Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010


Recommended Posts

Χρύσα μπράβο για το γοργονάκι σας! Από εδώ και πέρα θα είστε αχώρηστες!!!

Κατρίνα, έχω πεθάνει στα γέλια με αυτά που γράφεις!Μέσα στην κούραση και στο ξενύχτι, πού βρίσκεις την όρεξη!!!!Ακόμα δεν έχω βρει το χρόνο να σε πάρω τηλ. Τώρα που κοιμάται αντλώ γάλα και φοβάμαι μήπως ξυπνήσει και δεν έχω τελειώσει ακόμα...

Σία, μην ανησυχείς...Και εγώ στις 40 εβδομάδες έτσι ήμουν...Και μόνο μισό υποθετάκι χρειάστηκε να μου βάλουν και ο τοκετός άρχισε αμέσως (οι προκλήσεις που γίνονται στις 40+ εβδομάδες πάνε συνήθως καλά και το μεγαλύτερο ποσοστό γεννάνε φυσιολογικά).

Η Wendy γέννησε? Εμφανίστηκε καθόλου??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά Κατρίνα αυτό με το ροχαλιτό :evil: καλέ εμένα ο δικός μου μου σπάει τα νεύρα κάθε φορά που η μικρή αρχίζει να κοιμάται ακούς χαααααρ χουρ! βρε την ξυπνάς του λέω!!!

οσο για το νυχτερινό εμένα κάποια στιγμή με πήρε ο ύπνος καθώς θήλαζε η μικρή πωπωπωπω και οταν ξύπνησα κοιμόταν και αυτή :oops::oops::oops::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια.

Είπα να έρθω και εγώ από εδώ να σας ενημερώσω γιατί στο άλλο ποστ μάλλον μόνη μου θα το διαβάσω το μήνυμα.

Λοιπόν χτες πήγα γιατρό και μου είπε αύριο να μπω για γέννα!!!!!Επιτέλους :lol: Δεν θέλει να περιμένουμε μέχρι τις 28 του μήνα γιατί η πίεση μου ήταν τσιμπημένη (14 με 9) και ο πλακούντας αρκετά ώριμος. Μάλιστα μου έκανε κολπικό έλεγχο και με το που έβαλε το δαχτυλάκι του λέει "Εσύ γεννάς"!! εννοώντας ότι είμαι έτοιμη. Επίσης το μωρό χτες το υπολόγισε στα 3670 γρ. και λέει να μην με ζορίσει περισσότερο. Έτσι αύριο στις 7 το πρωί κάνω εισαγωγή και ευτυχώς κανόνισε να είμαι μόνη μου σε δίκλινο, να κοιμάται σαν άνθρωπος και ο άντρας μου.

Οπότε από αύριο θα μπορώ και επίσημα να γράφω στα Μπεμπάκια αυγούστου-σεπτεμβρίου :P:P:P:P

Αυτά τα νέα μου. Πάω να κάνω τις τελευταίες ετοιμασίες και ελπίζω να κοιμηθώ και λίγο.

Θα τα πούμε μόλις επιστρέψω σπίτι.

φιλάκια σε όλες και στα μωρουλίνια σας που σας τυραννάνε. :-*:-*:-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κούκλες μανούλες καλησπέρα σας. Επιτέλους βρήκα λίγο χρόνο να μπω (όχι ότι διάβασα τπτ...)

Κατρίνα μου αυτό με τα 3ωρα κ μένα με ταλαιπωρεί... απαπααααααααα να περάσουν οι 40 μέρες κ μετά να μπορέσω να την βάλω σε πρόγραμμα τουλάχιστον να μην ξυπνάει το βράδυ... όλες τις υπόλοιπες ώρες είναι ήσυχο το μωράκι μου... μόνο όταν πεινάει κλαίει λιγάκι.

Βασιλική μου κουράγιο... εδώ εμείς με ένα μωράκι κ περνάει 1,5 ώρα (τάϊσμα, πλύσιμο, άλλαγμα) ;)

κ Κατρίνα μου υπομονή με τα νεύρα...

(πάω να σας διαβάσω κ επανέρχομαι...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Irtha k egwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww......sorry gia ta grammata alla auto to laptop enw to exw sta ellinika grafei agglika.... :twisted::twisted::twisted::twisted:

h istoria mou einai h eksis...

paraskeuh prwi 7:45 ekana eisagwgh h mama mou pige na kanwnisei gia to dwmatio ekei o vlakas pou eixane eipe sthn mama mou oti einai 130e to monoklino k oti to plirwnoume olo emeis k oti to triklino eixe 80e k akoma k auto tha to plirwsoume...opote dileksa logo oikonomikon na paw se triklino....sto opoio me eixane teleios grammenh k emena k to mwro den eixa gala tis duo prwtes meres k den mou dinane gala :o:o:o:o:o ...afisane to mwro 12 wres nustiko k afou tou pirane aima k eidane xamilo to zaxaro tou mou ferane gala na to taisw...den irthe kamia maia opws eixane pei sta mathimata na me voithisei me ton thulasmo k me stelnane ston tetarto orofo se mia aithousa pou sou deixnoun k kala gia thilasmo anevika 4 fores k den vrika kanenan k upotithete oti hmoyna k xeirourgimenh....rouxa tou mwrou efera dika mou enw mou eixane pei oti den xreiazetai k mexri na ferw me ta xilia zoria moy dwsane.....ase pou oi perisoteres htan mes sthn kakia....

telospantwn twra tha sas pw gia ton mpempako moy...

thn paraskeyh to prwi stis 12:15 gennhsa me kaisariki ton paidaro moy 2420gr k den xreiastike monada an k me eixane proetoimasei oti tha ton dw tin allh mera...ksypnisa amesws apo tin narkwsi mes sto klama milame gia klama omws den mporoysa na parw anasa k den iksera giati eklaia etsi ksypnisa k zitaga ton antra moy...irthe o giatros moy k moy eipe oti o mpempekos mou einai poly kala k oti eklapse amesws...pali kala mou eipe pou kaname kaisariki giati o omfalios me to pou travikse to mwro aksw apokolithike apo ton plakounta logo oti eix ginei poli leptos giauto to mwro den eperne kila ean eixame paei me fusiologiko k eixane spasei ta nera tha eixame provlima...telos kalo ola kala eimaste spitaki mas twra...o mpempakos mou einai polu kalos den klaime katholou...ftou ftou ftou :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D twra me ton thilasmo ta pame kala apo extes ton thilazo alla tou dinw k simplirwma me mpimero giati einai poly mikroulis k kourazete apo to stithos k stamataei xwris na exei xortasei...me apotelesma egw exw polu gala k prepei na to vgazw to upoloipo giati ponaw....simera evala k ta klamata otan irthame giati h kounia k to krevati k genika ola einai xamila k prei na skivw k me travaei h tomi apisteuta k den mporw na kanw tipota an eimai moni mou mono na ton koitaw..... :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινή με το καλό και με έναν πόνο σου εύχομαι!

Ντόρα να σου ζήσει ο μπέμπης σου! Τι ταλαιπώρια τράβηξες και εσύ......μα τι γίνετε μέσα στα νοσοκομεία :evil:

Για τον βραδινό ύπνο που λέτε στις αρχές κάθε φορά σηκωνόμουν και την θήλαζα καθιστή είτε στο κρεβάτι είτε στον καναπέ όμως όπως είπε και η Κατρίνα έβλεπα όλες τις ξένες σειρές και έμαθα απ' έξω όλο το Αλλαξετο και το Σιγά τον Πολυέλαιο. Πλέον εφαρμόζω ότι και στην Έλλη co - sleeping και τα πράγματα είναι καλύτερα!

Πάλι ξύπνησε , τρέχωωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,κοριτσάκια μου!Εδώ είμαι κι εγώ μετά από μερικές μέρες απουσίας.Εχθές έγραψα λεπτομέρειες για τον τοκετό στο "μανούλες αυγούστου-σεπτεμβρίου" και δεν το ξαναέγραψα εδώ γιατί είναι αρκετά μεγάλο.Βλακεία που δεν το έκανα αντιγραφή.Για τις συστάσεις όμως η μπουμπουκα μου γεννήθηκε 3150 και 50 πόντους με φυσιολογικό τοκετό στις 6/9 και βγήκαμε από την κλινική στις 9/9.Δε θηλάζω αποκλειστικά,δίνω και συμπληρωμα όποτε χρειάζεται.

Σταυρούλα μου,πολύχρονη για σήμερα!

Κατρινακι και όλα τα κορίτσια σας ευχαριστώ για τις ευχές.

Τικεράκι ρε κοριτσια πως βαζουμε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα καλημερα!!

ευχομαι να ειστε ολες καλα!και τα μπεμπακια σας!Εμεις σημερα ειμασταν σε χαμηλους τονους..και πολυ χαιρομαι..Σε λιγο θα τον παω παλι μια βολτιτσα..τελικα του εκανε καλο..χτες..Μπορει βεβαια οολο το απογευμα να με εσκασε..σημερα ειναι πιο ηρεμος!Νομιζω οτι ειχε δυσκοιλιοτητα ο καημενουλης το βραδυ!Τον ετριψα με λαδακι στη κοιλιτσα και στη πλατουλα μασαζ..σχεδον τον"φασκιωσα"στη κουβερτα του..και ηρεμησε..ο κακομοιρουλης!Σημερα εινα καλυτερα και το μουτρακι μας απο τα σπιρακια!μακαρι να φυγουν γρηγορα..

Τωρα ειναι ξυπνιος..τον εχω στο λικνο Aquarium και με κοιταει..και κουναει χερακια ποδαρακια!Αρχισαμε τις σβουρες στο κρεβατι μας..και στο μπρουμητο..θελει να στηριξει τα χερια του και να σηκωσει κεφαλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!Κατερινα ποση ωρα τον κανεις βολτα;;λεω να τον βγαλω και γω σημερα,και πως να τον ντυσω;;;αληθεια ποσο γαλα πρεπει να πινουν στην ηλικια τους;;εμενα γιατι δεν χορταινει;;;;;;;τα χω παιξει,ολο με το στομα ανοιχτο ειναι,φοβαμαι μην σκασει απο το φαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ Μπελλα μου τα αντρακια μας ειναι φαγανα..τωρα παλι τον ταιζα..στο 2ωρο πεινασε!τρωει 90μλ τη φορα...

οσο για τη βολτα..τον βγαζω μια ωριτσα!εχει και λιακαδα!δεν το ντυνω ιδιαιτερα!οπως ειναι με το φορμακι..και καλτσακια!απλα το σκεπαζω καλα με κουβερτουλα!και το σκεπατρο απο το καροτσι!χτες γυρνουσδα εξω 1,5 ωρα..αλλα οταν ξυπνησε...τρρεχατε ποοδαρακια μου να φτασω σπιτι να το ταισω! :?:?:?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia moy glika xathika :(

kati to treximo kati t' oti to forum mou spaei ta neura opws exei ginei, kala mono egw eimai i ksanthia kai de vgazw akri??? :oops:

tespa, kat' arxin na ntora mou na sou zisei to mwraki sas kali mou, na to kamarwsete opws epithimite kai na einai panta gero kai eutixismeno :):):)

stauroula mou na xairesai ti giorti sou gia xtes :):):):)

loipon na arxisw me erwtisi, uparxei periptwsi to forum na epanelthei sti morfi pou eixe prin?????????????????????????? opws einai twra apla me ekneurizei grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr :evil::evil::evil:

ta neakia mas loipon, i mikroula mou einai se genikes grames isixoula,klaiei mono gia na kanei mam kai otan exei kolikous i kaimenoula :(

to vrady koimate arketes wres px tin taizw 12 kai ksipnaei meta kata tis 4 kai meta 9 to prwi tetoio wrario exei mexri wras ;)

simera mou irthe o marsipos apo to asteraki kai einai polu omorfos kai xristikos, anipomonw na vgoume voltoula me ti mikri, akoma den exoume sarantisei an kai gw vgainw kanonikotata eksw apo tin arxi ti mikri de diakindineuw na ti vgalw giati o kairos einai periergos kai oi iwseis exoun tin timitiki tous :?

ti allo, ti allo... mmmmm nai o antras moy einai kriti kai akoma perimenoume na doume pou tha topothetithei exei vgei uperarithmos kai eimaste stin anamoni, en to metaksi leipei polles meres kai eimaste psiloxalia kai autos kai gw, o enas leipei tou allou, afiste pou exei trellathei pou de vlepei ti mikri, de prolave katholou n tin xarei :(:(:(

auta ta neakia mou mexri wras eseis peite kana neo vre koritsia ante mou leipsate para polu, twra pou gennisame sxedon oles na kanonisoume kamia sinantisi ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα !!!

Αχ σημερα το αντρακι μου ηταν ανησυχο το πρωι...δεν εχει κοιμηθει καθολου...τωρα λιγο τον εβαλα...τι τον θηλασα...μετα απο μια ωρα γκρινια...ξανα θηλασμα....μετα παλι γκρινια ...του εδωσα κ συμπληρωμα εφαγε 50 μλ.ποιος ξερει ...μπορει να στερεψε το γαλατακι μου με τοσο π τρωει !!!!! Βεβαια μπορει να ποναει κιολας....Προσπαθω οποτε τρωει ολο να ρευετε ...ακουω και κατι πορδιτσες που κ που ....εχει αερα το εντερακι τ....καμια φορα στεναχωριεμαι δεν ξερω τι αλλο να κανω πια.... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον..σημερα ο μικρουλης μου εφαγε και τις δυο φορες 120μλ..και παρατηρω οτι ειναι πιο ησυχος και κοιμαται καλυτερα!μαλλον ξεκιναμε να αυξανουμε τη ποσοτητα στο γαλα! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανούλες γειά σας.Τι κάνετε ? Εμείς μια χαρά... κοιμόμαστε τώρα !

Σήμερα βγήκαμε βολτούλα, μάνα κ κόρη μόνο.Το γιο μου τον άφησα με την μαμά μου !

Την έβαλα την μπουμπούκα μου στο κάθισμα του αυτοκινήτου κ πήγαμε κέντρο Πάτρα για λίγα ψώνια ! Την έβαλα στο μάρσιπο (έτσι πρέπει να λέγεται αυτό που φοράς κ την έχεις εδώ μπροστά στο στήθος) κ ξεκινήσαμε τη βόλτα μας.Πήγαμε για καλλυντικά, πήραμε κ γάλα από το φαρμακείο... αγόρασε κ η μανούλα ρουχαλάκια κ παπουτσάκια κ μετά από σχεδόν 2 ώρες περπάτημα γυρίσαμε σπίτι μας !

Αχ ωραία που ήταν...

Αύριο όμως έχει σειρά ο γιος για βόλτα !!!

Χαθήκαμε λιγάκι νομίζω, ε???? Ελπίζω όλα να είναι καλά για όλες και για όλα τα μωράκια !!!

Φιλάκια !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανα μου μηπως θελει επεξεργασια η φωτο και να γινει πιο μικρη?Πριν την κανεις επεξεργασια παντως να κανεις πρωτα αντιγραφη ..και το αντιγραφο να επεξεργαζεσαι..μη χαλας τις κανονικες φωτος!

εκει που λει upload attachment δεν πατας?

Λαμπρινουλα!!τελεια!!αφου καταφερες κ δυο ωρες στο μαρσιππο!!το κεφαλακι της στηριζεται στο μαρσιππο σου??εμενα ξεβγαινε το κεφαλακι της..και περιμενα να μεγαλωσει λιγο κ μετα να τη βαλω μαρσιπο..την(ΕΛΕΝΑ)Τον μπεμπη ..θα τον παρω στο μαρσιπο..αμεσως μολις αρχισει να στηριζει λιγο μονος του το κεφαλακι!ποιος μας πιανει μετα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Άντε μακάρι να έχει γυρίσει να σου φύγει και αυτό.. εγω νιωθω πιο πολύ τις κλωτσιές ψηλά στην στομάχι ειδικά αριστερά δίπλα από τον αφαλο  μόνιμος βλέπω να βγαίνει ένα εξόγκωμα μικρό τώρα ή χερι είναι αυτό ή πόδι είναι  δεν ξέρω 🤷‍♀️ από την δεξιά μεριά από τον αφαλο δεν νιωθω τόσο κίνηση  το κεφάλι υπόθετο πρέπει να είναι κάτω δεξιά χαμηλά δηλαδή και εγω στο περίπου δηλαδή μπορω να καταλάβω 
    • Ναι αυτό κατάλαβα κ για τους δύο γιατρούς..Μου είπε να πω ότι επειδή είμαι στο τρίτο τρίμηνο,μου ζήτησε η γυναικολόγος έναν έλεγχο.. Ε θα τα κάνω κι αυτά να ξεμπερδευω..
    • Μυωπία έχω και εγω αλλά λίγο 1 βαθμό στο κάθε μάτι κανονικά γυαλιά φοράω κάθε μέρα απλά τώρα με την μικρή σταμάτησα γιατί έρχεται μου τα τραβάει και δεν με αφηνει 😂 Εεε αφού το ζήτησε πήγε να κανείς έναν έλεγχο καλό θα είναι 😊 
    • Πρησμένα  είναι καιρό εμένα αφού την βέρα δεν την φοράω εδώ και κανένα μήνα την έχω βγάλει 😅 Ααα ωραία αυτήν την βδομάδα οι πιο πολλές δηλαδή έχουμε ραντεβού σε σε γιατρό  
    • Αντωνία μου σε καταλαβαίνω απόλυτα,είχα την ίδια εμπειρία και δυστυχώς είναι μια έξτρα ανησυχία που κουβαλάμε.Δε ξέρω αν αυτό ξεπερνιέται ποτέ,σίγουρα όμως επειδή είμαι πιο μπροστά στις εβδομάδες σου υπογράφω ότι σε κάθε ραντεβού που θα κάνεις ο φόβος θα υπάρχει αλλά θα μειώνεται!Ελπίζω κι ο δικός μου μετά την αυχενική να φύγει εντελώς!!Αν νιώθεις ότι σε επηρεάζει αρκετά ζήτα από το γιατρό σου πιο συχνά ραντεβού,εμένα με βοήθησε αρκετά αυτό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά,λ🌈♥️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...