Μετάβαση σε περιεχόμενο

μαμαδες με μεγαλυτερα παιδια


Recommended Posts

Τα πιτσιρίκια ακόμα είναι στο καλοκαίρι και άλλες μαμάδες το ίδιο πρόβλημα έχουν .Δεν θα μπουν όμως στο κλίμα θα μπουν που θα πάει (ελπίζω)!!!Κορίτσια προσέχτε τα φροντιστήρια για ξένες γλώσσες ψάχτε το καλά εγώ βρήκα μεγάλη διαφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα κι απο μενα κοριτσια!

εγω ειμαι..φρεσκομανουλα..με το γιοκα..26 Αυγουστου γεννησα,αλλα εχω και μια υπεροχη κορακλα 10 ετων..που φετος παει στη 5η ταξη!ενωμεχρι περισυ τη διαβαζα εγω αγγλικα οοοσο μποροουσα..λογω δουλειας..ελειπα πααρα πολλες ωρες....φετος που θα εχουν δυο γλωσσες..την εγραψα..ΕΥΡΩΓΝΩΣΗ.Αγγλικα-Γερμανικα!Β junior και στα γερμανικα,,GK1..πρωτακι δηλ.

να χαιρεστε ολες τα παιδακια σας..και θα χαρω πολυ να τα λεμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρίνα καλώς ήρθες και εσύ και να σου ζήσουν τα παιδάκια σου.Πώς σου φαίνεται που είσαι πάλι μωρομάνα;Περίεργο;Εγώ έχω δύο αγοράκια, το πρώτο μου πάει τρίτη δημοτικού και το μικρό μου που πάει προνήπιο. Έχουν διαφορά 4 χρόνια μεταξύ τους.Μπορώ να πω ότι κουράστηκα και κουράζομαι,γιατί μεσα στο σπίτι γίνεται χαμός.Μεταξύ τους πεφτει πολύ μάλωμα και εμείς με τον άνδρα μου φωνάζουμε. Η ανηψιά μου είναι και αυτή στην 5η φέτος, η αδερφή μου λέει ότι τα βιβλία είναι κακογραμμένα.Φέτος, που ο γιος μου πάει τρίτη τους έχουν δώσει πολλά βιβλία,σκέψου ότι ακομα και για τη μουσική τους δώσανε 2 βιβλία :!::!: Αν είναι δυνατόν.Για τα αγγλικά 3 βιβλία,ιστορία 2 βιβλία και η τσάντα είναι ασήκωτη.Τον πάει ο μπαμπάς μου γιατί εγώ δουλεύω και δε μπορεί ο άνθρωπος να τη σηκώσει.Και το άλλο που έγινε.Χθες είχε πάρει ο Γιώργος(ο γιος μου) ένα πορτοφολάκι και είχε βάλει λίγα χρήματα για να αγοράσει κάτι από το κυλικείο.Οταν βγήκαν διάλειμμα,το έβαλε στην τσάντα του και μετα δεν το ξαναβρήκε.Του το'χαν πάρει,άγνωστο ποιος.Και από οτι μου είπε το παιδί μου,στο σχολείο χάνονται συνέχεια πράγματα.Sorry για το μεγάλο μου ποστ.Εσένα η κορούλα σου πως τα πάει στο σχολείο;Καλή αρχή και σε σας λοιπόν :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα πιτσιρίκια ακόμα είναι στο καλοκαίρι και άλλες μαμάδες το ίδιο πρόβλημα έχουν .Δεν θα μπουν όμως στο κλίμα θα μπουν που θα πάει (ελπίζω)!!!Κορίτσια προσέχτε τα φροντιστήρια για ξένες γλώσσες ψάχτε το καλά εγώ βρήκα μεγάλη διαφορά.

Σήμερα Αννα,του φώναξα γιατί γράφαμε την ορθογραφία και έκανε τα λάθη.Του τα διόρθωνα και ούτε έδινε προσοχή.Την ξαναέγραφε και έκανε χειρότερα λάθη απο πριν.Δεν άντεξα,άρχισα τις φωνές και τα ουρλιαχτά.Ξέρω ότι δεν είναι σωστό αλλά ωρες ώρες δε μπορώ να κρατηθώ.Εσύ αλήθεια τι κάνεις αν δε θέλει να διαβάσει και σου βγάζει τη ψυχή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσια ! εμενα ο γιος μου παει στην τριτη και η κορη στην δευτερα . καθε μεσιμερι γινεται ο χαμος . η κορη μου εχει υπερβολικο αγχος , τα θελει ολα τελεια και προσπαθω λιγο να την χαλαρωσω . και ο γιος μου παραειναι χαλαρος ! ορθογραφικα λαθη μπολικα ! τραβαω τα μαλλια μου ! αυτο το "πεζω" χιλιες φορες το εχουμε πει και τωρα εχουν αρχισει και δυσκολευουν τα πραγματα . οσο για το θεμα τον αγγλικων του κανω εγω μαθημα και τα παει καλα . οποτε προς το παρον δεν παει φροντηστηριο . α, ξεχασα να σας πω την ωρα που προσπαθουμε να μελετησουμε εχουμε και την μικρουλα μας που μας κανει ανω κατω!! :D

γεωργια οντως η τσαντα ειναι ασηκωτη , γιαυτο και καθε μερα βαζουμε στη τσαντα τα βιβλια που χρειαζεται και εχουμε τσαντα με ροδακια! μα να δωσουν βιβλια και για την φυσικη αγωγη ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρούλα,τα περισσότερα βιβλία θεωρώ ότι είναι άχρηστα.Και εμείς τσάντα με ροδάκια έχουμε αλλά το πρωι που τον πάει ο μπαμπάς μου την κρατάει την τσάντα και δεν τη σέρνει γιατί μαζεύει πολλές βρομιές με τις ρόδες.Και ο μπαμπάς μου κουράζεται γιατί είναι πολύ βαριά.Στο μεταξύ είχα ρωτήσει την δασκάλα του τι βιβλία να του βάζω, και μου είπε ότι λέει το πρόγραμμα.Και μερικά θα τα κρατήσω στο σχολείο για να μην τα πηγαινοφέρνει.Μέχρι τώρα έχει κρατήσει το τετράδιο εργασιών της ιστορίας και ένα τετράδιο.Και το κάθε μάθημα έχει από 2 τουλάχιστον βιβλία,έλεος.Βλέπω ότι και ο γιος σου πάει τρίτη σαν τον γιό μου.Αλήθεια τι βιβλία κάνετε στα αγγλικά;Εμείς στο σχολείο κάνουν το fairyland2.Και στο φροντιστήριο κάνει πάλι το fairyland A(μπλέ χρώμα).Τα ξέρεις αυτά τα βιβλια; Πως σου φαίνονται;Και εγώ ξέρω αγγλικά αλλά δε μπορώ να του κάνω μάθημα γιατί δεν κάθεται.Οπότε αποφάσισα να τον γράψω και να διαβάζουμε μαζί αυτά που του δίνουν.Γενικά δυσκολεύεται,δε δίνει προσοχή στο διάβασμα,βιάζεται να τα τελείωσει τα μαθήματα για να παίξει,να δει τηλεόραση.Φέρνει αντίρρηση σε όλα.Εσένα πώς είναι στο διάβασμα;Καλά και εμείς από ορθογραφία κάνει λάθη γιατί πάλι δε δίνει προσοχή.Κάθε φορά μου βγάζει το λάδι.

Και μένα ο μικρός μου που είναι 4 δε τον αφήνει να διαβάσει,σε καταλαβαίνω λοιπόν.Καλή δύναμη και να τα λέμε. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια ..τωρα κατάφερα να μπω κ γω....κατρινα να τον χαιρεσαι και εχουμε κ την ιδια μέρα γενέθλιααα :roll: ....και η 5η είναι δυσκολη...κουραγιοοοο...ρούλα κ μενα ο μικρος μου ειναι δευτερα..ξεκίνησαν χαλαρα...αλλά αυτος μολις ερθει διαβαζει κ μετά παιχνιδι...θέλει να είναι άψογος....τι έχουν πάθει τα αγόρια???? :lol: ...εμένα διαβάζουν κ οι δυο αλλά η κόρη βαριέται γενικώς!!!οι τσάντες όντως είναι ασήκωτες κ οι μεγάλοι έρχονται με τα πόδια σπίτι...στην κόρη έχω ροδάκια (και μου την φέρνει πεντακάθαρη),αλλά ο μεγάλος είναι βλέπετε άντρας :roll: κ την σηκώνει μόνος του...

τα βιβλία γεωργια τα ξέρω αυτα που λες και είναι πολύ ωραια....ατεεεε επίτελους σαβ/κο να ξεκουραστουν τα βλαστάρια μας.. :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία μου αυτά τα βιβλία έχετε κάνει και εσείς ή τα ξέρεις από αλλού; Εμείς έχουμε προβλημα με το διάβασμα και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ.Την ώρα που καθόμαστε να διαβάσουμε, αρχίζει και κάνει ένα σωρό χαζομάρες, τραγουδάει, δεν συγκεντρώνεται γενικά δεν προσέχει. Στην αρχή προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη όμως όσο συνεχίζεται το ίδιο τροπάρι αρχίζω να χάνω την υπομονή μου. Δεν αντέχω και γίνεται χαμός. Ξέρω ότι είναι λάθος αλλά πραγματικά φθάνω στα όρια μου. :oops: Όλο λέω θα μείνω ήρεμη και δε θα αντιδράσω.Τελικά το χάνω το παιχνίδι.Δεν θέλω να είναι τέλειος ούτε αριστος, ας κάνει και λάθη δε με νιάζει αρκεί να βλέπω ότι προσπαθεί.Αυτό του έχω εξηγήσει, δε σοβαρεύεται λες και τα γράφει όλα. Και πάει στην τρίτη δημοτικού.Δηλ. αν δεν πάρει τις σωστές βάσεις από τώρα, πότε θα τις πάρει; Στο λύκειο; Τα'πα και ξεθύμανα.ΟΥΦ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καπως ετσι ειναι και ο δικος μου γιος .. δεν τον νοιαζει και ολη την ωρα βρισκει δικαιολογιες για να ξεφυγει .. μια του πεφτει το μολυβι , μια πειναει μετα διψαει μετα θελει να παει τουαλετα , χαμος .ξερω απο τωρα οτι αυτο το παιδι δεν τα θελει τα γραμματα , το εχω παρει αποφαση . κριμα που δεν χρησιμοποιει το μυαλο που εχει . ειναι εξυπνος αλλα τεμπελης , τι να το κανεις . η κορη μου ομως που ειναι λιγο πιο "χαζουλα" ειναι τυπικοτατη με τις υποχρεωσεις της και προσπαθει να φτασει το τελειο .

το fairyland δεν το ξερω , εγω πηρα το smart της mm publications και στο σχολειο κανουν το whizzkids 1 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΡΟΥΛΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ (Β'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΗ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΨΩΝΙΟ) ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΝΤΙΛΗΨΗ!ΑΛΛΑ .... ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ 3 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ!( ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ)!ΑΛΛΑ 100 ΔΙΑΛΛΕΙΜΑΤΑΚΙΑ!ΤΟΤΕ ΘΑ ΘΥΜΗΘΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΙ ΟΛΑ ΝΑ ΔΙΨΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΣΥΝΧΡΟΝΟΣ! :x:x ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΡΕΛΛΑ!Η ΑΛΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΞΥΠΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΗ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΛΕΝΧΩ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΑ (ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ) ΠΑΡΑ ΤΑ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΑ!ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΕΓΩ ΓΕΝΙΚΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πιο σημαντικό για ένα παιδί είναι να έχει θέληση από μόνο του να διαβάσει και να μάθει.Γνωρίζω μια μαμά που η κόρη της είναι συμμαθήτρια με τον γιο μου και είναι πολύ φίλοι.Όταν λοιπόν σήμερα που την είδα,της είπα ότι πόσα πολλά βιβλία τους έχουν δώσει και στα αγγλικά τους δώσαν 3, δεν το ήξερε.Μου είπε ότι ούτε τα έχει δει καθόλου.Η κόρη της διαβάζει με τον μπαμπά της γιατί είναι από Αλβανία και όμως τα πάει πολύ καλύτερα από τον δικό μου.Εχει όρεξη να διαβάσει.Και ο γιος μου,παρόλο που έχει δυο γονείς που μπορούν να τον βοηθήσουν αδιαφορεί και δεν προσπαθεί όσο πρέπει.Μερικές φορές,σπάνια όμως τον πιάνει το φιλότιμο και τότε γίνεται άλλο παιδί.Αλήθεια με τα αγγλικά του σχολείου τι γίνεται;Η δασκάλα των αγγλικών αφού τους είχε βάλει την αλφαβήτα να τη μάθουν και να την γράφουν τώρα τους βάζει λέξεις για αντιγραφή και ορθογραφία.Εμένα δυστυχώς δυσκολεύεται.Δε ξέρω αν όλα τα παιδιά αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα,προσπαθώ να του λέω τη λέξη συλλαβιστά και να ακούει ένα ένα το γραμματάκι για να μπορεί να τη γράφει.Φυσικά ακόμα δεν ξέρει να γράφει τα γράμματα και μπερδευεται.Θέλω να μη του φωνάζω όμως κάποιες φορές δεν γίνεται να συγκρατηθώ και μετά αισθάνομαι τύψεις.Και στα μαθηματικά ξεκίνησε η δασκάλα την διαίρεση.Αχ τι θα κάνω;Πως να συγκρατώ τα νεύρα μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ GEORGIA ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΒΙΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ (ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ) ΟΜΩΣ ΑΝ ΣΟΥ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΙΣΗΣΕΙ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΔΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΚΟ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΔΟΤΙΚΑ ΜΕ ΤΡΙΤΟΥΣ!ΤΗ ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ! :?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεωργια θα σου προτεινω να κανετε στο σπιτι επαναληψη την abc , τρεις φορες την εβδομαδα που διαβαζετε τα αγγλικα να του δειχνεις 5- 10 γραμματακια και να ζητας να στα πει . επισης τις λεξεις που βαζει για ορθογραφια να βρισκεις εικονες τους ή αντικειμενα στο σπιτι να του τα δειχνεις , να λες εσυ πρωτα πως λεγεται και το παιδι να επαναλαμβανει , μετα να προσπαθει μονο του . επειτα προχωρηστε στην αντιγραφη και στην ορθογραφια ( θα ηταν καλο και η αντιγραφη να ειναι "συνδεδεμενη" με καποια εικονα , οποτε αν εισαι καλη στην ζωγραφικη , ζωγραφισε !)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μικρός θέλει 1 ώρα για να τελειώσει αυτά που τους βάζει η δασκάλα αποσπάται η προσοχή του συνέχεια.Ελπίζω να μπει στο κλίμα. Μέχρι στιγμής και εγώ του λέω συνέχεια να τελειώνει και όταν μου σπάει τα νεύρα φωνάζω τι να κάνω δεν αντέχω μερικές φορές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεωργια θα σου προτεινω να κανετε στο σπιτι επαναληψη την abc , τρεις φορες την εβδομαδα που διαβαζετε τα αγγλικα να του δειχνεις 5- 10 γραμματακια και να ζητας να στα πει . επισης τις λεξεις που βαζει για ορθογραφια να βρισκεις εικονες τους ή αντικειμενα στο σπιτι να του τα δειχνεις , να λες εσυ πρωτα πως λεγεται και το παιδι να επαναλαμβανει , μετα να προσπαθει μονο του . επειτα προχωρηστε στην αντιγραφη και στην ορθογραφια ( θα ηταν καλο και η αντιγραφη να ειναι "συνδεδεμενη" με καποια εικονα , οποτε αν εισαι καλη στην ζωγραφικη , ζωγραφισε !)

Καλή ιδέα Ρούλα μου αυτό με τις εικόνες και την επανάληψη της abc.Εντάξει προσπαθώ να πω στον εαυτό μου ότι είναι μια τελείως ξένη γλώσσα που δεν την ξέρει καθολου.Σημερα είχαμε συνάντηση με την δασκάλα του.Πρώτα όμως μας μίλησε η δασκάλα των αγγλικών.Ηταν καθησυχαστική και μας είπε ότι τη νοιάζει περισσότερο η συμμετοχή των παιδιών μέσα στην τάξη και όχι η σωστή ορθογραφία.Ευτυχώς είπε ότι όλα τα παιδάκια συμμετέχουν στο μάθημα,άρα και ο δικός μου.Επίσης μας είπε ότι το υπουργείο Παιδείας ξεκινάει τα αγγλικά από την β προκαταρκτική,για αυτό είναι και πιο δύσκολα.Βέβαια χθες που είδα την ορθογραφία των αγγλικών έπαθα.Δεν είχε γράψει ούτε μια λέξη,είχαν τα χρώματα τα έγραψε όλα στα ελληνικά και είχε πετάξει μέσα στις λέξεις και κάποια αγγλικά γραμματακια.Από τη μια ήταν για γέλια :mrgreen: και από την άλλη σου ερχόταν [smilie=violent1.gif].Εσείς πώς τα πάτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ GEORGIA ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΒΙΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ (ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ) ΟΜΩΣ ΑΝ ΣΟΥ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΙΣΗΣΕΙ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΔΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΚΟ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΔΟΤΙΚΑ ΜΕ ΤΡΙΤΟΥΣ!ΤΗ ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ! :?:?

Τον έχω γράψει και σε φροντιστήριο γιατί αν του έκανα εγώ μάθημα κλαψτα,δε θα καθόταν με τίποτα και εγώ θα τρελαινόμουν.Τον διαβάζω όμως εγώ και του φροντιστηρίου και του σχολείου.Εσύ τι κάνεις με τα αγγλικά; :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μικρός θέλει 1 ώρα για να τελειώσει αυτά που τους βάζει η δασκάλα αποσπάται η προσοχή του συνέχεια.Ελπίζω να μπει στο κλίμα. Μέχρι στιγμής και εγώ του λέω συνέχεια να τελειώνει και όταν μου σπάει τα νεύρα φωνάζω τι να κάνω δεν αντέχω μερικές φορές.

Αννα μου ο μικρός σου είναι ακόμα στην πρώτη δημοτικού,οπότε είναι λογικό να αποσπάται η προσοχή του.Δεν έχει συνηθίσει την επαφή με το διάβασμα και το βαριέται.Πρέπει κάτι να κάνουμε με αυτές τις φωνές τελικά γιατί χειρότερα γίνονται τα πράγματα. [smilie=banghead.gif] Εγώ θα το παλέψω να κρατάω την ηρεμία μου,μήπως και δεν είναι τόσο αντιδραστικός.Εύχομαι να τα καταφερω.Σήμερα η δασκάλα του μας μίλησε και μετά είδε τον κάθε γονιό ξεχωριστά.Μου είπε ότι προσπαθεί αλλά πρέπει να μάθει την προπαίδεια πολύ καλά επειδή έχει αδυναμία.Να κάνει πολλές φορές επαναλήψεις και στην γλώσσα να μάθει να βάζει τα σημεία στίξης στις μικρές εκθεσούλες που γράφουν στο τετράδιο παραγωγής γραπτού λόγου.Εσείς κορίτσια με την προπαίδεια πως τα πάνε τα παιδάκια σας και πως την μαθαίνουν; :?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΝΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ!ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ!ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ "ΠΑΙΡΝΕΙ"ΚΙΟΛΑΣ!Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΣΠΙΤΙ (ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑΚΙ ΦΕΤΟΣ)ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΡΩΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΣΩ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΤΕ!ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ 2ΜΗΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ (ΕΛΠΙΖΩ)ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΩ ΚΑΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙ!ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! :?::?: ΕΤΣΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

girlsΠέμπτη δημοτικού πάει και η ανηψιά μου,ξέρω ότι κάνει και δεύτερη ξένη γλωσσα.Η κόρη σου τι ξένη γλώσσα έχει διαλέξει;Πρέπει να ξεκινήσεις πάλι φροντιστήριο;Όσο για την μικρή σου που πάει δευτέρα,εγώ θυμάμαι από πέρσι ότι τα βιβλία ήταν πολύ χάλια.Βέβαια εμένα ο γιος μου είχε πέρσι μια δασκάλα μικρούλα,ήταν αναπληρώτρια και δεν τα πιεζε καθόλου τα παιδάκια,ήταν αρκετά χαλαρή,ήταν η χαρά του κάθε μαθητή.Φέτος έχει την δασκάλα που είχε στην πρώτη και έχουμε μπόλικες φωτοτυπίες,αρκετή δουλιτσα και στο σπίτι.Εμένα έχει το μυαλό του όλο στο χαζολόγημα και στο παιχνίδι.Και μου είπε η δασκάλα του ότι πρέπει να κάνει αρκετές επαναλήψεις ειδικά στην προπαίδεια.Αναρωτιέμαι πώς θα γίνει αυτό; :? Είναι και ο μικρός μου που πάει προνήπιο και τον ενοχλεί συνέχεια,οπότε το διάβασμα είναι δύσκολο από όλες τις απόψεις.Κοίτα εγώ δεν το βρίσκω κακιά ιδέα το να βάλεις στην μικρή μια ωρίτσα την εβδομάδα αγγλικά.Ετσι για να έχει μια επαφή,χωρίς πίεση νομίζω ότι είναι το καλύτερο.Αν πάλι δεις ότι δυσκολεύεται την σταματάς.Μετάξύ τους πως τα πάνε;Τσακώνονται ή τα βρίσκουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ!ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΩ ΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΕΠΑΦΗ!ΠΩ ΠΩ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΗΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ! :roll: ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΡΗΓΟΡΑ!ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ ΜΗ ΣΚΑΣ ΘΑ ΤΗ ΜΑΘΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΝΧΟΥΣ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΜΑΘΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΕΣ!ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ!ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΤΣΑΚΩΝΟΝΤΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ!ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΠΑΝΙΑ ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΜΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ! :D ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγχώνομαι λίγο με την προπαίδεια επειδή στη συνάντηση που είχαμε με την δασκάλα,την Παρασκευή μας είπε ότι πρέπει να τη μάθουν νερό.Ξεκίνησαν την διαίρεση και σε λίγο θα κάνουν και τα κλάσματα οπότε είπε ότι αν δεν την ξέρει "νερό" δε θα μπορεί να τα λύνει.Και η ανηψιά μου που πάει Πέμπτη μου είπε η αδερφή μου ότι ακόμα μπερδεύεται με την προπαίδεια και να μην ανησυχώ.Όμως επειδή ο δικός μου είναι και ένα παιδί που δε θα καθήσει με ευκολία να διαβάσει έχω την ανησυχία μου.Τώρα αποφάσισα εδώ και δύο μέρες,μια αλλη προσέγγιση για το διάβασμα και μου φαίνεται ότι αποδίδει καλύτερα.Του λέω πάμε να κάνουμε μια βόλτα στα βιβλία εννοώντας να διαβασουμε και έρχεται λίγο πιο θετικά.Προσπαθώ να κρατάω και τη ψυχραιμία μου όταν δω ότι ξεφεύγει από το να του φωνάζω.Σήμερα δεν πήγαμε και στο σχολείο γιατί τον πόναγε η κοιλιά,ανακατευόταν,έκανε εμετό.Για να δούμε αυριο.Τι θα κάνουμε Αντιγόνη (αν θυμάμαι καλά το όνομά σου) με τους τσακωμούς και τους καβγάδες; :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΧΩΘΕΙΣ (ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΧΩΔΗΣ)ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΚΤΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ "ΚΤΗΜΑ" ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΑΡΓΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΑΝΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΕΝΑ ΧΑΟΣ!Η ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΜΕΙΝΕΙ!!ΤΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΟΛΗ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΤΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ Η΄ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΕΜΠΤΗΣ!? :?::?: ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΔΑΝΑΗ ΟΧΙ ΑΝΤΙΓΟΝΗ!ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΠΤΙΣΤΗΡΑ ΜΟΥ!ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΡΧΑΙΑ ΠΑΝΤΩΣ!! :lol::lol: ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΥΓΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!ΕΛΠΙΖΩ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ.......!ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ! :?:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry νόμιζα ότι σε λένε Αντιγόνη.Όμως το Δανάη μου αρέσει πιο πολύ σαν όνομα,είναι πολύ ωραίο.Τελικά έχεις δίκιο για την προπαίδεια,καλύτερα να τη μάθει σιγά σιγά και να τη θυμάται σε όλη του τη ζωή.Απλά η δασκάλα του είπε ότι πρέπει να τη μάθει πολύ καλά για να μπορεί να λύσει τις διαιρεσεις και τα κλασματα.Και με έπιασε μια ανησυχία ότι θα μείνουμε πίσω.Αύριο έχει απεργία η δασκάλα του και τη Δευτέρα έχουν επαναληπτικό τεστ στην Ιστορία.Το πρώτο του τεστ.Πιστεύω να τα πάει καλά,του αρέσει η Ιστορία και σε ποιο παιδί δεν αρέσει;Είναι σαν παραμυθάκι.Του έδωσε ένα χαρτί με επαναληπτικές ερωτήσεις και αυτές θα πρέπει να διαβάσει.Εσείς πώς τα πάτε με τα μαθήματα;

Και εμείς που ήμασταν τέσσερις αδερφές,τσακωνόμασταν και καυγαδίζαμε αρκετά.Πάλι όμως δε βρίσκω λύση στο τι να κάνω.Εσύ πως τα αντιμετωπίζεις,τι κάνεις όταν αρχίζουν να καυγαδίζουν; :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρίνα έλα να γίνουμε πολλές.Πες μας πώς τα πάτε εσείς,με τα μαθήματα,τα φροντιστήρια και το μωρό;Η κορούλα σου πώς νιώθει που έχει αδερφάκι;Εμένα όταν γεννήθηκε ο μικρός μου,ο γιος μου ήταν 4 χρονών οπότε στην αρχή του φανηκε περίεργο και ζήλεψε.Του είχαν βγει διάφορα πισωγυρίσματα όπως ήθελε πάλι πιπίλα,να φοράει πάνα,να πίνει από μπιμπερό.Και τώρα βέβαια έχουμε άλλα. :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...