Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγγογραφία ... που και πόσο?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είμα νέα στο forum και έχω κάποιες ερωτήσεις για τη σαλπιγγογραφία γιατί είμαι ψιλοάσχετη πάνω στο θέμα αυτό.

Η σαλπιγγογραφία γίνεται και στο ιατρείο ενός απλού γυναικολόγου ή μόνο σε μεγάλα διαγνωστικά κέντρα - κλινικές? Μου είπε ο γιατρός μου ότι μετά από λίγους μήνες καλό θα ήταν να κάνω μια σαλπιγγογραφία αλλά δε μου διευκρίνισε που ακριβώς θα γίνει, και ήθελα να ξέρω αν θα μου πει να μου την κάνει ο ίδιος ή θα μου προτείνει κάποια κλινική? Μήπως θα πρέπει να αρχίσω να το ψάχνω από μόνη μου? Μένω σε μικρή πόλη οπότε ισως θα ήταν καλύτερα να μετακινηθώ Θεσ/νίκη. Και κάτι τελευταίο, πόσο περίπου κοστίζει?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Annad1

Την σαλπιγγογραφία την κάνεις σε μαιευτήριο. Εγώ την έκανα στο ΙΑΣΩ, αλλά εσένα δε σε βολεύει μάλλον γιατί κατάλαβα ότι μένεις Βόρεια Ελλάδα.

Πριν 1 1/2 χρόνο είχα πληρώσει 160 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, αλλά μπορείς να πάρεις στο μαιευτήριο που θα την κάνεις και θα σου πουν το κόστος.

Ούτως ή άλλως, λογικά θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου annad13 ,

Εγω την εκανα σε ενα διαγνωστικο κεντρο στην Β.Ελλαδα.

Την εξεταση θα την χαρακτηριζα ακτινολογικη.Εμενα ο γιατρος μου ειπε που μπορω να την κανω κ αν θυμαμαι καλα πληρωσα 150Ε.

Οταν ερθει εκεινη η περιοδος,ρωτα τον γιατρο σου.Θα σε κατατοπισει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

EGO KORITSAKI MOY THN EKANA STO LHTO.NA MHN TH FOVITHEIS KATHOLOY.EMENA MOY KOSTHSE PRIN 3 MHNES 120EYRO H 170 DEN THYMAMAI KALA.EXOYN GRAPSEI KATA KAIROYS POLLES KOPELES EDO OTI THN EKANAN SE DHMOSIA MIEYTHRIA KAI DEN PLHROSAN TIPOTA.THELEI AN DEN THES NA PLHROSEIS LIGO PSAKSIMO

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!! Και εγώ σε επαρχία μένω αλλά στη νότια μερια. Την υστεροσαλπιγγογραφία την έκανα σε ιδιωτικό ακτινολογικό εργαστήριο και στοίχισε 150 ευρώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Άννα,

εγω την έκανα στη Θεσσαλονίκη στον Ασκληπιο και κόστισε 180 ευρώ πριν 6 μήνες! Σε διαγνωστικά την κάνουνε οχι σε ιατρεία απλά.Διαρκει πολύ λίγο και ακόμα και αν πονέσεις εκεινη τη στιγμη (εγω πόνεσα γιατι είχα προβλημα)αμεσως περνάει ο πόνος κ φευγεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια! Θα το συζητήσω και με τον γιατρό μου για να μου προτείνει και ο ίδιος κάποιο εργαστήριο και θα το ψαξω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου patata77.

Εκανα σαλπιγγογραφια πριν 1,5 μηνα

Μου ειχαν πει απο το νοσοκομειο να παρω ενα buscopan μια ωρα πριν παω.

Ο πονος που μπορει να νιωσεις ειναι οταν θα πεφτει το υγρο στις σαλπιγγες.

Αν αντεχεις τους πονους της περιοδου,θα αντεξεις κι αυτον.

Εξαλλου ειναι για καλο σκοπο...!

Καλη επιτυχια B)B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστώ πολύ barb.

Δεν πονάω στην περίοδο, πολύ σπάνια και πολύ λίγο.

Γενικά νομίζω οτι αντέχω τον πόνο και ειδικά για τέτοιο θέμα.

Απλά έχω ακούσει κάτι ιστορίες τραγικές.

Είναι καλύτερα αν είναι να πονέσεις να το ξέρεις. Πας προετοιμασμένη.

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

patata77 καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα στην εξέτασή σου. Εγώ πονάω αρκετά στην περίοδο και δε σου κρύβω ότι πόνεσα πολύ και κατά τη διάρκεια της εξέτασης, παρόλο που δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα. Δεν είχα πάρει όμως παυσίπονο πριν όπως ανέφεραν κάποια κορίτσια. Αυτό που με έκανε να ανησυχήσω πολύ ήταν ότι ποναγα πάρα πολύ και το απόγευμα μετά την εξέταση. Ήπια ένα depon max και αμέσως συνήλθα... Μην ανησυχείς και να σκέφτεσαι το σκοπό σου και μόνο.. ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια την εκανα με μεθη εδω στην πατρα και δεν καταλαβα τιποτα.10λεπτα κοιμισμενη και μετα ολα καλα.το απογευμα πονουσα λιγο αλλα περισσοτερο ημουν φουσκωμενη αλλα την αλλη μερα ολα καλ.η αληθεια ειναι οτι δεν την κανουν οι περισσοτεροι με μεθη γιατι απο οτι λενε δεν αξιζει ο κοποσ για 10λεπτα εξεταση, αλλα εγω ωσ τρελη φοβιτσιαρα εσκασα 200ε στο γιατρο και 150ε στον αναισθησιολογο και την εκανα.ευτυχωσ ολα ηταν μια χαρα.αυτο εχει σημασια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kon σε ευχαριστώ πολύ! Και εμένα μου είπε ο γιατρός μου να πάρω παυσίπονο και αντιβίωση. Ας πονέσω λοιπόν! Το πήρα απόφαση. Αυτός ο απόγονος τι άλλο θα μας κάνει? χιχιχιχι!

Ρουλίνι η αλήθεια είναι οτι φοβάμαι πιο πολύ την αναισθησία παρά τον πόνο. Άσε που έχω κάνει αρκετές αναισθησίες και φοβάμαι μη μου μείενι κουσούρι. Οχι οτι θα με χάλαγε μια μέθη! χικ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PATATA ΜΟΥ ,

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ!!

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΣ !!

ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ BUSKOPAN !!

Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΔΙΑΡΚΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 170 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ,

ΕΜΕΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΑΤΕΣ ΤΟ ΣΚΙΑΓΡΑΦΙΚΟ ΥΓΡΟ ΔΕΝ ΚΟΛΛΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΝΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΜΟΝΟ ΕΝΟΧΛΗΣΗ , ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΟΝΕΣΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΣΤΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ. ΟΠΟΤΕ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ!!Ο ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΝΟ ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΙΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ (ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ) ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΙΑΓΡΑΦΙΚΟ ΠΙΕΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΠΩΣ Η ΣΑΛΠΙΓΓΙΓΡΑΦΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΕ ΗΠΙΕΣ ΜΟΡΦΕΣ!!!!ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝΥΠΟΦΟΡΟ!!!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΑ !!!

ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ PM !!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Kalimera sas kortsia

egw eimai voreia ellada, katevika thessaloniki kai ekana salpiggografia se aktinologiko kentro

Mu to sistise mia fili mou, epanw stin egnatia ston Κελεμουριδη, ola pigan kala kata ti diadikasia oute ponakia oute tipota, mono mia enoxlisi periodou. An xreiasteis kapoia plroforia pes mou , to eixa psaksei polu.

Kali tuxi se oles

Georgia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΝ 8 ΜΕΧΡΙ ΤΙΝ 14 ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΛΠ ΠΗΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΛ.ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 95 ΕΥΡΩ Κ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΙΝ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ Κ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ Κ ΤΙΝ ΑΠΟΔΕΙΨΗ ΣΤΟ ΙΚΑ Κ ΘΑ ΠΑΡΩ ΙΣΩΣ ΤΑ ΜΙΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΛ.ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΛΠ ΠΕΣ ΜΟΥ.ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...