Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΙΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ?ΠΟΣΗ ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΠΙΑ!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας!

Έχω απίστευτα νεύρα σήμερα γιατί πήρα τα αποτελέσματα από τις αιματολογικές μου και ο αιματοκρίτης είναι κάπως χαμηλός (32) ενώ πριν ένα μήνα που είχα κάνει ήταν: στον 1ο εργαστήριο 32 και επειδή μας φάνηκε χαμηλός, επανέλαβα την εξέταση σε άλλο εργαστήριο και ήταν 37...

Οι σημερινές εξετάσεις έγιναν στο 1ο εργαστήριο και δεν ξέρω αν θα πρέπει να τις επαναλάβω ή όχι...Επίσης ο γιατρός μου πήρε σαν δεδομένο τον προηγούμενο μήνα ότι το 37 είναι το σωστό....(έτσι αυθαίρετα!!!)

Εγώ σήμερα έχω εκνευριστεί απίστευτα με την ανευθυνότητα του ενός από τα εργαστήρια και δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν....

Και με τον γιατρό μου έχω νευριάσει που θεώρησε ως δεδομένο ότι το εργαστήριο με τον μεγαλύτερο αιματοκρίτη τα βγάζει σωστά...

Εσείς που κάνετε εξετάσεις αιματολογικές? Στα δημόσια νοσοκομεία μήπως είναι καλύτερα? Ξέρετε αν πρέπει να κλείσω ραντεβου σε κάποιο δημόσιο ή αν πάω κατευθείαν εκεί το πρωί και περιμένω τότε θα μπορέσω να τις κάνω?

Ευχαριστώ!!! Α και μην ξεχάσω ούτε την πίεση μου έχει μετρήσει ο γιατρός μου εδώ και 2 μήνες...δεν θα έπρεπε κανονικά???

Ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η πίεση μετριέται σε κάθε επίσκεψη, τουλάχιστον έτσι γινόταν με μένα και στις 2 κυήσεις, μου έπαιρναν αίμα, ούρα, πίεση και ζύγισμα.....όσο για τις εξετάσεις δεν ξέρω να σε βοηθήσω γιατί εδώ (Γερμανία) τις κάνουν στα ιατρεία, δλδ δεν τρέχουμε σε εργαστήρια......

πάρε ένα τηλέφωνο σε ένα δημόσιο, για να σου πουν, μάλλον πρέπει να έχεις και μια 3η διάγνωση!!! :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!

αυτό που θεωρώ εγώ ότι είναι σωστό, είναι το μικρότερο αποτέλεσμα διότι δεν μπορώ να φάω κρέας, με ανακατεύει...

αλλά έχω εξοργιστεί με την ανευθυνότητα τους...και του γιατρού μου που θεώρησε δεδομένο ότι το υψηλότερο νούμερο είναι το πιο σωστό...και που έχει να μου μετρήσει την πίεση από τον Αύγουστο διότι η προηγούμενη επίσκεψή μου ήταν στο Ιασω για αυχενική και έκανα μόνο τον υπέρηχο...

Εγώ ξέρω ότι όταν στην δουλειά μου μου παραδίδω κάτι, σκίζομαι και τρέμω να μην κάνω κάποιο λάθος...αυτοί μου φαίνεται μόνο τα χρήματα θέλουν να παίρνουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εργαστήριο με εργαστήριο πάντα έχουν διαφορές στις μετρήσεις. Βέβαια όχι τόσο μεγάλες. Για τον αιματοκρίτη θα σου πρότεινα να κάνεις και κάπου αλλού εξέταση για να δεις ποιο εργαστήριο δεν βγάζει σωστά αποτελέσματα.Όσο για την πίεση είναι πολύ νωρίς για να σου την μετράνε. Μετά τον 5ο μήνα αρχίζεις να την μετράς συστηματικά. Και βέβαια πρέπει να την παρακολουθείς και μόνη σου - μην περιμένεις να στην μετράει μόνο ο γιατρός. Εγώ πλέον πρέπει να την μετράω μόνη μου δυο φορές την εβδομάδα.

Αν δεν σε καλύπτει ο γιατρός σου να τον αλλάξεις- το σημαντικότερο είναι να έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε samantha τι διαφορες ειναι αυτες κοπελα μου?Σιγουρα πανε και σε ενα αλλο κεντρο γιατι ενταξει ειναι λογικη μια μικρη διαφορα,αλλα οχι και τοσο και εγω εχω αιματοκριτη 32 και την προηγουμρνη φορα ειχα 39,επεσε και ειναι φυσιολογικο...Κανω εξετασεις σε ιδιωτικο εργαστηριο τα θεωρω πιο αξιοπιστα απο τα δημοσια,δεν ξερω ισως κανω λαθος σε αυτο,παντως πανε αυριο μετα το γιατρο και κανε μια απλη γενικη σε ενα αλλο εργαστηριο και δες,βεβαια πες το μικροβιολογο τι εγινε και ρωτα τον μηπως παιζει ρολο το αν ειναι πρωι και δεν εχεις φαει ή το τι εφαγες την προηγουμενη δευκρινησε του,γαιτι δεν μπορω να διανοηθω οτι βγαζουν λαθος αποτελεσματα! :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΜΑΝΘΑ ΜΟΥ....Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΕΥΤΕΙ ΛΙΓΟ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΜΕΤΟΥΣ....Κ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι γίνεται τελικά? Επανέλαβες τις εξετάσεις? Είναι πραγματικά πολύ μεγάλη η διαφορά, σίγουρα κάτι δεν πάει καλά. Για την πίεση που ρώτησες, είχα κι εγώ αυτή την απορία αλλά απ' ότι μου είπε ο γιατρός είναι νωρίς ακόμα για να ανέβει κι έτσι η παρακολούθηση θα ξεκινήσει αργότερα (εκτός βέβαια αν υπάρχει γνωστό πρόβλημα από πριν).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Σήμερα έχω ραντεβού με τον γιατρό μου και θα του τα δείξω και θα μου πει...

Θα πάω και στο Ιασώ να τις επαναλλάβω και από αυτό θα κρίνω ποιο εργαστήριο βγάζει τα σωστά αποτελέσματα και στο εξής θα πήγαίνω μόνο σε αυτό...

με σύγχυσαν βρε κορίτσια έτσι χωρίς λόγο...από την ανευθυνότητά τους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σαμανθα με το καλο το μωρακι σου!εγω κανω εξετασεις καθε μηνα στο ικα.δεν ξερω αν ειναι καλυτερα απο θεμα μηχανιματων αλλα αναγκαστικα τις εκανα εκει γιατι ειμαστε λιγο στριμογμενοι οικονομικα...το κακο με το ικα ειναι για υπομονη και για γερα νευρα!εμενα στην εγκυμοσυνη μου ειχε εμφανιστει στην αρχη ενα μικροβιο που το ενα μικροβιολογικο εργαστηριο μου το εβγαζε θετικο και ενα αλλο αρνητικο..οποτε ο γιατρος επελεξε να μου κανει ο ιδιος τελικα την εξεταση και το εστειλε ο ιδιος στο μικροβιολογικο.επισης απο την αρχη καθε φορα που παω μου μετραει τη πιεση.αμα βλεπεις παντως εστω και λιγη ανευθυνοτητα να σκεφτεσαι σοβαρα να αλλαξεις γιατρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σαμανθα επισης να σου πω οτι κι εγω τους πρωτους 3-4 μηνες δεν ετρωγα κρεας γιατι με ανακατευε και ο αιματοκριτης μου ηταν μια χαρα...μου επεσε γυρω στον 6ο παρολο που ειχα αρχισει να τρωω αρκετο κρεας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλο ειναι να πας να κανεις και αλλο εξεταση του αιματοκριτη....αλλα φανταζομαι οτι περνεις σιδηρο...τωρα για την πιεση...εμενα στη δευτερη εγκυμοσυνη δεν μου την επερνε καθολου γιατι ειχα συνεχεια υποταση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΝΤΩΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ! ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΣΕ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΑΜΗΛΟ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ. ΟΝΤΩΣ, ΤΟ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΠΩΣ....... ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Όχι κάθε μέρα κ εγώ αλλά όταν κάνω καμιά τηγανιά η κουνελι πχ ε το κρασάκι πάει.... το αποφεύγω τώρα είχα βάλει τις προάλλες στον κιμά κ σε κανένα κρεας μόνο....! Ωραία αφού μου λέτε ότι δεν είναι κάτι το εύχομαι! Ε ναι κουράζομαι η αλήθεια είναι αυτή αλλά τον ρώτησα δε μου είπε να πάρω χάπια προγεστερονη η αυτά τα ουτρεγκισταν που διαβάζω συνέχεια... είδα λίγο χτες εκτοτε δε ξανά είδα κάτι ούτε σήμερα το πρωί ούτε άλλο. Εύχομαι να μη ξανά δω αυτές τις μέρες!!!!
    • Ίσως να κουράζεσαι κιολας κορίτσι μου αλλά είναι συνηθισμένο να υπάρχουν τέτοια υγρά δεν είναι κάτι ασυνήθιστο  εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη δέν είχα τίποτα αλλά στην δεύτερη είχα από την 7 εβδ έως και την 9 εβδ καφέ υγρα ανοιχτόχρωμα, όχι τόσο σκούρο όπως της περιόδου έπινα και χάπια προγεστερονη 3 την μέρα   εμένα μου είχα πει ένα ποτηράκι κρασί την εβδομάδα μπορω να το πίνω φαντάζομαι πως δεν πειράζει στο φαγητό γιατί εξατμίζεται το αλκοόλ εγω χρησιμοποιώ αλλά όχι κάθε μέρα τώρα βέβαια κάνω και διατροφη έτσι και αλλιώς όποτε τα έχω κόψει αυτά 😂
    • Κάτι άσχετο γιατί δε θέλω να ρωτάω κ τον γιατρό χαζά. Εγώ πάντα μαγειρευα με κρασάκι τα φαγητά ειδικά τα τσιγαριστα.χωρις κρασί δεν έχει νόημα χαχα Μπορώ να βάζω κ τώρα ένα ποτηράκι? Κάνει? Εξατμίζεται λογικά άρα δε μας πειράζει κ πολύ... κανονικό κρασί κ αλκοόλ δε έπινα κ πότε λίγο πραμα οπότε δε πίνω κ τώρα τπτ.
    • Με έχει προβληματίσει και μένα αυτό μα τις κουβέρτες γιατί εγώ τα αλλά δυο τα γέννησα καλοκαίρι. Και τώρα τον Οκτώβρη δεν ξέρω αν θα χρειαστώ καλοκαιρινές ή χειμωνιάτικες. Πέρυσι ας πούμε ήταν καλοκαίρι αλλά τις άλλες χρονιές δρόσιζε.  Τέλος του μήνα θα μου επιστρέψει ο αδερφός μου τις κουβέρτες για να θυμηθώ τι έχω γιατί δεν θυμάμαι καθόλου. Και μάλλον θα πλύνω τις χειμωνιάτικες και κάνα 2 καλοκαιρινές 
    • κορίτσι μου δεν την πήρα αυτήν την βάση το είχα με την ζώνη ήταν αρκετά καλά δεμένο σκέψου από την Αθήνα που γέννησα μέχρι το χωριό ήταν 4 ώρες  βεβαια εγω προτίμησα από το να δόσω  λεφτά να παρω την βάση αυτήν, να δόσω λεφτά να παρω κάθισμα αυτοκινήτου αυτά έτσι και αλλιώς ξεκινάν από πολύ μωρά και πάει έως 36 κιλά… στο αβγό μέσα έτσι και αλλιώς δεν είναι για πολύ μεγαλωνουν γρήγορα και δεν θα χωράει να κάθετε εκεί  καλημερα κορίτσια !!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...