Μετάβαση σε περιεχόμενο

απεβαλα


tzenakii

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια,,,, χθες στο απογευμα θα πηγαινα για τον πρωτο μου υπερυχο, στις 5 το απογευμα ειχα λιγο ροζ αιμα κ μεχρι τισ 6 εγινε καφε.

στις 7 ημουν στον γιατρο κ μου εκανε υπερυχο και μου λεει δεν βλεπω σακο επρεπε να εχεις σακο ειμουν μαλλον 4-5 εβδομαδων ...να σε δω μου λεει απο κατω? του ειπα οκ αλλα κ παλι τιποτα... μου λεει δεν βλεπω τιποτα κ μολισ εβγαλε το μηχανημα-καμερα δεν κσερω πως το λενε.. μου το δειχνει κ μου λεει ¨΄΄΄εχεις πολυ αιμα κοπελα μου μαλλον αποβαλεις΄΄΄΄ :(:(:(:(

στεναχωρεθηκα παρα πολυ κ οση ωρα με εξεταζε λεω δεν μπορει καπου θα ειναι ο σακος κ δεν τον βλεπει... τελικα πηγαμε στο γραφειο του αρχισα εγω να δακρυζω κ ο αντρας μου να απαντασει στις ερωτησεισ του γιατρου .... ειμαι καλυτερα σημερα κ τελικα μου ειρθε κανονικα περιοδος... να σασ πω την αληθεια ηθελα να κλαψω κιαλλο να κλαψω πολυ για να το βγαλω απο μεσα μου,, αλλα δεν με αφησε ο αντρας μου ...μου ελεγε συνεχεια αστεια να ξεχνιεμαι κ να γελαω.. κ ενω δεν ειχα ορεξη να φαω ..μου ελεγε οχι να φας μεχρι να πρηστεισ ¨ :) (επειδη παντα το κανω αυτο) τον αγαπω πολυ κ ξερω οτι στεναχωρεθηκε κ αυτος.. κοριτσια φοβαμαι,,,,,,,,,, δεν θελω να μου τυχει ποτε ξανα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tzenakii προσπάθησε να μην στενοχωριέσαι και να σκέφτεσαι τα όποια θετικά της υπόθεσης...όπως για παράδειγμα ότι απέβαλες φυσικά, σαν να σου ήρθε περίοδος και δεν χρειάστηκε να κάνεις επέμβαση...με τον τρόπο αυτό θα μπορείς σύντομα να ξεκινήσεις να προσπαθείς πάλι (σε 1-2 μήνες) ενώ αν έκανες απόξεση θα χρειαζόσουν πιο πολύ χρόνο.

δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ρίξει, απλώς καταλαβαίνω είχες ενθουσιαστεί και τώρα απογοητεύτηκες.

καμιά φορά ο οργανισμός δεν είναι έτοιμος για εγκυμοσύνη ή και το κύημα δεν είναι υγιές και ο ίδιος ο οργανισμός το αποβάλλει. Καλύτερα όμως νωρίς παρά αργότερα...

Έχεις τον άντρα σου που σε στηρίζει και μαζί θα προχωρήσετε σε άλλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tzenakii λυπάμαι πολύ. Συμφωνώ με τα κορίτσια, καλύτερα έτσι, ούτε απόξεση χρειάστηκες, αλλά ούτε και θα αναγκαστείς να μπεις σε κάποιο οδυνηρό δίλημμα στο μέλλον.

Κι εγώ είχα μια αποβολή αυτές τις μέρες στην αρχή της εγκυμοσύνης. Σκέψου ότι θα ήταν πολύ χειρότερα αν ακούγαμε καρδούλα ή βλέπαμε το μωρό σχηματισμένο και το χάναμε μετά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με οσα ειπαν τα κοριτσια!!!

λυπαμαι πολυ που σου τυχε αυτο!

ολα θα φτιαξουν ομως!!!

να ειναι τυχερη η αμεσως επομενη σας φορα!!! ;)

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου λυπάμαι πολύ που έζησες μια αποβολή... μακάρι καμία γυναίκα ποτέ να μην το ζούσε!!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα...το μόνο που θα σου πώ είναι ότι αύριο είναι μια καινούρια μέρα...κουράγιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tzenakii κάνε κουράγιο κ σκέψου ότι ο οργανισμός σου με τον πιο φυσιολογικό τρόπο προφύλαξε το κύημα αλλά και εσάς απο κάτι πιο δύσκολο...

πολύ σύντομα θα έρθουν τα ευχάριστα νέα, δεν θα σου συμβεί κάτι άσχημο ξανά, όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τζενακι λυπαμε παρα πολλυ.οπως σου λενε τα κοριτσια ειναι καλο που σου ηρθε περιοδος και δεν χρειαστηκες αποξεση.οταν ειχα αποβαλει ειχα μπει στην διαδικασια αυτη και ξερω πως ειναι.θα σου δωσω μια συμβουλη.κανε εξετασεις και μην το αφησεις να σε παρει απο κατω.ξεκινηστε ξανα γρηγορα.τωρα θα μεινεις πιο γρηγορα εγκυος(οταν το αποφασισετε δηλαδη).εγω μετα την αποξεση σε 9 μηνες μεσα ημουν ξανα εγκυος.εγω πιστευω οτι ολα για καποιο λογο γινονται. :(:(:(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζενακι λυπάμαι πάρα πολύ.Κι εγώ είχα αποβάλλει στην 9η εβδομάδα και έκανα απόξεση.Δυστυχώς υπάρχουν κι αυτά τα δυσάρεστα.Μη το βάζεις κάτω,είδες πως σε προσέχει ο άντρας σου;προσπάθησε να συνέλθεις και να είσαι δυνατή και γι΄ αυτόν.

Εύχομαι σύντομα να ακούσουμε ευχάριστα νέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια ευχαριστω πολυ...σημερα ειμαι πολυ καλα κ οσο περναει ο καιρος ακομη καλυτερα.... το σκεφτομαι λιγοοο :) απλα σκεφτομαι οτι ηταν ενα ωραιο ονειρο...που τελειωσε.. κοιταω τα τεστ που εκανα κ χαμογελαω γιατι θυμαμε την αγωνια μου εκεινη τη μερα μεχρι να γινει θετικο..κ τη χαρα που πηρα.. αλλα τωρα λεω οκ οτι εγινε εγινε συνεχιζω κανονικα κ απο τον αλλο μηνα ξανα παλι θα περιμενω με αγωνια κ λαχταρα ενα θετικο τεστ....

εγω θα ειμαι εδω θα περιμενωωωω να ζησω κ εγω αυτο το θαυμα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο τζενακι αυτο πρεπει να κανεις..να το ξεπερασεις και να ξαναπροσπαθησεις απο τον αλλο μηνα!!!!Αντε ν ακουσουμε και τα ευχαριστα και απο εσενα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβώς το ιδιο επαθα πριν τη δευτερη εγκυμοσυνη μου.δυο μερες πριν παω στο γιατρο για το πρωτο ραντεβου-υπερηχο,ειδα αιμα.τον πηρα τηλεφωνο και μου εδωσε κατι χαπια μηπως κ το κρατησω αλλα τιποτα.οταν με εξετασε μου ειπε οτι ειχα αποβαλλει αλλα "καθαρισα" και δεν χρειαστηκε να γίνει αποξεση ευτυχως!Μου είπε οτι μπορουσα να αρχίσω προσπάθειες τον επόμενο κιολας μηνα!Βεβαια αργησα λιγο γιατι η αποβολη οφειλοταν σε ενα προβλημα με το θυροειδη οποτε επρεπε να ρυθμισω αυτο πρωτα.τελοσπάντων.να μην πολυλογω,κι εγω εκλαιγα για μια βδομαδα αλλα είχα το πρωτο μου παιδακι κι επρεπε να το ξεπερασω.εξαλλου,όσο σκληρο κι αν ακουγεται ηταν μονο η αρχή.τιποτα δεν προλαβα να νιωσω,να ακουσω...μην στεναχωριεσαι!ολα θα γίνουν!ηταν η πρωτη σου φορα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτοι οι αντρες, ειναι τοσο δυνατοι καποιες φορες. Καλα που τους εχουμε...

Λυπαμαι πραγματικα... Αλλα ειμαι σιγουρη οτι την επομενη φορα θα πανε ολα καλα!!!

Μονο να μη σε παραταϊζει ο συζυγος και παχυνεις πολυ!!!! :P

Κουραγιο κοπελα μου.

Και μια συμβουλη... προσπαθησε ξανα συντομα. Εγω αφησα 2 χρονια να περασουν απο την πρωτη αποβολη και το μετανοιωσα, γιατι εκανα αλλες 2 τωρα και εχουμε αγχωθει πολυ (γιατι δεν εχουμε ουτε 1 προβλημα υγειας και δε ξερουμε τι να κανουμε), και τα χρονια περνουν πολυ γρηγορα τα ατιμα....

Και κατι ακομα. Βοηθαει πολυ να μη ξερουν τιποτα το σόι, οι γνωστοι κτλ. Εγω τις 2 παλλινδρομες που δε τις ηξερε κανεις τις περασα πιο ''χαλαρα'' απο την 1η που το ηξεραν ολοι και μου το θυμιζαν συνεχως...

Κανε κουραγιο. Ολα καλα θα πανε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...