Μετάβαση σε περιεχόμενο

σπερματεχυση


Recommended Posts

geia sas koritsia!!! egw me ton antra mou prospa8oume edw kai 4 xroni :( alla tipota... kaname tis vasikes eksetaseis (spermatodiagrama,salpinigrafma) mas eipan oti ola kala. twra leme na kanoume σπερματεχυση, tin alli vdomada 8a pame ston iatro. pite mou koritsia poia to exei kanei kai tin diadikasia? twra exw periodo, 8a mporesw na kanw to septemvri tin proti prospa8ia? i 8a xriastoun farmaka kai alles eksetaseis??? euxaristw oles gia katanoisi!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα...! :)

Η διαδικασια ειναι απλη...Υπαρχουν 2 περιπτωσεις...

1.να κανετε σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο χωρις φαρμακα,δηλ θα παρακολουθει ο γιατρος υπερηχογραφικα το ωαριο σου κ οταν κρινει εκεινος θα σου πει να ποτε θα γινει η τοποθετηση.Την ιδια μερα ο αντρας σου δινει σπερμα,το οποιο επεξεργαεται κ εμπλουτιζεται.Στο τοποθετουν,πας στο σπιτακι σου και σε 14 περιπου μερες κανεις τεστακι για να δεις τι ψαρια πιασατε! :)

2.να κανετα σπερματεγχυση με προκληση ωοθυλακιορριξιας,δηλ. με φαρμακα για να κανεις περισσοτερα απο 1 ωαρια.Παλι σε παρακολουθει ο γιατρος κ σε ενημερωνει για την τοποθετηση!

Σε γενικες γραμμες και χοντρα-χοντρα αυτα ειναι.

Αν θες οτιδηποτε αλλο ρωτα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και απο εμενα :)

εκανα δυο σπερματχ.φυσικου κυκλου οπως ακριβως στα γραφει η

Lollipop ειναι χοντρικα ..Δεν ειναι τιποτα ...Ηρεμια θελει που εγω τοτε δυστηχως δεν ειχα ..και κατεφυγα στην εξωσωματικη απ'οπου κ απεκτησα τα κοριτσακια μου ..Ηρεμια και καλη διαθεση ..και πιστη βεβαιως ολα θα γινουν ..Φαντασου οτι οταν τα κοριτσακια μου ηταν δεκαοχτω μηνων εμεινα ξανα εγκυος και αποκτησαμε αλλη μια ζουζουνα

καλη επιτυχια σου ευχομαι και με την πρωτη ,οτι και αν κανεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη αρχη lenirus,

λιγα ποσοστα επιτυχιας στην σπερματεγχυση γενικοτερα ή συγκεκριμενα σε σας?

Γενικα η σπερματεγχυση εχει μικρα ποσοστα επιτυχιας,αλλα εχει!!!Σε εμενα δεν ειχε,αλλα καποια κοριτσια απο το mammy τα καταφεραν με αυτη τη μεθοδο και ειναι ηδη εγκυουλες ;) .

Να μην φοβασαι τιποτα,να ακους τον γιατρο σου και να εισαι θετικη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν και δεν εχω ιδεα για το θεμα θα σου ευχηθω καλη επιτυχια να εχετε στις προσπαθειες και να μην τα παρατησετε!!!!Υπαρχουν κοριτσια εδω που εχουν ασχημες εμπειριες με το θεμα αυτο αλλα τωρα ειναι εγκυουλες... με πιστη ολα θα γινουν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

min agxwnesai koritsaki mou,ola ginontai apla merikoi giatroi ta lene etsi gia na katafugeis se ekswswmatiki pou kostizei perissotero!exw akousei para polles tetoies periptwseis gi'auto sto lew.. esu na eisai iremi k ola 8a ginoun..den exw antistoixi empeiria giti opws eides me prolave to mikrouli mou alla pisteuw oti mporeite k 8a ta kataferete!!kali epituxia sas euxomai olopsuxa ta kalutera apotelesmata!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera kai apo emena...Egw prosopika den exw kanei spermatexish alla epidi prospathousa 3 xronia gia to deftero kai xoris na exoume kapio provlima ta eixa psaksei ola...H spermatexish exei ontos xamila pososta epitixias kai egw an kai mou to protine o giatros mou san arxh na kanoume spermatexish tha sou protina na kaneis katefthian eksosomatikh giati gia mena h spermatexish einai san na proponise gia thn eksosomatikh apla ksodeveis lefta kanontas to...Eutixos emas mas prolave to sporaki mas kai den xriastike, kai auto giati evala ta pragmata se mia sira sto mialo mou kai den skeftomoun alo to mwro pisteva pos den tha ksanaminw egkuos me fisiko tropo kai arxisa na "pernaw kala" me ton antra mou kai tote ek thavmatos irthe kai to sporaki mas :) To anxos einai o xiroteros exthros mas se autes tis periptosois.....Kalh epitixia se oti kai an dialekseis na kaneis telika.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πράγματι τα ποσοστά είναι πολύ χαμηλά. Εμείς κάναμε την πρώτη μας σπερματέγχυση τον προηγούμενο μήνα και μας είχε δώσει 30% πιθανότητα. Δυστυχώς εμείς δεν τα καταφέραμε αλλά υπάρχουν κορίτσια που τα κατάφεραν με την πρώτη. Πίστη και θέληση!!!! Καλή επιτυχία!!!!

Υ.Γ Σαν διαδικασία δεν είναι τίποτα. Αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια μη διαστάσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sas euxaristw oooolous!!!!!!!!!!! na'ste kala pou niastikate kai endiafer8ikate gia mena!!!!!!! oloi exete dikeo kai simfono mazi sas. emeis prospa8ousame sxedon 4 xronia moni mas... alla exoume kai oi duo anipiria (parapligia) itan ligo diskolo na kanoume diafores ....staseis :blush: kai den mporousame na exoume epafi ka8e mera. o giatros mas protine na kanoume spermatexusi. mou ekane entiposi omos pou mas eipe oti i eksosomatoki exei ligotera pososta epitixias apo oti i spermatexisi. :blink: ksafniastika!!!!

sas euxaristo kai pali!!!! kai sixaritiria s'autous pou ta kataferan kai dunami s'autous pou prospa8oun!!!!!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα lenirus, με κάποια καθυστέρηση, από Αμερική :):):)

Μου κάνει εντύπωση που ο γιατρός σου είπε ότι η εξωσωματική έχει λιγότερες πιθανότητες απο την σπερματέγχυση. Γενικά συμβαίνει το αντίθετο!!!

Η αλήθεια είναι ότι συνήθως ξεκινάς με μια σειρά 3-6 σπερματεγχύσεων και εάν δεν δώσουν καρπούς, προχωράς στην εξωσωματική.

Η άποψή μου είναι ότι καλά κάνετε και το προσπαθείτε. Μπορεί τα ποσοστά να είναι μικρά, αλλά είναι περισσότερα από το να προσπαθείς μόνος σου... Οπότε, αξίζει να προσπαθήσει κανείς. Εάν μείνεις έγκυος θα έχεις γλιτώσει τις ορμόνες και τη διαδικασία της εξωσωματικής, που όπως και να το κάνεις είναι μεγαλύτερη. Μόνο έχε υπόψη σου, και συζήτησέ το με τον γιατρό, ότι εάν δεν μείνει κανείς έγκυος στις πρώτες 3 σπερματεγχύσεις με φάρμακα, ο οργανισμός δεν ανταποκρίνεται το ίδιο στις επόμενες 3. Τα υψηλότερα ποσοστά είναι στην 2η και στην 3η σπερματέγχυση.

Και εμείς κάναμε την πρώτη πριν από μια εβδομάδα. Προηγήθηκαν ενέσεις Gonal F. Η σκέψη μου είναι να κάνω 3 με φάρμακα και άλλες 3 με τον φυσικό μου κύκλο, για να μην επιβαρύνω τον οργανισμό μου. Μετά άν είναι θα επιχειρήσουμε εξωσωματική.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι, από τα βάθη της καρδιάς μου :cheer: Μην φοβάσαι τίποτα :) , προχώρα ακάθεκτη :laugh:

Ελπίζω σύντομα να ανακοινώνουμε ευχάριστα νέα :silly: :silly:

Πολλά φιλιά από Αμέρικα :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

:)euxaristo para polu!!!! ekana tis eneseis kai kaname tin spermatexisi 10/9/2010 tora perimenoume.... :shock: pino xapia 3 fores tin imera... den ksero pos na sas euxaristiso!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο, lenirus, Μπράβο!!!!!!!!!!!!!!

Καλή συνέχεια τώρα και καλά αποτελέσματα!

Ψυχραιμία, ηρεμία και ξεκούραση, και όλα θα πάνε κατ'ευχήν :D:D:D

Φαντάζομαι ότι γύρω στις 25 Σεπτεμβρίου θα πρέπει να κάνεις χοριακή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και καλή επιτυχία σε οσες εκανα απόπειρα σπερματέγχυσης!!!! Εκανα κι εγώ σήμερα τη πρώτη μου σπερματέγχυση!!! |Μακάρι να πάνε όλα καλά διότι ταλαπωρήθηκα πάρα πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anemos - Γιώργο συγχαρητήρια πολλά ;););) Μόλις τώρα διάβασα τα καλά σας νέα!!! Εύχομαι όλα να πάνε τέλεια μέχρι τέλους με τη λιγοτερη δυνατή ταλαιπωρία γιατί ξέρω ότι έχετ περάσει πολλά.... Είναι σημαντική η εμπειρία σας ...μας δίνεται κουράγιο :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...