Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΟΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΗ 2009 ΝΟ16


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 951
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σουζαν καλο τρεξιμο εχεις και εσυ.

σοφακι αν θελεις απο το chat να σου πω για το τικερ.

περαστικουλια μανουλομανουλα αρρωστουλικα και μανουλοπαιδακια

μαρκατ μου ειναι πολυ ευκολη η πιτα, την κανω με ζυμη κουρου του κανακη για πιο ελαφρυα.

βραζω 4-5 μπουτια με λιγο αλατακι, τα ξεκοκαλιζω και κραταω λιγο ζουμακι. ενα φλυτζανι του τσαγιου περιπου.

ανακατευω το κοτοπουλο με 300- 400γρ(αν σου αρεσει να εχει αρκετο τυρι) μιγμα απο κεριγκορτ, κεγαλογραβιερα και γκουντα αν θες.

προσθετω μια δοση μπεσαμελ(ενα φακελακι ετοιμης περιπου αν βαριεσαι οπως εγω για σπιτικη)και λιγο μαιντανο ψιλοκομμενο και ριχνω και λιγες κουταλιες απο το ζωμο.

λαδωνω με χαρτοπετσετα ενα μεγαλο ταψι, στρωνω το ενα φυλο της κουρου βαζω το μιγμα σκεπαζω με το αλλο φυλλο, την χαρακωνω και ριχνω το υπολοιπο ζουμι της κοτας να παει σε ολο το φυλο.

αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης μια ακομα αν θελεις

βραζεις παλι τα μπουτια, ξεχωριζεις ενα φλυτζανι ζουμι και στο υπολοιπο βραζεις μια συσκευασια αναμικτα λαχανικα μπαρμπασταθη.

τα σουρωνεις, τα ανακατευεις με το κοτοπουλο και τα αλατοπιπερωνεις λιγο. βαζεις λιγο ζουμακι.

πανω κατω φυλο κουρου ή οτι αλλο θες, χαρακωμα και το υπολοιπο ζουμι.

το ζουμι το ριχνεις αντι του λαδιου, του αυγου ή οτι αλλο βαζει πανω στο πανω φυλο η καθε μια.

γινεται πιο νοστιμο και πιο ελαφρυ

αυτααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vag μου εμεις θα ειμαστε 8 παιδακια(4 στην ηλικια του δημητρη και τα αδερφακια του που ειναι του 2009 και αυτα) 14 μεγαλοι περιπου.τα αδερφια μας, τα παππουδια, η νονα και οι μαμαδες των παιδιων.

νανουκα ρωτησες εσυ νομιζω γιατι δεν εγινα φαρμακοποιος. ελα ντε. τα λαθη πληρωνονται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΩ ΠΩΩΩ Αλεκααα με τραπεζωνεις ??? :lol:

Μουρλια ακουγεται... καλε το φυλλο (εχω 8α παρω τραγανο) 8ελει τιποτα πασαλειμα με κατι ?

ρε Βαγκ μην ξεχνας οτι φτηνω ιδρωτα να σας μα8ω όλες ...(ειμαι σε καλο σημειο , εκτος αν ξεφυτρωσει παλι τπτ)

Χαρα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ , ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΨΥΧΟΥΛΑΚΙ ΣΟΥ !

(εχει καμια συγγενεια με Αλεκα 352 /?)

Bag κανονισε με το Ξαν8ο μη σε βαλει κατω ο άντρας κ σε στεναξει κ σε φουσκωσει σαν ντολμαδακι παλι... :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά στο Στέφανο!

Χαρά μπράβο με το καινούργιο σπίτι!

Ζηλέυω θέλω κι εγώ θάλασσα.

Αλέκα εσύ που είσαι νοικοκυρά, έχω ένα σακουλάκι ψιλό σιμιγδάλι.

Τί μπορώ να το κάνω εκτός από γαλακτομπούρεκο; Κάτι σε αλμυρό θέλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ναι.

Το θέατρο χθες πολύ καλό αν θέλετε να πάτε.

Στο τέλος έβαλαν τα παιδάκια και ζύμωσαν μηλόπιτα και φεύγοντας μας την κέρασαν.

Ο δον πάντως από όλη την παράσταση του έμεινε το ότι πήγαμε με το μετρό.

Α ρε πεταμένα λεφτά. Δεν τον πήγαινα μια βόλτα πήγαινε έλα με το ίδιο εισιτήριο;

Στο δρόμο τραγουδούσε, ο τόμας το τρένο περνά.......κι όλοι στο μετρό τον κάνανε γούστο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φροσω δεν ξερω κατι αλλα δες αυτο

http://www.e-syntages.gr/orektika/486-t ... ourou.html

ρε συ φροσω ειναι δυνατον να μην το κανουν χάζι. και ακινητος να καθοταν

τζουλια νομιζω οτι το λεω. δεν αλοιφεις με κατι, απλα ριχνεις το ζουμι απο την κοτα που εβρασες. να παει σε ολο το πανω φυλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φρόσω, φτιάξε 1 ραβανί... δεν ξέρω κάτι σε αλμυρό με σιμιγδάλι...

Χρόνια πολλά Στεφανάκο μας!

Όποια μιλήσει μαζί της, να της μεταφέρει τις ευχές μας!!!

Βαγκ, η μάγισσα λέει στη μαμά να πάει να κοιμηθεί γιατί όταν ήταν μωρό την άφηνε η μαμά της να κλαίει... και ... δεν έπαθε τίποτα...

Μαράκι αυτοί που δίνουν αυτές τις δίαιτες, δεν είναι διαιτολόγοι...

είναι σύμβουλοι... που μπορεί να γίνει ο οποιοσδήποτε άσχετος... αυτό είναι ακόμη πιο επικίνδυνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρα μου Χρόνια Πολλά στο Στεφανάκο σου!

να τον χαίρεσαι!!

σε έπαιρνα χθες να μου πεις ποια μάσκαρα να πάρω, μπερδεύτηκα..

δε σε έβρισκα, παρήγγειλα πάντως επιτέλους χαχα

Αλεκάκι αυτη με τη μπεσαμελ θα τη δοκιμάσω σίγουρα, μη σου πω αύριο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι ωραίο πράγμα να έχεις καθαρό σπίτι και εσύ να είσαι ξεκούραστη!!!

χαχαχα!!!

Τώρα μου σιδερώνει κι όλας!!!

Τι χαζή που ήμουνα τόσο καιρό που δεν έφερνα κοπέλα...

Ήθελα να κατεβάσω τις κουρτίνες της κρεβατοκάμαρας μου αλλά βαρέθηκα...

Ίσως να τις κάνω το ΣΚ...

Ο μικρούλης είναι βόλτα με τον μπαμπάκα του...

Τώρα θα απολαύσω 1 μπανάκι!!!

Ααα... η παιδίατρος μου έδωσε δείγματα κρέμες νουνού!

Μόλις τσάκισα μία φαρίν λακτέ!!!

οι αγαπημένες μου!!!

χαχαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ένα περίεργο πράγμα..... αλλα σιχαίνομαι να τις φάω.(τις κρεμες)

Οταν το ειπα στη μητέρα μου μου λέει τυχαιο? δε νομιζω... χαχαχα! Δεν τις ετρωγες ουτε μωρο.Εκανες οτι ηθελες να τα βγαλεις ετσι και σε πλησιαζα με κρεμα. Με τραχανα τη βγαζαμε.

και ο Διονυσης ευτυχως δεν τις τρωει. Οτιδηποτε γλυκο. Οτι ειναι πικαντικο ομως ή ξινο το τσακιζει. Ξερογλυφεται γιαμ γιαμ. Και γω τα γλυκα δεν...... ουτε στην εγκυμοσυνη. Ολο χυμο λεμονι επινα για να με ανακουφιζει απο τις καοιυρες! Ακουσον ακουσον. Για καουρες λεμονι! Αβυσσος η ψυχη της γκαστρωμενης. Εστιβα ολη την ωρα. Και οταν πηγαιναμε εξω τα ιδια. Τους ελεγα να μου στυψουνε λεμονι και να το αραιωσουνε με χλιαρο νερακι και ζαχαριτσα φυσικα μεσα ε? Ενα απο το δικο μου τους ελεγα! χαχαχχαα!

Αυτα ειναι τα καλα στην εγκυμοσυνη. Κανεις οτι γουσταρεις. Ενω αν τα κανω τωρα θα με πουνε ιδιοτροπη! αχαχχαχαα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

& ενώ ήμουν έτοιμη να απολαύσω το μπάνιομου... χτυπάει το τηλ... ο Πετρής... θα έρθει 1 φίλος του στο σπίτι...

Μαράκι, καλύτερα που δεν τρώτε γλυκά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλλλλλαααααα Στεφανάκο μας

εμεις λογικα θα τα πουμε απο κοντα την Κυριακη Στεφανακο - ετοιμασου ερχεται η αλητία χα χα

τα βρωμοδοντα ειπε ο γιατρος οτι ειναι

βρικε σχεδον ολα τα κατω ουλα πρισμενα και ειδικα του νικολα μας

αυτο λεει οτι φταιει και για τις αφαγιες

αγω βεβαια πηρα τηλ την ασφαλιστρια μας να παμε να τος δει γιατροε και να κανουμε γενικες εξετασεις

αλλα ο γιατρος μας καθησυχασε να περιμενουμε 1 μηνα και μετα θα μας τις γραψει ο ιδιος να παμε

αλλα πρεπει να πονανε τα κακομοιρα

αφου ο Νικος ειχε τετοια γκρινια - απιστευτο πραγμα και λεω θα του δωσω ντεπον και θα δουμε - και μετα απο 20 λεπτα αλλο παιδακι

ηρεμισε το μαναρι μου παρα πολυ

λογικα θα πονανε

τι να πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορες.Εμεις μολις γυρισαμε απο βολτα.

Δεν ειχε κοιμηθει απο το πρωι και ξεραθηκε στο γυρισμο.Δεν ξερω ανα θα το παει σερυ η θα ξυπνησει κατα τις 10 :?

Ενω ξερω να βαζω τικερ ρε κοριτσια απο λιλιπιε δεν μου το εβγαζε με τιποτα.Ε εβαλα και'γω απο αλλου \:D/ .

Μαρακι ζηλεψα τωρα και θα βαλω και'γω για Χριστουγεννα!!Σας εχω πει οτι τα λατρευω?ειναι η αγαπημενη μου περιοδος αυτη των γιορτων.Στολιζω και απο πολυ νωρις .

Πηγαμε για το σιδερο και θα το εχω σε τρεις μερες :D Νανα δεν στελνεις την μανταμα σου απο'δω λιγακι?εχω κατι ρουχαλακια για σιδερο :D

Α!Στην βολτα εφαγα και κρεπα γλυκια με φραουλες ,μπισκοτο,κρεμα και αφθονη νουτελα!!!!

Σωσω που γυρνας σημερα και μας εχεις γραψει?

Αλεκα ολο ετοιμαζεις καλουδια ,θα ερθω και εγω στο παρτυ!

Χαρα συμπεθερα να χαιρεσαι τον Στεφανακο τον γαμπρουλη μου!!Η Λυδια του στελνει ενα σβουριχτο φιλι!!!

Καλε μονη μου μιλαω?που ειστε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ νανουκα κ μενα μαρεσει η Νουνου Φαριν λακτε , του 8ανου ομως μονο μιλουπα τ αρεσει...

επισης κατασπαραζω κ την μπισκοτοκρεμα της Μιλουπα (ο γιος μου δεν την τρωει :lol: ) που ειναι σαν τριμενα digestive !!!

a maraki78 αυτες της μερες ο δικος μου τσακιζει τα digestive τα πρασινα , χωρις ζαχαρη που λεει κ κανει κ κα8ε μερα κακα ! :lol:

καλα κ τικερ χριστουγεννων ????? Παναγια μου ... 8α στολισεις κ on line δεντρο ???

Ποσες συμφορες να αντεξω η δολια ??? :roll:

Εχω κ γωπολλες δουλειες κ δεν ξερω ποτε να φωναξω την μανταμα...

Σοφη απο κρεπες (ειχαμε κ τετοιο μαγαζι :lol: ) τσακιζω νουτελα - μπανανα (στα8ερες αξιες)

Αυτες τις μερες μεχει πιασει μανια με τα μπισκοτακια με τα ζωδια , τα αλμυρα 2001 λεγονται αν τα 8υμαστε... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααααχχχχχ....!

τετοια ωρα περισυ, μου ειχαν σπασει τα νερα, πολυ λιγο ομως και δεν ειχα καταλαβει τι ηταν!!!

η ασχετη!!! :oops:

η μαια τηλεφωνικως ειπε στον αντρα μου να με παει στο Διαβαλκανικο γιατι μαλλον σπασανε τα νερα!!!

μπανακι, τα αφρολουτροσαμπουανοδοντοκρεμοβουρτσα στο μπιουτι κέις, τα τοστ που μολις ειχα φτιαξει σε αλουμινοχαρτο και βουρ για το διαβαλκανικο!!!

αχ! τι γελιο Χριστουλη μου!!!

και γ..ω τις φασεις!

πριν λιγο τηλεφωνιθηκαμε με την κοπελα που ειμασταν μαζι στο δωματιο, να τους ευχηθω για την κορουλα τους και με ελεγε η μαμα της οτι με θυμουντε που περιμεναμε στην αιθουσα αναμονης να μας ανοιξουν να μπω μεσα και γελουσα και σφιγγομουνα σα να κατουριομουνα! και μετα που ο αντρας μου ετρωγε τα τοστ και εβλεπε το ματσ οσο με κανανε την καισσαρικη!

ειμαστε οργια. παει και τελειωσε!!! 8-)8-)

ο αντρουλης μου εφυγε για νυχτερινο... παλι θα ξενυχτησει και φετος, αλλα για αλλο λογο..

μονη μου θα τα μπηξω αργοτερα... ηδη αρχισα να συγκινουμαι...

@#$% τις ορμονες μου @#$%^!!! ποτε θα γινω η παλια Ευη;;; βαρεθηκα να τα μπιγω καθε φορα που συγκινουμαι για τα μωρα...

ειστε και εσεις ετσι ή μονο εγω εγινα Μαρθα Βουρτση μετα τη γεννα;;;

φτανει τοσο μητρικο φιλτρο!!!!!

Τζουλια αν με ξανακανει ντολμαδακι ο αντρας μου οι ορμονες θα χτυπησουν κοκκινο!!!

και δε συμφερει κανεναν αυτο... χιχιχι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβαλα και αλλο τικερακι! Οτι να ναι! Ετσι επειδη μου τη λεει η Τζουλια! Και ειχα φτιαξει και αλλο αλλα δεν το επαιρνε! γκρρρρρρρρρρρρρ!

ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΤΙΚΕΤΑΚΙΑ ΘΑ ΒΑΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ! ΜΠΟΥ ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ!

ΣΤΕΦΑΝΑΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΜΑΣ! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΨΥΧΟΥΛΑ ΜΟΥ! ΝΑ ΣΕ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΟΥΛΗΣ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!

βαγκ μου ετσι και γω.... και κλαμα η δικια σου! τωρα χαζοσυνηλθα αλλα μη φανταστεις. αφου κλαψομαρια με λενε. χαχχαχαχαχα!

Εχετε και σεις γενεθλιακια μωρε αυριο? Οντως ειναι πολυ συγκινητικά τα γενεθλια....! τι θα κανετε? θα κανετε κανενα παρτακι?

Σοφη τελειο το τικερακι!!!!!!!

Τα χριστουγεννα και γω τα λατρευω!Γουσταρω τρελα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μοναδικο πραγμα που τρωω απο γλυκα ειναι οι κρεπες. με νουτελα που λεει και η συναδελφος και μπανανα................. πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω! Σκετη απολαυσηηηηηηηηηηηηηη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARAKI 78 ΕΤΣΙ ΗΣΟΥΝ ? ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΥΝΗΛ8ΕΣ ? =))=)):)):)):^o

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΣ ΡΙΞΕΙ ΣΤΑ ΤΙΚΕΡΑΚΙΑ ??? Ε , ΟΧΙ Κ ΣΥΝΗΛ8ΕΣ ... :lol::lol::lol:

Ευτυχως η παναια με φυλαξε κ δεν χωρουνε άλλα ... :D

πω ρεεε να χα μια κρεπα... ( ο άλλος διπλα μου τρωει ολη τη νουτελα με κουταλι ... πα πα πααα)

ευτυχως κοιμαται το μωρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε ατιμες κλωσσες ποσα γραψατε;;φαντασου οταν θα λειπω θεσ νικη..απο σαββ δηλαδη και φαντασου ακομα περισσοτερο οταν θα παντρευτω..

λοιπον..εμεις καλα..τι καλα;;μαλακιες..αλλα δε μασαμε ...

τρεχει η μυτη νερομυξα ..δε ξερω αν ειναι για καλο βεβαια..δεν εβαλα 500 μλ φυσιολογικο σημερα..μον 200 μλ..

βηχει κιολας..αυριο παιδιατρο μονη μου.. ο λευτ θα τρεχει για υπογραφες απο τη δουλεια και ελπιζω να τελειωσει απο οαεδ και να ξεκινησιε το σαβ κο οδικως..

ρε αλεκα μπραβο για τις συνταγες σου..βαγκ και αλεκα να ξερετε θα πεινασετε σοτ παρτυ μου..λιγα πραγματα..

και απλα..

χαρα χρονια πολλα στο στεφανανκο..

σουζαν εχεις να μπεις τοσες μερες θελεις και πρσοχη;;αα

χαχαχαα....μπραβο που εσε ετοιμη για περπατημα..αλλα να μας το πεις οταν λεον περπατησε... :lol::lol: ε ρε χολη που βγαλω βραδυατικα..εκατσε το λιπος του φαγητου στον εκγεφαλο..

τζολια τι να πρωτοσχολιασω...δαγκωτο..

ωραιο τικερ σοφη..εγω τωρα θα παρω το σιδερο τησ φιλιπσ στην αδερφη σα δωρο νονας..

πηρακ αι τα δευτερα παπουτσια..θα σας βαλω και φωτο..εκανα χθες το κεικ μου..

μαρκατ ...αλλα κατσε να μας απαντησει η τζουλια..γιατι η μαρκατ εχει κολημα με τα κοτοπουλα;;

νανα...τι κανεις ρε κοριτσι;;

ολα καλα;;

βαγκ...χαθηκες ρε χζο!

η ντομ φοβαται να μπει γιατι της ειπα οτι αν δε στειλει το μειλ με της φωτο να μη ξανα μπει!!!χαχαχ :lol::lol::lol:

τι εγινε στο καταρεω;;για ποια μιλατε;;βαριεμαι να μπω..αν θελετε στειλτε πμ

περαστικα ρε καλυψω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...