Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χρήσιμη (μάλλον) πληροφορία για παλλίνδρομες


etoile!

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!!

Επειδη εχω ψιλοαπελπιστει με τις παλλινδρομες και τους γυναικολογους που ολα τα ριχνουν πλεον στην τυχη, πηγα σε παθολογο! Απιστευτο, και ομως αυτος ο ανθρωπος μου εγραψε να κανω απιστευτες εξετασεις, ουτε ξερω τι ειναι οι περισσοτερες. Και εχω ηδη κανει για θρομβοφιλια και καρυοτυπο.Και μου ειπε επι λεξη ''μεχρι τα Χριστουγεννα θα εχουμε βρει τι εχεις, για να ηρεμησετε γιατι καταλαβαινω ποσο χαλια νοιωθετε'' !!! Ο ανθρωπος ειναι αστερι!! Και μας συστησε αφου βγουν οι εξετασεις να παμε στον Δρακακη (γυναικολογος)!!! Φανταζεστε να μας βρει αυτος τι εχουμε;;;; Θα τρελαθω!!

Οταν κανω τις εξετασεις, θα σας γραψω ποιες ειναι (γιατι τωρα δε βγαζω τα γραμματα του γιατρου :shock: ). Μακαρι βρε κοριτσια. Μου εδωσε ελπιδες αυτος ο ανθρωπος. Φανταστειτε οτι ανοιγε βιβλια και εψαχνε τι ακομα μπορει να γραψει!! Και να τονισω οτι ειναι στο ταμειο μου και δε μου πηρε ουτε 1 ευρω!!!! Και τις εξετασεις παλι με το ταμειο θα τις κανω,δωρεαν. Μακαρι να γινει το θαυμα!!! Θα τον ευγνωμονω για παντα. Υπαρχουν και γιατροι τελικα που ειναι ανθρωποι!!!! :P

Υ.Γ. Μεσα μου βεβαια εχω και λιγο αγχος για το τι θα βρω, με τοσο ψαξιμο!!! :?

Μακαρι να πανε ολα καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικα μακαρι να πανε καλα..και να ειναι γατα ο γιατρος!καμμια φορα ..στον ουρανο το ψαχνεις στη γη το βρισκεις!!Καλη τυχη..και πραγματικα πες μας τα νεα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

etoile γεια σου μην απελπίζεσαι, πάντως μου κάνει εντύπωση αυτό που λές.

Και εγώ είχα μία παλίνδρομη κύηση και ο πρώτος γυναικολόγος που είχα μου είχε πει τυχαίο γεγονός συμβαίνει συχνά και τέτοιες μπούρδες και πήγα σε άλλον με την μία και αυτός μου έκανε εξετάσεις μου βρήκε τι είχα και τώρα έχω ένα κοριτσάκι 2,5 χρονών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πηγα σε 2-3 γυναικολογους ,αλλα εχω κανει απιστευτες εξετασεις και δε βρισκουν κατι...

Στην 1η ανακαλυψα οτι ειχα καποιο προβλημα, το οποιο θεραπευτηκε πληρως. Αλλα παλι αποβαλλω.

Το μονο που εκανα τωρα εξτρα ειναι ο καρυοτυπος. Και θα ξανακανω παλι γενικες και κατι απιστευτες αλλες, να ξαναδω μηπως αλλαξε κατι.

Οι γυναικολογοι λενε οτι ειναι τυχαιο, επειδη απο τις εξετασεις δε φαινεται τιποτα.

Σκεφτομαι να παω και σε ενδοκρινολογο, μηπως γραψει κατι παραπανω απο τις κλασικες του θυρεοειδη!!

Σε λιγο θα παρω μεταπτυχιακο στη γυναικολογια με τοσο ψαξιμο!!!!

Εσυ τι προβλημα ειχες αν επιτρεπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΕΝΩ ΕΚΑΝΕ ΒΙΟΨΙΑ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΔΕΝ ΦΑΝΗΚΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΗΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΤΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΤΟ ΩΑΡΙΟ Η ΤΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΟ ΓΕΝΙΚΟΣ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ...ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Etoile με ενδιαφέρει και μένα να μάθω για τις εξετάσεις που έκανες.

Για την περσινή παλίνδρομη κύηση ξέρουμε ότι το έμβρυο είχε ένα έξτρα χρωμόσωμα. Για την βιοχημική του Μαίου, δεν γνωρίζω τίποτα, γιατί απέβαλα πολύ σύντομα. Υποψιάζομαι όμως 1-2 ακόμα αποβολές, αλλά δεν έχω αποδείξεις, γιατί δεν έκανα ποτέ τέστ εγκυμόσυνης. Τον Αύγουστο εξετάστηκα για θρομβοφιλία, natural killers και για καρυότυπο, μετά απο αρκετή πίεση στον Αμερικάνο γιατρό. Τα αποτελέσματα ελπίζω να τα μάθω την Πέμπτη.

Μέχρι τώρα όλοι οι γιατροί χρεώνουν τις αποτυχίες μου στην κακή ποιότητα των ωαρίων, λόγω ηλικίας. Αναρωτιέμαι εάν έχουν δίκιο, ή εάν συμβαίνει κάτι άλλο, που δεν μπαίνουν στο κόπο να το ψάξουν, γιατί σου λένε "ας πάρει δανεικό ωάριο"...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για natural killers και αντιπατρικα μονο δεν εψαξα, γιατι ολοι οι γιατροι ηταν αρνητικοι και γιατι ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα οτι ειναι αχρηστο να τα ψαξεις, αφου δε κερδιζεις τιποτα τελικα, αλλα οι θεραπειες ειναι τρελα ακριβες και επικινδυνες για την υγεια!! Γι αυτο ψαξε το καλα πριν αρχισεις καποια θεραπεια, οσο ''απλη'' και αν στην παρουσιασει ο γιατρος....

Τον καρυοτυπο τον περιμενω και εγω, αυτη την εβδομαδα!!Για να δουμε...

Καλα, ποσο χρονων εισαι και στο ριχνουν στην ηλικια;;;;

Εγω ειμαι 28.

Εχω κανει ο,τι εξεταση μπορει να βαλει το μυαλο σου!!! Αυτοανοσα,ρευματοειδη αρθριτιδα, θρομβοφιλια, καλλιεργεια κολπ. και τραχ. επιχρισματος, θυρεοειδη και παρα πολλες ακομα!!!!Και θα τις επαλαβω, μαζι με καποιες ακομα που εγραψε ο παθολογος. Εφτασα να ελπιζω να εχω κατι, για να εχω ελπιδα να κανω παιδι! :(

Ψαχνοντας βρηκα οτι υπαρχουν και καποιες ορμονες που προκαλουν αποβολες ( λογω αγχους αλλαζουν και προκαλουν κακα ωαρια, καπως ετσι το εχω καταλαβει!!!) και σκεφτομαι να επισκεφτω και ενδοκρινολογο!!! Απο αγχος εχω μπολικο, αλλα και ποια γυναικα δεν εχει οταν κανει σκωτσεζικο ντους (χαρα για εγκυμοσυνη και καπακι λυπη για την αποβολη) ;;;;;; :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διάβασα και εγώ για τα natural killers και δεν σκοπεύω να κάνω καμία θεραπεία, χωρίς να το ψάξω πρώτα. Απλά ήθελα να ξέρω, εάν υπάρχουν και άλλοι λόγοι που συμβάλλουν στις αποβολές μου, ώστε είτε να θεραπεύσω ό,τι μπορώ, είτε να στραφώ σε άλλες λύσεις, όπως η υιοθεσία. Η ηλικία μου είναι πλέον 44 και οι γιατροί εδώ και ενάμισυ χρόνο δεν έχουν χάσει ευκαιρία να μου το θυμίζουν... Εάν δεν καταφέρουμε να κρατήσουμε κάποια εγκυμοσύνη μέχρι το νέο έτος, θα έρθω στην Ελλάδα για δανεικό ωάριο. Φαντάζεσαι όμως να ξοδέψουμε τουλάχιστον 5000 ευρώ για εξωσωματική με δανεικό, συν τα εισητήρια μας από Αμερική και στο τέλος να μην πετύχουμε τίποτα, επειδή τα natural killers, ή δεν ξέρω τι άλλο, μπορεί τερματίσουν την εγκυμοσύνη;;;;;;;;;;;; Τότε, θα βαράμε το κεφάλι μας στον τοίχο!!!!

Τι να σου πω, βρε etoile... είσαι πολύ μικρή κοπέλα να περνάς τέτοια δοκιμασία. Ελπίζω να βρείς άκρη και τελικά να καταφέρεις να κάνεις και εσύ τα παιδάκια σου. Εφόσον δεν τίθεται θέμα πρόωρης εμμηνόπαυσης, πιστεύω ότι θα βρεθεί λύση στο πρόβλημά σου.

Σου το εύχομαι απο τα βάθη της ψυχής μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στεναχωριεμαι πραγματικα για σενα! Αλλα γιατι να ερθεις Ελλαδα και να μη κανεις εκει εξωσωματικη; Νομιζω το καλυπτει και δημοσιο νοσοκομειο εκει.

Και θα σου πω κατι ακομα. Εψαχνα, εψαχνα ασταματητα για τα αντιπατρικα και τα natural killers. Ξερεις ποσες κοπελες τα εκαναν και μετα απεβαλαν ξανα; Και οσες καταφεραν να κανουν τελικα παιδι, ειναι αμφιβολο το αν βοηθησε η θεραπεια,επειδη υπηρχαν εξισου πολλες κοπελες που εκαναν παιδι μετα απο αποβολες χωρις τετοιες θεραπειες....

Συγγνωμη αν σου μαυριζω την ελπιδα, αλλα καταλαβαινω οτι θες να κανεις κατι αμεσα.Νοιωθω ακριβως το ιδιο. Δε θα ειναι ασχημο λοιπον να ''φας'' χρονο και τρελα λεφτα για μια θεραπεια με αμφιβολα αποτελεσματα και με κινδυνο για σενα; Καλυτερα να κρατησεις τα λεφτα και να κανεις αλλη μια εξωσωματικη!! Εγω ειμαι καθετα αρνητικη, μετα απο πολυ ψαξιμο και συζητηση με γυναικολογους... Σε παρακαλω ψαξε το πολυ πριν κανεις κατι!! Πηγαινε και σε αλλους γιατρους.

Παντως και η υιοθεσια δεν ειναι κακη ιδεα. Εγω ειμαι πολυ θετικη σε αυτο. Και ηδη το πεταω στον αντρα μου εξω εξω. Να σωσεις και μια ψυχουλα που θα μεγαλωνε σε ιδρυμα. :D

Εχεις κανει κατι εξετασεις που βρισκουν εαν τα ωαρια ειναι σε καλη κατασταση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή σου μέρα etoile!

Δεν το πιστεύω αυτό που μου συμβαίνει!!!!! Σου έχω γράψει δύο φορές, και τα έχασα και τις δύο!!!!

Πάμε τρίτη φορά από την αρχή...

Συμφωνώ με όσα έγραψες παραπάνω. Πράγματι, δεν σκοπεύω να ξεκινήσω καμία θεραπεία, που και ακριβή μπορεί να είναι και αμφίβολα αποτελέσματα να έχει. Ο μόνος λόγος που έκανα τις εξετάσεις για καρυότυπο, θρομβοφιλία και ΝΚ είναι για να δω που περίπου βρίσκομαι, γιατί εάν υπάρχουν πολλά προβλήματα να επιλυθούν, δεν έχω το χρόνο. Η περίπτωση της υιοθεσίας είναι από πέρισυ στο νού μου, αλλά ο σύζυγός μου δεν το συζητάει ακόμα...

Όσο για την ποιότητα των ωαρίων, από ότι γνωρίζω, καμία εξέταση πλην της εξωσωματικής δεν μπορεί να δείξει κάτι. Με την εξωσωματική μπορούν να εξεταστούν, γιατί μελετώνται κάτω απο το μικροσκόπιο. Διαφορετικά, το μόνο που μπορούμε να μάθουμε είναι εάν οι ωοθήκες μας βρίσκονται σε παρακμή. Ο κολπικός υπέρηχος της 3ης ημέρας του κύκλου, σε συνδυασμό με την τιμή της ΑΜΗ ορμόνης στο αίμα την ίδια ημέρα, δείχνουν σε τι κατάσταση βρίσκονται οι ωοθήκες, πόσα ενεργά ωοθηλάκεια υπάρχουν και πόσο μακρυά, ή κοντά βρίσκεται μια γυναίκα στην εμμηνόπαυση. Εφόσον μια γυναίκα βρίσκεται στα 40 και έχει μειωμένη αποθήκη ωοθηλακείων, όπως εγώ, που έχω 2-4 σε κάθε ωοθήκη, είναι σίγουρο ότι η ποιότητά τους δεν είναι η καλύτερη. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όλα είναι σκάρτα, αλλά ότι τα περισσότερα είναι προβληματικά (δηλ. έχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες). Τώρα σε μια γυναίκα της ηλικίας σου, οι πιθανότητες να βρεθεί ένα καλό ωάριο ακόμα και άν οι ωοθήκες βρίσκονται σε πρόωρη γήρανση, είναι πολύ περισσότερες. Γι'αυτό πιστεύω ότι πρέπει να συνεχίσεις τις προσπάθειες, μέχρι να βρεθεί το καλό ωάριο. Εάν βεβαίως θεωρήσουμε ότι εκεί βρίσκεται το πρόβλημά σου. Κοίτα και την elenaKos, που είναι πολύ νεώτερή σου και της είχαν ξεγράψει ότι θα μείνει έγκυος με δικά της ωάρια. Σήμερα, η κοπέλα είναι έγκυος από μόνη της. Χωρίς εξωσωματικές και δανεικά ωάρια.

Τις παλίνδρομες κυήσεις που είχες, εξετάσατε εάν τα έμβρυα είχαν χρωμοσωμικές ανωμαλίες;

Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να βελτιώσουμε την ποιότητα των ωαρίων. Τουλάχιστον αυτό λένε οι γιατροί. Εγώ, σε μια προσπάθεια να βοηθήσω τον ευατό μου όσο μπορώ, παίρνω πολυβιταμίνες εγκυμοσύνης με φολικό οξύ, εδώ και τουλάχιστον 9 μήνες. Επίσης, ξεκίνησα να γυμνάζομαι (pilates, yoga) και αγόρασα ένα DVD fertility yoga. Οι ασκήσεις είναι λίγο περίεργες, αλλά η γυμνάστρια υποστηρίζει ότι βοηθούν τα γυναικεία γεννητικά όργανα να οξυγονωθούν καλύτερα. Ελπίζω να βοηθήσουν τις ωοθήκες μου στην παραγωγή ωαρίων και την μήτρα μου, να έχει καλή αιμάτωση, μήπως και κρατήσει την εγκυμοσύνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

etoile mou na tis kaneis me to kalo oles tis eksetaseis sou kai ta apotelesmata na einai ta kalutera!!! Egw eixa paei tuxaia s'enan endokrinologo sto ika o opoios itan eksairetos! milame me kseskonise kanonikotata!malista gia na mi perimenw na kleisw rantevou sto ika k na parw tis apantiseis meta apo kana "xrono" ekatse k mou tis egrapse oles epeigon!xari s'auton vrika ti prowri emminopausi,mou ta ru8mise ola k malista mou eipe oti enan mina an ka8usterousa tote den 8a ksanaeixa periodo k profanws oute paidia 8a ekana..tou xrwstaw para polla!vevaia etrexa 3 mines gia eksetaseis alla entelei gia kalo!k karuruotupo eixa kanei ston Euaggelismo an 8es na kleiseis rantevou.tin apantisi ti pira se 25 meres. kali epituxia koritsara mou!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

TSH

ΑΘΑ

Γ- GP

LDH

CA

MG

PAI-1

V-LEIDEN

PT

APTT

INR

ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ

ΑΝΤΙΘΡΟΜΒΙΝΗ ΙΙΙ

ΟΜΟΚΥΣΤΕΪΝΗ

ΠΡΩΤΕΪΝΗ C

ΠΡΩΤΕΪΝΗ S

ΦΥΛΛΙΚΟ ΟΞΥ

Β12

ΑΝΑ

ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΟ ΛΥΚΟΥ

ABS ΕΝΑΝΤΙ ΚΑΡΔΙΟΛΙΠΙΝΗΣ- IgM, IgG, IgA

ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΕΝΑΝΤΙ Β2 ΓΛΥΚΟΠΡΩΤΕΪΝΗΣ

FERRITIN

HDL

LDL

SGOT

SGPT

NA, K

ΓΕΝ.ΑΙΜΑΤΟΣ

ΓΕΝ.ΟΥΡΩΝ

ΑΛΚΑΛ.ΦΩΣΦΑΤΑΣΗ

ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ

ΤΡΙΓΛΥΚΕΡΙΔΙΑ

ΣΑΚΧΑΡΟ

ΟΥΡΙΑ

ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ

ΟΥΡΙΚΟ ΟΞΥ

ΣΙΔΗΡΟΣ

ΕΡΥΘΡΑ IgM, IgG

Αλλά πάλι τίποτα, εκτός από λίγο ανεβασμένη TSH που ο ενδοκρινολόγος λέει ότι μάλλον έχει βγει λάθος και να επαναλάβω την εξέταση....

Τι να πω...

Εκανα και κάποιες επιπλέον για θρομβοφιλια. Βρεθηκα ετεροζυγη σε 3-4 γονιδια και απ' οτι διαβασα, εαν σε 2 απο αυτά είσαι ετερόζυγη, τοτε ειναι σαν να εισαι ομοζυγη... Οποτε μαλλον εχω θρομβοφιλια. Μακαρι να ειναι αυτο δηλαδη!! Που φτασαμε, να ευχομαστε να ειμαστε αρρωστες σε κατι!!!! :o

Θα παω στο γιατρο να μου πει, ελπιζω να ειναι μονο αυτο και να μη βγουν περιεργα και τα αντιπατρικα και τα ΝΚ και με ζαλιζουν γι'αυτα μετα !!!

Ο θεος βοηθος...... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Etoile, πόσες παλλίνδρομες είχες μέχρι τώρα; Εγώ είχα μία το καλοκαίρι, αλλά δεν έχω ιδιαίτερη όρεξη να το ψάξω, ούτε και να ξαναμείνω έγκυος εδώ που τα λέμε. Ο γυναικολόγος μου είπε αν θέλω να ρωτήσω στο μικροβιολόγο πόσο κοστίζουν οι εξετάσεις θρομβοφιλίας, αλλά αυτό πριν δύο μήνες, κι ακόμα δεν έχω πάρει τηλέφωνο.

Δεν ξέρω τι νόημα έχει το πολύ ψάξιμο, αφού τις περισσοτερες φορές δε σου βρίσκουν τίποτα. Φαντάζομαι ότι αν το ξαναπάθω θα σκέφτομαι διαφορετικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια κατ΄ερχας θελω να ευχηθω σε ολες μεσα απο την καρδια μου, να βρειτε την ακρη και να εχετε γρηγορα μια καλη εγκυμοσυνη και ενα γερο μωρο.

Απο τοτε που ανοιξατε αυτο το θεμα το παρακολουθω, οχι για μενα γιατι αν και ειχα μια παλλινδρομη, ακολουθησε μια καλη εγκυμοσυνη μετα απο 2 χρονια περιπου, απεκτησα το γιο μου τον Ιασωνα που ειναι 1μισι ετους τωρα και ειμαστε μια χαρα, αλλα για την κουμπαρα μου που ειναι 35 ετων εχει μεχρι τωρα 5 παλινδρομες κυησεις, εχει κανει ενα σωρο εξετασεις, δεν ειχε βγαλει καμια ακρη μεχρι την τετετρτη παλλινδρομη κυηση της, βρεθηκε τοτε απο εναν, να μην τον χαρακτηρισω καλυτερα, γιατρο οτι εχει προβλημα με τα αντιπατρικα, εκανε τη θεραπεια με τα εμβολια που παρασκευαζονται απο το αιμα του συζυγου, εχει ξοδεψει ενας Θεος ξερει ποσσα χρηματα για ολα αυτα, μονο και μονο για να ακολουθησει η πεμπτη αποβολη της που ηταν και εξωμητριος κυηση και εχασε και τη μια σαλπιγγα της. Απο τοτε εχει χαλια ψυχολογια, γλυτωσε λογω του οτι εχει πολυ καλο συζυγο που τη στηριζει αφανταστα την καταθλιψη, αλλα εχει φοβηθει τοσο πολυ που δεν θελει καν να προσπαθησει ξανα για εγκυμοσυνη, παιρνουν μετρα αντισυληψης γι αυτο και φυσικα ολο αναβαλει το να απυθυνθει σε καποιον αλλον γιατρο για να το ξαναψαξει καλυτερα.

Στενοχωριεμαι παρα πολυ γι αυτα τα παιδια γιατι ειναι απο τα πιο αγαπημενα και ισορροπημενα ζευγαρια και θελουν τοσο πολυ να γινουν γονεις και ας μην ανφερονται καθολου σ' αυτο το θεμα εδω και καιρο. Βλεπω το βλεμμα της κουμπαρας μου οταν παιζει με τον Ιασωνα και ποναω τοσο πολυ γι αυτην που θα ηθελα, αν καταφερετε κι εσεις να βρειτε καποια ακρη με αυτο την τοσο ψυχοφθορα κατασταση, καποιον καλο γιατρο ή οτιδηποτε, να το μαθω, να χαρω και για εσας φυσικα και ας μη σας γνωριζω αλλα να μπορεσω να βοηθησω κι αυτην χωρις να της δινω ελπιδες χωρις κανενα αντικρυσμα για αλλη μια φορα...

Και παλι καλη επιτυχια σε ολες και ευχαριστω για οτι πληροφοριες πηρα απο την εμπειρια σας μεχρι τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες μου ευχομαι κι εγω οτι καλυτερο!!!! :-*:-*:-*

Δεν ξερω για ποσες παλλινδρομες μιλατε αλλα εγω ειχα μια....και τωρα 3 χρονια μετα, περιμενω το δευτερο παιδακι μου!!! Οποτε θεωρω τη δικη μου, τυχαιο γεγονος, αφου ουτε το εψαξα, ουτε εκανα κατι, εκτος απο μια παιδικη ασπιρινη που μου εδωσε ο γιατρος μου προληπτικα τους πρωτους μηνες καθε εγκυμοσυνης!!! ;) Κι αυτο δε συνεβει μονο σε μενα αλλα και σε καμια δεκαρια (χωρις καμια υπερβολη) φιλες, συγγενεις, γνωστες μου!!!! Χαλαρωστε λιγακι.... η κολλητη μου που δε με ακουγε...εψαξε εψαξε εψαξε....δε βρηκε τιποτα....και 1,5 χρονο μετα αφου το ειδε πιο χαλαρα εμεινε εγκυος ξανα και αρχες του χρονου θα εχει αγκαλια το κοριτσακι της!!!! ;) Σιγουρα σε καποιες περιπτωσεις υπαρχουν και σοβαροι λογοι για τις παλλινδρομες, αλλα ας μη σκεφτομαστε παντα τα χειροτερα!!!! :-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aggeliki30 η κουμπάρα σου έχει επιχειρήσει ποτέ εξωσωματική; Νομίζω ότι θα πρέπει να το σκεφτεί πολύ σοβαρά, εάν δεν έχει δοκιμάσει ήδη.

Οι πέντε παλλίνδρομες είναι πολλές και δεν πιστεύω ότι ήταν ένα τυχαίο γεγονός... Και η ηλικία της δυσκολεύει, γιατί από εδώ και μπρος υπάρχουν προβλήματα με την ποιότητα των ωαρίων. Μήπως πρέπει να απευθυνθεί σε άλλο γιατρό για τη συνέχεια;;; Σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα, είτε στα ωάριά της, είτε στα σπερματοζωάρια του άντρα της, ή κάποιος άλλος παράγοντας που υπεισέρχεται. Σε καμία περίπτωση δεν είναι το άγχος της που τερματίζει την εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oχι δεν εχει κανει ποτε εξωσωματικη. Επειση δεν ειχε ποτε θεμα με το να συλλαβει και ηταν μαλλον πολυ ευκολο αυτο, δεν το ειχε σκεφτει. Τωρα ειναι σε μια φαση εδω και καιρο που δεν θελει καν να συζηταει το θεμα οχι να δοκιμασει ή να απευθυνθει σε αλλο γιατρο. Γι αυτο ρωταω κι εγω αν ξερετε καποιον καλο γιατρο ειτε για να κανει καποιες εξετασεις εκ' νεου ειτε για να της προτεινει αυτος την εξωσωματικη. Φοβαμαι να της ανοιξω τετοια συζητηση χωρις να εχω τιποτα απολυτως να της προτεινω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ειχα 3 παλλινδρομες....

Βαρεθηκα να ακουω ''τυχαιο γεγονος'' και πηρα την κατασταση στα χερια μου. Μια σακουλιτσα με τις εξετασεις, το βιβλιαριο και βουρ σε γιατρους.. γυναικολογο.. παθολογο..ενδοκρινολογο..αιματολογο!!! Ταλαιπωρια μεγαλη, αλλα πλεον εχω μια ελπιδα. Γιατι ο καθε γιατρος μου εδινε και απο μερικες!!!

Απο αυτες που βγηκαν, μαλλον εχω ηπια θρομβοφιλια ειπε ο παθολογος. Σε λιγες μερες θα παω στον Ιπποκρατειο σε αιματολογο να τις δει (γιατι ο αλλος που ειχα παει ηταν πολυ βλακας!). Μακαρι να ειναι αυτο. Να το ριξω στις ενεσεις και να πανε ολα καλα!!! Μακαρι!! Βαρεθηκα να κλαιω και να κοιταζω τα παιδακια στο δρομο... Μακαρι!!

Περιμενω και τα αντιπατρικα και τα ΝΚ. Αλλα και να δειξουν κατι, δε νομιζω να κανω θεραπεια...

Κανω και στον αντρα μου πλυση εγκεφαλου, για να μη κανω κατι γι αυτα!

Βρε κοριτσια, ξερετε κανεναν γυναικολογο σε Ελενα ή Αλεξανδρα που να ειναι εναντιον αυτων;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsiaaa....exw mperdeftei toooso poly me oles aftes tis eksetaseis pou anaferete pou i perisoteres k olas de kserw kan ti eidous eksetaseis einai!!!!

kai egw meta ti defteri ekswsomatiki emeina egkyos kai stin 7i bdomada to exasa... :(

skeftomai na kanw biopsia(analoga me to kostos...)an k fobamai mi deiksei tpt!

oute kan kserw ti tha mou pei i gynaikologos kathws mexri twra me parakolouthousan giatroi apo to kentro ekswsomatikis!alla apo oti katalaba prepei na mou pei na kanw k alles eksetaseis???

pantws an k i epomeni de petyxei skeftomai k egw na erthw stin ellada gia tin 4i pleon prospatheia kathws zw sti germania edw k liga xronia!eimai 23 xronwn k elpizw afto na me boithisei k na min brethei kati sobaro! ;)

efxomai se oles mas na ginoume syntoma manoules kai sti koumparoula sou aggeliki na apoktisei to mwraki pou toso laxtaraei giati pragmatika merika zebgaria einai "ftiagmena" gia na ginoun goneis!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Μετά από 800 εξετάσεις, το μόνο πρόβλημα που βρίσκω είναι λίγο υψηλή (5,9) tsh. Οι γυναικολογοι λενε οτι ευθυνεται για αποβολες, οι ενδοκρινολόγοι λένε ότι δεν ευθυνεται.... Τι να πιστεψω;;;; :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα etoile. Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη επειδη δεν ειχα καταλαβει οτι ημουν εγκυος (αργησα να τσεκαρω με υπερηχους και αιματα αν ημουν εγκυος) το εχασα στην 8-9βδομαδα. Ο γυναικολογος μου ειπε οτι ηταν απο κουραση και ισως ναταν. Μολις ομως περασε μια βδομαδα σχεδον επρεπε να κανω καποιες εξετασεις αιματολογικες και συμπεριλαμβαναν και θυρεοειδη (TSH). Τελικα αυτες οι εξετασεις το TSH δηλαδη εδειξε ελαφρως αυξημενο κατα 1,5μοναδα. Της εδειξα σε ενδοκρινολογο και μου ειπε να επαναλαβω τις εξετασεις μετα απο 3 μηνες. Σε πληροφορω οτι μετα απο 3μηνες εδειξε το TSH φυσιολογικο. Οταν της ξαναπηγα στο ενδοκρινολογο και τον ρωτησα γιατι συμβαινει αυτο μου ειπε οτι στην εγκυμοσυνη επρεπε να περνω χαπι για το TSH για να ρυθμιστουν σωστα οι ορμονες επειδη ο οργανισμος κουραζεται με το μωρακι μεσα μου. Επειδη εγω δεν ξαναειχα ποτε μου προβλημα δεν το ηξερα και δεν επερνα χαπι(εδω δεν ηξερα την εγκυμοσυνη το χαπι θαξερα?!?). Ετσι ο λογος που εχασα το πρωτο μου μωρακι ηταν αυτος. Στο δευτερο ομως επειδη ημουν υποψιασμενη με το που εμαθα για την εγκυμοσυνη (2βδομαδων τομαθα) ξεκινησα κατευθειαν και θεραπεια για θυρεοειδη και γεννησα μια κουκλαρα!!!

Αν ειναι το TSH ψαξτο καλα. Ελπιζω να σε βοηθησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...