Μετάβαση σε περιεχόμενο

Για να μην οδηγηθώ σε απογαλακτισμό...


Recommended Posts

Στην τελευταία μας επίσκεψη ο παιδίατρος μας είπε ότι μόλις μπει η μικρή στον 5ο να ξεκινήσουμε με στερεές, εννοώντας ρυζάλευρο. Όταν είπα ότι δεν θέλω να δώσω ρυζάλευρο, είπε ότι είναι σημαντικό να φάει δημητριακά για τη σωστή λειτουργία του εντέρου. Ψάχνοντάς το το θέμα τις τελευταιές μέρες είδα πως για τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά συνίσταται εισαγωγή στερεών μόλις κλείσουν και τον 6ο μήνα, σωστά; Μπορείτε να με κατατοπίσετε για το πώς γίνεται η εισαγωγή στερεών για να πάω ετοιμοπόλεμη στην επόμενη επίσκεψη στον παιδίατρο;

Πότε ξεκινάμε, με τι, κάθε πότε, ποια είναι η σειρά των τροφών που εισάγουμε, πόσα γεύματα; κλπ κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα το κακομοιρο το εντερακι !!!! :lol::lol: Μα που τα βρισκουν και τα λενε ???

Η εισαγωγή στερεων τροφων για μωρα που θηλαζουν γινονται μολις αυτα ΚΛΕΙΣΟΥΝ τον 6ο μηνα .

Σημαντικο ρολο παιζει η σταδιακη εισαγωγή τροφων (για τυχον αλλεργιες ) δοκιμαστικα για 3 τουλαχιστον μερες . Με τι θα αρχισετε ειναι δικο σου θεμα . Στην Ελλάδα που ο Θεος την εχει ευλογησει να χει φρεσκα φρουτα ολο το χρονο θα μπορουσες να ξεκινησεις με φρουτα . Παντα εποχης , φρεσκα , εδωδιμα φρουτα .

Μηλο , αχλάδι (το πορτοκαλι καλο ειναι να καθυστερησεις να το εισαγεις γιατι ειναι γενικα αλλεργιογονο) και δεν θυμαμαι πιο αλλο ειναι χειμωνιατικο φρουτο . Για σενα που εργαζεσαι καλο ειναι να δινετε το γευμα την ωρα που λειπεις ωστε να μην κουραζεσαι με τις αντλησεις .

Μετα τον 7ο μηνα γινετε η εισαγωγή λαχανικων οπως πατατα , καροτο κλπ και στα μεσα 7ο-8ου μηνα μπαινει και το κρεας . Εχουμε ομως καιρο να τα συζητησουμε ξανα αυτα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις έγινα 3 μηνών η μητέρα μου μου έδωσε αυγό!!!!! ΝΑΙ! Σωστά διαβάσατε! Κάθε μέρα έτρωγα και ένα! Άλλες εποχές! Διάβασα κάπου ότι όσο πιο νωρίς γίνουν οι εισαγωγές τροφών, το παιδί αυξάνει τις πιθανότητες για μελλοντική παχυσαρκία. Οπότε κάθε φορά που θέλω να χάσω βάρος, παίρνω τηλέφωνο τη μητέρα μου και της παραπονιέμαι που μου άρχισε νωρίς τις τροφές!!!! :lol: Ποιός φταίει για τα περιττά μου κιλά; Εγώ που τρώω πολύ ή η μητέρα μου που με τάιζε από 3 μηνών;

Το άλλο είναι ότι η μικρή μου κόρη άρχισε να τρώει στερεες τροφές όταν έγινε 14 μηνών από δική της επιλογή. Το βάρος της ήταν άριστο και ο γιατρός δεν ανησυχούσε καθόλου. Θηλάζαμε αποκλειστικά μέχρι τότε. Εγώ από 6,5 μηνών άρχισα να της δίνω τροφές αλλά γινόταν πόλεμος. Τώρα μπορεί να φάει και διπλή μερίδα εστιατορίου!!!!

Να λοιπόν δύο ακραίες καταστάσεις που δεν έβλαψαν κανέναν. Εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ειχα ενα προσοπικο κολλημα- δεν εφταναν και οι ανλυσεις μου- και ειχα λυσσαξει να ξεκινησει στερεες, ειχα ζαλησει πολυ κοσμο, αλλα η παιδιατρος μου ηταν ανενδοτη, μου ειχε πει χαρακτηριστικα οτι Οκ δε θα παθει τιποτα αν φαει λιγο ρυζαλευρο αλλα καλο θα ηταν να αποφευγετε- ειμασταν και ολιγον μπαμπατσικα μωρακια.

Κανονικα στερεες ξεκινησαμε αφου γιναμε 6 και κατι. Ξεκινησαμε με λαχανικα και μετα απο μια ευδομαδα φρουτα-η αναποδα..δεν θυμαμαι.

Θυμαμαι παντως οτι για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα ετρωγε μηλο αχλαδι μπανανα μετα απο μερικες μερες εβαλα και αβοκαντο...σχεδον μεχρι να βγουν τα καλοκαιρινα φρουτα τρωγαμε αυτα.

Απο λαχανικα ειχαμε ξεκινησει με πατατα καροτο, μετα εβαλα κολοκυθακι και μπροκολο σελινο κλο..αλλα και παλη σχεδον χρονισε για να δοκιμασει τα υπολοιπα .

αρκετα συχνα αντι για φρουτα του εδινα κολοκυθα- γλυκοπατατα, ηταν εποχης και ηταν ευκολο να βρω, και καμια φορα μετα τον 7 του εδινα βρασμενο φαγοπυρο σε ζουμακι απο τα λαχανικα η το κρεασ.

Εμεις καναμε μικρα και συχνα γευματα, δηλαδη δεν υπηρχε περιπτωση να φαει τη συνηστομενη ποσοτητα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά η εισαγωγή στερεών τροφών γίνεται μόλις κλείσουν τον 6ο μήνα.

Εγώ όταν είπα στην παιδίατρο ότι δεν θέλω να δώσω ρυζάλευρο μου είπε να ξεκινήσω με φρούτα και μετά από 2 εβδομάδες ξεκινήσαμε και λαχάνικα πατάτα-καρότο. Σχεδόν μέχρι και τον χρόνο δεν έδινα τρίτο γεύμα, με την σύμφωνη γνώμη της παιδιάτρου μου βέβαια, θεωρώντας και οι 2 το μητρικό γάλα καλύτερο από ρυζάλευρο, φαριν λακτέ και τέτοιου είδους κρέμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό λέω κι εγώ να κάνω, συνεχίζω με αποκλειστικό μέχρι να κείσει τον 6ο και μετά ξεκινάμε το μασούλημα, και στον 8ο νομίζω μπορώ να της δώσω και βρώμη.

τελικά πιστεύω πως αν δεν υπήρχε το forum, θα είχαμε οδηγηθεί πάρα πολλές πρόωρο αποθηλασμό και θα το θεωρούσαμε και νορμάλ.

όπως η ξαδέρφη μου, η οποία θήλασε για 6 μήνες και μετά σταμάτησε γιατί ο γιατρός της είπε τη γνωστή κοτσάνα ότι το γάλα δεν προσφέρει τίποτα στο μωρό πλέον :evil: και θυμάμαι με ποση περηφάνια μου έλεγε ότι θήλασε 6 ολόκληρους μήνες! και μένα τότε μου φαινόταν πολύ. τώρα που γέννησα κι εγώ και ενημερώθηκα, μου φαίνεται τόσο μα τόσο λίγο και πρόωρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό λέω κι εγώ να κάνω, συνεχίζω με αποκλειστικό μέχρι να κείσει τον 6ο και μετά ξεκινάμε το μασούλημα, και στον 8ο νομίζω μπορώ να της δώσω και βρώμη.

Σκεφτεσαι να δωσεις τροφες σε κομματάκια μη αλεσμένες ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι ακριβώς όπως τα λές kadaht

κι εγώ το΄ έχω πεί πολλές φορές ότι αν δεν υπήρχε το φορουμ δεν υπήρχε περίπτωση να θηλάζω ακόμα

Καλή συνέχεια :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera koritsia.. Egw parolo pou den katafera na thilasw thn korh mou (distixos giati mou exei minei san apothimeno) o giatros mas htan kathetos sto na arxisoume sterees trofes prhn apo ton 6o mhna, singgekrimena mou eixe pei thimame pos epidi exoume ena mplender sto spiti den simenei pos mporoume na agnoisoume thn fush.... H fush mas dinei ta dontia mas otan einai o kairos na fame sterees trofes kai na fantastite pos h dikia mou htan ena polu diskolo paidi sto fagito giafto kai to varos ths htan analogo kai eixa tromero anxos sinexia alla o giatros me malone epidi me evlepe etsi anxomenh...

Emeis arxisame me ena, ena ta frouta kathe 2-3 meres prostheta kai apo ena kainourio ektos apo auta pou exoun sporia mou eixe pei giati einai pio alergiogona opos ta aktinidia h fraoules ktl..

Meta arxisame me to idio motivo ta laxanika opos patatoula,karoto, kolokithaki kai argotera prostetha kotopoulaki h mosxari sthn soupitsa ths kamia fora ligo rizaki h kai astraki kai ta patousa me to pirouni gia na mathei na masaei...To na exei komatakia sto fagito einai simantiko giati voh8aei to paidi sthn omilia argotera, ekpedevei thn glositsa tous....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μμμμμμμμ!γελαω σα τη χαζη μονη μου γαιτι θυμηθηκα τωρα τις λογομαχιες με τον παιδιατρο,επειτα απο ενημερωση απο τη λαλα φυσικα!! :lol::lol::lol: αξεχαστες εποχες!!!

θηλαζαμε αποκλειστικα κ ακομη θηλαζουμε,ειμαστε 15 μηνων,αλλα πλεον τρωμε κ τα παντα σχεδον!

ξεκινησαμε 6 μηνων κ 3 ημερων με μπανανα,μετα απο 1 εβδομαδα αχλαδι κ μετα κ μηλο..

7 μηνων κ κατι πατατα,μετα απο 1 εβδομαδα κολοκυθακι κ μετα καροτο..κρες 8 μηνων,κοτοπουλο 9,ψαρι μετα το χρονο!αυγο 11 μηνων,αλλα αρχισε να το τρωει εδω κ 1 μηνα! 8-)

α!8 μηνων ψωμι!

κ εμενα ηθελε ο παιδιατρος να δωσω ρυζαλευρο,του ειπα οτι αποκλειεται,ζητησα μαλιστα να με παραπεμψει σε μελετες για την αναγκαιοτητα του,φυσικα δεν υπηρχε τιποτα..ε!ειδε κ αποειδε,σταματησε να επιμενει!η αληθεια ειναι πως αν η λαλα δε με ειχε ενημερωσει τοσο καλα,θα με επειθε..πηγα ομως διαβασμενη!μεχρι κ οτι ακολουθω τη γερμανικη σχολη του ειπα,οταν κατι ξεκινησε να λεει για την αμερικανικη τακτικη!!!

δε φαγαμε λοιπον ΠΟΤΕ κανενος ειδους κρεμα!!!!κ πιστεψε με,ειμαστε θρεφταρακια!

πηγαινε ετοιμοπολεμη την επομενη φορα..κ καλο βολι!! :D:D:D

φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μμμμμμμμ!γελαω σα τη χαζη μονη μου γαιτι θυμηθηκα τωρα τις λογομαχιες με τον παιδιατρο,επειτα απο ενημερωση απο τη λαλα φυσικα!! :lol::lol::lol: αξεχαστες εποχες!!!

θηλαζαμε αποκλειστικα κ ακομη θηλαζουμε,ειμαστε 15 μηνων,αλλα πλεον τρωμε κ τα παντα σχεδον!

ξεκινησαμε 6 μηνων κ 3 ημερων με μπανανα,μετα απο 1 εβδομαδα αχλαδι κ μετα κ μηλο..

7 μηνων κ κατι πατατα,μετα απο 1 εβδομαδα κολοκυθακι κ μετα καροτο..κρες 8 μηνων,κοτοπουλο 9,ψαρι μετα το χρονο!αυγο 11 μηνων,αλλα αρχισε να το τρωει εδω κ 1 μηνα! 8-)

α!8 μηνων ψωμι!

κ εμενα ηθελε ο παιδιατρος να δωσω ρυζαλευρο,του ειπα οτι αποκλειεται,ζητησα μαλιστα να με παραπεμψει σε μελετες για την αναγκαιοτητα του,φυσικα δεν υπηρχε τιποτα..ε!ειδε κ αποειδε,σταματησε να επιμενει!η αληθεια ειναι πως αν η λαλα δε με ειχε ενημερωσει τοσο καλα,θα με επειθε..πηγα ομως διαβασμενη!μεχρι κ οτι ακολουθω τη γερμανικη σχολη του ειπα,οταν κατι ξεκινησε να λεει για την αμερικανικη τακτικη!!!

δε φαγαμε λοιπον ΠΟΤΕ κανενος ειδους κρεμα!!!!κ πιστεψε με,ειμαστε θρεφταρακια!

πηγαινε ετοιμοπολεμη την επομενη φορα..κ καλο βολι!! :D:D:D

φιλακια!!!

πολύ βοηθητική η περιγραφή σου. να ρωτήσω τώρα εγώ η άσχετη, ξεκινάμε με μπνάνα πχ, όταν εισάγουμε το αχλάδι το δίνουμε μαζί με τη μπανάνα ή μόνο του;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι απαραιτητο να ξεκινησεις με μπανανα, ξεκινα με οτι εχεις και μετα απο 3-4 μερες σε αυτο που ηδη δινεις προσθεσε λιγο απο ενα νεο φρουτο η λαχανικο κλπ κλπ..επισης υπαρχει ενα σαιτ το http://www.wholesomebabyfood.com/ το οποιο εγω προσωπικα εμαθα απο τη ΛΑΛΑ...να ειναι καλα, το οποιο θα σου δοσει πααααρα πολλες ιδεες.

Μη σνομπαρεις κολοκυθες γλυκοπατατες και αβοκαντο- ειναι η εποχη τους- των δυο προτων- και ειναι πολυ καλα ανεκτικα απο παιδια και φυσικα φουλ βιταμηνες..

επισης γιατι οχι μασουλημα;;;; εχει το παιδι σου δοντακια;;; ποσο ειναι;;;;

εμενα αρχησε να "μασουλαει" απο 8 μηνων περιπου και δεν ειχε καθολου δοντια, εβγαλε κοντα 10 μηνων, απλα ηθελε την μπαναν το μηλο το αχλαδι, βρασμενο καροτο καθως και πατατα και κολοκυθα σε κομματακια για να τα βαζει μονο του στο στομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης υπαρχει ενα σαιτ το http://www.wholesomebabyfood.com/ το οποιο εγω προσωπικα εμαθα απο τη ΛΑΛΑ...να ειναι καλα, το οποιο θα σου δοσει πααααρα πολλες ιδεες.

ωραία, θα το κοιτάξω!

Μη σνομπαρεις κολοκυθες γλυκοπατατες και αβοκαντο- ειναι η εποχη τους- των δυο προτων- και ειναι πολυ καλα ανεκτικα απο παιδια και φυσικα φουλ βιταμηνες..

από εδώ μέσα έμαθα γι αυτά τα 3 και σκοπεύω να της τα δώσω.

επισης γιατι οχι μασουλημα;;;; εχει το παιδι σου δοντακια;;; ποσο ειναι;;;;

είναι μικρούλι ακόμα, 4,5 μηνών. απλά άνοιξα το θέμα γιατί ο γιατρός θέλει σε 2 βδομάδες να ξεκινήσουμε στερεές και ήθελα να ενημερωθώ. και εχω την εντύπωση ότι αρχικά τα δίνουμε πολτοποιημένα. λάθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sthn arxh na ta aletheis sto mplenter giati den tha kserei na masaei to mwro alla argotera mporeis na afineis apo kanena komataki kai oso tha vlepeis oti ta katafernei tha ginonte ta komatakia megalitera...

dld otan tha dineis kreatosoupa as poume mporeis na aletheis olo to fagito kai na afineis mia patata pou tha thn patas me to pirouni gia na exei ligh antistash ,meta tha vgazeis kai kati alo kai tha to lioneis me to pirouni mexri na katalaveis pos mporei na masisei kai den tha tou stathei sto laimo...

Egw auta pou aletha sigoura htan kapia frouta pou einai sklira opos ta mila ,ta axladia genika prepei na piramatisteis ligaki monh sou giati ola ta paidakia den exoun thn idia anaptiksh kai mathenoun me ton diko tous rithmo.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω βρε κοριτσια τι αγνοια υπαρχει απο την μερια των γιατρων,τι μας περιμενει και εμας τις πρωταρες,εγω ομως θελω να ρωτησω,η αποψη του συζηγου ποια ειναι?Δηλαδη θελω να πω,δεν φερνει αντιρρηση που δεν ακολουθειται τις οδηγιες του παιδιατρου που υποτιθεται ειναι αυτος που ξερει?Συμφωνουνε να παρακαμψεται τις οδηγιες του γιατρου και να κανετε αυτο που θεωρειτε εσεις σωστο σαν μανα? :?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω βρε κοριτσια τι αγνοια υπαρχει απο την μερια των γιατρων,τι μας περιμενει και εμας τις πρωταρες,εγω ομως θελω να ρωτησω,η αποψη του συζηγου ποια ειναι?Δηλαδη θελω να πω,δεν φερνει αντιρρηση που δεν ακολουθειται τις οδηγιες του παιδιατρου που υποτιθεται ειναι αυτος που ξερει?Συμφωνουνε να παρακαμψεται τις οδηγιες του γιατρου και να κανετε αυτο που θεωρειτε εσεις σωστο σαν μανα? :?:

Ο άντρας μου έχει εκφράσει την απορία, αφού δεν θέλω να ακούω το γιατρό, γιατί πηγαίνω...

Έχει αφήσει όλο το θέμα πάνω μου όμως, από την αρχή που του είπα ότι δεν πρόκειται να αφήνω το παιδί να κλαίει και θα το ταΐζω όποτε θέλει μέχρι και τώρα που του έχω πάρει τα αυτιά με την ατάκα "Κανένας δεν θα με κάνει να αποθηλάσω πρόωρα!". Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είχαμε τους καυγάδες μας, είχαμε και πολύ γερούς μάλιστα.Βλέπει όμως τη μπορμπουλήθρα μας, γερή, γελαστή κι ευτυχισμένη και έτσι μου δείχνει εμπιστοσύνη., κάθε μέρα και περισσότερο νομίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nena διστυχως οι περισσοτεροι γιατροι εχουν μαυρα μεσανυχτα κυριολεκτικα σχετικα με την διατροφη, ο λογος ειναι πως εχουν καποιες συγκεκριμενες οδηγιες και τις τουρουν χωρις να εξατομικευουν σε καθε παιδι χωριστα, επισης δεν παρακολουθουν τις εξεληξεις με τον πρεποντα τροπο, δεν ψαχνονται κλπ..η πλειοψιφια ενημερωνετε απο τις ιδιες τις εταιριες...εχω δε μαι γνωστη στην οποια ο παιδιατρος ειπε να δινει στο μωρο της ετοιμα φρουτογευματακια και στη συνεχεια βαζακια αππο το σουπερ μαρκετ σε καθημερινη βαση γιατι λεει ειναι πιο αξιοπιστα.... :!::!::!::!::!:

Δηλαδη ενα μωρο να τρωει τιγκα επεξεργασμενη τροφη.

Διστυχως αυτο που δεν καταλαβαινουν ειναι πως η πρωτη τροφη του ανθρωπου δεν ηταν η φαριν λακτε αλλα φρουτα και λαχανιακ στην πρωτογονη- οχι καλλιεργισημη μορφη, και στη συνεχεια κρεας και ψαρι..τα δημητριακα μπηκαν στον διατροφη του ανθρωπου σχετικα προσφατα αμα το αναγαγεις σε ευρος χιλιετιων.

Δεν ξερω..εμπιστευομαι την γιατρο μας ως προς το θεμα αρρωστια, εμβολιασμος, γεννικοτερη υγεια και προφυλαξη του παιδι μου..αλλα στο θεμα της διατροφης συζηταω πολυ μαζη της, ειναι η κλασσικη γιατρος που και γαλα σκονη εχει συνταγογραφησει, και φαριν λακτε εχει δοσει..αλλα τουλαχιστον δεν σαμποταρησε ποτε τον θηλασμο, δεν μας μπουκωσε με κρεμες..και συζηταει...και αυτο ειναι καλο πιστευω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω βρε κοριτσια τι αγνοια υπαρχει απο την μερια των γιατρων,τι μας περιμενει και εμας τις πρωταρες,εγω ομως θελω να ρωτησω,η αποψη του συζηγου ποια ειναι?Δηλαδη θελω να πω,δεν φερνει αντιρρηση που δεν ακολουθειται τις οδηγιες του παιδιατρου που υποτιθεται ειναι αυτος που ξερει?Συμφωνουνε να παρακαμψεται τις οδηγιες του γιατρου και να κανετε αυτο που θεωρειτε εσεις σωστο σαν μανα? :?:

Νενα μου ΠΡΩΤΑ χρειαστηκε να πεισω τον αντρα μου κ μετα τον παιδιατρο!!του εκανα πλυση εγκεφαλου,αφου πρωτα ειχα ενημερωθει πληρως! ;) ηταν δυσκολο,επειδη ο παιδιατρος ηταν καθετος,στο τελος ομως μου ειπε να κανω ο,τι πιστευω,αλλα πεταξε κ το¨κανονισε να παθει τιποτα το παιδι με αυτα που ακους κ κανεις!"!!

φυσικα κανεις δεν επαθε τιποτα,τουλ.κακο! ;) πλεον μου εχει απολυτη εμπιστοσυνη κ υποστηριζει παντα τις επιλογες μου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχήμα λόγου το μασούλημα, αλεσμένες φυσικά.

Η μικρη μου δεν εφαγε καθολου αλεσμενες τροφες . Βεβαια δεν το επεδιωξα εγω αλλα με οδηγησε μονη της και φυσικα ακολουθησα . Πολλα απο τα μωρα που θηλαζουν δεν δειχνουν ενδιαφερον για τις αλεσμένες τροφες και ειναι πιο ετοιμα να φανε κατευθειαν κομματακια .

Το μαγκο δεν ειναι εδωδιμο φρουτο καλο ειναι να το βαλεις αρκετα αργοτερα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evi.D και Lala έχετε δίκιο, θα πειραματιστώ και θα ακολουθήσω τις οδηγίες της τσούπρας (μου την έδωσαν και χωρις manual βλέπετε).

Πωπω έχω μάθει τόσα πράγματα από τότε που γέννησα! Και έχω δρόμο ακόμα!!!Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου όλες σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kadath,κι εμενα μου ελεγε να ξεκινησω με ρυζαλευρο.....δεν τον ακουσα ομως....ξεκινησα με λαχανικα στον 6ο,μετα απο 2 βδομαδες αρχισαμε τα φρουτα και τωρα που ειναι 9 μηνων τρωει τα παντα,εκτος απο γαλακτοκομικα,αυγο και ψαρι,σε κομματακια.....τα αλεσμενα δεν τα ηθελε απ την αρχη....αφου τη βλεπουν αλλες μαμαδες που τρωει ετσι και δεν το πιστευουν....βεβαια,τρωει πολυ μικρες ποσοτητες και τωρα εχει αρχισει να μου μειωνει κι αλλο τους θηλασμους.... :roll: σου στελνω και πμ!!!!!!!

φιλια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

grousi πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός!!! Ξεκινήσαμε να μιλάμε για τη σταφιδούλα που δεν κοιμόταν κι εγώ ήμουν απελπισμένη και τώρα συζητάμε για στερεες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 1 1/2 ΜΗΝΑ. ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΔΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ. ΠΡΟΧΘΕΣ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΥΞΗΣΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...