Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πεθερο - τραπεζο!!!


Recommended Posts

Καλημερα!!!!

Θα ηθελα τη γνωμη σας, γιατι ομολογω οτι εχω λιγο κολησει....

Η καλη μου πεθερουλα :twisted::evil::twisted::evil::twisted::evil::twisted: μονιμως παραπονιεται οτι θα την ξεχασουν τα παιδια κλπ κλπ κλπ (παρολο που περασαν 10 μερες το καλοκαιρι μαζι).... οποτε αποφασισα να την καλεσω την κυριακη για τραπεζι να τα δει , να την θυμηθουν και να τελειωσει το παραμυθι για κανα 2 μηνες ελπιζω....

Για πειτε καμια ιδεα τι να μαγειρεψω....

σκεφτηκα να κανω κοτοπουλο μεξικανικο με ρυζι - καλαμποκι και την σχετικη σαλατα, αλλα ειναι ... "κλασσικη" γιαγια- μαμα και δεν τρωει πιο περιπλοκα φαγητα. Απο την αλλη δε θελω να κανω πχ απλα ενα παστιτσιο , θελω κατι πιοοοοοο.... καταλαβαινετε εσεις! ;);););)

Για δωστε μου ενα χερακι βοηθειας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κρεπούλες κοπελιά???? Πώς σου φαίνονται σαν ιδέα????? Και να σου πω και το άλλο..... μου τις έμαθε.... η πεθερά μου!!!!!! Και δεν είναι πολύπλοκο φαγητό.... είναι πιο.... αυτό που λες....

Αν θέλεις, πες μου να σου δώσω τη συνταγή.... ΟΚ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κρεπούλες κοπελιά???? Πώς σου φαίνονται σαν ιδέα????? Και να σου πω και το άλλο..... μου τις έμαθε.... η πεθερά μου!!!!!! Και δεν είναι πολύπλοκο φαγητό.... είναι πιο.... αυτό που λες....

Αν θέλεις, πες μου να σου δώσω τη συνταγή.... ΟΚ???

καλη ιδεα! μ αυτην "εριξα" τον αντρα μου!!!! ;););)

αλλα βαριεμαι να καθομαι μπροστα απο την κουζινα να τις φτιαχνω :P:P:P:P

αν εκανα γαριδες σαχανακι... τι σαλατα ταιριαζει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να είμαι ειλικρινής..... δε γνωρίζω.....

Αλλά..... μία πολύ ωραία, πεντανόστιμη, εύκολη & πολύ εμφανίσιμη σαλάτα......

Που πάει και με πολλά φαγητά.......

Είναι η πατατοσαλάτα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαν κλασσική πεθερά που είναι, δεν της φτιάχνεις κανένα αρνάκι στον φούρνο με πατατούλες???

Θα το τσακίσει και θα το ευχαριστηθεί κιόλας!!!!

Άσε τα πολύπλοκα για τους φίλους, οι πεθερές θέλουν κλασσικά φαγητά, να χορταίνει πρώτα το μάτι και μετά το στομάχι. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

διαβαζω φαγητα πρωι πρωι και μου τρεχουν τα σαλια μμμμμμ

γαριδες σαγανακι με κοκκινη σαλτσα φυσικα μονο στο χωριο μου τις τρωμε με ασπρη πουθενα αλλου..

θα μπορουσες να βαλεις τους αντρες να ψησουν πα'ι'δακια και εσυ να φτιαξεις εκτος απο τα κλασσικα συνοδευτικα και τιποτα επιπλεον ορεκτικα..

αλλη λυση ειναι να πας στο χασαπη και να του πεις τι μπορει να σου φτιαξει για την περισταση σε ρολο εφαγα ενα ρολο αρνι πριν απο κανα μηνα ολα τα λεφτα..

επισης ωραιο για τραπεζι ειναι και το κοτσι χοιρινο με μπαχαρικα τυλιχμενο σε αλουμινοχαρτο...

καλο επισης ειναι να φτιαξεις ατομικα εξοχικα σε λαδοκολλα ...

ελπιζω να βοηθησα καπως και να μην σε πελαγωσα περισσοτερο φιλιααααααα και καλο κουραγιο :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εάν θέλεις μπορείς να φτιάξεις μια κλασσική συνταγή κάπως διαφορετική.

Εγώ για παράδειγμα φτιάχνω το παστίτσιο με ταλιατέλες και γενικά το κάνω πιο ελαφρύ!

Επίσης συμφωνώ ότι τα ψητά είναι η καλύτερη λύση :D:D

Για πιο 'απλα' και νόστιμα εγώ φτιάχνω πίτσα με σπιτική ζύμη...και σαλάτα και κανένα ορεκτικό!

Είναι πολύ χορταστική και απλή!!!

πω πω πείνασα τώρα :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mirlitsa εχεις απολυτο δικιο!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

α ρε evhdal μας ανοιξες την ορεξη πρωι πρωι!!!! πολυ καλες ιδεες ευχαριστω!!!! μαλλον "κλεινω" προς το ρολο... ;)

στο φουρνο με πατατουλες και πρασινη σαλατα και μπυριτσα να γουσταρισει και ο πεθερουλης.... τελεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μμμμμμμμμμμμμμμ......................

Μια χαρούλα ακούγονται όλα Frapedia μου!!!!!!!!!!!!

Εύγε!!!!!!!!!! Άντε βρε........ καλοφάγωτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χθες το πρωι που μπηκα και σου εγραψα την πληρωσε το ψυγειο χαχαχ και σημερα το ιδιο βλεπω χαχαχ :lol:

καλα να περασετε οσο γινεται αυτο με πεθερααα :shock:

πλακα κανω φιλιαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο εμενα !

κοριτσια σας διαβαζα κ μου ανοιξατε την ορεξη ...

Και γω παντως θα εφτιαχνα ενα ψητο αρνακι στο φουρνο , σαλατα εποχης , ενα δυο ορεκτικα , γιατι και η δικη μου ΠΕΘΕΡΑ ειναι παραδοσιακη και οτιδηποτε αλλο το θεωρει εξωπραγματικο ..Μαλιστα μια φορα εφαγε κινεζικο ... :lol: και νομιζε οτι εφαγε γλυκο ..μην τα ψαχνετε , δεν βρισκει κανεις ακρη με δαυτες ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ!!!!!!!!! :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

καθε φορα στο τηλ λεει, αχ δε με βλεπουν τα εγγονακια μου και θα με ξεχασουν, αχ οποτε εχετε εσεις ωρα και θελετε να ερθουμε για να μη σας επιβαρυνουμε κτλ κτλ κτλ....

εκανα λοιπον την πετρα μου καρδια και τους ειπα να ερθουν για φαγητο την κυριακη (αυθημερον εννοειται) για να παψει να μιλα....στην αρχη ειπε ναι, και μετα παιρνει τηλ την πεμπτη στο γιοκα της και το ακυρωνει - χωρις ιδιαιτερο λογο :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

κατα τα αλλα δε θελει να επιβαλει το δικο της και δε θελει να ενοχλει!..... Ε ΟΧΙ ΛΟΙΠΟΝ! ΔΕ ΤΗ ΞΑΝΑΦΩΝΑΖΩ....ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΘΑ ΤΑ ΔΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τ Ε Λ Ο Σ!!!!!!! X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(X(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...