Μετάβαση σε περιεχόμενο

σπερματεχυση


Recommended Posts

καλημέρα !!!!!!

Πήγα χθες στο γιατρό για έλεγχο, τελικά αυτό το μήνα θα παίξω με 2 ωαριάκια, χθες ήταν 21 και 23 χιλιοστά.. Ενδομήτριο 10,5 και ομοιογενές, μου είπε ότι είναι πολύ καλό... Εκανα και την διπλή πρεγκνυλ... Και την Τετάρτη για σπερματέγχυση!

Kon, και εμείς έχουμε θεματάκι με το σπέρμα, κινητικότητα 40% πριν, αλλά μετά την επεξεργασία το έφτασαν 80%, τι στο καλό, μάγοι είναι??????

Εχω μία ερώτηση, πριν κάνετε την σπερματέγχυση ελέγχει ο γιατρός υπερηχογραφικά τα αυγά? Να του το ζητήσω αυτή τη φορά? Την προηγούμενη μου έκανε κατευθείαν σπερματέγχυση και μετά υπέρηχο.. Είδε τα σπασμένα αύγά αλλά δεν μπορούσε να πει πότε έγινε η ωορρηξία... Και επειδή τον προηγούμενο μήνα τη χάσαμε τελικά, έχω αγχωθεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους και όλες... :D:D:D

Mywish και εμείς την προηγούμενη φορά που κάναμε τη σπερματέγχυση κάναμε υπερηχογράφημα πριν. Είχα 2 αυγουλάκια, το ένα ήταν 20,5mm και το άλλο 16mm. Την ένεση (ovitrelle και όχι pregnyl) την είχα κάνει 34 ώρες πριν. Αλλά από ότι ξέρεις.....ναυαγήσαμε....

Αγχώθηκα και εγώ λίγο τώρα που ο γιώργος - anemos ανέφερε δεύτερη ένεση για σιγουριά....

Όταν λες μετά την επεξεργασία εννοείς για τη σπερματέγχυση ή κάνετε κάποια θεραπεία;;;; :?:

Καλή επιτυχία στην αυριανή σου προσπάθεια. Είναι η πρώτη φορά που κάνετε σπερματέγχυση;;; Φιλάκια σε όλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas!! K egw stin 4i topo8etisi katafera na meinw egkios...emeina k stin 2i alla telika itan e3wmitria.. tis teleutaies 2 fores kaname topo8etisi k tin epomeni mera piga 3ana ston ginaikologo na doume an edrase i enesi k an ta avgoulakia spasane k ontws etsi egine k den xreiastike alli enesi..O ginaikologos mou eipe pws an den spasane aplws 8a 3eroume tin aitia pou den petixame!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Andria μου αν κατάλαβα καλά υπάρχει περίπτωση να μη δράσει η ένεση και τα αυγουλάκια τελικά να μη σπάσουν;;;; Αγχώθηκα πολύ τώρα γιατί εγώ ημουν σίγουρη ότι η ένεση όχι μόνο προκαλέι αλλά και προγραμματίζει την ωορηξία ...και ότι δεν υπάρχει θέμα να μη σπάσουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Andria, συγχαρητήρια!!!!!!! Με το καλό!!!! Αντε τώρα σειρά μας!

Ανεμος, ευχαριστώ για την απάντηση! Να μας γράφεις πως πηγαίνει η γυναίκα σου (για να μαθαίνουμε!!!)

Kon, ναι υπάρχει περίπτωση να μην σπάσουν τα αυγά με την ένεση, αλλά γενικά αυτό είναι σπάνιο.. Εγώ μετά την ωορρηξία πηγαίνω στο ιατρείο για υπέρηχο, για να διαπιστωθεί αν έσπασαν τα αυγά. Και πάντα έχουν σπάσει... Στην δική σου περίπτωση, στον προηγούμενο κύκλο, δεν νομίζω να έσκασε και το δεύτερο αυγό (που ήταν 16 χλστ).. Οι γιατροί λένε πως ένα αυγό είναι ώριμο πάνω από τα 18 χλστ..

Εμένα είναι ο δεύτερος κύκλος σερπαφάρ - πρεγκνυλ - σπερματέγχυσης (προηγήθηκαν και 3 κύκλοι σερπαφάρ - πρεγκυλ).. Διαπιστώθηκε ψιλοπρόβλημα στο σπέρμα στην πρώτη σπερματέγχυση, που σημαίνει ότι ενδέχεται στους κύκλους μόνο με σερπαφάρ να χτυπάγαμε στου κουφού την πόρτα... Λέγοντας επεξεργασία εννοούσα αυτή που γίνεται πριν την σπερματέγχυση, κατά τα άλλα όχι, δεν κάναμε καμία θεραπεία και μάλιστα ο γιατρός που τον ρώτησα λυσσάει ότι ο άντρας μου δεν χρειάζεται προς το παρόν να πάρει ούτε καν βιταμίνες ... Αν δεν πετύχουμε και αυτή τη φορά θα τον μπουκώσω βιταμίνες με το ζόρι, ούτως ή άλλως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mywish μου , είμαι πολύ αισιόδοξη για σένα... Θα δεις που όλα θα πάνε πολύ πολύ καλά!!!!

Υπομονή και σύντομα θα μας πεις τα ευχάριστα νέα σου... ;););)

Εγώ την Παρασκευή θα πάω για υπέρηχο και θα δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσαρες καλημερααααααααααααα!!!!!!!!!!

θα ηθελα να ρωτησω κατι!!!επειδη ειμαι ασχετη,και θελω να μαθω γιατι με ενδιαφερει μαλλον η σπερματέγχυση τι ειναι??????? :?:?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lenirius δεν έχουμε ακόμα νέα σου :( :( :(

kon21, όπως αναρωτιέται και η mywish πιο πάνω, τι έγινε τελικά;;;;;;;; Έκανες σπερματέγχυση;;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα σε όλες!!! Σας ευχαριστώ που με σκέφτεστε, είναι πολύ σημαντικό για μένα!!! Την Παρασκευή πήγα για υπέρηχο, τα αυγουλάκια ήταν 4 και το μεγαλύτερο ήταν 14,6mm (8η μέρα του κύκλου). Εχθές ξαναπήγα για να επιβεβαιώσουμε την ανάπτυξη τους και να δούμε πότε θα κάνουμε την ένεση κτλ.. αλλά δυστυχώς τα αυγουλάκια ήταν σταθερά σε μέγεθος, για να μην πω ότι είχαν συρρικνωθεί..... Μέτραγε, ξαναμέτραγε ο γιατρός αλλά δεν του έβγαιναν. Θα πάω πάλι αύριο το μεσημέρι μετά τη δουλειά αλλά θεωρώ ότι τσάμπα θα ταλαιπωρηθώ. Προφανώς δε θα γίνει ωορηξία αυτό το μήνα :(:(:( Το καλό είναι ότι το πήρα σχετικά καλά....

Σας ευχαριστώ και πάλι όλες. Είστε το στήριγμά μου μιας και στον άντρα μου δε θέλω να λέω πολλά γιατί αγχώνεται και μονίμως το παίζω μες την τρελή χαρά :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άχ, βρε kon τι να σου πω... Δεν είχα ιδέα ότι μπορεί να αναπτυχθούν μέχρι ένα σημείο και μετά να σταματήσουν!!!! Πως γίνεται να μην υπάρξει ωορηξία μετά από θεραπεία;;;;; Σου έδωσε κάποια εξήγηση ο γιατρός;;;;;; Μήπως πρέπει την επόμενη φορά να ελαττώσει τη δόση των φαρμάκων ώστε να έχεις 2-3 μόνο;;;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kon μην απογοητεύεσαι, δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνει ωορρηξία αυτό το μήνα. Υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στο μέγεθος, αυτό είναι σίγουρο... Ασε που μπορεί να έκανε και κάνα λάθος ο γιατρός στην πρώτη μέτρηση (μου έχει συμβεί και αυτό!).

Εγώ μέχρι χθές είχα πόνους περιόδου, ίσως πιο έντονους από άλλες φορές, όμως σήμερα (7η μέρα μετά την σπερματέγχυση) μου πέρασαν... Κατά τα άλλα, όλα τα άλλα που αισθάνομαι είναι ίδια με τους άλλους (αποτυχημένους εννοείται) κύκλους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άχ, βρε kon τι να σου πω... Δεν είχα ιδέα ότι μπορεί να αναπτυχθούν μέχρι ένα σημείο και μετά να σταματήσουν!!!! Πως γίνεται να μην υπάρξει ωορηξία μετά από θεραπεία;;;;; Σου έδωσε κάποια εξήγηση ο γιατρός;;;;;; Μήπως πρέπει την επόμενη φορά να ελαττώσει τη δόση των φαρμάκων ώστε να έχεις 2-3 μόνο;;;;;;;;;

Την 8η μέρα και δεδομένου ότι παίρνει φάρμακα είναι λογικό να έχει 4 ωοθηλάκια.. Δεν σημαίνει ότι θα προχωρήσουν όλα. Και εγώ σε αυτό τον κύκλο είχα 4, αλλά προχώρησαν μόνο τα δύο μεγαλύτερα, που ήταν πιο κοντά σε μέγεθος... Δεν νομίζω ότι θα σταματήσουν, απλά θα επιβραδυνθεί η ανάπτυξή τους.. Αλλωστε για 8η μέρα ήταν αρκετά μεγάλα...(1,8 χλστ την ημέρα δεν είναι και λίγο!)

Ολα καλά θα πάνε, θα δείτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σου πω και τι να μου πεις και εσύ marikaki μου... Αυτό που κατάλαβα είναι ότι δε γίνεται καθε μήνα ωορηξία. Με τα χάπια serpafar αυξάνεται ο αριθμός και η ποιότητα των ωαρίων. Παίρνω μόνο 2 χαπάκια για 5 μέρες. Είναι η λιγότερη ποσότητα αυτή που μου δίνει γιατί μέχρι τώρα ο οργανισμός μου ανταποκρινόταν μια χαρά.... Αύριο θα έχω περισσότερες λεπτομέρειες να σου πω για το θεματάκι.

Μywish εύχομαι αυτά τα πονάκια να είναι προάγγελος καλών νέων. Από ότι κατάλαβα μπορεί αύριο να πάω και να έχουν μεγαλώσει;;; Χλωμό το βλέπω. Θα είναι 13η μέρα και συνήθως 10-13η μέρα έχω ωορηξία. Μακάρι, τι άλλο να πω

Καλό απόγευμα και σας ευχαριστώ πολύ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή επιτυχία σου εύχομαι mywish και εύχομαι αυτός ο κύκλος να είναι ο τυχερός :) :) :)

Ξέρω ότι είναι δύσκολο να μην σκέφτεσαι και να μην ψάχνεις για συμπτώματα... Και εγώ το ίδιο έκανα... αλλά προσπάθησε για τη δική σου ψυχική υγεία να μην αναλύεις και πολύ τα συμπτώματά σου... Κάνε υπομονή και κουράγιο... Πραγματικά, εύχομαι για το καλύτερο :) :) :)

Ok, κατάλαβα! Νόμιζα ότι η ανάπτυξη συνεχίζεται για όλα, και ότι απλά κάποια φτάνουν στο επιθυμητό μέγεθος και σκάνε. Και εγώ νομίζω ότι 14χιλιοστά την 8η μέρα είναι πολυ καλά. Εγώ είχα ένα 18χιλιοστά την 8η μέρα και ένα δεύτερο 12χιλιοστά. Έκανα την ένεση την ίδια μέρα και την σπερματέγχυση την 10η. Αλλά άνθρακες ο θησαυρός... Δεν τα καταφέραμε... Είχαμε και ένα θεματάκι με το σπέρμα εκείνη την ημέρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό σου απόγευμα kon, εύχομαι να έχεις καλύτερα νέα αύριο. Εν αναμονή, λοιπόν, των εξελίξεων... Άχ, αυτά τα αυγουλάκια τι μας κάνουνε!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ την ίδια άποψη είχα. Πίστευα ότι όλα μεγαλώνουν αλλά ένα επικρατεί - φτάνει στο επιθυμητό μέγεθος- και σπάει... Από ότι είδα πάντως μάλλον τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.....

Εκτός αν ήταν λανθασμένη η πρώτη μέτρηση όπως είπε και η mywish. Θα κανω υπομονή μέχρι αύριο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάνε υπομονή, και έχε υπόψη σου ότι με τα φάρμακα αλλάζει ο κύκλος. Εγώ όταν μου έδωσαν το clomiphene είχα ωορυξία την 15η-16η ημέρα, που συνήθως είναι μεταξύ 9-12, γιατί μετά τα 40 μπορεί ο κύκλος μου να είναι 26-28 ημέρες, αλλά η ωορυξία μου γίνεται πολύ νωρίς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kon, με φάρμακα εγώ πάντα έκανα ωορρηξία 11η με 13η μέρα, όμως στον προηγούμενο κύκλο (πρώτος σπερματέγχυσης) έκανα την πρεγκνυλ την 16η μέρα, γιατί ήταν τεμπέλικα.. Και έσπασαν και απ'όλα... Και βέβαια έκανα μία τρύπα στο νερό, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση...

Μαρικάκι, η αλήθεια είναι ότι το έχω πάρει το μήνυμα, τα συμπτώματα δεν σημαίνουν τίποτα, ειδικά όταν παίρνεις φάρμακα. Αλλά είναι αδύνατον να αγνοήσεις το σώμα σου όταν σου κάνει τρελά... Οι άντρες μας επί παραδείγματι, βιώνουν τις προσπάθειές μας πιο χαλαρά απ'ότι εμείς, διότι δεν έρχεται καμία αλλαγή στο σώμα τους... Ευχαριστώ για τις ευχές, από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί... Εσύ σε ποια φάση βρίσκεσαι? Εχω διαβάσει τις περιπέτειές σου, αλλά νομίζω η σειρά σου κοντεύει... Που θα πάει, θα γυρίσει και για μας ο τροχός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ το έχω πάρει το μήνυμα... γιατί και εμένα το σώμα μου έκανε τρελά μετά τις ενέσεις Gonal F και ιδιαίτερα μετά το Ovidrel. Το στήθος μου ήταν πρισμένο να σκάσει και οι θηλές με πονούσαν απίστευτα. ΄Ηξερα ότι αυτά είναι παρενέργειες των φαρμάκων. Ιδιαίτερα όταν γέμισα σπυράκια στο πρόσωπο, απελπίστηκα. Πάντα βγάζω σπυράκια πριν απο την περίοδο. Βέβαια, ήταν και αυτό παρενέργεια και δυστυχώς η περίοδος ήρθε...

Αυτές τις ημέρες προσπαθούμε μόνοι μας, γιατί λείψαμε διακοπές και ο δεύτερος κύκλος μετατέθηκε για μέσα Οκτώβρη. Από τις 3 Οκτώβρη θα ξεκινήσω οιστρογόνα σε χάπια, για να προετοιμαστεί το ενδομήτριο (δεν ξέρω γιατί δεν μου τα έδωσαν στην πρώτη προσπάθεια!!!!!). Μετά εφόσον έρθει η περίοδος ξεκινάω με ενέσεις Gonal F, στο μάξιμουμ της δόσης που είναι 450ml ημερησίως. Έχω και κάποια άλλη ένεση που δεν θυμάμαι το όνομά της. Άν και φοβάμαι πολύ τις ορμόνες, είπα να δοκιμάσω άλλη μια φορά, μήπως και ωριμάσουν περισσότερα του ενός. Εάν όμως δεν δώσω 2, η 3, δεν σκοπεύω να επαναλάβω τις ενέσεις. Θα συνεχίσω τις σπερματεγχύσεις με το φυσικό μου κύκλο και ότι γίνει έως το νέο έτος. Μετά πάμε για άλλα...

Εσύ, σε τι φάση βρίσκεσαι;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρικάκι, το πρόγραμμα του γιατρού μου είναι ένας ακόμα κύκλος με σερπαφάρ και σπερματέγχυση...

Τώρα περιμένω να δω τι θα γίνει σε αυτό τον κύκλο και μετά βλέπουμε... Τι να πω και εγώ, τα νεύρα μου έχουν γίνει τσατάλια...

Σίγουρα όμως η εξωσωματική γυρνάει στο μυαλό μου.. Πλέον ο ανασταλτικός παράγοντας για την εξωσωματική δεν είναι τα φάρμακα (παλιά έλεγα ότι δεν θα κάνω εξωσωματική, γιατί φοβάμαι τα φάρμακα), αλλά η άδεια που πρέπει να πάρω από τη δουλειά, συν η διαδικασία με το ασφαλιστικό ταμείο, που είναι ιδιαιτέρως γραφειοκρατική.

Αμα όμως δεν κάτσει σε αυτόν ή τον άλλο κύκλο, θα χορέψω στο χορό της εξωσωματικής, άλλωστε δεν έχω και άλλη επιλογή, πέρασαν τα χρόνια, δυστυχώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το mammyland με πέταξε έξω καθώς σου έγραφα...

Πάμε πάλι απο την αρχή!

Την γραφειοκρατία της Ελλάδας την γνωρίζω καλά!!! Σπάει κόκκαλα!!! Ελπίζω να μην χρειαστεί να στραφείς σε εξωσωματική. Εύχομαι οι σπερματεγχύσεις να σε βοηθήσουν να αποκτήσεις το παιδάκι σου.

Στην Αμερική η εξωσωματική κοστίζει 15.000-20.000 δολλάρια και δεν την καλύπτει η ασφάλεια του συζύγου μου. Μόνο 6 σπερματεγχύσεις καλύπτει και σκοπεύω να τις κάνω όλες. Μετά βλέπουμε! Και εμείς θα στραφούμε στην Ελλάδα για εξωσωματική, εάν οι εδώ προσπάθειες αποτύχουν. Και να φανταστείς ότι όταν ήμουν νεώτερη απέρριπτα όλες αυτές τις διαδικασίες. Και το δανεικό ωάριο απέρριπτα πριν από 1 χρόνο, και τώρα φοβάμαι ότι είναι η μόνη μου ελπίδα... Ακόμα και οι υιοθεσίες είναι πανάκριβες στην Αμερική (20.000-30.000 δολλάρια). Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

'Αντε, να δούμε, τι αυγουλάκια θα πιάσουμε αυτό το μήνα, εσείς και εμείς;;;;;;;;;;;;

Πολλά φιλιά :-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!! Το μεσημέρι πήγα πάλι στο γιατρό και τα αυγουλάκια μου μεγάλωσαν αλλά δεν έχουν φτάσει ακόμα στο επιθυμητό μέγεθος. Αυτό το μήνα είναι πολύ τεμπέλικα. Σήμερα είναι 13η μέρα και ήταν μονο 3 αυγά μεγέθους 15,1mm, 14,6mm και 10,4mm. Θα πάω πάλι την Παρασκευή να δούμε τι πουλιά θα πιάσουμε. Ο γιατρός σήμερα ήταν καθυσυχαστικός, είπε απλά ότι χρειάζονται περισσότερο χρόνο από ότι τις άλλες φορές. Το ενδομήτριο ήταν πολύ καλό 9mm. Την εξωσωματική έχω αρχίσει να τη σκέφτομαι και εγώ, ενώ πριν ήμου πολύ αρνητική. Δε βλέπω όμως να την αποφεύγω.... Καλή συνέχεια σε όλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ώστε τεμπέλικα τα αυγουλάκια, εεεεεεε;;;;;;;

Υπομονή, νομίζω ότι τα δύο μεγαλύτερα θα μεγαλώσουν κι'άλλο μέχρι την Παρασκευή και θα σπάσουν. Όλα καλά θα πάνε, θα δείς :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σας κορίτσια!

Τι γίνεται? που εξαφανιστήκατε όλες? Εχουμε τίποτα αισιόδοξα νέα?

Εγώ είμαι τρεις μέρες πριν την περίοδό μου, έχουν ήδη αρχίσει οι πόνοι και περιττό να πώ ότι έχω κατατρομοκρατηθεί... Δεν με βλέπω ούτε αυτή τη φορά κορίτσια, το έργο επαναλαμβάνεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...