την παρουσία σας...

Εξετάσεις έχουμε κάνει τα πάντα, σαλπιγγογραφία, σπερμοδιαγράμμτα, ορμονολογικές, κινητικότητα σπέρματος, ούτε κι εγώ θυμάμαι πια...Ο γιατρός νομίζω είναι καλός αυτή τη φορά ( εξάλλου ειδικεύεται σε αυτό, δεν είναι απλός γυναικολόγος- μάλλον σε τέτοιους πρέπει να απευθυνόμαστε κορίτσια ) , αλλά δεν είναι και Θεός, όπως λέω συχνά, ίσως τη θεϊκή δύναμη την κρύβουμε εμείς μέσα μας...Σας αγαπώ πολύ, Φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Zephy μου αν και το είχα αναφέρει πολλές φορές το πρόβλημα σε φόρουμ, δεν είχε τύχει να πετύχω κάποια κοπέλα που να έχει τα ίδια συμπτώματα. Σίγουρα θα επικοινωνούμε από δώ και πέρα και σίγουρα θα ανταλλάσουμε απόψεις για τυχόν νέα φάρμακα που ίσως βοηθούν στο πρόβλημα.

Χαίρομαι που έχετε ξεσκονιστεί από εξετάσεις γιατί εμένα το μεγάλο μου παράπονο είναι ότι κανείς δε μου είχε προτείνει τις εξετάσεις θρομβοφιλίας και η εγκυμοσύνη μου παλλινδρόμησε λόγω θρομβοφιλίας και κανείς δε μου είχε πει τη σημασία των εξετάσεων του καρυότυπου και της κυστικής ίνωσης. Σημειωτέον ότι βρέθηκα θετική στην κυστική ίνωση και περάσαμε κάποια σύγχυση με τον άντρα μου μέχρι να έχουμε το αποτέλεσμα της δικής του εξέτασης. Αν ήταν κι εκείνος θετικός θα χρειαζόματαν προεμφυτευτικό έλεγχο.

Εσύ πότε μπαίνεις στη διαδικασία της σπερματέγχυσης; ποιος είναι ο γιατρός σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PIPITSAZOUZOUNA αν θυμάμαι εσύ έχεις αποκτήσει παιδάκι. Πές μου σε παρακαλώ, στη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου συνέχιζες να υποφέρεις από τους πονοκεφάλους;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου esys,

έχουμε κάνει μάλλον τις συνηθισμένες εξετάσεις θα έλεγα...ομολογώ ότι δεν ξέρω για καρυότυπο και κυστική ίνωση...Σου εύχομαι πάντως που τώρα όλα τα έχεις εντοπίσει καλή επιτυχία...Pipitsazouzouna εάν έχεις παιδάκι, ενημέρωσε μας για την εγκυμοσύνη, πως ήταν, θα'ναι πολύ ενδιαφέρον...

Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα για το γιατρό μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια !!!

να σας πω και γω τα λιγα που εμαθα απο την εμπειρία μου με την αυξημένη προλακτίνη μου...

εμένα εφτανε και 100, απο το 2005 και μετά μεχρι και πρόσφατα εκανα εξετάσεις αίματος (εχω και υποθυροειδισμό μαζί) και κατα περιόδους επεφτε και μετα ανεβαινε και την ρίχναμε με dostinex (εχω παρει και parlodel αλλα ειχα απιστευτες παρενέργειες και ετσι το απεφυγα!).

Λοιπον, υπαρχουν πονοκεφαλοι στην ανεβασμένη προλακτίνη αλλα οχι τραγικοί, δηλαδή δεν συνδεονται απόλυτα. Εχετε κάνει ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ για να δειτε αν υπαρχει "προλακτίνωμα" στην υπόφυση ;

ειναι απαραίτητη η εξέταση αλλα δεν ειδα να την αναφέρετε, γι αυτό σας ρωτάω.

εγώ που εκανα δεν ειχα προλακτίνωμα και γενικά δεν υπεφερα απο τρομερούς πονοκεφάλους (ειχα αλλα ηταν απλά ενοχλητικοί) α! να σημειώσω οτι και προλακτίνωμα να εχει κανείς, δεν χρειάζεται επέμβαση, απλά φαρμακευτική αγωγή! μην σας τρομάξω!

παντως εγώ που την ρύθμιζα και την παρακολουθούσα τακτικά, μολις επεσε σε φυσιολογικά επίπεδα, εμεινα με φυσικό τρόπο εγκυος.

Σας ευχομαι ΟΤΙ καλύτερο και σύντομα να αποκτήσετε μωράκια !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria+fotis ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου και είναι πολύ αισιόδοξη...Είχα κάνει και μαγνητική όπως λες, δεν είχε εντοπιστεί τίποτα, ιδιοπαθή χαρακτήρισε την κατάσταση ο γιατρός...Πονοκέφαλοι γενικώς υπάρχουν και είναι ενοχλητικοί όπως λες, επίσης και η πρόωρη συμπτωματολογία περιόδου ( δεν ξέρω αν σχετίζονται αυτά τα δύο ), πάντως αυτό εμένα με κουράζει διότι όποια προσπάθεια κι αν ξεκινήσω νιώθω να ναυαγεί...Τελοσπάντων, η εγκυμοσύνή σου πως ήτανε; Είχες τότε πονοκεφάλους ή άλλες ενοχλήσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολύ χαίρομαι που εχεις κάνει την εξέταση και ολα ειναι καλά!

τον πρώτο λόγο τον εχει ο γιατρός σας, βέβαια, αλλα οντως αισιόδοξα τα ακούω!

εγώ τωρα ειμαι εγκυος, το 1ο μας παιδάκι, αλλα πονοκέφαλο είχα μονο μια φορά στην αρχή που ειχα κοψει τον καφέ !! (πιο πολύ σαν σύμπτωμα της στέρησης το πηρα εγώ χιχιχι!) τιποτα τραγικό ομως!

μην ξεχνάτε οτι ενας πονοκέφαλος μπορεί να είναι απο αγχος, στρες (που ΕΧΟΥΝ σχεση με το ανέβασμα της προλακτίνης!!!!!) και φυσικά απο απλό -εστω και εντονο- πονοκέφαλο !

αφού παρακολουθείτε την προλακτίνη σας ειστε οκ !

να σημειώσω οτι εμένα μου ανέβαινε η προλακτίνη απο υπερβολικό αγχος ΚΑΙ ΜΟΝΟ... περναγα ενα μεγάλο διαστημα αγχους και το πολεμούσα μόνη μου χωρίς αγχολυτικά κλπ και με χτύπησε εκεί (στις ορμόνες δηλαδή) ...

προσέξτε πολύ την ψυχολογία σας, ειναι πολύ σημαντικός παράγοντας ! και αμεσα συνδεδεμένη με την γονιμότητα και οοοολα τα ορμονολογικά μας! [smilie=toothy4.gif][smilie=toothy4.gif][smilie=toothy4.gif]

α! α! ααα!!! και κατι ακομα, που ισως να σας το εχει πει ο γιατρος σας : ΕΑΝ δεν πεσει σε φυσιολογικά όρια η προλακτίνη ειναι σαν να εχεις "φυσικό αντισυλληπτικό" ! πχ ο οργανισμός "νομίζει" οτι εισαι ήδη εγκυος και δεεεεεεν σε αφήνει να συλλάβεις! καπως ετσι !

μολις πεφτει σε φυσιολογικά επίπεδα τσούπ! ευκολο ! και νομίζω οτι τα χάπια dostinex - parlodel δεν απαγορεύονται οσο διαστημα προσπαθείς για σύλληψη, αρα τα σταματάς μόλις επιβεβαιώσεις εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria+fotis...μπράβο για την εγκυμοσύνη σου...Πολύ χάρηκα, εύχομαι μια καλή καλή εγκυμοσύνη και καλή λευτερια!!!

Μας δίνεις απίστευτο κουράγιο κι αυτές οι ιστορίες χρειάζονται στο φόρουμ...Όπως λες, όλα σχεδόν σχετίζονται με το άγχος...Κι εγώ βίωσα μια στρεσογόνο κατάσταση...Το πάλεψα πολύ κι εγώ, χωρίς χάπια όπως λες, αλλά νομίζω με επηρέασε στις ορμόνες, διότι επηρεάζονται από την ψυχολογία...Το ίδιο και η σύλληψη και τα πάντα φαντάζομαι...Τώρα όμως που σας έχω γνωρίσει έχω ηρεμήσει αρκετά...

Φοβερή πάντως αυτή η προλακτίνη...Να νομίζει ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ...;;;;;;

Ε, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ...

Πού θα πάει όμως, δε θα μας τρελάνει αυτή αλλά εμείς... :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολύ !!! και εσείς ΣΥΝΤΟΜΑ !!!!

αααχχχ αυτο το αγχος θα μας φάει... τι να πεις;

ναιιιιιιι η προλακτίνη ειναι απο τις βασικές ορμόνες της εγκυμοσύνης ! ειδες τι τρελούς οργανισμούς εχουμε ;!

χαιρομαι πολύ που βοηθάω! να ειστε αισιόδοξες και με θετική σκέψη !!!! να χαμογελάτε !

πολλά φιλιά και πολλές ευχές μέσα απο την καρδιά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...