Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΑΛΑ, ΤΩΡΑ ΠΡΗΖΕΤΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΛΥ.


Recommended Posts

Καλημέρα σε ολες και καλη εβδομαδα.

Το προηγουμενο θεμα που ειχα ανοιξει πριν απο λιγες μερες ηταν το οτι ειχε ελατωθει (ή ετσι νομιζα) το γαλα μου. ΜΕ βοηθησατε ολες πολυ και ετσι αποφυγα το ξενο γαλα, παρα την παροτρυνση του παιδιατρου.

Τωρα μου συμβαινει ακριβως το αντιθετο. Εδω και κανα 2 μερες ενιωθα το στηθος σχετικα βαρυ και ελαφρως πρισμενο και χθες το βραδυ ξυπνησα μεσα στη νυχτα με τα ρουχα μουσκεμα και το στηθος πολυ πρισμενο. Εδωσα το μωρο να φαει αλλα δεν μου το αδειασε και εξακολουθουσε να μ' ενοχλει.

ΜΕτα απο κανενα 2 ωρο ο μικρος με ξυπνησε και εισα οτι και το αλλο στηθος ειχε πρηστει και οταν αρχισα να τον ταιζω το αλλο στηθος αρχισε να τρεχει απο μονο του.

Ωσπου για να με ανακουφισει λιγο εκανα κατα τις 7 σημερα το πρωι αντληση και λιγακι συνηλθα.

Τι γινεται ρε κοριτσια? Ετσι θα παω τωρα, μια λιγο μια πολυ γαλα?

Να συνεχισω με τις αντλησεις για να το αδειαζω??

Να βαζω το μωρο πιο συχνα στο στηθος??? Και αν δεν πειναει???

Και αν ετσι κατεβαζω πιο συχνα και πιο πολυ γαλα???

Βοηθεια....... και LaLa περιμενω να ακουσω και εσενα.

Φιλια σε ολες σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na bazeiς το μωρο στο στηθος και εκοινο θα φαει οσο θελει!

αν νοιωθεις δυσφορια μην αντλεις γιατι ετσι δινεις το ερεθισμα γι απαραγωγη....αδεισε λιγο με το χερι σου!

οσο για το οτι το στηθος τρεχει....ενει πολυ λογικο ειστε μικρουλια ακομα!

δεν εχεις εδραιωσει γαλουχια ακομα και αγχωνεσαι!

σε λιγο διατημα δεν θα τρεχει τιποτα αλλα γαλα θα εχεις!

εγω σταματησα τα επιθεματα στους4 μηνες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

αυτό που περιγράφεις είναι υπερπαραγωγή, όταν νιώθεις πολύ πρησμένο το στήθος μην βγάζεις με το θήλαστρο αλλά λίγο ΄με το χέρι ίσα ίσα για να ανακουφιστείς, σε λίγες μέρες θα ρυθμιστεί η παραγωγή και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na bazeiς το μωρο στο στηθος και εκοινο θα φαει οσο θελει!

αν νοιωθεις δυσφορια μην αντλεις γιατι ετσι δινεις το ερεθισμα γι απαραγωγη....αδεισε λιγο με το χερι σου!

οσο για το οτι το στηθος τρεχει....ενει πολυ λογικο ειστε μικρουλια ακομα!

δεν εχεις εδραιωσει γαλουχια ακομα και αγχωνεσαι!

σε λιγο διατημα δεν θα τρεχει τιποτα αλλα γαλα θα εχεις!

εγω σταματησα τα επιθεματα στους4 μηνες

Καλημέρα και παλι.

Ακοοοοοοομη δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια? Νομιζα οτι στους 2 μηνες εχει τακτοποιηθει αυτο το θεμα.... Τα επιθεματα και εγω τα ειχα σταματησει για κανα 2 εβδομαδες αλλα απ' οτι φαινεται πρεπει να τα ξαναρχισω.

Καλημέρα,

αυτό που περιγράφεις είναι υπερπαραγωγή, όταν νιώθεις πολύ πρησμένο το στήθος μην βγάζεις με το θήλαστρο αλλά λίγο ΄με το χέρι ίσα ίσα για να ανακουφιστείς, σε λίγες μέρες θα ρυθμιστεί η παραγωγή και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Οταν λες με το χερι εννοεις να το ζουπαω και να πιτσιλαει και οσο βγαζει? Και ποσες φορες να το κανω αυτο? Μεχρι να μαλακωσει ή 4-5 φορες?

Και κατι ακομη.... Αν τον βαζω συχνα δεν θα αυξησω την παραγωγη με αποτελεσμα να εχω συνεχεια γεματο στηθος????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[quote name='"ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ

Οταν λες με το χερι εννοεις να το ζουπαω και να πιτσιλαει και οσο βγαζει? Και ποσες φορες να το κανω αυτο? Μεχρι να μαλακωσει ή 4-5 φορες?

Και κατι ακομη.... Αν τον βαζω συχνα δεν θα αυξησω την παραγωγη με αποτελεσμα να εχω συνεχεια γεματο στηθος????[/quote']

Βγάζεις τόσο γάλα ώστε να μην δυσφορείς

Το μωρό το βάζεις στο στήθος όποτε θέλει

Η γαλουχία έχει εδραιωθεί, η Βίκυ ίσως να είδε λάθος το τικεράκι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βγάζεις τόσο γάλα ώστε να μην δυσφορείς

Το μωρό το βάζεις στο στήθος όποτε θέλει

Η γαλουχία έχει εδραιωθεί, η Βίκυ ίσως να είδε λάθος το τικεράκι σου

Νατασουλα μου ετσι δεν κυνδυνευω να "τραυματισω" το στηθος?

Και αν δεν θελει συχνα τον βαζω με το ζωρι και ας μην πολυπειναει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασουλα μου ετσι δεν κυνδυνευω να "τραυματισω" το στηθος?

Και αν δεν θελει συχνα τον βαζω με το ζωρι και ας μην πολυπειναει?

Δεν θα το κάνεις συνέχεια μόνο όταν δυσφορείς με απαλές κινήσεις. Θα δοθεί το μήνυμα και σε λίγες μέρες η παραγωγή σου θα ρυθμιστεί και θα έχεις όσο γάλα χρειάζεται το μωρό σου. Έκανες αντλήσεις τις τελευταίες μέρες και αυξήθηκε η παραγωγή σου?

Αν το μωρό βρέχει αρκετές πάνες δεν χρειάζεται να το βάζεις στο στήθος ενώ δεν θέλει να φάει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα το κάνεις συνέχεια μόνο όταν δυσφορείς με απαλές κινήσεις. Θα δοθεί το μήνυμα και σε λίγες μέρες η παραγωγή σου θα ρυθμιστεί και θα έχεις όσο γάλα χρειάζεται το μωρό σου. Έκανες αντλήσεις τις τελευταίες μέρες και αυξήθηκε η παραγωγή σου?

Αν το μωρό βρέχει αρκετές πάνες δεν χρειάζεται να το βάζεις στο στήθος ενώ δεν θέλει να φάει

Δεν εκανα καθολου αντλησεις, μονο σημερα για τον λογο που ειπα στην αρχη.

Ισα ισα που ενοιωθα το στηθος πολυ μαλακο και νομιζα δεν ειχα γαλα την προηγουμενη εβδομαδα και ξαφνικα...... αρχισε να πρηζεται μεχρι σημερα που ειναι πολυ γεματο.

Το μωρο εχει κανονικα τσισακια, οποτε οποτε το νοιωθω γεματο να το αδειαζω μονη μου, να μην τον μπουκωνω τον καημενο......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[quote name='"ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ

Το μωρο εχει κανονικα τσισακια, οποτε οποτε το νοιωθω γεματο να το αδειαζω μονη μου, να μην τον μπουκωνω τον καημενο......[/quote']

Ακριβώς έτσι και σε λίγες μέρες λογικά θα στρώσουν τα πράματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[quote name='"ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ

Το μωρο εχει κανονικα τσισακια, οποτε οποτε το νοιωθω γεματο να το αδειαζω μονη μου, να μην τον μπουκωνω τον καημενο......[/quote']

Ακριβώς έτσι και σε λίγες μέρες λογικά θα στρώσουν τα πράματα

Οκ θα κανω ετσι και ελπίζω να στρωσω συντομα.

Φιλακια και σ' ευχαριστω για ολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα, αυτό το πρόβλημα το είχα για 12 μήνες.... Θήλαζα και το άλλο στήθος έσταζε. Καμια φορά πρηζόταν και πονούσα. Έβγαζα με το χέρι λίγο για να ανακουφιστώ μεχρι να το αδειασει το παιδί. Αν κάνεις αντλήσεις θα αργήσει να ηρεμήσει γιατί θα παράγεις συνέχεια έξτρα γάλα.

Ούτε αν επιμενεις να βάζεις το παιδί στο στήθος θα καταφέρεις πολλά. Ίσως να εκνευρίσεις το μωράκι σου... Υπομονη. Είναι μια κατάσταση που δεν θα κρατήσει πολύ. Μην αγχώνεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου πασχαλιτσάκι. Είχα βάλει μια μέρα ένα θέμα με τίτλο <<ισχύει τελικά η φράση δεν έχω γάλα;>> . Ελεγε λοιπον πως το στήθος ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΗΣΜΕΝΟ καθώς πρόκειται για έναν αδένα .Ο αδένας δεν πρέπει να είναι πρησμένος απλώς να παράγει γάλα ΤΟΣΟ , ΟΣΟ ζητάει το μωρό! Επομένως στην αρχη είναι περισσότερο απο όσο θέλει το μωρό με αποτέλεσμα να μην το ρουφάει όλο και να σε πονάει το στήθος. Μδετά απο μέρες όμως παίρνει το σήμα πως η ποσοτητα που παράγεται είναι συγκεκριμένη και παύει να είναι πρησμένο...αν θες δες εδώ...http://www.familylife.gr/v2/index.php?id=212

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

<<Μετά τις πρώτες έξι εβδομάδες, εφόσον όλα έχουν γίνει σωστά, φυσικά, χωρίς παρεμβολές και εμπόδια, μαμά και βρέφος καταλήγουν σε έναν θαυμαστό συντονισμό: η μαμά προσφέρει ακριβώς τόσο γάλα, όσο το παιδί χρειάζεται. Σε αυτήν τη φάση, πολλές μητέρες ανησυχούν ότι το γάλα τους μειώθηκε. «Μα το στήθος μου μοιάζει άδειο...» Στην πραγματικότητα, το στήθος πρέπει να είναι άδειο από εδώ και στο εξής, να μην εμφανίζει αναίτια πρηξίματα που δεν συμβαδίζουν με την όρεξη του παιδιού. Όσο πιο άδειο είναι μετά το φαγητό του παιδιού, τόσο το καλύτερο: τα κύτταρα θα λάβουν το σήμα να το ξαναγεμίσουν γρηγορότερα.>>

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...