Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τα παιδιά μαθαίνουν αυτό που ζουν


Recommended Posts

.......«Τα παιδιά μαθαίνουν αυτό που ζουν»

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στην επίκριση, μαθαίνουν να αποδοκιμάζουν

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στην εχθρότητα, μαθαίνουν να είναι επιθετικά

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στο φόβο, μαθαίνουν να φοβούνται

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στον οίκτο, μαθαίνουν να λυπούνται τον εαυτό τους

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στο χλευασμό, μαθαίνουν να είναι συνεσταλμένα

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στη ζήλια, μαθαίνουν να ζηλεύουν

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στη ντροπή, μαθαίνουν να είναι ένοχα

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στην ενθάρρυνση, μαθαίνουν να έχουν αυτοπεποίθηση

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στην ανεκτικότητα, μαθαίνουν να έχουν υπομονή

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στον έπαινο, μαθαίνουν να εκτιμούν

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στην αποδοχή, μαθαίνουν ν' αγαπούν

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στην επιδοκιμασία, μαθαίνουν ν' αγαπούν τον εαυτό τους

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στην αναγνώριση μαθαίνουν ότι είναι καλό να έχουν στόχους

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στην προσφορά, μαθαίνουν να είναι γενναιόδωρα

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στην ειλικρίνεια, μαθαίνουν να είναι φιλαλήθη

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στη δικαιοσύνη μαθαίνουν να είναι δίκαια

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στην καλοσύνη και το ενδιαφέρον, μαθαίνουν να δείχνουν σεβασμό

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα στην ασφάλεια, μαθαίνουν να έχουν πίστη στον εαυτό τους και στους γύρω τους

Όταν τα παιδιά ζουν μέσα σε φιλική ατμόσφαιρα, μαθαίνουν ότι ο κόσμος είναι φιλικό και ευχάριστο μέρος για να ζουν....

.......Καλή επιτυχία σε όλες μας.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε γαμώτο στα λόγια είμαστε τέλειοι αλλά στις πράξεις τι κάνουμε; Πόσα από αυτά και ακόμη περισσότερα κάνουμε για το καλό των παιδιών μας; Δε νομίζω και πολλά.Αφηνόμαστε στην καθημερινότητά μας, θεωρούμε τις ανάγκες μας και τις συμπεριφορές μας ως πάγιες καταστάσεις που δεν έχουμε σκοπό να αλλάξουμε όσο κ αν αγαπάμε τα παιδιά μας..δυστυχώς πολλές θα το διαβάσουν , σχεδόν όλες θα συμφωνήσουν όμως ούτε οι μίσες δεν θα αλλάξουν συμπεριφορα.Γιατί πολύ απλά πιστεύουμε πως εμείς είμαστε τέλειοι και ότι οι υπόλοιποι πρέπει να αλλάξουν .Μπράβο μας!Για άλλη μια φορά κάναμε καλύτερο τον κόσμο με τον εγωισμό μας και με την αυταρέσκειά μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε γαμώτο στα λόγια είμαστε τέλειοι αλλά στις πράξεις τι κάνουμε; Πόσα από αυτά και ακόμη περισσότερα κάνουμε για το καλό των παιδιών μας; Δε νομίζω και πολλά.Αφηνόμαστε στην καθημερινότητά μας, θεωρούμε τις ανάγκες μας και τις συμπεριφορές μας ως πάγιες καταστάσεις που δεν έχουμε σκοπό να αλλάξουμε όσο κ αν αγαπάμε τα παιδιά μας..δυστυχώς πολλές θα το διαβάσουν , σχεδόν όλες θα συμφωνήσουν όμως ούτε οι μίσες δεν θα αλλάξουν συμπεριφορα.Γιατί πολύ απλά πιστεύουμε πως εμείς είμαστε τέλειοι και ότι οι υπόλοιποι πρέπει να αλλάξουν .Μπράβο μας!Για άλλη μια φορά κάναμε καλύτερο τον κόσμο με τον εγωισμό μας και με την αυταρέσκειά μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki, συμφωνώ μαζί σου....

Μέσα στην καθημερινότητα όλες κάνουμε λάθη...Σημασία έχει να προσπαθούμε να γινόμαστε κάθε μέρα και πιο αποτελεσματικοί γονείς.

Να προβληματιζόμαστε και να εξελισσόμαστε για χάρη των παιδιών μας...

Φιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki, συμφωνώ μαζί σου....

Μέσα στην καθημερινότητα όλες κάνουμε λάθη...Σημασία έχει να προσπαθούμε να γινόμαστε κάθε μέρα και πιο αποτελεσματικοί γονείς.

Να προβληματιζόμαστε και να εξελισσόμαστε για χάρη των παιδιών μας...

Φιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΕΛΕΙΟ SILIA!!!ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ,ΓΙΑ ΤΗ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΗΣ.ΟΣΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΣΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΚΑΘΩΣ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΩΝΩ.ΑΠ'ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΥΛΑ ΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ,ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ ΨΥΧΕΣ ΚΑΙ ΠΛΑΘΟΥΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ ΘΑ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ Σ'ΟΛΗ ΤΟΥΣ ΤΗ ΖΩΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΩΣΑΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ. ΛΕΝΕ ΟΙ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ <ΑΣΤΟ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ>...ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΑΘΑΙΝΕΙ,ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΕΛΕΙΟ SILIA!!!ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ,ΓΙΑ ΤΗ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΗΣ.ΟΣΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΣΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΚΑΘΩΣ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΩΝΩ.ΑΠ'ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΥΛΑ ΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ,ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ ΨΥΧΕΣ ΚΑΙ ΠΛΑΘΟΥΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ,ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ ΘΑ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ Σ'ΟΛΗ ΤΟΥΣ ΤΗ ΖΩΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΩΣΑΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ. ΛΕΝΕ ΟΙ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ <ΑΣΤΟ ΝΑ ΚΛΑΨΕΙ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ>...ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΑΘΑΙΝΕΙ,ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...