Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια,

θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειριες σας σχετικά με συμπληρώματα που παίρνατε-παίρνετε κατά την εγκυμοσύνη...

Εμένα ο γιατρός μου είχε δώσει φυλλικό οξύ (μόνο) κατά το 1ο τρίμηνο και τώρα στο 2ο τρίμηνο μου έχει δώσει επιπλέον για κάθε ημέρα:

-χαπάκι σίδηρο (1)

-χαπάκι μαγνήσιο (3!!!)

-αναβράζον ασβέστιο (1)

Σύνολικα 6 κάθε μέρα!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock:

Το πρόβλημα με όλα αυτά είναι ότι μου κάνουν χάλια το στομάχι μου...τα παίρνω μια εβδομάδα τώρα και εχω που έχω ακόμη τις αναγούλες ...έχω και αυτό!!! Δεν ξέρω τι να κάνω...

Εσείς παίρνατε-παιρνετε τόσα πολλά?? Κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνω εξετάσεις να δω τι ελείψεις έχω πριν τα πάρω ή είναι στανταρ αυτά στην εγκυμοσύνη και τα παίρνουν όλες προληπτικά??

Ευχαριστώ! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω σαμανθα μου παιρνω προληπτικα 1 ουτροζεσταν την ημερα κ απο βιταμινες 1 φιλισιν κ 1 μαγνησιο συνολο 3 την ημερα το μαγνησιο ομως κ εμενα λιγο με ενοχλει στο στομαχι,εκανα εξετασεις κ πιστευω σε μια εβδομαδα που θα παω ξανα θα μου δωσει κ σιδηρο κ ασβεστιο,τα χαπια αυτα τα παιρνουν σχεδον ολες οι κοπελες αλλα σε διαφορετικη ποσοτητα η καθε μια γιατι αλλη απο σιδηρο μπορει να ειναι φουλ κ αλλη να μην εχει ουτε για δειγμα κανονικα θα επρεπε να σε κανει εξεταση,πες του παντως οτι εχεις προβλημα στο στομαχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy γιατί παίρνεις utrogestan? Είχες καθόλου αιμοραγία?

Σε ρωτάω γιατί και ο πρώτος γιατρός μου μου έδωσε προληπτικά για όλο το 1ο τρίμηνο 2 την ημέρα (ή ένα δεν θυμάμαι...) αλλά ο δεύτερος γιατρός που πάω τώρα μου είπε κατηγορηματικά ότι δεν τα παίρνουμε προληπτικα...δεν ξέρω με είχε μπερδέψει πολύ αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εκανα κατι ενεσεις γιατι ειχα αποκολλησεις και μεχρι και τον 3ο μηνα επαιρνα μονο το φυλικο οξυ.

επειδη μετα ο αιματοκριτης μου ηταν πολυ χαμηλος επαιρνα και σιδηρο. ασβεστιο νομιζω οτι δινουν ολοι οι γιατροι, επειδη οι αναγκες σε ασβεστιο την περιοδο της εγκυμοσυνης ειναι πολυ αυξημενες.

το μαγνησιο το δινουν για τις συσπασεις.

γενικα ΠΡΕΠΕΙ να κανεις συχνες εξετασεις οσο εισαι εγκυος και τα συμπληρωματα να τα παιρνεις μονο εφοσον υπαρχει αναγκη..

τα ουτροτζεσταν ξερω κ εγω οτι δεν πρεπει να τα παιρνεις προληπτικα.. ετσι μου ειχαν πει. αλλα ισως εξαρταται και απο το ιστορικο.. δεν ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω μεχρι τον 5ο μηνα επερνα utrogestan 6 χαπακια την ημερα γιατι στον 2ο μηνα ειχα για 2 βδομαδες καφε αιμα. Τα utrogestan μου φερνανε τρομερη υπνηλια και κατακρατηση υγρων! Προσεχα παρα πολυ την διατροφη μου και πηρα 5 κιλα χωρις να το καταλαβω! Οταν τα σταματησα βρηκα την υγεια μου!! Αυτα τα χαπια τα περνεις μονο οταν υπαρχει προβλημα. Απο το 2ο τριμηνο περνω σιδηρο filicine και ασβεστιο. :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ότι βλέπω δεν παίρνουν όλες οι κοπέλες μαγνήσιο...Προφυλάσσει μου είπε ο γιατρός μου από τις συσπάσεις της μήτρας και την εκλαμψια...Το σταματάμε στον 8ο μήνα (τότε φαντάζομαι θέλουμε τις συσπάσεις).

Εμένα πάντως όλα αυτά με κάνουν χάλια...

Με το καλό Penny! Σε ποιον μήνα είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Samantha,

κι εγώ τα ίδια ακριβώς χάπια παίρνω με σένα από το δεύτερο τρίμηνο και μετά, εκτός από το μαγνήσιο που το ξεκίνησα στον 5ο μήνα γιατί είχα συσπάσεις, ίσως εσένα να σου το έδωσε προληπτικά από την αρχή του τριμήνου, δεν νομίζω να πειράζει.

Θα σε συμβούλευα να προσέξεις μετά από ποιό χάπι σε πιάνει το στομάχι σου, εμένα με πείραζε το ασβέστιο! έτσι και το έπαιρνα πριν το φαγητό μετά γινόμουν χάλια και ήταν αδύνατον να φάω! πειραματίσου μια μέρα, πάρε πχ το πρωί μόνο το μαγνήσιο και άσε να περάσουν λίγες ώρες, μετά πάρε το ασβέστιο κλπ και βλέπεις! αν είσαι τυχερή και σε πειράζει κι εσένα το ασβέστιο θα μπορείς να το παίρνεις το βράδυ πριν πέσεις για ύπνο, εγώ αυτό έκανα και δεν είχα κανένα πρόβλημα στις μετρήσεις μου. Τώρα αν σε πειράζει το μαγνήσιο που είναι 3 την ημέρα... απευθύνσου στο γιατρό σου μήπως π.χ. μπορεί να σου αλλάξει μάρκα!

Υπομονή και ίσως στην πορεία σου περάσει, εμένα ούτε το ασβέστιο με ενοχλεί πλέον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

enina μου είναι τόσα πολλά που δεν έχω καταλάβει ποιο/ποια με πειραζουν ...

Προληπτικά μου έδωσε το μαγνήσιο αλλά ξέρω και εγώ...γιατί να το πάρω αν δεν το παίρνουν και όλες...μέχρι στιγμής ευτυχώς δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα στην εγκυμοσύνη μου...Δεν ξέρω αυτοί οι γιατροί καμιά φορά τα δίνουν γιατί έχουν κάνει συμφωνίες με τις φαρμακευτικές εταιρείες...

Το ασβέστιο μια φορά το πήρα βράδυ και με ξαγρύπνησε!! Μάλλον γιατί έχει και λίγο βιταμίνη C μέσα για καλύτερη απορρόφηση.

Σίγουρα πάντως θα του πω να μου αλλάξει το μαγνήσιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΣΙΔΗΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΧΑΛΙΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 7ο---ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΚΑΙ ΦΥΛΙΚΟ-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου έδωσε από την αρχή σίδηρο και ασβέστιο, φιλισίν έπαιρνα μήνες πριν και συνεχίζω. Το ασβέστιο νομίζω πως με ζορίζει λίγο αλλά είναι νωρίς να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και απο μένα !

και εγώ έπαιρνα φυλλικο οξύ στο 1ο τρίμηνο και μετά ένα σίδηρο (γενικά αιματοκρίτη είχα καλό σε όλη την εγκυμοσύνη) και ασβέστιο ένα αναβράζον την ημέρα ενώ μαγνήσιο δεν πήρα ποτέ. :)

Μάλιστα ασβέστιο και σίδηρο μου είχε πει ο γιατρός να τα συνεχίσω και όσο θηλάζω. Οπότε παίρνω ακόμα αλλά επειδή τώρα θηλάζουμε μόνο πρωί βράδυ τα παίρνω μέρα παρα μέρα ;)

Καλή συνέχεια ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Έχω διαβάσει ότι πολλές κοπέλες δεν παίρνουν μαγνήσιο...ουφ τι να κάνω....να παρακούσω τον γιατρό δεν μπορώ!

marinapapa και εμένα με βλέπω με αναγούλες για αρκετό καιρό ακόμα...αλήθεια, κιλά δεν πρέπει να έχεις πάρει ε? Τουλάχιστον να βγει και ένα καλό από αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πήρα μόνο φολικό οξύ στο πρώτο τρίμηνο και λίγο σίδηρο 5ο-6ο μήνα γιατί είχα χαμηλή φεριτίνη. Μετά το σταμάτησα κι αυτό γιατί με ενοχλούσε πολύ στο έντερο.

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ λάθος να χορηγούνται συμπληρώματα χωρίς εξετάσεις, έτσι προληπτικά. Μόνο στην Ελλάδα που η εγκυμοσύνη αντιμετωπίζεται ως ασθένεια συμβαίνει αυτό...

Επίσης δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό "μα να παρακούσω το γιατρό μου?"... Κάνε μια κουβέντα μαζί του, ψάξε και λίγο μόνη σου και αποφάσισε τι είναι καλύτερο για σένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl λέω να παρακούσω τον γιατρό γιατί έχω κάνει ήδη κουβέντα μαζί του και η απάντησή του είναι ότι χρειάζονται όλα αυτά στην εγκυμοσύνη...θα δω τι θα κάνω...πάντως θεωρώ ότι και ο αιματοκρίτης μου είναι καλός (37) και τρέφομαι σχετικά καλά...

Είναι θέμα γιατρού, άλλοι δίνουν πολλά και άλλοι λίγα...ο δικός μου είναι κάπου στην μέση...

Αλλά προφανώς δεν μπορώ να το ψάξω και να αποφασίσω μόνη μου ειδικά εάν ένας γιατρός που υποτίθεται έχει εμπειρία επιμένει, διότι πολύ απλά αν πάει κάτι στραβά θα έχω εγώ αποκλειστικά την ευθύνη που θα τον έχω παρακούσει...αλλωστε υποτίθεται για αυτό πάμε στους γιατρόυς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί τόσα χάπια βρε κοριτσάκι;;;

Έγκυος είσαι όχι άρρωστη...

Έκανες εξετάσεις για σου δώσει αυτά τα συμπληρώματα;;

Εγώ είμαι στον 7ο και παίρνω μόνο φολλικό οξύ και αύτο όόόταν το θυμάμαι.

Έκανα εξετάσεις πριν ένα μήνα για να δω τον αιματοκρίτη και φεριτίνη-αιμοσφαιρίνη και ήταν άψογες. Δεν υπήρχε λόγος να πάρω κάτι παραπάνω...

Να σημειώσω οτι στη πρώτη εγκυμοσύνη έπαιρνα τα πάντα από δική μου άγνοια και χαζομάρα χωρίς να έχω κάνει εξετάσεις.

Αν υπάρχει πραγματικά πρόβλημα τότε να τα πάρεις αλλιώς μπορείς με τη διατροφή σου να παρέχεις στον αργανισμό τα απαραίτητα συμπληρώματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ lovie πόσο συμφωνώ μαζί σου... και όμως αν δεις τις προηγούμενες απαντήσεις οι περισσότερες κοπέλες τα ίδια παίρνουν...

Για να μην τα παίρνω πρέπει να αλλάξω γιατρό και να βρω κάποιον που να δίνει λιγότερα...

Για εκεί πάω δηλαδή έτσι και αλλιώς....

και με χαλάνε και απίστευτα...πάνω που είχα αρχίσει να συνέρχομαι καθώς μπήκα στο 2ο τρίμηνο...ηρθε ο 'μπακακος' και με τελείωσε...

εσύ σταμάτησες να τα παίρνεις με δική σου ευθύνη ή το συμφώνησες και με τον γιατρό?

Δεν παίρνεις ούτε ασβέστιο??

Ο αιματοκρίτης μου θεωρώ ότι είναι μια χαρά (37) αλλά ο γιατρός λέει να τα παίρνω γιατί πέφτουν απότομα στην εγκυμοσύνη....Και εντάξει να δεχτω σίδηρο και ασβέστιο...το μαγνήσιο? αφου δεν έχω καν πόνους στην μήτρα....

έλα όμως που σπουδασα κάτι άλλο και όχι ιατρική και δεν μπορώ να είμαι σίγουρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Samantha ειμαι στην 21η βδομαδα! Την επομενη βδομαδα στην β επιπεδου 8α μαθω 100% αν ειναι αγορι η κοριτσι (επιτελους) και φυσικα την υγεια του!!! Αντε να αρχισω σιγα σιγα να φτιαχνω το δωματιακι του~ :D εσυ σε ποια βδομαδα εισαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

penny με το καλό!!! Άντε είσαι παραπάνω από τα μισά!!! Βάλε τικεράκι να το καμαρώνεις :D:D

Εγώ είμαι 15&1, άρα στην 16ή εβδομάδα (?) και ούτε εγώ έχω μάθει το φύλο!

Οι περισσότερες κοπέλες το γνωρίζουν ήδη, όχι ότι έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση απλώς έτσι για να ξέρω!

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι γιατροί το λένε τόσο εύκολα και άλλοι το αποφεύγουν...όπως ο δικός μου για παράδειγμα!

Τέλος πάντων γερό να είναι!!!

Εγώ σήμερα δεν θα πάρω κανένα συμπλήρωμα έτσι για να δω πως θα είμαι, πχ αν μου έχουν περάσει οι αναγούλες ή όχι γιατί με όλα αυτά που παίρνω ανακατεύομαι διπλά...ε δεν χάλασε και ο κόσμος για μία μέρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ lovie πόσο συμφωνώ μαζί σου... και όμως αν δεις τις προηγούμενες απαντήσεις οι περισσότερες κοπέλες τα ίδια παίρνουν...

Για να μην τα παίρνω πρέπει να αλλάξω γιατρό και να βρω κάποιον που να δίνει λιγότερα...

Για εκεί πάω δηλαδή έτσι και αλλιώς....

και με χαλάνε και απίστευτα...πάνω που είχα αρχίσει να συνέρχομαι καθώς μπήκα στο 2ο τρίμηνο...ηρθε ο 'μπακακος' και με τελείωσε...

εσύ σταμάτησες να τα παίρνεις με δική σου ευθύνη ή το συμφώνησες και με τον γιατρό?

Δεν παίρνεις ούτε ασβέστιο??

Ο αιματοκρίτης μου θεωρώ ότι είναι μια χαρά (37) αλλά ο γιατρός λέει να τα παίρνω γιατί πέφτουν απότομα στην εγκυμοσύνη....Και εντάξει να δεχτω σίδηρο και ασβέστιο...το μαγνήσιο? αφου δεν έχω καν πόνους στην μήτρα....

έλα όμως που σπουδασα κάτι άλλο και όχι ιατρική και δεν μπορώ να είμαι σίγουρη...

Δεν έγινα σαφής μάλλον. Δεν σταμάτησα να παίρνω συμπληρώματα,απλά δεν πήρα ποτέ. Φυσικά και η ευθύνη είτε πάρεις είτε δεν πάρεις είναι δική σου.

Προσωπικά αν με χαλούσαν τόσο πολύ όσο λες εσύ δεν θα τα έπαιρνα.

Όχι ούτε ασβέστιο παίρνω. Τρώω αμύγδαλα,ταχίνι, πίνω γάλα ,τρώω γιαούρτι-τυρί γιατί να το πάρω;;

Η ευθύνη για ό,τι κάνουμε είναι δική μας. ...

Όχι του γιατρού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πιστευω πως πρεπει να τιρουμε πιστα τισ οδηγιες του γιατρου. Αυτος κατι ξερει παραπανω απο εμας! Αν σε ενοχλουνε τα συμπληρωματα πεστου να σου τα αλλαξει. Κι εμενα στην αρχη με ενοχλουσε ο σιδηρος...ποναγα χαμηλα στη κοιλια ολη την μερα. Τελικα του το ειπα και μου εδωσε αλλη μαρκα σιδηρο. Και απο τοτε ειμαι μια χαρα. Το μωρακι σου μεγαλωνει κ εχει την αναγκη απο σιδηρο κ ασβεστιο...μΗΝ τοΥ τα στερεις...Μην κανεις λαθος τωρα και το πληρωνεις για μια ολοκληρη ζωη. Εξαλλου αυτα που σου εχει γραψει σαμαν8α μου δεν ειναι φαρμακα! Τι να πουν και αλλες κοπελες που περνουν αντιβιωσεις κ φαρμακα στην εγκυμοσυνη τους! :!:

ΑΑ και κατι αλλο....οι γιατροι δεν αποφευγουν να πουν το φυλο απλα δεν φενεται καλα ! Ο γιατρος που με παρακολου8ει ειναι 8ειος μου...με ξερει απο μωρο! Δεν μου εχει πει το φυλο γιατι δε φενεται...μου εχει δωσει 60% πι8ανοτητες για κοριτσι και 40% για αγορι :P Ο αντρας μου και το σοι του 8ελουν αγορι ! Μη χα8ει κ το ονομα~~~Ελεος με αυτα τα κολληματα!!!!

Γερο να ειναι :D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

penny εννοείται ότι θα κάνω ότι μου πει ο γιατρός...απλώς για σήμερα μόνο σκέφτηκα να μην τα πάρω για να σιγουρευτώ ότι αυτά με κάνουν τόσο χάλια και όχι οι αναγούλες λόγω της εγκυμοσύνης!

Θα το ξανασυζητήσω μαζί του αύριο για να μου δώσει σε άλλη μορφή τα ίδια...

Καλά στην περίπτωση του φύλου, σε εμένα και τις δύο φορές που ήμουν άνω της 12ης εβδομάδας, δεν κοιτάξαν καν και ας τους ελεγα να κοιτάξουν...ήταν αδιάφοροι και μάλιστα ένας μου είπε (ο ακτινολόγος) : εσείς οι έγκυες μας κάνετε και γελάμε με τις ανησυχίες σας!!!!!! και δεν εννοούσε μόνο το φύλο αλλά γενικά για το ότι ήμουν αγχωμένη....του την 'είπα' και εγώ ευγενικά...

όσο για τα αγόρια...πραγματικά αυτό είναι τελείως αναχρονιστικό....παλιά θέλαν αγόρια για να δουλεύουν στα χωράφια και από εκεί έχει μείνει αυτό!!! Και το έχω παρατηρήσει και εδώ στο φόρουμ ότι πολλές κοπέλες θέλουν μετα μανίας αγόρια!!! Εγώ θέλω κοριτσάκι γιατί θεωρώ ότι θα ταιριάζουμε πιο πολύ....αλλά το έχω πει τόσες φορές αυτό (και στον άντρα μου και σε όλους) που στο τέλος αν είναι αγοράκι θα νοιώθω άσχημα για το καημένο... :lol::lol::lol:

όπως είπες...γερό να είναι !!!!

Καλή επιτυχία στην β επιπέδου!! (τυχερούλα!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νε νε σαμαν8α φοβουνται μηπως χασουν το πατρωνυμο~ και φυσικα οταν εχουν αγορι αισ8ανονται υπερανω! ΕΛΕΟΣ~ το εχω συναντησει σε πολλες μαμαδες αυτο ! Ενω οι μπαμπαδες μπορει να λενε 8ελω αγορι αλλα στο τελος εχουν περισσοτερη αδυναμια στα κοριτσια! Ενα παραδειγμα ο πατερας μου~ Οταν με γεννησε η μανα μου ημουν το δευτερο κοριτσι....ο μπαμπας ηρ8ε στο μαιευτηριο και ουτε λουλουδια δεν εφερε στην μανα μου! Ειχε ξενερωσει γιατι η8ελε αγορι~~ Αλλα μετα το ξεπερασε κ εγινε ο καλυτερος χαζομπαμπας ..χαλι να τον πατησεις :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ναι!! καταλοιπα του παρελθόντος...

συμφωνώ ότι οι περισσότεροι έχουν μετά αδυναμία στις κόρες γιατί πως να το κάνουμε...είναι και πιο ευαίσθητες :D:D

καλά εμένα με εκνευρίζουν οι μαμάδες που ΤΡΕΜΟΥΝ μήπως και δεν έχουν αγόρι αλλά το παίζουν ...εε ότι να είναι καλό θα είναι κλπ και όλο λένε στις άλλες: αα εσύ κορίτσι θα κάνεις το βλέπω κλπ κλπ...τι να πω...ώρες ώρες οι γυναίκες είναι τελείως ανόητες...

καλά αυτό με το πατρώνυμο αργά ή γρήγορα θα αλλάξει...εμείς πριν παντρευτούμε στις άδειες του γάμου συμπληρώσαμε ένα χαρτί με το επώνυμο των μελλοντικών παιδιών μας...και με πιάσαν στον ύπνο (εκεί οι παπάδες που θέλουν να διατηρούν τα πρωτεία οι άντρες!!!) και έβαλα μόνο του αντρός μου...αλλά όπως παλιά η γυναίκα έπαιρνε το όνομα του άντρα και τώρα άλλαξε αυτό...έτσι θα αλλάξει και με τα τέκνα στο μελλον!!! Που είναι και το πιο δίκαιο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια,

θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειριες σας σχετικά με συμπληρώματα που παίρνατε-παίρνετε κατά την εγκυμοσύνη...

Εμένα ο γιατρός μου είχε δώσει φυλλικό οξύ (μόνο) κατά το 1ο τρίμηνο και τώρα στο 2ο τρίμηνο μου έχει δώσει επιπλέον για κάθε ημέρα:

-χαπάκι σίδηρο (1)

-χαπάκι μαγνήσιο (3!!!)

-αναβράζον ασβέστιο (1)

Σύνολικα 6 κάθε μέρα!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock:

Το πρόβλημα με όλα αυτά είναι ότι μου κάνουν χάλια το στομάχι μου...τα παίρνω μια εβδομάδα τώρα και εχω που έχω ακόμη τις αναγούλες ...έχω και αυτό!!! Δεν ξέρω τι να κάνω...

Εσείς παίρνατε-παιρνετε τόσα πολλά?? Κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνω εξετάσεις να δω τι ελείψεις έχω πριν τα πάρω ή είναι στανταρ αυτά στην εγκυμοσύνη και τα παίρνουν όλες προληπτικά??

Ευχαριστώ! :D

τα συμπληρωματα τα παιρνεις στανταρ στην εγκυμοσυνη. τις εξετασεις αιματος που κανεις καθε μηνα ειναι για να τσεκαρεις αν οι τιμες κρατιουνται στο ιδια επιπεδα. τωρα αν σε πειραζουν τα φαρμακα καλο θα ηταν να το πεις στο γιατρο σου μηπως και σου τα αλλαξει.

εγω επινα 2 αμπουλες fysiofol (σιδηρο) την ημερα, 2 trofocard (μαγνησιο) και 1 calcioral (ασβεστιο). το μαγνησιο το παιρνεις για τις συσπασεις ;)

και οταν πινεις σιδηρο να εχει περασει τουλαχιστον μια ωρα που να εισαι νηστικια και μολις το παρεις καλο θα ηταν να περιμενεις αλλη μια μεχρι να ξαναφας. και για να γινεται καλη αποροφηση σιδηρου πινε το με μια πορτοκαλαδιτσα (φρεσκοστημμενη) μαζι και ποτε δεν το πινεις μαζι με το ασβεστιο γιατι ειναι αντιθετα και ουτε το ενα θα απορροφηθει απο τον οργανισμο σου ουτε το αλλο :)

με το καλο να παρεις αγκαλιτσα το μωρακι σου!!! :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera koritsia..Samantha den exeis kanei katholou eksetasois aimatos gia na deis tis times sou???

Egw thimame sthn proth mou eggumosunh sthn arxh kanw aimatologikes kai to sidiro htan 42, dld telio kai den mou edose tpt, ton epomeno mhna eixe pesei sto 32 ara prepei na pernoume prooliptika gia na mhn exoume elipsh argotera...

Twra se afthn thn eggumosunh mou edose apo thn arxh sidiro,magnisio kai outrogestan kai ston 4o mou edose kai azvestio alla epidi me xalouse polu kai me anakateve tou zitisa na mou grapsei eksetasois gia to azvestio oi opies vgikan polu kales kai den to pernw alla frontizw na pinw gala na trow giaourth genika trofes me azvestio mesa opote kai h teleftees eksetasois pou ekana vgikan kales kai sinexizw na mhn pernw azvestio...To magnisio den voithaei mono gia tis sispasois alla kai stis krampes, poles eggues pathenoun foveres krampes kai an perneis magnisio voithaei polu. Sigoura pantos den tha sou kanoun kako an ta perneis opote giati anxonese??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πραγματικά δε νομίζω πως αξίζει στην μπουμπού μου να έχει έναν τέτοιο πατέρα. Δεν αξίζει καν να ασχοληθώ μαζί του. 
    • Είναι απόλυτα κατανοητα όλα αυτά που νιώθετε.. περάσαμε κ μεις μια παρόμοια κατάσταση.. περίπου στις ίδιες ηλικίες με σας κάναμε εξετάσεις γιατί προσπαθούσαμε πάρα πολύ καιρό.. εγώ με κάποια μικροπροβλήματα διαχειρισιμα αλλά ο σύζυγος χαλια σπερμοδιαγραμματα.. σκέτη απογοήτευση.. κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται περισσότερο χρόνο να συνειδητοποιήσουν αυτό που τους συμβαίνει.. και ο άντρας μου πέρασε αυτή την άρνηση που περιγράφεις ότι είναι ανίκανος κλπ (οι περισσότεροι άντρες νομίζω έτσι αντιδρούν) και επειδή στην πίεση είναι δύσκολος ο δικός μου τον άφησα να αποφασίσει μόνος του τι θέλει να κάνει.. είχε πολύ μεγάλη λαχτάρα για παιδάκι και σε εκείνη τη φάση με βοήθησε πάρα πολύ ο γυναικολόγος μου τον οποίο ο άντρας μου ακούει σαν θεό οπότε δεν του άφησε περιθώρια.. μετά από τρεις ουρολόγους πολλές βιταμίνες και διάφορα άλλα εμεις δεν είδαμε κάποια θεαματική βελτίωση.. οι θεραπείες των αντρών είναι τρίμηνες τουλάχιστον αλλά αξίζει εννοείται να δώσεις αυτόν τον χρόνο (αφού οι δικές σου εξετάσεις είναι καλές ) καταρχήν γιατί ο κάθε οργανισμός και το κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό και μπορεί να δείτε βελτίωση, ομως ισχύει ότι ακόμα και εξωσωματική να κάνετε ότι διορθώνεται το κάνουμε ώστε να πάμε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις... απλά χρειάζεται ηρεμία (όσο γίνεται) και να είστε ενωμένοι να αντιμετωπίσετε μαζί τις δυσκολίες γιατι όλα φαίνονται βουνό το ξερω.. εμείς τελικά κάναμε εξωσωματική, έχω χαμηλή αμη  δεν γινόταν να περιμένουμε άλλο και έχουμε το αγοράκι μας και σε πληροφορω ότι ο αρχικα αρνητικός άντρας μου με εχει φάει να κάνουμε προσπάθεια για δεύτερο και είναι ήδη έτοιμος (από μόνος του) να ξεκινήσει όλες τις εξετάσεις από την αρχή γιατί φυσικά δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται, έχουν περάσει και 3 χρόνια.. υπομονή και πίστη και εύχομαι να τελειώσει με τον καλύτερο τρόπο όλη η περιπέτεια σας!!!
    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...