Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΟ PAAP-A ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ;;


Recommended Posts

Κορίτσια έχω πάλι απορία!! Σήμερα πήγα στο ΙΚΑ για να μου γράψει κάποιος γυναικολόγος σε παραπεμπτικό την αυχενική διαφάνεια κ το PAA-A ετσι ώστε όταν τα κάνω να πάρω κάποια χρήματα πίσω.Το προβλημά μου είναι ότι ο γιατρός του ΙΚΑ όταν του είπα οτι αύριο θα κάνω το PAA-A κ την αυχενική διαφάνεια σε 20 μέρες μου είπε οτι δεν γίνεται έτσι!Πρέπει λέει κανονικά να γίνουν την ίδια μέρα για να κάνουν καλύτερη σύγκριση! Τι να κάνω τώρα που έχω κλείσει ράντεβου για αύριο για την αιματολογική μόνο; Δεν θα είναι σωστό το αποτέλεσμα εφόσον δεν θα γίνουν την ίδια μέρα;; Εσείς πώς τα κάνατε;; Sorry βρε κορίτσια αν σας ζαλίζω συνέχεια αλλα είμαι άσχετη με αυτά τα θέματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα η κοπέλα-γιατρός που κλείνει τις αυχενικές κ το PAA-A ΜΟΥ είπε οτι πρέπει να γίνει νωρίτερα..ο γιατρός μου μου έδωσε μόνο τις ημερομηνίες κ μου είπε να κλείσω ραντεβου!Δε μου εξήγησε παραπάνω..

Πείτε βρε κορίτσια εσείς που τα κάνατε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ μαζί τα έκανα αλλά σε ιδιωτικό. Μήπως πρέπει να γίνουν ίδια εβδομάδα γι' αυτό στο είπε; τί να σου πω. Κι εγώ ένα παιδί έχω, δεν ξέρω περισσότερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενάκος εγώ και στην κόρη μου και τώρα που είμαι πάλι έγκυος, την αυχενική και το PAAP-A τα έκανα την ίδια μέρα...Πρώτα την αυχενική και μετά μου πήραν αίμα....

Και από φίλες μου που ξέρω έτσι γίνεται.....

Αυτό που λες εσύ πρώτη φορά το ακούω.... :shock::shock::shock::shock: Γιατί δεν παίρνεις το γιατρό σου να σου πει;;;Αυτός θα σε συμβουλέψει καλύτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μάλλον τότε θα τον πάρω τηλ..έλεγα μήπως επειδή είναι δημόσιο το νοσοκομείο που θα τα κάνω,εκεί να έχουν αυτή τη τακτική!Δε ξέρω..θα μάθω κ θα σας πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις πήρα τηλ το γιατρό κ μου είπε οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα..λέει οτι στο νοσοκομείο που θα τα κάνω έτσι γίνονται κ έχουν πολύ καλά μηχανήματα κ δεν υπάρχει περίπτωση λάθους του PAAP-A. Τι να πώ!θα δείξει! Εντωμεταξύ μίλησα τώρα με τη κολλητή μου που είχε κάνει όλες τις εξετάσεις σε αυτο το νοσοκομείο κ μου είπε οτι κ εκείνη δε τα είχε κάνει την ίδια μέρα!Μάλλον έχουν άλλο "σύστημα" αυτοι αλλα κ πάλι παραξενεύομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elenakos h afxenikh diafania ginete 12-13 evdomada oxi argotera kai thn idia mera to poli thn epomenh kaneis kai thn papp-a...Gia na exeis sosta apotelezmata prepei sto mikroviologiko na exoun tis metrisois ths afxenikhs kai epeidi ta emvriakia mas megalonoun grigora den ginete argotera den tha vgoun sosta ta apotelezmata.....

Singrinoun tis metrisois me tis ormones pou pernoun apo to aima mazi me to istoriko ths mamas, ilikia k.t.l. kai etsi vgenei to apotelezma....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evi μου κ εγώ αυτό γνωρίζω,οτι γίνονται την ίδια μέρα..θα πάω αύριο κανονικά στο ραντεβού για το PAAAP-A κ θα ρωτήσω κ αυτούς τους γιατρούς μήπως μου δώσουν καμια λογική απάντηση!Το πολύ πολύ στις 2 Νοέμβρη που θα κάνω την αυχενική να τους βάλω να μου πάρουν κ άλλο PAAP-A για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Έλενα,

εγώ έκανα αυχενική και την ίδια μέρα τις αιματολογικές στο Ιασώ...Πλήρωσα 150 ευρώ...

Τα έκανα στην 12εβδ+4ημ και ο γιατρός επέμενε να μην το κάνω νωρίτερα (εγώ ήθελα να ξεμπερδεύω νωρίτερα για να μην έχω αγωνία...). Αλλά κυρίως επέμενε για την αυχενική για να μην είναι κάτω από 5 εκατοστά το μωρό...Ο γιατρός σου τι είπε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενακι την ιδια μερα το εκανα κ το ΠαππΑ και την αιματολογικη. αλλα εχω ακουσει απο πολλες κοπελες οτι το αιμα το εδωσαν αργοτερα.

δεν εχω καταλαβει τι ισχυει- ή αν τελως παντων ισχυει κατι απόλυτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΟΙ 2 ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΗΣ ΟΡΜΟΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ (Η ΜΕΡΤΗΣΗ ΤΟΙΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ).ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΕ 5 ΜΕΡΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΚΕΙ.

ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΕ ΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εκανα πρωτα το paap-a και σε 2 ωρες ακριβως εκανα και την αυχενικη! Ο γιατρος ..μου ειπε πως αυτες οι 2 εξετασεις βγενουν μαζι την ιδια μερα για καλα αποτελεσματα! Αυτη η εξεταση ειναι πολυ συμαντικη.....Προσπα8ησε μαζι με την αυχενικη να κλεισεις ραντεβου και για την αιματος! Στο Μητερα εδωσα 140 ευρω :? Οποιος ειναι χωρις ασφαλεια σου κανουν 20% εκτπωση! Αρα γυρω στο 100ρικο 8α σου ερ8ει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου, κι εγώ τα έκανα μαζί την ίδια μέρα. Πρώτα την αυχενική και μετά την αιματολογική. Σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο. Μου πήραν 100 €.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήγα τελικά σήμερα στο ρσντεβού κ φυσικά τους ρώτησα αν πρέπει να κάνουμε το PAAP-A τώρα κ την αυχενική στις 12 εβδομάδες που έχουμε κανονίσει..μου είπαν οτι το ίδιο αξιόπιστη θα είναι..τι να πώ!Ήταν πολλές κοπέλες που έκαναν κ αυτές μόνο το PAAP-A κ πιάσαμε κουβέντα κ δεν τους φάνηκε παράξενο που το κάναμε έτσι..μάλιστα με κοιτούσαν καλά καλά όταν τις ρωτούσα!Τεσπα!Για καλό κ για κακό θα το ξανακάνω με την αυχενική για να μην έχω αμφιβολίες!Απο ότι βλέπω εδω πέρα πρέπει να είμαι η μοναδική που το έκανα έτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenakos εγω παλι δεν το εκανα καθολου και ο γιατρος μου μου ειπε οτι το μωρο ειναι υγιεστατο και να μην το κανω δεν υπαρχει προβλημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nena1988 πως καταλαβε ο γιατρος σου πως δεν χρειαζεται να κανεις αυχενικη διαφανεια? :shock::shock::shock: Δεν μπορω να το καταλαβω......Αυτη η εξεταση ειναι συμαντικη και πρεπει να την κανουμε ολες. Δηλαδη ο γιατρος σου πεζει με την υγεια του μωρου? Αν ο γιατρος σου ειναι τοσο καλος...τοτε να παμε σε αυτον :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ισως δεν εγινα κατανοητη την pappα δεν εκανα γιατι τα αποτελεσματα της αυχενικης ηταν πολυ καλα,ο γιατρος μου εχει εξειδικευση στην εμβρυομητρικη ιατρικη κ εμβρυικη υπερηχοκαρδιογραφια ειναι ο καλυτερος εδω οποτε τον εμπιστευομαι πολυ,μου ειπε αν θελω να κανω την pappα για εμενα γιατι αυτος δεν την χρειαζεται αφου το μωρο ειναι υγιεστατο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειπα και γω.... :!::!::!: Οπως το γραφεις ειναι σαν να λες πως δεν εκανες κα8ολου αυχενικη ! Anyway ..ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη...φιλια ^^

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικά με την papp-a και εμένα μου είπε ο γιατρός ότι δεν είναι και τόσο βασική...εάν η αυχενική βγει καλή, χρειάζεται μεν αλλα δεν περιμένουμε και με φοβερή αγωνία τα αποτελέσματα της papp-a.

Σε ορισμένες περιπτώσεις δεν την κάνουν καν...σε άλλες την κάνουν και αγχώνουν άδικα τις εγκυους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εκανα την αυχενικη και την Papp A την ιδια ημερα, πρωτα μου εκανε την αυχενικη που μου ειπε αμεσως τα αποτελεσματσ και μολις τελειωσαμε τον υπερηχο μου πηρε αιμα (Papp A) τα αποτελεσματα της οποιας βγηκαν σε μια εβδομαδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ βρε κορίτσια για τις απαντήσεις! Ρώτησα κ τη ξαδέρφη μου που πάει σε ένα πολύ γνωστό γυναικολόγο κ ούτε αυτός της πήρε το PAAP-A την ίδια μέρα με την αυχενική αλλα κοντά 2 εβδομάδες νωρίτερα.Ότι να ναι!Ελπίζω η αυχενική μου να βγεί πολύ καλή για να ηρεμήσω κ με αυτό!

Καλή εγκυμοσύνη σε όλες!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...