Μετάβαση σε περιεχόμενο

2η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ... ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!! ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ (Η 1η ΑΠΕΤΥΧΕ) ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΗΓΑ ΑΦΟΥ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ...ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΝΙΩΘΩ ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΊΣΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΎΟΝΤΑΙ.ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΟΚ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΧΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΙΟ.ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΑΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ.ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΠΑΜΕ ΕΦΤΑΙΞΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΠΩΣ ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΣ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΤΕΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ .ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝ ΒΡΕΘΗΚΑΤΕ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΘΕΣΗ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΝΑΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΣΑΝ ? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΟΥΤΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραουλίτσα μου πολύ στεναχωρήθηκα, το έχω περάσει κ εγω με 2 προηγούμενες αν οι εξετάσεις σας είναι καλές μπορεί να είναι κ θέμα τύχης. Οταν μίλησα με 2 γιαρούς τι άλλη εξέταση έπρεπε να κάνω για να αποκλείσω 3η αποτυχημένη, ο ενας κορυφαίος γιατρός της Αθήνας, μου απάντησε τιποτε .....είναι κ θέμα τύχης...............Εγω απο μόνη μου έκανα θρομβοφιλίας εξετάσεις αν κ με είχαν διαβεβαιώσει ότι δεν παίζει ρόλο στην υπογονιμότητα παρα μόνο στις αποβολές. 3 ντοσιέ εξετάσεις εχω δεν βρίσκουν το πρόβλημα. Φυσικά δε στα λέω να σε απογοητευσω αλλα να σου τονίσω ότι είναι κ θέμα τύχης ρε γαμώτο............

υπομονή κοριτσάρα μου είναι θετικό ότι είσαι μικρή....θα γίνει θα δεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Zαχαρένια μου δεν πειράζει υομονήηηηηη!

Nikol μου σ'ευχαριστώ κοπέλα μου.Και τις δυο φορές μικρογονιμοποίηση κάναμε και αυτή την φορά τα εμβρυάκια μας ήταν πολύ καλής ποιότητας είχαν εξελιχθεί σε βλαστοκύστη.Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει τα'χω χαμένα γι'αυτό όπως έγραψα πριν νιώθω ηλίθια.Σκέφτομαι να κάνω υστεροσκόπηση μήπως φταίει και η μήτρα μου που κάτι δεν πάει καλά. :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και δεν κανεις....κι εγω εκανα και κατι βρηκαμε ενα ψιλοπολυποδακι....τι να πω...κι εμενα ολα θαυμασια ηταν ρε συ και τις 2 πρωτες φορες!!!! Αμα ειναι η ωρα να συμβει...μωρε δεν πα να ειναι ενα στραβομουτσουνιασμενο ωαριο ή εμβρυο...θα γινει και θα βγει μια χαρα!!!! ;)

τι να πω.....

ψυχραιμια...θα πω...και ολα να πανε καλυτερα απο δω και περα..και να ειναι Η ΩΡΑ σου η επομενη φορα φραουλιτσα μου!!!!

<3 <3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραουλίτσα μου πολύ στεναχωρήθηκα. Μην το βάζεις κάτω..Είναι και θέμα τύχης. Έχουμε περίπου 33% πιθανότητες ανά φορά να πετύχει. Ο δεύτερος γιατρός που πηγαίνω τώρα γενικά κάνει εξετάσεις διάφορες κάθε φορά που δεν πετυχαίνει η προσπάθεια. Στην πρώτη αποτυχημένη σε εκείνον μου είχε πει να κάνουμε καρυότυπο και υστεροσκόπηση. Αλλά μην το μετράς σαν δύο αποτυχημένες, η πρώτη ήταν προβληματική λόγω γιατρού πιστεύω αφού είχες σταματήσει τελείως τα φάρμακα στο τέλος...Μην το βάζεις κάτω... Υπομονή. Σίγουρα τώρα ήταν βλαστοκύστες? Βλαστοκύστες είναι 5-7 ημερών μετά τη γονιμοποίηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινή μου σ'ευχαριστώ δεν πειράζει την επόμενη φορά ίσως να είμαι πιο τυχερή.Τα εμβρυάκια μου ήταν 4ης ημέρας και τα δύο από αυτά είχαν προχωρήσει αρκετά στην φωτό έδειχναν πάρα πολλά κύτταρα τα οποία είχαν αρχίσει να σπάνε και αυτό μου είπε η εμβρυολόγος ότι ήταν πολύ θετικό.Ασε τα δικά μου όμως εσύ τι νέα κυρία μου ?????? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο καρυότυπος κόστισε 150 για τον καθένα από εμάς, αλλά τελικά πήρα τα χρήματα από το ΙΚΑ καταθέτοντας την απόδειξη, και ο άντρας μου πλήρωσε μόνο μία συμμετοχή νομίζω 20 ευρώ (είναι ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ).

Η υστεροσκόπηση κοστίζει περίπου 1000 ευρώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φραουλακι μου...

μη το βλεπεις ετσι...η επομενη θα ειναι η τυχερη σου!!! ειναι θεμα ΤΥΧΗΣ!!! επεμεινε στο στοχο σου και οργανωσου για επομενη φορα

θα σου στειλω πμ :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

STRAWBERRY μου....οι περισσοτερες ειχαμε απο 1 αποτυχημενη προσπαθεια....ειναι μεσα στο προγραμμα κ αυτο και η στεναχωρια και η σκεψη των χρηματων και τα επομενα βηματα...

Κι εμεις ειχαμε θεμα με το σπερμα και με την 2η τα καταφεραμε(μεχρι στιγμης).Προσωπικα μετα την 1η αποτυχια δεν εκανα περαιτερω εξετασεις.....απλα περιμεναμε 1 κυκλο κ καναμε εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων χωρις φαρμακα.

Οσο για το κοστος που ρωτας:

3.000Ε + ενα ποσο για μικρογονιμοποιηση+200Ε οι βλαστοκυστες +500Ε η καταψυξη +500Ε αποψυξη +500Ε η εμβρυομεταφορα(για την 2η προσπαθεια).Αυτα,αν θυμαμαι καλα.

Φυσικα δεν βαζω μεσα στα εξοδα τις εξετασεις και τις μετακινησεις μας στην Αθηνα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ειναι τα πραγματα....

δεν ειναι τυχαιο που τα παιδια της εξωσωματικης τα ονομαζουν ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΠΑΙΔΙΑ!!! :lol::lol::lol:

λεφτα να χουμε να πεταμε!!! :mrgreen::mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φραουλίτσα λυπάμαι πολυ που δεν ηρθε το μωρακι τωρα...

αλλα να ξερεις οτι θα ερθει- δεν ειναι στο χερι του- στο χερι σας ειναι!!

εχω και γω στο ιστορικο μου (εκτος απο σπερματεγχυσεις) μια εξωσωματικη- επιτυχημενη μεν- παλινδρομη κυηση δε- τωρα ομως ειμαι παλι εγκυος- εννοειται με εξωσωματικη και μεχρι τωρα ολα πανε καλα.

το θεμα ειναι οτι μπηκα στην διαδικασια εξετασεων (ανοσολογικων) και βρεθηκαν 'θεματάκια' που αν δεν τα εντοπίζαμε πάλι παλινδρομη θα ηταν κ αυτη η εγκυμοσυνη. κα ιγια την ακριβεια -όσες φορες κ αν εμενα εγκυος δεν θα επιβίωνε το εμβρυο..

συζητησε με τον γιατρο σου την επιθυμια σου να κανεις εξετασεις ( τι ακριβως θα σου πει. θρομβοφιλια- ΝΚ κυτταρα- Αντισωματα ή ότι άλλο κρινει ο γιατρος σου)

Γενικα υπάρχει μια ταση στα κεντρα εξωσωματικης- να σε βαζουν να κανεις εξετασεις αφου αποτυχεις 2 και 3 φορες.

ποια το θελει ομως αυτο..

Μακαρι να ηταν ενα τυχαιο γεγονος- κ τιποτα απο τα παραπανω να μην σε αφορουν ουτε στο ελάχιστο :)

καλη επιτυχια για την επομενη φορα απ' την καρδια μου @};-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου :(:(:( !!!

Μη τοβαλεις κατω ομως..η επομενη φορα θα ναι η δικη σου!!!!Μανουλα θα γινεις!!!Ισως με λιγη δυσκολια παραπανω αλλα να σαι σιγουρη οτι θα ρθει η στιγμη που θτα καταφερεις!!!!!!!!!!!!!

Εγω απο εξετασεις εκανα ΝΚ οπου ηταν υψηλα!!Εκανα θεραπεια και επεσαν και τωρα θα δειξει να φταινε τα ΝΚ..θρομβοφιλιας οπου θα κανω τελικα ηπαρινη!!!Και pcr που ηταν καθαρη!!!!!

Κατα τ αλλα οοοοολα ειναι μια χαρα!!!

Για να δουμε τι θα δουμε ομως...

Ευχομαι η επομενη φορα να ναι η δικη σου!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ. Πόσο μου απαλύνετε τον πόνο ? Μόνο εσείς και ο αντρούλης μου μπορείτε να με καταλάβετε...Θα κάνω όλες τις απαραίτητες εξετάσεις άλλα επειδή μου ακούγονται λίγο εξειδικευμένες δεν ξέρω αν μπορώ να τις κάνω εδώ στην θεσσαλονίκη.Πρέπει λίγο να το ψάξω..Πάντως σας ευχαριστώ όλες ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχω εμπειρια και ειμαι ανικανη να σε συμβουλεψω αλλα θα σου ευχηθω συντομα να εκλπηρωθει η επιθυμια σου και να εχεις οχι ενα αλλα και δυο και τρια μπεμπακια και οποτε νιωθεις ασχημα να μπαινεις να σου δινουν συμβουλες τα κοριτσακια που περασαν αυτα που περνας εσυ και τωρα ειτε εχουνε στην κοιλιτσα τους νινακια ειτε στην αγκαλια τους!!!!!!!!!!!!!Να εισαι δυνατη κοπελα μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ. Πόσο μου απαλύνετε τον πόνο ? Μόνο εσείς και ο αντρούλης μου μπορείτε να με καταλάβετε...Θα κάνω όλες τις απαραίτητες εξετάσεις άλλα επειδή μου ακούγονται λίγο εξειδικευμένες δεν ξέρω αν μπορώ να τις κάνω εδώ στην θεσσαλονίκη.Πρέπει λίγο να το ψάξω..Πάντως σας ευχαριστώ όλες ;)

kopela mou lypamai poly kai se katalavainw ta perasa kai egw ayta 1 apotyxhmenh spermatenxysh

1 ekswswmatikh apotyxhmenh 2 emeina egkyos kai apevala sth 6 evdomada kai 3 apotyxhmenh, allaksa kentro tha paw sthn athina kai apofasisa na kanw monh mou oles tis eksetaseis pou xreiazontai, ginontai kai sthn thes/nikh oles oses theleis kai emena o mikroviologos mou mou eipe pws mporei na mou parei aytos to aima kai tha to steilei aytos thes/nikh sto kentro pou synergazete gia na kanoun tis eksetaseis opote rwthse kai esy sto mikroviologiko ergasthrio pou phgaineis mhpws mporoun na sou to kanoun etsi, pistevw pws tha sou vgei poly poio oikonomika

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραουλίτσα μου σε έψαχνα!Εχω πολυ καιρό να γράψω.Εβλεπα απλά τα νέα των κοριτσιών.

Λυπάμε πολύ ρε κούκλα!Πάρα πολύ! Μην το βάζεις κάτω!Θα δεις που την επόμενη φορά όλα θα πάνε καλά και θα ξεχάσεις όλα αυτά που πέρασες. Εγω αυτό στέφτομαι για να μπορώ να συνεχίσω.

Αν θυμάσαι πηγαίναμε στον ίδιο γιατρό! Τελικά άλλαξες ε?

Εγω τελικα δεν είμαι έτοιμη ακόμα για την δεύτερη φορά, σωματικά. Μετα την επέμβαση μου.

Σε ποιο κέντρο πήγες τελικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

skorpina μου ευχαριστώ για τις πληροφορίες και σου εύχομαι η επόμενη προσπάθεια σου να είναι η τυχερή σου :) Εσύ που τις κάνεις αυτές τις εξετάσεις στην Αθήνα που θα πάς ή μέσω του μικροβιολόγου σου?? (αν θέλεις πες μου σε ποιόν μικροβιολόγο πηγαίνεις γιατί αν δεν κάνω λάθος είμαστε από την ίδια πόλη (Κοζάνη).

teri μου αν δεν είσαι ακόμη έτοιμη μην ξεκινάς...γιατί εγώ νόμιζα ότι η εξωσωμ. θα μου έφερνε κατευθείαν το θετικό αποτέλεσμα αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι.. Τελικά άλλαξα γιατρό και πήγα στο embryolab.Δεν το συζητώ (παρά το αρνητικό αποτέλεσμα) η οργάνωση τους και η συμπεριφορά τους είναι άψογη.Τί επέμβαση έκανες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν ξεκινησα την εξωσωματικη είχα και μία μικρή κύστη,γύρο στα 3εκ.Επειδη είχα κάνει και πριν επέμβασει ενδωμητρίωσης μου είπε να μην κάνω αλλο χειρουργείο και ότι αυτη δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα.Τρεις μέρα λοιπόν πριν πάω για χοριακή αρχισα να έχω πυρετο.Ξεκίνησε με 37 και για 4 μέρες είχα 39 ακατέβατα!Με έβλεπε ταυτόχρονα και μου έλεγε οτι θα προσπαθήσουμε να το σώσουμε με μια αντιβίοση.Να μην τα πολυ λεω, έπαφα μια λοίμοξη,μου ήρθε περίοδος γιατι με τέτοιο πυρετό δεν άντεξε. Μετα απο μια βδομάδα πυρετου και αφου πέρασα από όλους τους γιατρούς που υπάρχουν,δεν μπορούσαμε να βρούμε την λοίμοξη.Τελικά μέσα σε μια μέρα η κύστη μου από 3,5 που ήταν έγινε 8 και έτοιμη να σκάσει!Τελικά όλα πήγαν καλά με την βοήθεια του γιατρού! καταλαβαίνεις ότι μετά απο περίπου10 μέρες με υψηλό πυρετο και ένα πολύ δύσκολο χειρουργείο το σώμα μου δεν είναι έτοιμο για την 2η φορά.Μας είπε να ξαναπροσπαθήσουμε μετά απο 1 χρόνο.Ακόμα ούτε ο κύκλος μου δεν έχει στρώσει!

Σε κούρασα ε?

Αντε μάλλον θα εχω ευχάριστα απο σένα πριν απο τα δικά μου!!!!

Ο γιατρός σου είναι ο Παν...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ! Και εσύ δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου, και κάνε τον να πάρει λίγο τα πάνω του!!Ξεκουράσου λίγο και είμαι σίγουρη οτι 3η θα είναι η τελευταία σας!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα STRAWBERRY

Βρίσκομαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση με σένα. 2 σπερματεγχυνσεις και 1 εξωσωματική αποτυχημένη με μικρογονιμοποίηση.

Στην Embryolab πήγα κι εγώ. Την Τετάρτη είχα αρνητική χοριακή και σήμερα είχα αίμα.

Προβληματίζομαι τί πρέπει να κάνουμε από δω και πέρα . ΄Εχεις στο νου σου κάποιες συγκεκριμένες εξετάσεις που θα κάνεις κι εαν ναί θα τις πραγματοποιήσεις στην Embryolab?

Πόσος καιρός πρέπει να απέχει η κάθε προσπάθεια εξωσωματικής? Μετά από κάθε αποτυχημένη πρέπει να κάνουμε ορμονικό έλεγχο? Ο γιατρός δεν μου έδωσε ικανοποιητικές απαντήσεις και δεν ξέρω που να απευθυνθω

Καλη δύναμη σε όλες μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα liz μπορώ να καταλάβω την απογοήτευσή σου και εγώ νιώθω έτσι και χειρότερα :(:( .Έχω ραντεβού με τον γιατρό αυτή την εβδομάδα να δούμε τι θα μου πει (αν και νομίζω ότι θα μου πει πως είναι τυχαίο γεγονός) αλλά εγώ θα κάνω όσες εξετάσεις χρειάζονται ακόμα και αν δεν μου τις προτείνει θα πάω σε κάποιο κέντρο στην Αθήνα που κάνουν ένα πακέτο εξετάσεων οι οποίες μπορεί να ευθύνονται για το αρνητικό αποτέλεσμα.Δεν πρόκειται να προχωρήσω σε επόμενη προσπάθεια και αυτό γιατί οικονομικά είμαστε χειρότερα από ποτέ.Έχουμε λίγες οικονομίες οι οποίες προορίζονται για εξετάσεις και μόνο.Εσένα τι σου είπε ο γιατρός ?? Απ'οσο γνωρίζω μετά απο 3 κύκλους μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις με εξωσωματική.Αν θέλεις μπορώ να σου πώ τι θα μου πεί ο γιατρός όταν θα πάω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...