Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κορίτσια!!!

Δεν προλαβαίνω να μπαίνω να σας διαβάζω και πολύ αλλά είμαστε μόνο μια εβδομάδα σπίτι και τώρα αρχιζουμε να βρίσκουμε τους ρυθμούς μας οπότε σε λίγες μέρες θα γίνω πιο τακτικό μέλος. :):)

Το μωρό μου μέρα με την μέρα μεγαλώνει και εγώ λιώνω ακόμα πιο πολύ.

Το μόνο μας προβλημα είναι οτι δε μπορούμε να κάνουμε κακάκια και ζοριζόμαστε λίγο... :(

Βγάζω συνέχεια με το θήλαστρο για να της δίνω όσο λιγότερο συμπλήρωμα μπορώ!

Οσο για την κούραση μπορώ να πω οτι είμαι καλά.Εχω μεγάλη βοήθεια από τον άντρα μου. Τόσο καιρό που είχα τα ράμματα την είχε αναλάβει σχεδόν αποκλειστικά.Τώρα που σηκώθηκα τα κάνουμε όλα εναλάξ. ;)

Εσείς τι νέα???Τα μωράκια σας?Ενημερώστε με αν έχει συμβεί κάτι σημαντικό.

να σου ζησει!!!!γιατι βγαζεις με το θηλαστρο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βγάζω με το θήλαστρο γιατί μόλις την βάζω στο στήθος στο 5λεπτο κοιμαται σαν να της έριξα υπνωτικό.μετα απο 20 λεπτα ξυπνάει και γίνεται το ίδιο.Πρέπει να είμαι όλη μέρα με ένα βυζί εξω...χώρια που δε ξέρω και πόσο τρώει.Την βάζω και στο στήθος αλλά όχι για πολύ..Στο στήθος πόση ώρα κάθονται μέχρι να χορτάσουν και μετά από πόση ώρα ξανατρώνε τα δικά σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτέλους κοιμάται εκτός των χεριών μου κ είμαι ελεύθερη να σας γράψω!!

Βασιλική σε σκέφτομαι και πέρνω κουράγιο! Πλένεις ένα,έτοιμο! Πάμε για το δεύτεροοοο..... :roll:

Κατερινοσουπίτσα εγώ θηλάζω πλεον αποκλειστικά.Απ οτι κατάλαβα εν τελει,για να το καταφέρεις αυτό πρέπει να μην πέφτεις στην παγίδα να δώσεις ξένο,όσο δύσκολα κι αν είναι.Μετά όλα στρώνουν και είναι παιχνιδάκι,εμείς πιά σε αυτό το στάδιο είμαστε.Βγαίνουμε έξω και είμαι ξένοιαστη για το φαγητό της.

Τα κορίτσια μας ελπίζω να κρατάνε ήδη τα αγγελούδια τους αγκαλιά!!! :x:x:x

Ρόζυ μου ψάξε να βρείς την καλύτερη(αυτή ή αυτόν) παιδίατρο,που να σε εμπνέει δλδ περισσότερο για το μωρό σου(ο οποίος είναι κούκλος ξαναλέω,φτου φτου!)! Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη απ΄την δικιά μας,την έχω ταράξει στα τηλ. την καημένη! Πρώτα ήταν ο γυν/γος,τώρα σειρά της! :twisted:

Wendy μου ταλαιπωρήθηκες στη γέννα,αλλά τέλος καλό όλα καλά!Με τέτοιο άγγελο θα τα ξεχάσεις τα άσχημα!

Μπέλλα μου κόψε το συμπλήρωμα και δίνε του το στήθος σου όσες φορές κι αν το ζητάει,απλά φρόντισε να τρώει κι όχι απλώς να πιπιλάει για να αποφύγεις τις πληγές!Εμείς έτσι τα καταφέραμε.

Αναστασία μου,με το καλό να γεννήσει κι η αδελφούλα σου! Κοντά-κοντά και οι δύο σας γεννήσατε ε?Τι καλά!

Κατρίνα κι εδώ μια απ τα ίδια! Κολιτσίδα μου χει γίνει ρε παιδάκι μου! Κ γκρινιάζει κιολας τώρα τελευταία...Απο εκεί που έλεγα πόσο ήσυχη είναι....Τους περνάει αυτό ή έτσι θα είναι το παιδί μου μόνιμα?? :shock:

Ερώτηση

Ρηλάξ τους έχετε? Κάθονται καθόλου? Εμείς δεν έχουμε πάρει ακόμα,έχετε κάποιο να προτείνετε? (Καλά,έχω πάθει πλάκα με το sweetheart της Graco αλλά πρέπει να ναι πανάκριβο,κι αν δεν θέλει να κάθεται??)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βγάζω με το θήλαστρο γιατί μόλις την βάζω στο στήθος στο 5λεπτο κοιμαται σαν να της έριξα υπνωτικό.μετα απο 20 λεπτα ξυπνάει και γίνεται το ίδιο.Πρέπει να είμαι όλη μέρα με ένα βυζί εξω...χώρια που δε ξέρω και πόσο τρώει.Την βάζω και στο στήθος αλλά όχι για πολύ..Στο στήθος πόση ώρα κάθονται μέχρι να χορτάσουν και μετά από πόση ώρα ξανατρώνε τα δικά σας?

αχχχ!!!εδω ειναι που κανουμε λαθος!!μεχρι 2-3 μηνων τα μωρακια ειναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ στο στηθος!!!!!κουραζονται γρηγορα και κοιμουνται,και φυσικα μπορει καθε μισαωρο να πεινανε και να ξυπναν!και γω εκει την πατησα και αρχισα συμπληρωμα και να βγαζω με θηλαστρο...γι αυτο θελει υπομονη και επιμονη ο αποκλειστικος θηλασμος!οσο για το θηλαστρο πρεπει να ειναι καλο για να μην σου ελλατωθει η παραγωγη στο τελος,εγω το παρατησα και σιγα σιγα κοβω και το συμπληρωμα,τον ταιζω οποτε θελει και οσο θελει,το ποσο πινει απο το στηθος δεν εχει καμια σημασια...αν βρεχει τις πανες του ειναι μια χαρα!ααα!και τυχαινει να τρωει-παιζει 1 ωρα,να τρωει 10 λεπτα και να κοιματε και φυσικα να ξυπνει πεινασμενος στο μισαωρο,να ξυπναει καθε 1 ωρα,ή 2 ωρες,αλλα και 3-4 ωρες,εξαρτατε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπέλλα μου κόψε το συμπλήρωμα και δίνε του το στήθος σου όσες φορές κι αν το ζητάει,απλά φρόντισε να τρώει κι όχι απλώς να πιπιλάει για να αποφύγεις τις πληγές!Εμείς έτσι τα καταφέραμε.

Ερώτηση

Ρηλάξ τους έχετε? Κάθονται καθόλου? Εμείς δεν έχουμε πάρει ακόμα,έχετε κάποιο να προτείνετε? (Καλά,έχω πάθει πλάκα με το sweetheart της Graco αλλά πρέπει να ναι πανάκριβο,κι αν δεν θέλει να κάθεται??)

γεια σου κουκλιτσα ομορφη!!!το κοβω το σκατο συμπληρωμα,τωρα τον βαζω καλα στο στηθος και δεν ποναω τοσο,η πληγη εχει σχεδον κλεισει!!και 1 ωρα να πιπιλαει δεν κανω πληγη γιατι εχει σωστη θεση!!!εγω τον βαζω στο καθησματακι που ειχε το καροτσι,ειναι σαν ρηλαξ,αμα σου πω οτι κοιματε πιο πολυ εκει μεσα :shock: !εκει τον εχω και τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ προσπάθησα στην αρχή να την έχω μόνο στο στήθος και κοιμόμουν όρθια από την κούραση.Τώρα έτσι είμαστε και οι 2 μας καλά.Χώρια που σε λίγες μέρες θα γυρίσω στη δουλειά οπότε δεν έχω άλλη επιλογή αν θέλω να της δίνω δικό μου γάλα...

Με τα κακάκια της δε ξέρω τι να κάνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Μπελλα μου! Τα πάτε τέλεια απ ότι καταλαβαίνω με το θηλασμό,θα στρώσουν κι άλλο όσο περνάει ο καιρός.Κι εγώ έχω καταλάβει πόσο σημαντική έιναι η σωστή θέση και να πιάσει σωστά τη θηλή το μωρό.

Ναι ε? Κι η δικιά μου μόλις μπεί στο καθισματάκι αυτ/του αποκοιμιέται,αλλά μόλις την βγάλω να την ξαπλώσω,ξυπνάει κ κλαίει.Τι να πώ,ελπίζω οτι κι αυτό περαστικό θα είναι...Πάντως θα της πάρω ένα ρηλαξάκι με δόνηση ή κούνια μπας κ μπορέσω να κάνω καμια δουλειά εδώ μέσα!

Κάτι ακούω... :x:x:x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ προσπάθησα στην αρχή να την έχω μόνο στο στήθος και κοιμόμουν όρθια από την κούραση.Τώρα έτσι είμαστε και οι 2 μας καλά.Χώρια που σε λίγες μέρες θα γυρίσω στη δουλειά οπότε δεν έχω άλλη επιλογή αν θέλω να της δίνω δικό μου γάλα...

Με τα κακάκια της δε ξέρω τι να κάνω...

μαλιστα...με τα κακακια εμενα δυο μερες δεν μου εκανε οπως εφιαχνε,και του εκανα το γαλα του το συμπληρωμα μεσα στο τσαγακι χαμομηλι milupa,σημερα μια χαρα εκανε κακακια!!!αλλα ισως ειναι και απο το οτι ελλατωσα το συμπληρωμα...μηπως πρεπει να αλλαξεις συμπληρωμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Μπελλα μου! Τα πάτε τέλεια απ ότι καταλαβαίνω με το θηλασμό,θα στρώσουν κι άλλο όσο περνάει ο καιρός.Κι εγώ έχω καταλάβει πόσο σημαντική έιναι η σωστή θέση και να πιάσει σωστά τη θηλή το μωρό.

Ναι ε? Κι η δικιά μου μόλις μπεί στο καθισματάκι αυτ/του αποκοιμιέται,αλλά μόλις την βγάλω να την ξαπλώσω,ξυπνάει κ κλαίει.Τι να πώ,ελπίζω οτι κι αυτό περαστικό θα είναι...Πάντως θα της πάρω ένα ρηλαξάκι με δόνηση ή κούνια μπας κ μπορέσω να κάνω καμια δουλειά εδώ μέσα!

Κάτι ακούω... :x:x:x:x:x:x

και γω θα του παρω με δονηση λεω!!!εχει και ενα ωραιο της fisher price αλλα εχει 150 ευρουλακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!!

Δεν προλαβαίνω να μπαίνω να σας διαβάζω και πολύ αλλά είμαστε μόνο μια εβδομάδα σπίτι και τώρα αρχιζουμε να βρίσκουμε τους ρυθμούς μας οπότε σε λίγες μέρες θα γίνω πιο τακτικό μέλος. :):)

Το μωρό μου μέρα με την μέρα μεγαλώνει και εγώ λιώνω ακόμα πιο πολύ.

Το μόνο μας προβλημα είναι οτι δε μπορούμε να κάνουμε κακάκια και ζοριζόμαστε λίγο... :(

Βγάζω συνέχεια με το θήλαστρο για να της δίνω όσο λιγότερο συμπλήρωμα μπορώ!

Οσο για την κούραση μπορώ να πω οτι είμαι καλά.Εχω μεγάλη βοήθεια από τον άντρα μου. Τόσο καιρό που είχα τα ράμματα την είχε αναλάβει σχεδόν αποκλειστικά.Τώρα που σηκώθηκα τα κάνουμε όλα εναλάξ. ;)

Εσείς τι νέα???Τα μωράκια σας?Ενημερώστε με αν έχει συμβεί κάτι σημαντικό.

μπορείς μέσα στο γάλα που δίνεις για συμπλήρωμα να ρίχνεις λίγο χαμομήλι για να μην δυσκολεύεται με τα κακά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpella mou teleios!!!!!!!!!

anna mou kalos irthes eimai i aggeliki kai gennisa tin koroula mou stis 17 augoustou :):):)

koritsia mou na rwtisw kati ta loxeia pote sas teleiwsan???? emeis sarantizoume tin kiriaki kai exw akoma, fisika uparxoun meres pou eimai teleiws kathari alla kai alles oxi :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω θα του παρω με δονηση λεω!!!εχει και ενα ωραιο της fisher price αλλα εχει 150 ευρουλακια!!

εγώ έχω ένα ριλάξ από τα jumbo όχι ιδιαίτερα ακριβό, που είναι κούνια. μου έχει λύσει τα χέρια. και μην σου πω ότι είναι καλύτερο από τις chicco που είχα στα δίδυμα, το οποίο είχε πολύ μεγάλη κλίση στη μέση και χανόταν το μωρό. αυτό μια χαρά με βόλεψε και την αποκοιμίζει κιόλας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpella mou teleios!!!!!!!!!

anna mou kalos irthes eimai i aggeliki kai gennisa tin koroula mou stis 17 augoustou :):):)

koritsia mou na rwtisw kati ta loxeia pote sas teleiwsan???? emeis sarantizoume tin kiriaki kai exw akoma, fisika uparxoun meres pou eimai teleiws kathari alla kai alles oxi :shock:

τα δικά μου τελείωσαν εντελώς γύρω στις 45 μέρες. στις 50 μέρες μου ηρθε και η περίοδος κανονικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia exete dikio gia to thilasmo to vlepw kai gw kata kirio logo trwei apo mena alla merikes fores griniazei opote tis kanw kai 30ml kseno giati nomizw pws de xortenei, auto oxi panta

merikes fores pali otan zorizete me ta kakakia tis dinw alla 30ml gala kseno me xamomilonero

aurio tha dw ti tha mas pei kai o paidiatros, an thimaste eixa grapsei oti upopteuomaste diseneksia sti laktozi, opwte to koino gala akoma kai ws simplirwma pros to paron mas to xoun apoklisei :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ έχω ακόμα λόχεια :evil: Έχω βαρεθεί να αλλάζω σερβιέτες...

Ελπιδάκι, μου δίνεις κουράγιο με τον αποκλειστικό θηλασμό... Δηλαδή έδωσες κάποια στιγμή συμπλήρωμα και μετά το έκοψες?? Θηλάζεις από το ένα στήθος στο κάθε γεύμα?? Ρε γαμώτο, θέλω πολύ να του κόψω το συμπλήρωμα :(:(:(:(

Πότε σας έπεσε ο αφαλός (σόρρυ που ρωτάω πάλι αλλά ανησυχώ που ο δικός μας δεν έχει καμία ένδειξη ότι θα πέσει και είμαστε στις 20 μέρες!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ έχω ακόμα λόχεια :evil: Έχω βαρεθεί να αλλάζω σερβιέτες...

Ελπιδάκι, μου δίνεις κουράγιο με τον αποκλειστικό θηλασμό... Δηλαδή έδωσες κάποια στιγμή συμπλήρωμα και μετά το έκοψες?? Θηλάζεις από το ένα στήθος στο κάθε γεύμα?? Ρε γαμώτο, θέλω πολύ να του κόψω το συμπλήρωμα :(:(:(:(

Πότε σας έπεσε ο αφαλός (σόρρυ που ρωτάω πάλι αλλά ανησυχώ που ο δικός μας δεν έχει καμία ένδειξη ότι θα πέσει και είμαστε στις 20 μέρες!)

νομίζω ότι κάπου εκεί κόπηκε ο δικός μας. βάζεις συνέχεια οινόπνευμα να ξεραθεί καλά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οινόπνευμα βάζω συνέχεια... Πήρα την παιδίατρο και μου είπε να μην ανησυχώ αλλά δεν έχω ακούσει κανένα παιδάκι να του έχει πέσει μετά τις 20 μέρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpella mou ante na teleiwnoume mpas kai doume kai aspri mera :D an kai sizigos einai makria :?:(

katerinaki mou emas o afaloulis epese tin evdomi mera, vazame omws se kathe allagi panas oinopneuma,pantos gia na leei i paidiatros oti ola ok, min anisixeis :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινακι και Ελπιδακι σας ευχαριστω πολυ!γεννησε το πρωι μια υπεροχη κουκλιτσα!!!ειναι το 4ο παιδακι της και μενα το 5ο ανηψι!τελεια??

εμεις εχουμε ριλαξ αλλα το βαριεται η μπεμπα μου.ο αφαλουλης μας επεσε στις 3 μερες χωρις να κανουμε τπτ.μην ανησυχεις Κατερινοσουπιτσα μου.

Σταυρουλα μου να σου ζησει!!!!να ειναι γερο παντα και καλοφωτιστο!

γιατι ενω θηλαζετε δυσκολευεται με τα κακα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το ανηψάκι, Αναστασία!! Αυτό με τα γλυκά και τους μύκητες δεν το ήξερα :shock: Εγώ δεν τρώω καθόλου σοκολάτα γιατί τους φέρνει εκνευρισμό... Μου είπε η μαία ότι επιτρέπεται λίγη σοκολατίτσα αμέσως μετά το θηλασμό,... αλλά δε θέλω να ρισκάρω!!!Ας είναι ήσυχος και ας πάθω σύνδρομο στέρησης!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια... επειδή το μεσημέρι είπα ότι θα βάλω φωτό της μπουμπούκας μου... προσπάθησα να τις περάσω εδώ...(όπως κάναμε στο παλιό mammy) αλλά δεν μπόρεσα. Έτσι κ γω τις πέρασα στο προφίλ μου.

Κατρίνα μου στο προφίλ θα την δεις τη μπουμπούκα ...

Κατ' τ' άλλα τι κάνετε ? Η μικρή μου κοιμάται κ ο γιος βλέπει λίγο τηλεόραση κ μετά κ αυτός νάνι.

Εγώ είπα να μπω να σας διαβάσω λιγάκι. Άρα πάω λίγες σελίδες πίσω κ επανέρχομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...