Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κυστική Ίνωση-Κάνατε την Εξέταση???


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια σας γράφω για να σας ρωτήσω την γνώμη σας.

Ποίες από εσάς που είστε έγκυες ή προσπαθείτε για παιδάκι κάνατε την εξέταση για κυστική ίνωση?

Εγώ δεν την έχω κάνει ακόμη και το σκέφτομαι...Κοστίζει πολλά (450 ευρώ) ενώ στο Λαϊκό δεν έχουν ραντεβού παρά μόνο για αρκετά αργότερα...

Σας παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hello και απο εδω Samantha;) ,

νομιζω οτι καπου εχω ξαναπει για την κ.ινωση :unsure:

Εμεις την καναμε την εξεταση και οι 2,επειδη ηταν στις υποχρεωτικες εξετασεις του κεντρου εξωσωματικης που συνεργαζομασταν.Την καναμε σε ιδιωτικο κεντρο κ πληρωσαμε 500Ε συνολο(250Ε ο ενας).

Βασικα αν δεν μας ελεγαν να την κανουμε δεν θα ειχαμε ιδεα...ουτε καν που την ειχαμε ακουστα.

Εσενα σου ειπε ο γιατρος σου να την κανετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lollipop ναι το έχουμε συζητήσει ξανά... Στην αρχή δεν μου είπε να την κάνω αλλά μετά και την περιπέτεια που είχε η Φραουλίνο ρώτησα εγώ την μαία (τον γιατρό ξέχασα να τον ρωτήσω) και μου είπε να την κάνω...

Δεν ξέρω τι να κάνω...αξίζει ή όχι??? Στο ιδιωτικό που ρώτησα εγώ έχει 450 ο ένας!! Καλά και οι δύο δεν την κάνουμε, αν είναι θα την κάνω εγώ και αν βγει θετική η δική μου θα την κάνει και ο άντρας μου...

Απλώς ήθελα στατιστικά να ρωτήσω ποιες κοπέλες την έκαναν και ποιες όχι...

Εσύ λογικά την έκανες λόγω εξωσωματικής γιατί σου λένε μην πετύχει η εξωσωματική και έχουμε τέτοια προβλήματα...Αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί δεν την δικαιολογούν τα ταμεία....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα το οτι δεν την διακιολογουν τα ταμεια ειναι αλλο καπελο :angry::angry::angry::angry::angry: .

Κι εμας μας ειχα ζητησεις τρελλα ποσα κ μετα απο ψαξιμο καταληξαμε στο πιο οικονομικο....

Νομιζω οτι αξιζει να την κανετε γιατι σε οτι εχω διαβασει σχετικα με την κ. ινωση την αναφερουν ως την πιο συχνη ασθενεια της λευκης φυλης.Η συχνοτητα της,κυμαινεται στα ιδια περιπου ποσοστα της Μεσογειακης αναιμιας (απο οτι εχω διαβασει παλι ε?) :ohmy::ohmy::ohmy::ohmy:

Παρε και την γνωμη του γιατρου σου....ψαξε κ σε αλλα εργαστηρια...

Ρε κουκλες καμια αλλη που να την εκανε ή οχι,να μας πει την γνωμη της????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από εμένα κορίτσια!

Είχα ξαναναφερθεί στην κυστική στο θέμα που είχε ανοίξει η Φραουλίνο.. Άποψή μου είναι ότι πρέπει να γίνεται αυτή η εξέταση και κακώς δεν τη συστήνουν οι γιατροί... Ναι είναι πολύ ακριβή, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι πιό πολύτιμο από την υγεία του μωρού μας! Ούτε εμένα μου την ειχε συστήσει ο γιατρός μου, αλλά από τη στιγμή που ήξερα για την ύπαρξή της δεν μπορούσα να μην την κάνω.

Εγώ σε συμβουλεύω να την κάνεις, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Υπάρχουν και λίγο πιό φθηνά κέντρα (π.χ. στο κέντρο που την έκανα στοιχίζει 300 €), το Λαϊκό δυστυχώς είναι το μόνο που την κάνει δωρεάν αλλά όπως είπες η λίστα αναμονής είναι μεγάλη. Πάρε την απόφαση και αλά αποτελέσματα σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε κοριτσάκια πείτε μου και εμένα :(:(

το έχω ποστάρει σε όλο το φόρουμ!!!!

θέλετε να κλάψω?? μπουχουυυυυ

Lollipop φαντάζεσαι να έχεις 2 αγοράκια ή 2 κοριτσάκια?? Και αυτό θα είναι τέλειο, θα φτιάξουν την δική τους γλώσσα και δεν θα καταλαβαίνεις τι λένε χα χα!!! την έβαψες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha έγραψε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ!

Θα τους πιέσω στο Λαϊκό για να με βάλουν στην λίστα...Θα τους πιέσω πολύ...

Μακάρι να τα καταφέρεις! κι εγώ όταν είχα πάρει τους είχα πει ότι ήμουν ήδη τριών μηνών έγκυος και αν μπορούσαν να κάνουν κάτι, αλλά μου είπαν ότι το επόμενο ραντεβού ήταν σχεδόν 2 μήνες μετά! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

EGW KORITSIA TIN EKLEISA PROX8ES STO LAIKO GIA 25 OKTWMVRH TO KONTINOTERO RANTEVOU K GIA STIGMA PALI STO LAIKO STIS 20 SEPTEMVRH.K TIS APANTHSEIS MOU EIPAN OTI 8A MOU TOS STEILOUN STO SPITI SE 15 MERES.EPISHS K EGW THN PARAKALESA POLU STO THL. GIA NA ME VALEI THN IDIA MERA NA TIS KANW K TIS DUO MAZI K MOU EIPE ME NA UFAKI:"DE GINETAI KOPELA AUTH EINAI H HMEROMHNIA AN SE VOLEUEI!" DE VGAZEIS AKRH..FANTASOU OSES PERNOUME NA THS LEME NA PAME NWRITERA! RWTHSA AN PREPEI NA TH KANEI K O ANTRAS MOU K MOU EIPE MONO STH PERIPTWSH POU VGEI 8ETIKH..MAKRUA APO OLES MAS!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα το ίδιο μου είπε...για Οκτώβριο το κοντινότερο....

Δεν γίνεται όμως πρέπει να με εξυπηρετήσουν...

Έλενα δεν πληρώνεις εκεί ε?

Κανονικά έπρεπε να μου πει ο γιατρός μου να κλείσω και εγώ όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος...αλλά μου φαίνεται μόνο τα 80ρια ευρώ ξέρουν να παίρνουν και κατά τα άλλα κοιμούνται όρθιοι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ 200 ΕΥΡΩ... :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μήπως ξέρει κάποιος για να έχει ένα παιδί ΚΙ πρέπει να έχουν και οι δύο γονείς την ίδια μετάλλαξη; Υπάρχουν πάνω απο 1000 μεταλλάξεις. Αν ο ένας γονιός έχει έναν τύπο μετάλλαξης και ο άλλος κάποιον άλλον τύπο, υπάρχει περίπτωση να γεννηθεί άρρωστο παιδί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον κορίτσια,εμένα ο γιατρος μου μου έβαλε να την κάνω αυτη την εξέταση στην αρχή,μαζί με τις πολλές που κάνουν.Την έκανα στο κέντρο μεσογειακής αναιμίας(μου το πρότεινε ο γιατρός),το ραντεβού σύντομα κ δεν πλήρωσα τίποτα κ μου τα έστειλαν κ στο σπίτι.Όποια την ενδιαφέρει να σας δώσω τηλέφωνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σορυ κορίτσια!τωρα ειδα πως το κέντρο μεσ.αναιμιας είναι στο Λαικο.Εμένα όμως μου είχαν κλείσει ραντεβου μετά από 2 εβδομάδες!Λέτε απλά να έτυχε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια- εγώ την είχα κάνει στο ΙΑΣΩ και είχε 50 ευρώ. Ευτυχώς ήταν αρνητική- δεν θα άντεχα και άλλη μετάλαξη!!!:shock: Την έκανα γιατί είχα μεταλλάξεις στο αίμα (θρομβοφιλία) και ο γιατρος μου ηθελε να δει αν έχω και αυτήν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Την εξέταση της ΚΙ μου την έγραψε ο γιατρός στο αρχικό πακέτο του προγεννητικού, που έκανα στην 6η εβδομάδα. Στο Ιασώ μου στοίχισε 200-220€. Για το Λαϊκό ξέρω ότι τα ραντεβού αργούν (κάναμε με τον άντρα μου για το στίγμα μεσογειακής κ μαρτυρήσαμε να πετύχουμε κάποιον στο τηλέφωνο για να κλείσουμε ραντεβού, το οποίο ήταν μετά από 3 εβδομάδες).Ελπίζω να βρείτε την καλύτερη κ οικονομικότερη λύση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν σήμερα επιτέλους τους βρήκα στο Λαϊκό και μετά από πίεση μου έκλεισαν για 25 Οκτώβρη!!! αν είναι δυνατόν θα έχω κλείσει και τον 4ο μήνα....ο γιατρός μου είπε ότι την κάνουν μέχρι και τον 5ο μήνα οπότε ....μάλλον είναι οκ...

Το λάθος μου είναι που τους άκουσα όταν τους είχα πάρει πριν από 2 εβδομάδες και ενώ είχαν για 15 Οκτώβρη για να με αποφύγουν μου είπαν ότι τότε θα είναι πολύ αργά κλπ κλπ...ενώ ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν θα είναι αργά...Εσείς την κάνατε νωρις ε???

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ την έκανα νωρίς γιατί ο γιατρός μου την έβαλε με τις πολλές εξετάσεις που κάνουν.Ήμουν 9 ή 10 εβδομάδων αν θυμάμαι καλά.Αλλά ίσως κ να μην παίζει τόσο σημαντικό ρόλο,τι να πω.Αν ήταν κάτι πολύ πολύ επείγον δεν θα βιαζόταν ολοι?Πάλι καλά που βρήκες νωρίτερα κ μην ανησυχείς,θα είναι καλά τα αποτελέσματα θα το δεις. :):):-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια και εγω την εκανα..ο γιατρος μου επεμενε..

οταν το ειχα ψαξει, δε μου περασε καν απο το μυαλο να μην την κανω..στο Ιασω την πληρωσαμε 350 ευρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΑΣΧΕΤΗ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ Η'΄ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ? ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ. :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία είναι μια εξέταση σαν την εξέταση για Μεσογειακή Αναιμία...Είναι μια αντίστοιχη ασθένια...Ούτε εμένα μου την είχε γράψει αρχικά ο γιατρός μου και εγώ κάπου το διάβασα και μετά του το είπα και μου είπε α ναι να την κάνεις κλπ κλπ...τέλοσπάντων....απαράδεκτος/...

Εσύ είσαι έγκυος? Είτε είσαι είτε σχεδιάζεις να μείνει έγκυος, προτείνω να κλέισεις ένα ραντεβού στο Λαικό που γίνεται δωρεάν...ίσα ίσα αν δεν είσαι έγκυος δεν θα έχεις πρόβλημα που θα σου κλείσουν αργά ραντεβού... Το τμήμα είναι: το Κέντρο Μεσογειακής Αναιμίας και δεν πληρώνεις κάτι.

Αν θέλεις να ψάξω να βρω το τηλέφωνό τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΜΑΝΘΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΑΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΕΠΑΡΧΙΑ ΤΗ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥ ΙΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΔΩΡΕΑΝ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία καλησπέρα,

η συγκεκριμένη εξέταση δυστυχώς δεν καλύπτεται από το ΙΚΑ και από ότι ξέρω γίνεται δωρεάν μονο στο κέντρο μεσογειακής αναιμίας... ίσως το κάνει κάποιο ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο στην πόλη σου, το κόστος είναι αρκετό αλλά αξίζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία λογικά θα την κάνουν και σε κάποιο νοσοκομείο στην πόλη σου!

Θύμισέ μου σε παρακαλώ γιατί με έχει χτυπήσει η αμνησία της εγκυμοσύνης...είσαι έγκυος ή τώρα προσπαθείτε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πραγματικά δε νομίζω πως αξίζει στην μπουμπού μου να έχει έναν τέτοιο πατέρα. Δεν αξίζει καν να ασχοληθώ μαζί του. 
    • Είναι απόλυτα κατανοητα όλα αυτά που νιώθετε.. περάσαμε κ μεις μια παρόμοια κατάσταση.. περίπου στις ίδιες ηλικίες με σας κάναμε εξετάσεις γιατί προσπαθούσαμε πάρα πολύ καιρό.. εγώ με κάποια μικροπροβλήματα διαχειρισιμα αλλά ο σύζυγος χαλια σπερμοδιαγραμματα.. σκέτη απογοήτευση.. κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται περισσότερο χρόνο να συνειδητοποιήσουν αυτό που τους συμβαίνει.. και ο άντρας μου πέρασε αυτή την άρνηση που περιγράφεις ότι είναι ανίκανος κλπ (οι περισσότεροι άντρες νομίζω έτσι αντιδρούν) και επειδή στην πίεση είναι δύσκολος ο δικός μου τον άφησα να αποφασίσει μόνος του τι θέλει να κάνει.. είχε πολύ μεγάλη λαχτάρα για παιδάκι και σε εκείνη τη φάση με βοήθησε πάρα πολύ ο γυναικολόγος μου τον οποίο ο άντρας μου ακούει σαν θεό οπότε δεν του άφησε περιθώρια.. μετά από τρεις ουρολόγους πολλές βιταμίνες και διάφορα άλλα εμεις δεν είδαμε κάποια θεαματική βελτίωση.. οι θεραπείες των αντρών είναι τρίμηνες τουλάχιστον αλλά αξίζει εννοείται να δώσεις αυτόν τον χρόνο (αφού οι δικές σου εξετάσεις είναι καλές ) καταρχήν γιατί ο κάθε οργανισμός και το κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό και μπορεί να δείτε βελτίωση, ομως ισχύει ότι ακόμα και εξωσωματική να κάνετε ότι διορθώνεται το κάνουμε ώστε να πάμε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις... απλά χρειάζεται ηρεμία (όσο γίνεται) και να είστε ενωμένοι να αντιμετωπίσετε μαζί τις δυσκολίες γιατι όλα φαίνονται βουνό το ξερω.. εμείς τελικά κάναμε εξωσωματική, έχω χαμηλή αμη  δεν γινόταν να περιμένουμε άλλο και έχουμε το αγοράκι μας και σε πληροφορω ότι ο αρχικα αρνητικός άντρας μου με εχει φάει να κάνουμε προσπάθεια για δεύτερο και είναι ήδη έτοιμος (από μόνος του) να ξεκινήσει όλες τις εξετάσεις από την αρχή γιατί φυσικά δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται, έχουν περάσει και 3 χρόνια.. υπομονή και πίστη και εύχομαι να τελειώσει με τον καλύτερο τρόπο όλη η περιπέτεια σας!!!
    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...