Μετάβαση σε περιεχόμενο

σπερματεχυση


Recommended Posts

καλησπέρα και καλή επιτυχία σε οσες εκανα απόπειρα σπερματέγχυσης!!!! Εκανα κι εγώ σήμερα τη πρώτη μου σπερματέγχυση!!! |Μακάρι να πάνε όλα καλά διότι ταλαπωρήθηκα πάρα πολύ!!!

προσπαθούσαμε με serpafar και altermon από τον Ιούλιο αλλά οι ωοθήκες δεν ανταποκρινόντουσαν οπότε τωρα ξεκίνησα πάλι με altermon 3 ημερησίως από τη 2 εως την 11 μερα με αποτέλεσμα να κ΄νω 17 ωάρια μεγέθους 2 εκατοστών και επιτέλους έκανα τη 1η μου σπερματέγχυση σήμερα το μεσημέρι αλλά από εχθές έχω τρομερό πόνο χαμηλά στη κοιλιά σημερα ελαττώθηκε ελαφρώς αλλά πάλι πονάω. Είναι φυσιολογικό??? τι πρέπει να προσέχω??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι πρέπει να το αναφέρεις στο γιατρό σου οπωσδήποτε. Είχες 17 ώριμα ωάρια;;;;;;;;; Ο αριθμός είναι πολύ μεγάλος για μια σπερματέγχυση, συνήθως οι γιατροί θέλουν να βλέπουν μέχρι 3 ωάρια. Πρόσεχε να μην κάνεις καμία άσκηση που πιέζει την κοιλιά σου και γενικά να μην κουράζεσαι. Οι ωοθήκες σου έχουν διεγερθεί αρκετά και θα σε ενοχλούν. Οποιαδήποτε συμπτώματα έχεις καθώς προχωράει ο καιρός θα πρέπει να τα αναφέρεις στο γιατρό σου, κυρίως εάν αισθανθείς μεγάλο φούσκωμα στη κοιλιά σε κάνα-δυό εβδομάδες.

Άντε, καλή επιτυχία τώρα ;) και καλά αποτελέσματα ;). Εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν και σύντομα να μας αναγγείλεις τα ευχάριστα :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι πρέπει να το αναφέρεις στο γιατρό σου οπωσδήποτε. Είχες 17 ώριμα ωάρια;;;;;;;;; Ο αριθμός είναι πολύ μεγάλος για μια σπερματέγχυση, συνήθως οι γιατροί θέλουν να βλέπουν μέχρι 3 ωάρια. Πρόσεχε να μην κάνεις καμία άσκηση που πιέζει την κοιλιά σου και γενικά να μην κουράζεσαι. Οι ωοθήκες σου έχουν διεγερθεί αρκετά και θα σε ενοχλούν. Οποιαδήποτε συμπτώματα έχεις καθώς προχωράει ο καιρός θα πρέπει να τα αναφέρεις στο γιατρό σου, κυρίως εάν αισθανθείς μεγάλο φούσκωμα στη κοιλιά σε κάνα-δυό εβδομάδες.

Άντε, καλή επιτυχία τώρα ;) και καλά αποτελέσματα ;). Εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν και σύντομα να μας αναγγείλεις τα ευχάριστα :D:D:D

ευχαριστώ πολύ !!! Όσο για τα ωάρια το ίδιο είπε και ο γιατρός αλλά προχώρησε στη σπερματέγχυση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anemos, συγχαρητήρια!!!!

Εχω παρακολουθήσει την ιστορία σας και χάρηκα πάρα πολύ με τα ευχάριστά σας!!

Εγώ έχω ήδη πάρει τα σερπαφαρ μου, έφτασα αισίως στην 10 η μέρα του κύκλου μου και σήμερα θα πάω για έλεγχο στον γιατρό μου... Υπολογίζω ότι αρχές της άλλης εβδομάδας θα κάνω την δεύτερη σπερματέγχυση.. Σήμερα με έπιασε λίγο πανικός, φοβάμαι μήπως χάσω πάλι την ωορρηξία όπως την προηγούμενη φορά... Αυτό το Σ/Κ που μεσολαβεί δηλαδή... μήπως γίνει η ωορρηξία τότε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mywish από ότι διάβασα θα συμπορευτούμε αυτό το μήνα με 10 μέρες διαφορά.... Εγώ αύριο ξεκινάω serpafar και πάω για τη δεύτερη σπερματέγχυση.... Καλή μας επιτυχία και εύχομαι σήμερα ο γιατρός σου να βρει όσο περισσότερα και μεγαλύτερα αυγουλάκια!!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kon, ναι πάντα κοντά είμαστε στις προσπάθειές μας! πρώτα εγώ και μετά ακολουθείς και εσύ! Αντε καλή μας επιτυχία, ελπίζω να ακούσω καλά νέα από το γιατρό απόψε, να μου φύγει και το άγχος (σιγά να μην μου φύγει δηλαδή, αλλά τέλος πάντων!)..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σας αγορια & κορίτσια!

Τα νέα μου : έχω 4 ωοθηλάκια, τρία από τη δεξιά μεριά και ένα από την αριστερή.. Τη Δευτέρα θα ξαναπάω για υπέρηχο, με βλέπω να κάνω πρεγκνυλ Τρίτη-Τετάρτη και σπερματέγχυση Πέμπτη - Παρασκευή... Για να δούμε τι θα δούμε...Ελπίζω να σκάσουν και τα 4 ωοθηλάκια μήπως και τα καταφέρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα κι εδω.Δεν θα γινω μανα παλι.....αλλα....θα σας γραψω σε λιγες ημερες εδω γιατι λεμε να κανουμε την πρωτη σπερματεγχυση μας.Απο αυριο ξεκιναω τα χαπια μου , θα κανω και τις 3 ενεσουλες μου και μετα εχει ο Θεος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα κι εδω.Δεν θα γινω μανα παλι.....αλλα....θα σας γραψω σε λιγες ημερες εδω γιατι λεμε να κανουμε την πρωτη σπερματεγχυση μας.Απο αυριο ξεκιναω τα χαπια μου , θα κανω και τις 3 ενεσουλες μου και μετα εχει ο Θεος!!!!

Δεν πειράζει Αναστασία μου, θα γίνεις μάνα τον επόμενο μήνα!!! Προχωράμε μπροστά!!!

Τι ενεσούλες θα κάνεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα κι εδω.Δεν θα γινω μανα παλι.....αλλα....θα σας γραψω σε λιγες ημερες εδω γιατι λεμε να κανουμε την πρωτη σπερματεγχυση μας.Απο αυριο ξεκιναω τα χαπια μου , θα κανω και τις 3 ενεσουλες μου και μετα εχει ο Θεος!!!!

Δεν θα γινεις ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ!!!!! ;);););););)

Να εισαι ηρεμη και αισιοδοξη Αναστασακο μου!

ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα κανω ενεσουλες για να ωριμασουν τα ωαρια και να πεσουν , να τα τσακωσουμε τα ατιμα!!Θα εμπλουτισουμε το σπερμα σε μικροβιολογικο και ευχομαι να γινει το μεγαλο θαυμα!!!Παραλληλα ομως πριν το κανω θα παμε και σε εναν αλλο γνωστο γιατρο να μας πει την γνωμη του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ καλησπέρα σε όλες σας!!!

mywish είδες που τσάμπα αγχώνεσαι κάθε φορά;;;; όλα θα ωριμάσουν αυτή τη φορά...Θα το δεις. Είμαι πολύ αισιόδοξη και για τις δυο μας αυτή τη φορά ;););)

Anastasia μου αν κατάλαβα καλά θα πάρεις και χάπια και θα κάνεις και ενέσεις για την ωρίμανση των ωοθηλακίων;;;Sorry που σε ρωτάω αλλά εγώ παίρνω μόνο serpafar (2 την ημέρα) για τον ίδιο σκοπό. Είναι η τέτερτη φορά που παίρνω τα συγκεκριμένα χάπια και κάθε φορά έχω 4-5 αυγουλάκια αλλά μόνο το ένα καταφέρνει να ωριμάσει. Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου και για οτιδήποτε χρειαστείς μη διστάσεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kopeles mou geia sas...katarxin sas efxomai mesa apo tin kardia mou se 9 mines na exete aggalia to aggeloudi sas...

exo mia aporia, o giatros sas sas evale na e3etasete tis salpigges sas prin kanete spermatixisi??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aerini μου καλησπέρα!!!! Η υστεροσαλπιγγογραφία είναι απαραίτητο να έχει γίνει πριν τη σπερματέγχυση, ώστε να είστε σίγουροι ότι το σπέρμα μπορεί να περάσει από τις σάλπιγγες. Αν τύχει και οι σάλπιγγες είναι κλειστές υπάρχει θεματάκι και δεν υπάρχει λόγος να μπείτε στη διαδικασία της σπερματέγχυσης. Ελπίζω να βοήθησα. Φιλάκια πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον σε άγχωσα πολύ!!! :oops::oops::oops:

Συγνώμη δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Από όσο γνωρίζω εξαρτάται τι πρόβλημα υπάρχει. Νομίζω ότι σε κάποιες περιπτώσεις το πρόβλημα λύνεται με επέμβαση. Μη ξεχνάς ότι και η ίδια η εξέταση έχει θεραπευτική ιδιότητα, δηλαδή μπορεί να "ξεβουλώσει τη σωλήνα". Περισσότερα δε γνωρίζω να σου πω γιατί ήμουν τυχερή και η εξέτασή μου βγήκε καθαρή. Το μόνο που μου είχε βρει ήταν κλειστό τραχηλικό υμένα και από ότι μου είπαν και ο ακτινολόγος και ο γυναικολόγος μπορεί να εμπόδιζε και αυτό τα σπερματοζωάρια να βρουν το στόχο τους... Καλή επιτυχία σου εύχομαι... και μην αγχώνεσαι. Κάνε πρώτα την εξέταση και αν δουν κάτι ο γιατρός σου θα σε καθοδηγήσει για το καλύτερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ καλησπέρα σε όλες σας!!!

mywish είδες που τσάμπα αγχώνεσαι κάθε φορά;;;; όλα θα ωριμάσουν αυτή τη φορά...Θα το δεις. Είμαι πολύ αισιόδοξη και για τις δυο μας αυτή τη φορά ;););)

Anastasia μου αν κατάλαβα καλά θα πάρεις και χάπια και θα κάνεις και ενέσεις για την ωρίμανση των ωοθηλακίων;;;Sorry που σε ρωτάω αλλά εγώ παίρνω μόνο serpafar (2 την ημέρα) για τον ίδιο σκοπό. Είναι η τέτερτη φορά που παίρνω τα συγκεκριμένα χάπια και κάθε φορά έχω 4-5 αυγουλάκια αλλά μόνο το ένα καταφέρνει να ωριμάσει. Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου και για οτιδήποτε χρειαστείς μη διστάσεις....

Ετσι μου ειπε ο γιατρος την τελευταια φορα που πηγα.Θα ξαναπαω βεβαια απο δευτερα για να ειμαστε σιγουροι τι θα κανω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον σε άγχωσα πολύ!!! :oops::oops::oops:

Συγνώμη δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Από όσο γνωρίζω εξαρτάται τι πρόβλημα υπάρχει. Νομίζω ότι σε κάποιες περιπτώσεις το πρόβλημα λύνεται με επέμβαση. Μη ξεχνάς ότι και η ίδια η εξέταση έχει θεραπευτική ιδιότητα, δηλαδή μπορεί να "ξεβουλώσει τη σωλήνα". Περισσότερα δε γνωρίζω να σου πω γιατί ήμουν τυχερή και η εξέτασή μου βγήκε καθαρή. Το μόνο που μου είχε βρει ήταν κλειστό τραχηλικό υμένα και από ότι μου είπαν και ο ακτινολόγος και ο γυναικολόγος μπορεί να εμπόδιζε και αυτό τα σπερματοζωάρια να βρουν το στόχο τους... Καλή επιτυχία σου εύχομαι... και μην αγχώνεσαι. Κάνε πρώτα την εξέταση και αν δουν κάτι ο γιατρός σου θα σε καθοδηγήσει για το καλύτερο...

oxi den me agxoses katholou...tha kano tin e3etasi ton epomeno mina gia na doume pos tha proxorisoume...makari fisika na min xreiastei na tin kano:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[qu :? euxaristw gia tis evxes!!!! mexri 26 8a pino xapakia kai me to kalo an den adi8etiso 27 paw gia test..... :o ote="Lollipop]Lenirus καλα αποτελεσματα!!!!

Να περνεις τα χαπακια σου κ να εισαι χαλαρη κ αισιοδοξη!

Ποτε σου ειπε να κανεις τεστ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera se oles kai se olous!!! katarxas na sas evxaristiso gia tis evxes sas!!!me voi8aei polu i stiriksi sas!!!!!!!! anemos-Giorgo se evxaristo kai XARIKA PARA MA PARA POLU :P:P:P:P evxome stin ginekoulasou mia kali egkumsini ;) !!!! AX!! KAI PALI MPRAVOOOOOO!!!!!!! ante kai sta dikamas koritsia!!!! ego tora mono xapakia perno kai tipota allo.. ta exo kanei ola!!! PERIMEOUME :? tin proti evdomada oumouna para polu prismeni :shock: diladi kai tora eimai alla to exo sini8isi pira kai ena kilo den ksero an einai kalo auto. malon einai apo ormones! exo pou kai pou ponakia stin kilia, poio polu apo deksia. tora perimeno mexri 27/9/2010 an den adia8etiso 8a kano test. po-po den kratieme mia vdomada emine. mipos na kano moni mou to test avrio?????? 10/9 ekana spermatexisi perasan 10 meres... lete na diksei????? :?::?::?::?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lenirus καλησπέρα και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!!! Εύχομαι σύντομα να έχεις μια τεράστια χοριακή :D:D:D

Θα σου πρότεινα να μην κάνεις τεστάκι γιατί από όσο γνωρίζω δεν είναι και πολύ αξιόπιστα.... Καλύτερα να περιμένεις λίγες μέρες ακόμα και να κάνεις μια και καλή τη χοριακή σου. Νομίζω ότι ακόμα και η χοριακή δείχνει τουλάχιστον μετά από 12 μέρες από τη σύλληψη... Οπότε έχεις λίγες μερούλες ακόμα ;););)

Υπομονή και θα περάσουν :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ καλησπέρα σε όλες σας!!!

mywish είδες που τσάμπα αγχώνεσαι κάθε φορά;;;; όλα θα ωριμάσουν αυτή τη φορά...Θα το δεις. Είμαι πολύ αισιόδοξη και για τις δυο μας αυτή τη φορά ;););)

.....

Σήμερα έχω περισσότερο άγχος... Χθές βράδυ είχα κάποιους πόνους στην δεξιά πλευρά, σαν ωορρηξίας... και έχω πανικοβληθεί γιατί στον προηγούμενο κύκλο που έκανα σπερματέγχυση είχα τελικά χάσει την ωορρηξία.. είχε γίνει νωρίτερα...

Αλλά τι στο καλό, χθες ήταν η 12η μέρα, είναι πολύ νωρίς για ωορρηξία... Θα πάω πάλι για υπέρηχο απόψε, μέχρι τότε αγωνίαααααααααα!!!!!!!

Κοn μου, λες να ήρθε η σειρά μας???????? Μακάρι....

Νομίζω και εσείς έχετε θέμα με το σπέρμα, τι κινητικότητα έχετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kon21 evxaristo gia tin simvouli sou!!!!!! ;) den ksero omos ti einai i xoriaki????????

lenirus, η χοριακή γίνεται σε μικροβιολογικό με λήψη αίματος, είναι ο κατεξοχήν έγκυρος τρόπος για να διαπιστωθεί η εγκυμοσύνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλους και ολες!!!!

mywish μου, πότε είναι να πας στο γιατρό σου για να ελέγξεις την ωορηξία σου;;; Μου έχει τύχει και μένα την 10η μέρα να πάω για υπέρηχο και να είναι έτοιμο να "σκάσει". Καλά θυμάσαι, έχουμε θεματάκι με την κινητικότητα. Μετά από θεραπεία έχουμε την 1η ώρα 60% (30% ζωηρά & 30% μέτρια) και τη 3η ώρα 40% (20% & 20%)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...