Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

21/09/2009 Όλη νύχτα δεν κοιμήθηκα ονειρευόμουν με ανοιχτά μάτια τον μικρό μου που σε λίγες ώρες θα τον κρατούσα στα χέρια μου που έμοιαζαν τόσο αδέξια να κρατήσουν ένα θαύμα ..φτάσαμε στο μαιευτήριο γύρω στις 7 το πρωί κι ήμουν φοβισμένη μα παράλληλα με είχε συνεπάρει μια ανυπομονησία να τον δω,φίλησα τον αντρούλη μου και συνειδητοποίησα για μια ακόμη φορά πως είναι ο σημαντικότερος άνθρωπος στην ζωή μου ,μου χάριζε την ζωή και ακόμα δεν το είχε καταλάβει..Το όνειρο αρχίζει να γίνεται πραγματικότητα....μπήκα λοιπόν και άρχισαν όλες οι πρωτόγνωρες ετοιμασίες, ξύρισμα,κλύσμα κλπ, εγώ στον κόσμο μου συνεχεία ακουμπούσα την κοιλιά μου και σου μιλούσα κι ένιωθα θλίψη καταβάθος που θα μας χωρίζαν,όμως η μια σκέψη διαδεχόταν την άλλη και έτσι ανυπομονούσα να σε κρατήσω στην αγκαλιά μου άγγελε μου πέρασα στην αίθουσα ωδίνων και εκεί και ήρθε ο γιατρός μου ντυμένος με το πιο όμορφο χαμόγελο του κι ανακούφισε τους φόβους μου. Μετά από λίγο με ρώτησε εάν ήθελα παρέα και έφερε τον μπαμπάκα μας δίπλα μου ντυμένο στα γαλάζια!!!! Πολύ γέλιο!!!! Περάσαμε γύρω στις τέσσερις ώρες εκεί συζητώντας, γελώντας, κάνοντας σχέδια για το πως θα είναι να σε έχουμε στην αγκαλιά μας... Ερχόντουσαν οι πόνοι κάναμε ένα διάλειμμα και ξανά αστειάκια μετά!!! Δεν ξέρω αν θα τα είχα καταφέρει χωρίς τον μπαμπά...ήτανε δίπλα μας συνέχεια!... Η μεγάλη πλάκα ήταν όταν ερχόταν ο πόνος εγώ έπιανα το πίσω μέρος του κρεβατιού (το οποίο και ξήλωσα στο τέλος από το τράβηγμα!!!!) ο μπαμπάς από την άλλη είχε πάρει ένα κουτί καραμελάκια γιατί δεν μπορούσε να καπνίσει εκεί και δεν ήθελε να φύγει δευτερόλεπτο από δίπλα μας και όποτε άρχιζαν οι ωδίνες άνοιγε το κουτάκι και τα κατάπινε αμάσητα!!! Μέσα στους πόνους μου έβλεπα αυτή την εικόνα και γέλαγα!!! Είχες πεισμώσει και δεν έλεγες να κατέβεις όμως και κάπου εκεί αποφασίζουμε να κάνουμε επισκληρίδιο γιατί όπως φαινόταν είχαμε πολύ δρόμο μπροστά μας....... από την στιγμή που μου έκαναν την αναισθησία οι πόνοι πέρασαν και χαλάρωσα και από ότι φαίνεται χαλάρωσες κι εσύ... και πήρες θέση... ήρθε η μαία και μου είπε... πάμε πολύ καλά σε λιγότερο από μια ώρα θα έχεις γεννήσει.... Όντως σε λίγα λεπτά

ξεκίνησε η διαδικασία κι η καρδιά μου κόντευε να σπάσει ο χρόνος έμοιαζε ανίκητος καθώς τα μάτια μου καρφωμένα σε ένα τεράστιο ρολόι μετρούσαν τα λεπτά ,τα δευτερόλεπτα,τα χρόνια που πέρασαν πριν έρθεις στην ζωή μου κι εκεί μέσα στην δίνη της σκέψης μου νιώθω ένα άδειασμα ,....ένα δυνατό κλάμα και η εικόνα σου σημάδεψε για πάντα την ψυχή μου ,γεννήθηκα κι εγώ ξανά μέσα απʼ την δική σου την γέννηση....μια στιγμή ήταν αρκετή για να αλλάξει ο κόσμος όλος....

Ο μπαμπάς έκλαιγε από ευτυχία... και κυνήγαγε τις νοσοκόμες όπου σε πηγαίνανε... δεν ήθελε να χάσει δευτερόλεπτο.... περίμενε εννιά ολόκληρους μήνες να σε γνωρίσει...

22/09/2009 Μέσα απ'τα δυο σου μάτια είδα το πρώτο φως κι ο χτύπος της καρδιάς σου δικός μου είναι παλμός. Πάνω στα βήματά σου περπάτησα κι εγώ, όταν σε πρωτοείδα κατάλαβα πως ζω Ότι για σένα νιώθω απλά θα σου το πω στον κόσμο που υπάρχω ζω για να σ'αγαπώ.... Κάθε χαμόγελό σου δική μου είναι χαρά κάθε δικό σου δάκρυ στα μάτια μου ...κυλά Κάθε σου ανάσα, δικιά μου αναπνοή και ένα λεπτό μαζί σου αξίζει μια ζωή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει ο Νικόλας σου!!!!

Καλή λοχεία να έχεις κοριτσάκι!!!

Πολύ συγκινητικός ο τρόπος που περιγράφεις την εμπειρία του τοκετού σου.

Εύχομαι πάντα χαρές να έχεις με την όμορφη οικογένειά σου. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι ομορφη εμπειρια..να χαιρεσαι τον γιο σου και να τον δεις οπως λαχταρας..σε λιγο καιρο γενναω και εγω και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να εχω μια τοσο ευχαριστη εμπειρια σαν και την δικη σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη μου με συγκινησες τοσο πολυ ...Εχεις δικιο η στιγμη που αντικρυζεις για πρωτη φορα το μωρο δεν συγκρινεται με καμια αλλη στον κοσμο , στον γαλαξια κτλ..Εγω θα σου ευχηθω να χαιρεσαι το θαυματακι σου , να εχει υγεια και να ειναι καλοτυχο , οπως επισης καλη λοχεια σε σενα .. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariakrhth σε ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να πάνε όλα καλά!!! Να θυμάσαι ότι είναι θέμα ψυχολογίας... να πας χαρούμενη και χωρίς άγχος... η φύση μας έχει προετοιμάσει για αυτή τη μαγική στιγμή!!!!!! Με το καλό να κρατήσεις το θαυματάκι σου!!!!

mama eva σε ευχαριστώ πολύ!!! πολύ!!!! Κι εσύ να χαίρεσαι τα κουκλιά σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mirlitsa σε ευχαριστώ πολύ και σένα!! Φαίνονται πολύ φτωχά τα λόγια μπροστά σε αυτό που έζησα... προσπάθησα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο να το περιγράψω... δεν χορταίνω να μιλάω για την εμπειρία αυτή...

Να χαίρεσαι κι εσύ την οικογένεια σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσι....μπερδεύτητα!!!!

Αντί να σου πω χρόνια πολλά, που έχετε σήμερα γενέθλια, με παρέσυρες με την περιγραφή του τοκετού σου και σου ευχήθηκα καλή λοχεία, χαχαχα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά στον Νικόλα σου, να τον χαίρεσαι και να τον καμαρώσεις όπως θες!

Πραγματικά πολύ συγκινητική η περιγραφή σου... ανυπομονώ να το ζήσω κι εγώ όλο αυτό! μονο που στη δική μου περίπτωση ο μπαμπάς δεν γινεται να είναι μαζί μας, καθώς θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο... μακάρι να είναι και η δική μου εμπειρία τόσο ευχάριστη, και όλων των κοριτσιών!

Και πάλι να σου ζήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

enina μου με το καλό!!!! Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Κρίμα που δεν θα μπορέσει να είναι μαζί σας είναι μια πραγματικά μαγική εμπειρία και για τους μπαμπάδες.... αλλά δεν πειράζει... σημασία έχει να πάνε όλα καλά(που θα πάνε δηλαδή!!!! :P ) Ούτως ή αλλως εσύ θα έχεις δουλειά εκείνη την ώρα :D !!! :lol::lol: Με το καλό κοριτσάρα μου!!! και μην αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι για τίποτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαμα νικολα τι να πω,δεν μπορω να σταματησω τα ζουμια!!!!!!!!!!!!!!Να χαιρεσαι την αγορινα σου να ειναι γερος και καλοτυχος και να τον καμαρωσετε οπως επιθυμειτε!Τα καλυτερα του κοσμου να εχετε!!!!!!! @};-@};-@};-@};-@};-@};-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά!! Το παλεύω όσο μπορώ, ευτυχώς από τη β' επιπέδου και μετά είμαι αρκετά πιό ήρεμη.

Καλώς ήρθες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ήρθες κοπέλα μου! Τί ωραία που τα περιγράφεις!!! Να σας ζήσει ο Νικόλας και να είναι πάντα γερός και δυνατός !!!! Τυχερός ο μικρός με τέτοια μανούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι σου..τα περιγραφεις ολα με πολυ ομορφα!με γεμισες ανυπομονισια να κρατησω κι εγω το δικο μου μωρακι σε 3 μηνες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ!!!! Καλώς σας βρήκα!!! Με το καλό οι μέλλουσες μανούλες και να χαίρεστε τα ζουζούνια σας οι υπόλοιπες!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
    • Καλησπέρα, ο γιατρός σε προετοιμάζει για το χειρότερο και καλά κάνει αππ τη μια αλλα εμεις ελπίζουμε για το καλύτερο, οπότε με πίστη προχώρα!! Ο γυναικολόγος μου οταν ξεκίνησα για πρώτη φορά την εξωσωματικη πριν τρια χρόνια μου είπε τη σήμερον ημέρα αν θες να κανεις παιδί θα κανεις! Αυτο συνεπάγεται βέβαια να έχεις και καποια χρήματα θα συμπληρώσω εγω! Εύχομαι οτι καλύτερο μεσα απο την καρδιά μου 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...